Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod milann88 8. 12. 2020 21:36

Pemar: znovu jsi zminil, ze je foceni na jeden mod neco mene efektivniho ve spojitosti s tema fotkama, co jsem linkoval, ale realne opravdu nevidim duvod, proc bych mel prehazovat v prubehu zapasu ruzne mody ostreni, protoze v momente kdy vyhodnotim, ze treba D25 funguje nejlepe, tak nemam duvod to menit. Ta vybrana skupina neni tak velka, aby zasahovala pres vice hracu na vzdalenost, na kterou ty fotky fotim, proc bych to mel menit nevim.

Moment, kdy je foceny objekt daleko a priblizuje se, neklade zase tak velke naroky na zmenu AF, kdyz mam skupinu, tak prostredni bod je ten, kterym vyberu bod, ktereho se drzi a ty okolo jsou ty pomocne. Kdyz je objekt daleko, tak neni nejaky problem ho udrzet v hledacku i na mensi skupine a kdyz je objekt bliz, tak mam mensi skupinu, abych mel vetsi kontrolu. Ono s temi zmenami velikosti skupiny bodu to opravdu neni tak dramaticke.

Ten moment, jak popisujes, ze CSC ostrila mimo, tak zrovna v tomhle pripade bys zrovna u te Z6 II, co tam byla v testu zadny mod menit nemusel, jen zmacknes ok a oblicej vyberes sam, stejne jako bys u D850 menil mody, ale tohle jsou veci z praxe.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2020 21:46

K té scéně s face detect přes trávu. To obvykle není problém ani se Z6. Když foťák nejprve zachytí obličej/oko, drží se ho, i když se před něj postaví jemné křoví, tráva, větvičky apod. Stejně tak se drží oka, když mezi ním a foťákem rychle procházejí objekty - ruce, hračky. Mám takové fotky dětí už s FW 2.0 (dnes je aktuální 3.1 či tak nějak).
...Samozřejmě, dominantní objekt střídavě zakrývající na delší dobu obličej může foťák zmást a pak skáče z objektu na obličej a zpět.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2020 21:53

Teoreticky to máte zmáknutý, ale fotky jsou zaostřený blbě. Kde může být chyba?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 12. 2020 21:57

Asi jsi ostřil na křídlo, jinak se to vysvětlit nedá. Nebo front-focus jako bejk.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2020 22:08

To nebylo o mých fotkách :-). Jinak díky za teoretické vysvětlení, tohle se Z6 nebon s Canonem vyzkoušené nemám.

Jedna z Prahy, 14+24/2,8G:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 12. 2020 22:18

Škoda, že jste tam nebyli oba.

Když pominu tohle škádlení, třeba bychom se něco dozvěděli :-)

Například porovnání nativního a adaptovaného skla, to se vždycky hodí.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 12. 2020 23:23

Tohle byl problém Sigmy na D500:

Obrázek

Tohle je nativní Nikon:

Obrázek
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 8. 12. 2020 23:58

Na tech prikladech je zvoleny jiny AF mode, na prvnim je dynamic a je presne zaostreno na ten klobouk, coz pravdepodobneji ukazuje chybu obsluhy nez spatnou komunikaci mezi telem a objektivem. Na druhe ukazce uz mas spravne zvoleny jeden bod a tim padem i spravne zaostreno.

Edit: Na te cernobile fotce je nejak menena obloha?
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 12. 2020 00:01

Tak proč ty ataky ohledně způsobu ostření ?

Tohle potvrzuje trpkou zkušenost, že adaptovaná/alternativní skla dostávají na bezzrcadlovkách druhý život ale na DSLR to je to trochu loterie.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 12. 2020 09:17

Milan88: Teoreticky bys mohl mít pravdu, prakticky jsem ale zkoušel všechny módy a konzistence Sigmy 135mm Art byla o hodně horší, byly tam chyby na AF-S mód i na 3D-mód takové, jaké se u Nikonu 104/1,4 prakticky nevyskytly, celkem bych chápal problémy při zachycení pohybu (ale já jsem tu Sigmu Art chtěl i na sport a na pohyb), ale našel jsem občas blbé zaostření i u statické fotky:

Obrázek

Obrázek

Kdybych s tou Sigmou chtěl fotil jen portréty a neměl Sonnar 135/2, tak bych tu Sigmou býval (společně i s tím Níkonem) koupil, protože u opakované fotky to zaostřilo správně, u těch statických to byla tak 1 z 10 nebo ještě méně, ale u toho pohybu to bylo i 4 z 10 a to je z mého pohledu tragická výkonnost.

Přišel jsem i na to, co ta Sigma dělá, ale neměl jsem a nemám prostředky na to, abych udělal nějaký workaround, souvisí to s protokolem a chybou při načtení dat. Souvisí to i s algoritmem, Z6 má jiný a i díky principu CSC je na tohle méně citlivá, ale nepřesné zaostření jsem viděl i na těch tvých fotkách. Ta Sigma měla na D500 i potřebu větších korekcí, podobný problém jsme měl i u 50mm Art, je to potenciální problém při ostření na různé vzdálenosti, na portrét to nevadí, ale na dálku na sport to může zlobit, musí se to většinou nechat speciálně seřídit v AWH.

P.S. Dobrý postřeh, tu oblohu jsem skutečně vyměnil, dělám to celkem často, když je listopadové počasí, ta monolitická šedá se mi nelíbí.

Davidof: Já to nemyslím konfliktně, jen Vás trochu nutím přemýšlet. Chápu, že neřešíte přepínání módů, chápu, že máte možnost zvolit i možnost nasazení bodu jako to mám u 3d. Chápete ale vy, že pro správné fungování to musí načíst a analyzovat pixely a že tohle sice fungovat může, ale že je to pomalejší? Chápete, že se čtvercem vzdálenosti klesá účinnost této metody? Proto bych, kdybych koupil bezzcadlovku, zůstal u mého způsobu ostření, dokud se procesory dostatečně nezrychlí. Já bych u bezzrcadlovky obecně dělal všechno pro zrychlení ostření, protože rychlost (např. řady Z) by mi nevyhovovala, hlavně v kombinaci s rychlým pohybem a rychlým objektivem (nebo bych se přizpůsobil technice a přestal tyhle věci fotit, protože lagující hledáček by mne štval snad ještě víc).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 12. 2020 10:45

To je dobře, že to nemyslíš konfliktně, člověka by to zmátlo :-)

I já tě nutím přemýšlet, zdá se, že často rychle získáš názor a pak už absolutně nevidíš nic jiného.

Ty argumenty ohledně čtverců vzdálenosti a analýzy mohou asi zjednodušeně chápáno platit, ale tyhle věci je nutno vždycky chápat v nějaké souvislosti a v nějakém měřítku.

Asi úplně nejdůležitější, z praktického hlediska, je to, zda ta práce s analýzou obrazu a její časovou náročností je postřehnutelná okem a jestli se projevuje v praktické výtěžnosti - tedy v procentu ostrých fotek.

Nechtěl bych tu vypouštět žádné fantastické zprávy a tvrdit, že je něco naprosto neomylné.

Zatím jsem měl bohužel na můj vkus docela málo příležitostí všechno vyzkoušet.

Ale od první chvíle vnímám to, že ten nový systém ostření funguje v zásadě stoprocentně dobře, s tím, že občas, ale opravdu občas udělá chybu.

To v praxi znamená, že najednou vidíš v počítači serie fotek - běžci, cyklisti, skokani apod., které můžeš fotit zdálky do blízka, při pohybu napříč scénou, a máš všechny správně ostré. Je jedno, s jakým objektivem fotíš, může to být i 85/1,2 , nemusí to být 70-200/2,8.

Protože jsem fotil lidi s obličeji, používal jsem detekci tváře - protože dává jistotu zaostření a svobodu kompozice.

Vlastně jsem hodně málokdy používal nějakou formu zóny/bodu - ta má stejně stoprocentní výsledky, ale pokud fotíš na zónu bodů, tak přeci jen ztrácíš kontrolu nad tím, co bude ostré - stejně jako na zrcadlovce.

Klasické ostření na určený bod je stejné a stejně důležité, jako na zrcadlovce. Jenom v případě, že fotíš lidi, je lepší zvolit detekci tváře.

A abych zůstal věrný dikci digiarény, zakončím to větou - tohle je otázka praxe, tohle od počítače nepochopíš, to se musí zkusit v reálném životě.

A stejně jako u DSLR - ten systém musíš trochu pochopit a vědět, co kde nastavit a kdy co používat.

Detekce tváře je super, ale nedá se používat vždycky (myslím, že už to tu padlo).
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 12. 2020 10:57

Ono takhle je to většinou se vším. Největší zastánci nové techniky bývají ti, co tu starou nezvládli. Má to svoji logiku, ale spoléhat na inteligence přístroje automaticky znamená degradaci té tvé. A tihle běhači s praporem pokroku si ta slabá místa vesměs neuvědomují.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 12. 2020 11:09

pemare to je jak z učebnice pro manipulátory začátečníky, ty tvoje vývody :-)))

Asi toho nechejme, mě je v podstatě jedno, jaký na to máš názor, hlavně, že ti to ve tvém světě funguje.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod TVdigi 9. 12. 2020 11:22

Jen se zeptam, ta prvni fotografie ze SIGMY je focena 1/40 a ta druha z NIKONU ma AF fine tune -11 ? je stli ty potize s ostrenim nemohou byt od toho...
oprava: oboje je asi sigma
TVdigi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 12. 2020 13:49

"Největší zastánci nové techniky bývají ti, co tu starou nezvládli. "

V okoli to bolo naopak, najzdatnejsi ludia presli na bezzrkadlovky o dost skor a najma fotografi 50+, co casto maju problem aj so zakladnym nastavenim (ci uz fotoaparatu alebo Lightroomu), fotia stale s DSLR a fotit este dlho budu.

Ono je niekomu najlepsie fotit s tym co ma rad a vobec to tak nie je zle. Ci uz fotograficky alebo technicky dokonale vysledky ma alebo nema...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka