Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 11. 2020 21:40

pemar píše:Pro mne je to s tou tekoucí vodou moc podbízivé, na laciný efekt, je pro mne atraktivni asi jako stará prostitutka v minisukni. Asi mám tu výhodu, že nemusím fotit tak, aby si to někdo koupil nebo se to někomu líbilo, dělám to jako relax a pro svoje potěšeni.

Dnes není doba kinofilmu, mohu si dovolit udělat 200 fotek a všechny je hodit koše. A nebo si nějakou nechat pro zachycení momentu nebo nálady, jako třeba tuhle z Krkonoš:

Obrázek

Absolutně bez efektu a bez obsahu, jen jednoduchý motiv, nálada a barvy.

A rozostřené pozadí snad není efekt? To lidské oko taky moc neumí. Schovat okolí mimo HO je nejlacinější způsob jak něco vyfotit, není potřeba nic moc vymýšlet, stačí zaostřit a cvaknout.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 21:44

Pavel

Tak to má ale podle mě být.

Jednak, věci nejsou černobílé, jak se někteří zaslepenci snaží všem vnutit, a za druhé - focení je pro spoustu lidí koníček, relaxace, vzpomínky, změna .... ať si každý dosadí svoje.

Když budeš fotit na kinofilm, prožiješ zase něco jinýho, než když vezmeš moderní foťák a vyfotíš nějakou zajímavou akci ... a o tom to je :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 11. 2020 21:51

Já jsem začínal rovnou digitálem (Canon A70) taky v podobnou dobu. Tohle je první fotka, kterou jsem našel, rafinovaně komponovaná na diagonálu - čisté umění :)
Přílohy
100_0023.jpg
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 21:56

Hmmm ... tak to je vidět jiná liga ... už od prapočátku ... :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2020 21:59

Hm, jestli ty fotky s předpotopní technikou nakonec nebyly zajímavější ...

Jinak to rozostřené pozadí je také nepřirozené, to máte pravdu, ale ten Zeiss k tomu svádí :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 11. 2020 22:14

Flor.cz píše:A rozostřené pozadí snad není efekt? To lidské oko taky moc neumí. Schovat okolí mimo HO je nejlacinější způsob jak něco vyfotit, není potřeba nic moc vymýšlet, stačí zaostřit a cvaknout.

:D
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 11. 2020 22:21

pemar píše:Hm, jestli ty fotky s předpotopní technikou nakonec nebyly zajímavější ...

U mě rozhodně byly, v začátcích jsem totiž zkoušel různé psí kusy. Občas z foťáku vypadly docela zajímavé fotky a navíc jsem taky experimentoval s úpravami ve Photoshopu. Výsledky jsou místy dost šílené :)
Přílohy
selma.jpg
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 22:22

Doprčic, na noc tohle ne-e :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 9. 11. 2020 22:34

Pemar: Nemyslel jsem, ze to je fotka ze Zeissu, tipoval jsem něco nesvetelneho, protože jinak mi nedávalo smysl fotit sklem se zajímavým renderingem a pak tu výhodu drahého skla zabit rozostřením pozadí na level setoveho teleobjektivu se stejnou SW úpravou.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 9. 11. 2020 23:59

Před 14 dny jsem tady psal, že beru kolo a foťák a jdu pokořit Jeseníky. Tak tady jsou dvě fotky z projíždky ;-)
Přílohy
P1003726-z.jpg
P1003755-z.jpg
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 11. 2020 06:19

Tak to stojí za tu námahu, pěkné pohledy.

Snad to nebude někoho tahat za sítnici ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 10. 11. 2020 07:15

Líbí.

Nad mraky jsem se chtěl dostat v sobotu, ale když vyjedeme po 7h z centra Prahy, tak přijedeme na hory vesměs v době, kdy je na takovou fotku už pozdě.

Pak už mi na foceni zbývá jen mech v lese:

Obrázek

nebo nějaká ta kýčovka:

Obrázek

Jinak u toho Zeisse je kromě renderingu velmi zajímavý i barevný rendering, na tom byla ta fotka založená. To je ale typická fotka jen pro mne, protože většina lidi tyhle věci nevnímá, prohlíží fotky na ne moc kvalitních monitorech a hodně lidi i trpí očními vadami.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 11. 2020 07:19

Ferin píše:Líp bych to neřekl. ;-)
Občas má podobné tendence i používání výrazu "kýč". Těma dvěma slovama se dá smáznout úplně všechno. :-(

S pojmem kýč je to vůbec docela zajímavé, schválně by mě zajímalo, kolik ze zde diskutujících ví, kde se ten pojem vzal a jaký byl jeho původní obsah (přirozeně bez hledání na internetu). Klidně bych se vsadil, že to nebude ani polovina a to jsme přitom v jisté bublině, kdy asi každý zájemce o focení aspoň okrajově musel na různé pojmy tohoto typu narazit daleko častěji než "běžná populace"... Napovím - hledejte u Bauhausu (a fakt nemyslím hobbymarket :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )-
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 11. 2020 07:32

Bez použití úderných cizojazyčných termínů jako bys ani nebyl. To už tu bylo :-)

To potěšení - nejen, že oponent trpí vertikálním konvoduismem, ale navíc, blbec, vůbec neví, co to je ...
Naposledy upravil Davidof dne 10. 11. 2020 07:35, celkově upraveno 1
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 11. 2020 07:33

Flor.cz píše:A rozostřené pozadí snad není efekt? To lidské oko taky moc neumí. Schovat okolí mimo HO je nejlacinější způsob jak něco vyfotit, není potřeba nic moc vymýšlet, stačí zaostřit a cvaknout.

Tady bych si dovolil nesouhlasit, lidské oko si právě podobné "filtrování" ve spojení s mozkem dělá pořád - koncentrace na to, co opravdu sledujeme a okolí vnímáme méně (a periferní vidění vyloženě okrajově). Fotky se soustředěním na motiv a rozostřením zbytku kupodivu soustředěnému pohledu dost odpovídají, jen jaksi ukazují právě jen ten jeden pohled, zatímco člověk vzápětí přejde i k jiným.
Ta srovnání oka s různými objektivy jsou vesměs dost zavádějící - viz různé diskuse na téma, zda je základ 50mm nebo 35mm. Fakticky je ale lidské oko spíš jakási kombinace cca 100mm a extrémně širokoúhlého v jednom a to ještě taktně přehlížím obrovský dopad toho, že jsou oči dvě s možností prostorového vidění. Zrovna tak mozek dodělává HDR divočeji než jakýkoli Photoshop.
Různé techniky focení jsou vesměs o tom, jak dostat do jediného statického okamžiku určitý typ zobrazení, který oko vesměs umí, ale je to pro něj ve spojení s mozkem vždy jen okamžik, který pak pokračuje dále. Síla dobré fotky je do značné míry právě v tom zmrazení okamžiku a bodu ostření a koncentrace na něj...

-- 10. 11. 2020 07:35 --

Davidof píše:Bez použití úderných cizojazyčných termínů jako bys ani nebyl. To už tu bylo :-)

To potěšení - nejen že oponent trpí vertikálním konvoduismem, ale navíc, blbec, vůbec neví, co to je ...

Schválně si ale ten pojem kýč fakt najdi, je to zajímavé. Ono vůbec celé dědictví školy Bauhaus stojí za pozornost, tohle je jen z řady bodů, ale přirozeně to už je spíš pro lidi obecně se zajímající o pojmy z umění a výtvarné výchovy, zrovna ten kýč je zajímavý dost obecně :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka