Flor.cz píše:A rozostřené pozadí snad není efekt? To lidské oko taky moc neumí. Schovat okolí mimo HO je nejlacinější způsob jak něco vyfotit, není potřeba nic moc vymýšlet, stačí zaostřit a cvaknout.
Tady bych si dovolil nesouhlasit, lidské oko si právě podobné "filtrování" ve spojení s mozkem dělá pořád - koncentrace na to, co opravdu sledujeme a okolí vnímáme méně (a periferní vidění vyloženě okrajově). Fotky se soustředěním na motiv a rozostřením zbytku kupodivu soustředěnému pohledu dost odpovídají, jen jaksi ukazují právě jen ten jeden pohled, zatímco člověk vzápětí přejde i k jiným.
Ta srovnání oka s různými objektivy jsou vesměs dost zavádějící - viz různé diskuse na téma, zda je základ 50mm nebo 35mm. Fakticky je ale lidské oko spíš jakási kombinace cca 100mm a extrémně širokoúhlého v jednom a to ještě taktně přehlížím obrovský dopad toho, že jsou oči dvě s možností prostorového vidění. Zrovna tak mozek dodělává HDR divočeji než jakýkoli Photoshop.
Různé techniky focení jsou vesměs o tom, jak dostat do jediného statického okamžiku určitý typ zobrazení, který oko vesměs umí, ale je to pro něj ve spojení s mozkem vždy jen okamžik, který pak pokračuje dále. Síla dobré fotky je do značné míry právě v tom zmrazení okamžiku a bodu ostření a koncentrace na něj...
-- 10. 11. 2020 07:35 --Davidof píše:Bez použití úderných cizojazyčných termínů jako bys ani nebyl. To už tu bylo

To potěšení - nejen že oponent trpí vertikálním konvoduismem, ale navíc, blbec, vůbec neví, co to je ...
Schválně si ale ten pojem kýč fakt najdi, je to zajímavé. Ono vůbec celé dědictví školy Bauhaus stojí za pozornost, tohle je jen z řady bodů, ale přirozeně to už je spíš pro lidi obecně se zajímající o pojmy z umění a výtvarné výchovy, zrovna ten kýč je zajímavý dost obecně
