Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 9. 11. 2020 18:31

Souhlas. Pokud mám na letošním roce hledat něco pozitivního, tak je to focení. Tolik fotek, co mám letos, nemám snad za posledních 5 let dohromady :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 18:35

Já navíc vnímal na těch akcích, co jsem fotil, mnohem větší radost z toho, že se vůbec konají - to je taky do určité míry pozitivní :-)

-- 9. 11. 2020 18:52 --

Z jiného soudku - našel jsem svou úplně první fotku digitálním foťákem, úplný pravěk - Olympus 4040, září 2002

Obrázek

No, mohlo to být horší :-)

Máte svoje digitální začátky v archivu ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 9. 11. 2020 19:38

Este z vcerajsieho paradneho zaveru dňa...
Obrázek Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 11. 2020 19:51

pemar píše:Ty fotky z Jizerských hor se mi barevně moc líbí, jen nevím, co máte s tím focením vody dlouhý časem, přijde mi jako klišé. Ale dělá to snad každý :-).

Je to jeden ze základních kompozičních principů, funkčně je to podobné jako rozostřené pozadí. Klišé které funguje :)

"Negativní prostor je velmi často tvořen silně rozostřeným pozadím a přitahuje tak pozornost na hlavní objekt (positivní prostor na snímku). Současně zjednodušuje snímek, poskytuje oku i mozku odpočinek (negativním prostorem se mozek nemusí zabývat) a tím usnadňuje čtení snímku. I na tomto snímku je velké množství negativního prostoru ale dosaženého dlouhou expozicí 10 vteřin, čímž se moře silně rozmazalo."
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2020 20:04

V 80% procentech mne to tahá za oči.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 11. 2020 20:20

pemar píše:... jen nevím, co máte s tím focením vody dlouhý časem, přijde mi jako klišé. Ale dělá to snad každý :-).

Tak těžko to robit jinak, když to vypadá minimálně tisíckrát líp než voda na krátký čas. Ta v podstatě nikdy nevypadá dobře. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 20:30

Samotné užívání termínu klišé je často floskule, když zůstaneme slušní. Ale možná je to jen test. Nebo hyperbola, kdo ví ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 11. 2020 20:59

Líp bych to neřekl. ;-)
Občas má podobné tendence i používání výrazu "kýč". Těma dvěma slovama se dá smáznout úplně všechno. :-(
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2020 21:02

Ono je to oboje. Klišé i kýč :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 9. 11. 2020 21:05

Za me jsou to efektni fotky, kde to esteticky sedi, protoze kdyz prijdu k rece, tak pouhym okem to takto videt nelze, linie vody podporuje prijemnou, klidnou kompozici, ktera oko dobre provede odrazem, casto je to spojene s teplymi barvami a funguje to dohromady, na druhou stranu to neni uplne neco svetoborneho, protoze tam toho nejde vymyslet az tolik noveho, coz je pomerne jasne dane tim zanrem a pokud se nenajde nejake wow neokoukane misto, tak ty fotky vetsinou ostatni fotografy na zadek neposadi, ale uplne to same se da rict, kdyz vyrazim fotit do lesa paprsky v mlze, vlci maky v obili, atp., jsou to overene "obrazy", ktere funguji, ale takhle je to snad v kazdem zanru takove te konzumni fotky, Kdyz pujdu fotit street a budu s sirokacem jen fotit obliceje, pak to soupnu do cernobile a sklidim ovace, tak je to take stejny pristup, kdy dopredu spoleham na nejaky vzorec, ktery funguje, vidim minimalni rozdil. U me se to stejne lame na tom, ze si uzivam proces foceni, takze je skatulka klise dost vedlejsi.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 21:17

Mě to přijde jako když v příjemném rozhovoru někdo začne druhého poučovat stylem - to nic není, to já ...

Aspoň ve Fotohospodě bychom toho mohli být ušetřeni.

Paradoxně se jedná o dost povedené fotky z procházky s dětmi, samo o sobě výkon ... :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 9. 11. 2020 21:18

Taky jsem rád fotil (ale i dnes se tomu nevyhnu když mě nějaký vodopádek inspiruje) tekoucí vodu, ale než nějaké vyloženě "mlíko" čas nad 2-3 vteřiny, mám raději, když ten proud vody "žije". Noxxi, docela by mě zajímalo, co způsobili ty světlé čáry na hladině na druhé fotce s tím kamenem uprostřed - mi to přijde jako dost zajímací... Jako klišé neberu ani klasické červánkové západovky - východovky (fotím to kolikrát taky :) ),vždyť je to o zábavě, nemusí každý dělat umění a stejně jsou to často fotky do šuplíku nebo do rodinného alba. Co mě vyloženě baví, to je protisvětlo v jakékoli formě, hezká hvězdička landove i ten mostek pemara se mi atmoškou líbí.

Z archivu na výzvu Davida jsem vybral jednu z prvních fotek mého (ne služebního Canon G2) digitálu z ledna roku 2002 - Fujifilm FinePix S602 Zoom, který jsem si k Vánocům 2001 přivezl ze Žitavy. Asi po třech měsících mi přestala fungovat spoušť a ještě nějaký problém, tak jsem to reklamoval, ale nějak mi to neopravili, tak mi vrátili peníze. Od té doby mám vůči Fuji nějaký vnitřní blok či co, vím že jsem byl tenkrát docela frustrován, že mi v tom roce utekla jarní příroda... Pak jsem si už pořídil Olympus E10 a to byl supr strojek...
Foceno jen do Jpeg exif zachován :)
Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2020 21:20

Pro mne je to s tou tekoucí vodou moc podbízivé, na laciný efekt, je pro mne atraktivni asi jako stará prostitutka v minisukni. Asi mám tu výhodu, že nemusím fotit tak, aby si to někdo koupil nebo se to někomu líbilo, dělám to jako relax a pro svoje potěšeni.

Dnes není doba kinofilmu, mohu si dovolit udělat 200 fotek a všechny je hodit koše. A nebo si nějakou nechat pro zachycení momentu nebo nálady, jako třeba tuhle z Krkonoš:

Obrázek

Absolutně bez efektu a bez obsahu, jen jednoduchý motiv, nálada a barvy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 11. 2020 21:28

Pavel

Koukám, že to začínalo v podobnou dobu. Z dnešního hlediska to byl skutečný pravěk, a ty boje se zastánci filmu ... :-)

Tehdy ovšem nikdo neviděl to finální spáleniště. Ale ono by to stejně nikoho nezastavilo.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 9. 11. 2020 21:36

To je fakz, i když jsem se tenkrát ještě na grafice těch půtek nějak moc neúčastnil... bojoval jsem sám se sebou a vlastně kinofilm dodneška neprohrál (občas si něco cvaknu a 1-2 b/w filmy udělám), stejně tak neprohraje ani DSLR, jako druhé tělo budu mít nejspíš APS-C 7Dii :)
P.
pavelmeli
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka