Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 10. 2020 20:49

No, já to taky mám celkem naživo a obávám se, že většině "chytráků" ještě nedošlo, v jak velkých sračk.ch doopravdy jsme :-( Ono se to dá docela logicky vysvětlit, lidský mozek prostě s tímto charakterem problému moc neumí pracovat (nejde jen o populární exponenciálu, ale hlavně o časovou rozloženost příčiny a následku) a ve výsledku to strašně moc lidí prostě podvědomě vytěsňuje a popírá, ovšem to vysvětlení nás moc nevytrhne :-(

Pro Ferina - no zrovna ta teorie o bezpříznakových koviďácích v nemocnicích je jedna z mnoha hovadin, které lidi používají v té fázi popření, realita je ale bohužel dost jiná. Aktuálně už jsou skutečně víceméně naplněny JIP a ARO a problém je tam, prostor pro lehčí případy "které není kam odsunout" je relativně minimální problém.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2020 20:53

Ty lůžka jsou problém, protože v domě důchodců a LDN je zatím zpátky nechtějí a tu druhou skupinu radši nebudu komentovat. Co vím, tak tam nikoho bezpříznakového nemají.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2020 21:03

Jj, bezpříznakoví pozitivní (a jinak zdraví) jsou doma.
Do nemocnic jdou ti, kteří už třeba nemůžou dýchat a horečky první dny s třeba "blbým" paralenem neustupují. Pak je čas volat nebo se nechat odvézt v lepším případě (ať se nezatěžují záchranky).
V nemocnici, v ideálním případě, zůstanou 2-5 dní dle toho jak se to daří za pomocí léků zase stlačit na pouhé teploty a není již potřeba kyslíku z bomby. V opačném případě následuje převoz z JIP na ARO a pak už je to jen o štěstí i vlastní vůli/síle přežít. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 10. 2020 21:09

Tak hlavně nikdo vyloženě bezpříznakový v nemocnici nekončí (a to ani u seniorů). Ta omílaná představa o blokování lůžek "bezpříznakovými" vznikla asi kolem "vyléčených", tedy problémy měli závažné, ale podařilo se je vyléčit a převést do stabilního stavu, ale ještě nemají negativní testy, ale jednak jich není zdaleka tolik, jak se plká v diskusích a navíc mohou být i na méně vybavených odděleních než JIP/ARO.
Jde i o nároky na personál, moje dcera studuje zdrávku a tráví minimálně půlku týdne na praxích v nemocnicích - o běžné pacienty na následné péči atd. se v pohodě starají jen s minimálním dohledem víceméně samostatně, ale na ARO přirozeně mohou jen minimálně. Tohle je zásadní - na běžnou péči lze použít leckoho, v nouzovém stavu i s neúplnou kvalifikací a objektivně to pacientům neuškodí, ale u vážných případů tohle nejde a tam prostě počet kvalifikovaných doktorů a sester není nekonečný a navíc stále klesá :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 10. 2020 21:26

Tak na pobyty bezpříznakových (ano, může to být i vyléčený) v nemocnicích si stěžují sami dotčení lékaři, takže to asi takovej blud nebude. Ano, problém vzniká na úrovni těch domovů důchodců a LDN, ale není (resp. neměl by být) úkolem nemocnic ho řešit.
Naplnění kapacit JIP/ARO (globálně) taky popírají samotní doktoři, plicních ventilátorů je dle nich taky dostatek. Samozřejmě zatím, scénáře jsou různé.
Pokud jde o počet doktorů a sester, tak na ten mělo největší vliv zavření škol. :D
A to, že vrchnost nenechá přijatá opatření se ani projevit a překotně přijímá další a další opatření a neustále popírají svá ještě čerstvá zcela rozhodná vyjádření, je prostě fakt. Už jednou se omlouvali, že to (na jaře) s tím škrcením přehnali (a že se to už v žádným případě nebude opakovat).
Takto jsou ta opatření a prohlášení zcela nedůvěryhodná a prostě se těm lidem nedivím, že už nemají ochotu něco dodržovat. Zvlášť, když si přivykli letní totální anarchii.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2020 21:28

No, je to už ve fázi, kdy se doktoři musí rychle rozhodovat, koho nechat umřít/odpojit a koho ještě má smysl zachraňovat. Tak jako na frontě v lazaretu či polních nemocnicích. Jak byla ta Itálie na jaře daleko a sledovali jsme to v TV a občas si poslechli tamního lékaře či sestru se svým svědectvím... :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 10. 2020 21:41

No tak speciálně v té Itálii byla na jaře ta smrtnost několikanásobně vyšší.

PS: Nejvíc mě štve, že jsme měli tu aroganci považovat se za mistry světa, jak jsme to všem natřeli a jako jediní to zvládli a ostatní by k nám měli jezdit na exkurze, a přitom jsme se nakonec projevili jako největší diletanti.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 10. 2020 21:45

Ferin píše:Naplnění kapacit JIP/ARO (globálně) taky popírají samotní doktoři, plicních ventilátorů je dle nich taky dostatek. Samozřejmě zatím, scénáře jsou různé.
Pokud jde o počet doktorů a sester, tak na ten mělo největší vliv zavření škol. :D


Sorry, ale omíláš nesmysly (resp. asi hraje roli to podvědomé vytěsňování). Ono se to den ode dne horší a aktuálně už jsou v mnoha nemocnicích ARO zcela naplněná a stále sílí improvizace, snadno se to dá dohledat, jen holt tohle dost lidí vidět nechce.

Zajímavé je, že naopak to uzavření škol zřejmě až tak velký dopad na personál nemělo, psal o tom například ředitel asi z hlediska Covid nejvytíženější nemocnice v Uherském Hradišti - jistý dopad ano, ale zdaleka ne tak velký, jak se omílalo v diskusích. V reálu je bohužel vyšší úbytek zdravotníků v důsledku nákazy :-(

Docela drsné čtení je série "Deník z nemocnice" od Jana Nováka - https://www.seznamzpravy.cz/autor/jan-novak-722 , novinář nastoupil právě v UH jako dobrovolník aby psal zevnitř. Za mne je to zase jednou ukázka novinařiny v tom dobrém smyslu...

Jo a naokraj - i ta smrtnost docela svižně narůstá, je docela reálné, že Itálii doženeme i v tomto... Průs.r je v tom, že v Itálii to bylo hodně regionální a situaci zhoršila neschopnost centrálního řízení a výpomoci mezi regiony, u nás se to ale hltí celoplošně :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 10. 2020 21:52

A ten vtip, že před zavřením obchodů do nich nechali naráz se nahrnout celou republiku, ten je taky dobrej! Trnky brnky hadra! :D
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2020 21:54

Od ostatních států jsme to schytali, protože jsem byli první zemí, kde se to začalo rapidně zhoršovat. Byli jsme zkrátka nejvíce vidět. Jenže, i ty ostatní země okolo naší republiky začínají mít znepokojivá čísla a vývoj se podobá tomu našemu před cca necelým měsícem. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 10. 2020 22:03

tomashr píše:... i ta smrtnost docela svižně narůstá, je docela reálné, že Itálii doženeme i v tomto...


Nezaměňuješ to za jiný ukazatel? Obecně je podzimní smrtnost o dost nižší než ta jarní.

-- 21. 10. 2020 23:07 --

wikxzen píše:Od ostatních států jsme to schytali, protože jsem byli první zemí, kde se to začalo rapidně zhoršovat. Byli jsme zkrátka nejvíce vidět. Jenže, i ty ostatní země okolo naší republiky začínají mít znepokojivá čísla a vývoj se podobá tomu našemu před cca necelým měsícem. :-)


Rozdíl je v tom, že (minimálně na západ od nás) jsou ta opatření dlouhodobě konzistentní a k žádným překotným změnám nedochází. Už předem se tam anticipovalo, že s návratem a inkubační dobou dovolenkářů a z domova pracujících do práce a s postupujícím podzimem/sychravem ta čísla zcela přirozeně narostou a že to není vina špatných opatření. Tudíž do nich sahají jen minimálně. A toto mám blíž než z té první ruky. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 21. 10. 2020 22:25

Na jaře se pořádně nevědělo, jak léčit, mohly tu být agresivnější formy viru, někde došlo k vyčerpání systému, proto byla úmrtnost vyšší. Přes léto se situace dost sledovala, dařilo se trasovat atd., takže se šířily převážně "nenápadné" linie viru, které způsobovaly jen mírné nebo žádné příznaky a dokázaly produkovat mnoho infekčních virionů, aby alespoň občas někoho osídlily. V současném chaosu, kdy je nemocných příliš a virus už nikdo nedokáže selektovat, se to může zase zvrtnout k většímu rozšíření agresivnějších linií a k většímu podílu zemřelých. Narůstající vytížení kapacit a lidí se na tom taky podepíše. ...V létě k úspěchu mohlo pomoct počasí. Teď už počasí nespolupracuje, proto je třeba zpřísnit opatření. Udělají to dřív nebo později všude.
Já z těch veletočů taky nejsem nadšený. V rámci navyšování testovacích kapacit jdu makat na měsíc do nemocnice. Kdy si vyberu zbývající dovolenou a kdo za mě udělá moji normální práci fakt netuším. To jsou paradoxy doby. Někdo zevluje doma, protože mu zavřeli krám, a jiní mají konec volna.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 10. 2020 00:21

Smrtnost (o dost důležitější ukazatel) a úmrtnost jsou dva rozdílný pojmy. Úmrtnost může počasí i docela zásadně ovlivnit, smrtnost nikoliv.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 10. 2020 06:00

Teoreticky ano, ale prakticky ne, protože kvalita ukazatele závisí i na přesnosti evidence toho, co je ve jmenovateli, tj. evidenci nakažených, a to nebude v praxi ani přesné, ani jednotné. Takže paradoxně bude nakonec úmrtnost asi přesnější, protože se počítá z velkých čísel a intervaly spolehlivosti tam nelétají jako prádlo ve větru.

Takhle to pak dopadne:

https://vtm.zive.cz/clanky/koronavirus- ... fault.aspx

https://vtm.zive.cz/ShowArticleImageFul ... cle=202787

Čeká nás nárůst, o tom žádná, otázka je jen, jak vysoko a jak rychle to poroste.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 10. 2020 08:17

Tak jistě, zcela přesný to nebude nikdy. Ta stazistická chyba ale bude dlouhodobě více méně srovnatelná. Takže to takový problém nebude a srovnatelná data to dá.
Daleko větší paseku v zom nadělá to, co se zrovna kdo do těch úmrtí rizhodne zapičítávat. Tskový to s vs. na, jestlu tam dát borca, co spadne ze žebříku, klepne ho manželka po hlavě nebo se vydelá v autě atak.
Ferin
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků