Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 1. 10. 2020 21:17

Počítám s tím, že výdrž baterky bude horší. Papírově je poloviční - je tam menší aku, navíc je wifi, stabilizace, dotykový displej. Staré zlaté časy, kdy člověk popadl foťák po měsíci a věděl, že mu tam pořád na pár desítek fotek bude stačit šťáva, skončily.

U velkého těla jsem se naučil pravidelně rotovat 3 aku, telefon dávám preventivně nabíjet přes noc, tak počítám, že tady si taky najdu systém.

Předchozí GR se taky líbilo klukovi, oproti zrcadlu se mu to dobře drželo a nebylo tam tolik čudlíků :)

landov: chápu :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 10. 2020 07:14

Ja som mal sigmu DP-1, kým neodišla do kremíkového neba a 4 batérie na víkendový výlet bolo nadoraz, a to nie som cvakal čo nosí z výletu tisíce cvakov.
Ale u tejto sigmy platilo známe:
It's Not a Bug, It's a Feature.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 10. 2020 07:41

cport píše:landov: chápu :)

Požadavek na EVF je v této velikosti podle mne dost nesmysl, rozměry a hmotnost by šly nahoru (výdrž naopak dolů) anebo by byl nutně hledáček ošizený do extrému. Navíc takhle malé tělo moc nesedí při držení u oka ani ergonomicky, tady je focení přes zadní displej prostě lepší.
Pokud někdo fakt striktně EVF chce, tak bych šel do něčeho jako Fuji X100, tam už to ergonomicky sedí, velikost a hmotnost ovšem značně naroste.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 3. 10. 2020 18:20

Ja znam vic lidi, kteri vyzaduji nejaky hledacek (tomu pridavnemu optickemu neveri). Ti pak teda skonci zpravidla u Fuji. GRko je proste navrzeno jinak, s cilem na co nejmensi rozmery. Uz rozdil GR vs Fuji X100* je obrovsky. Osobne me fascinuje, ze do tak maleho tela narvali i stabilizaci.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 10. 2020 18:36

Ved ja som ani nechcel napchat hladacik do GR...iba som povedal, ze koncept sa mi paci, ale bez hladacika pre mna nezaujem. To sa tyka napriec znackami a snimacmi. A aj male telo (napr. RX100 III) sa s hladacikom drzi/opiera istejsie ako pri foteni "na japonca".
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 10. 2020 18:52

Rýpnu si do té stability držení - zkusil sis opravdu porovnat, jaké udržíš časy při kterém držení?
Schválně zkus, dost lidí už bylo výsledkem docela překvapeno...
Za mne je hledáček nutnost pro delší skla (u GRIII/Fuji100 s pevným sklem ovšem bezpředmětné) a druhý argument, který plně respektuji, jsou jistá omezení při silném slunci. Naproti tomu třeba ta stabilita držení atd. je s menším sklem s rozumným ohniskem z mého pohledu trochu pověra...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 10. 2020 18:56

Nuž keď tomu veríš, tak ja ti tvoj názor neberiem.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 10. 2020 18:57

landovův postoj chápu - Sony RX100 je snad nejmíň uchopitelný foťák, co jsem měl v ruce :-)

GR je ovšem malý zázrak, co se týká úchopu (mimo jiné). Drží se opravdu neuvěřitelně jistě, má dobrý grip a naprosto neklouže.

Ale je to holt foťák pro jiný styl focení
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 10. 2020 19:04

landov píše:Nuž keď tomu veríš, tak ja ti tvoj názor neberiem.

Já se tě ale ptám, zda jsi to naopak zkusil ty (anebo jen věříš)? Já to totiž zkusil a tak už nevěřím, ale vím své :-)
A určitě nebudu nijak machrovat ve stylu "já to říkal", přesně naopak se klidně přiznám, že jsem si taky myslel jako starý fotograf, jaké je to držení "na Japonce" pitomost. Ale výsledky byly trochu jiné...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 10. 2020 19:08

Co som si mal skusit ? Mal som porovnavat udrzatelne casy ? Preco by som taku hlupost mal robit ?
Istota drzania fotaku pri foteni s hladacikom je pre mna jasna. O komponovani cez hladacik vs. "na japonca" ani nehovoriac !
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 10. 2020 19:11

A jak chceš definovat stabilitu držení jinak než právě porovnáním udržitelných časů? V čem je to hloupost?
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 3. 10. 2020 19:27

tomashr píše:
cport píše:landov: chápu :)

Požadavek na EVF je v této velikosti podle mne dost nesmysl, rozměry a hmotnost by šly nahoru (výdrž naopak dolů) anebo by byl nutně hledáček ošizený do extrému. Navíc takhle malé tělo moc nesedí při držení u oka ani ergonomicky, tady je focení přes zadní displej prostě lepší.

Smysl, nesmysl, lepší, nelepší, já bych teda foťák bez hledáčku v žádným případě nechtěl, přes displej (ať už na foťáku, nebo na mobilu) prostě fotit neumím, problém je hlavně přesný komponování, udržení horizontu, nemluvě teda o udržení dlouhých časů.
A focení ve slunečným počasí ... (ale to tu už padlo).
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 10. 2020 19:30

Amen!
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 3. 10. 2020 21:07

landov píše:Amen!

+1
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 3. 10. 2020 21:16

Mam Nikon A, hledacek mi tam chybi, uz takove to lepsi soustredeni na focenou scenu pri pohledu do hledacku je pro me duvod.

Co se tyka stability pri foceni, tak u oka je z mych zkusenosti fotak stabilnejsi, vidim to, kdyz ostrim manualne a zapnu si lupu, s fotakem u oka se ten obraz proste trese mene, ale mozna nemam jen spravnou techniku natazenych rukou :)
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka