Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 30. 9. 2020 14:33

4 formaty snimacu - jeste Pentax Q s 1/7 cipem.

Ale posledni dobou uz prispivaji jen k APS-C a FF.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atti.hombre 30. 9. 2020 15:45

;-) Neviem koľko trvá také fyzicky opotrebenie tela fotoaparátu...5 rokov? 10 rokov? 20 rokov? Ako u koho. Moderné aparáty toho vydržia veľa ( ak nepočítame hrdzavejúcu Leicu ). Ale chápem potrebu jedincov mať niečo nové ... niečo top :-D . Ideálne nabité technológiami. S objektívmi je to iné- každý používa ( vyselektuje ) tie ktoré potrebuje/ používa na to svoje fotenie. Ak chýba nejaké ohnisko tak je to problém. Výrobca techniky by mal pokryť základné ohniská na danom systéme. Poprípade uvolniť bajonet i tretím stranám. Pri Pentaxe je problém v tom, že tretie strany prestali podporovať bajonet K - malý predaj.Inak Japonci sú zvláštna nátura... syn trocha študuje Japonskú kultúru, krajinu i navštívil... sú to také prostoreké malé deti, tešiace sa z maličkostí, detailov, prehliadajúc niekedy to podstatné čo zvyšok sveta očakáva :-D . Uvidíme s čím prídu, uvidíme kedy prídu. Ale kopa Pentaxákov už ušla inak... tak nech sú šťastní :-D
Ryzen5 1600,Asus Prime X370 Pro, G-Skill Flare X 3200 MHz CL14 16GB,Sapphire HD 7750 Ultimate,AMD R7 SSD 240 GB,Sam.840 Pro 128GB + Toshiba DT01ACA200 + Himuro, RM 650x ,Thermaltake Armor Jr... Pentax K-3II Silver Edition
atti.hombre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 9. 2020 15:46

Zase jim nekřivdi - Pentax Q se už nedělá, bylo oficiálně ukončeno, takže jen tři :-)
Mimochodem mám pocit, že Q a FF se nějak těsně minuly, takže 4 formáty neměl Pentax ani dřív, ale i ty tři je až dost.
Jinak Pentax z hlediska těl v podstatě moc nepřispívá k ničemu, poslední novinka K1II je už z února 2018, pak snad nějaká skla.

Já třeba moc nechápu, proč netlačí víc středoformát, 645Z je už z roku 2014 a přesto je dodnes v DXOMARK na skvělém druhém místě overall. Objektivy má 645 v podstatě kompletní, takže není nutný žádný extrémní vývoj a zrovna v této oblasti nikdo nepracuje s nějak masovými prodeji, k čemuž je zřejmě struktura Pentaxu přizpůsobena pomalu nejlépe ze všech. Místo toho tu hrají podivnou komedii kolem "APS-C flagship", kde je trh daleko nasycenější - fakt mi to moc hlava nebere...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 30. 9. 2020 17:23

atti.hombre: rekl bych, ze 4-5 let je takovy cyklus, kdy uz drtiva vetsina meni. Ani ne proto, ze by museli, ale proto, ze chteji. Ja se moc nedivim, ze netlaci stredoformat. Uprimne, GXF je pekny krok od Fuji a tam je ta uspora velikosti brutalni. Navic se proste rozhodli jit cestou FF a tam soustredili temer vsechny zdroje. A delaji lepsi skla nez predtim. Vsechny * skla byly stare, ted to konecne zacali inovovat.

Oni se prepocitali s tim,jak to vezme komunita. K-1 mela byt high-end, KP stredni trida a K-70 low-end. Jenze jak uvedli KP, tak se cast lidi vzbourila, ze chce high-end i v APS-C rade. A tim vzniklo zpozdeni.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 30. 9. 2020 17:51

Ja som kupoval v 2016 Nikon D500, ale zatial sa nechystam ho vymenit/predat...asi to bude posledna DSLR, ktoru si necham navzdy.
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 9. 2020 18:28

cport píše:Ja se moc nedivim, ze netlaci stredoformat. Uprimne, GXF je pekny krok od Fuji a tam je ta uspora velikosti brutalni.

Zase tu máš ale pořád příznivce "zrcadla" a skoro bych řekl, že u středoformátu je míra konzervativismu vyšší. A tady je výhoda, že 645Z fakt momentálně nemá přímou konkurenci. GFX a cenově únosné Hasselblady jsou MILC, zrcadlo dělá ještě Leica a taktéž Hasselblad, ale ty jsou cenově úplně jinde...
Tohle je hodně velký rozdíl proti konkurenci u FF a APS-C - jistě jsou K1II a další zajímavé pro "skalní pentaxisty", ale upřímně si moc neumím představit, co by přivedlo někoho ke koupi Pentaxu jako svého nového přístroje, když ho neměl již dříve. U 645 tohle ale zas tak nereálné není...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 30. 9. 2020 19:05

To bych si možná nebyl tak jistý, jestli je v MF větší procento příznivců zrcadla. Tam mi přijde, že CSC znamená řešení mnoha krucialnich problémů spojených s MF, vibrace od velkého zrcátka, nutné přesně ostření ve větší ploše snímače, možnost vyuzivat více objektivu, velikost, stabilizace na čipu. Až do takové míry, že z MF dělá stroj využitelný na více témat než dříve.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 30. 9. 2020 19:49

Jen pro doplnění, že Fujifilm kromě APS-C a 44x33 vede ještě řadu FinePix s 1/2.3" snímači. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 10. 2020 11:11

milann88 píše:To bych si možná nebyl tak jistý, jestli je v MF větší procento příznivců zrcadla. Tam mi přijde, že CSC znamená řešení mnoha krucialnich problémů spojených s MF, vibrace od velkého zrcátka, nutné přesně ostření ve větší ploše snímače, možnost vyuzivat více objektivu, velikost, stabilizace na čipu. Až do takové míry, že z MF dělá stroj využitelný na více témat než dříve.

Já jsem o MF uvažoval asi reálněji než je u amatérů obvyklé, více jsem zkoumal a popravdě bych byl s tím širším použitím MF MILC proti MF DSLR trochu opatrný. Původní GFX zas tak ideální pro nějaké širší užití není (mimochodem proti GFX100 se už dělá s 645Z aspoň podle mne výrazně lépe). Určitý posun je "malý" GFX50R (či Hassy X1DII), ale s ohledem na velikost objektivů či třeba poměrnou "pomalost" to pořád úplně ideální systém třeba na travel a jiné "lehké aktivity" není. A u statičtěji pojatých krajin či ateliéru to není zas tak zásadní, ono třeba sladění polarizáku či graduálu je u zrcadla příjemnější než u EVF (hlavně ve velikém hledáčku MF) a následná fotka ze stativu přirozeně použije mirror lockup atd.
S těmi více skly to je také trochu dvousečné - u GFX sice lze použít například některá EF skla pro fullframe s dostatečným obrazovým kruhem, ale až na výjimky (třeba TS skla) kvalita v rozích ideální není. Naopak u 645Z jsem viděl naprosto perfektní výsledky při použití řady starých skel pro filmový 645, ony některé byly velmi slušně kvalitní a hlavně bývá zajímavý celkový dojem z obrazu (look). A tady se dostáváš na ceny od příjemných (FA skla pro autofocusový 645) až po ceny vyloženě směšné (645MF A skla, ale i ta mají plnou podporu ovládání clony) .
Upřímně pokud bych se rozhodl do MF opravdu jít, tak fakt nevím, zda bych šel do Pentaxu či Fuji, skoro bych řekl, že sice spíš do Fuji, jenže důvodem je právě ten divný "přístup-nepřístup" Pentaxu s výhledem do budoucna, ryze fakticky bych v tuto chvíli asi 645Z upřednostnil...

Tohle je ale spíš takové zamyšlení na okraj, moje poznámka mířila hlavně k tomu, že Pentax si právě skvěle nestojí nikde, ale u MF má alespoň jistou exkluzivitu, se kterou by se mohlo dát pracovat :-)

-- 1. 10. 2020 11:14 --

wikxzen píše:Jen pro doplnění, že Fujifilm kromě APS-C a 44x33 vede ještě řadu FinePix s 1/2.3" snímači. :-)

Řeč šla o systémech s výměnnými skly, ne o kompaktech. Těch mají více i další firmy - 1/2.3, 1inch a další...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 1. 10. 2020 20:59

Tak já si byl včera osahat GR III a podlehl jsem. Měl jsem už verzi z roku 2013, ten foťáček mi kdysi sedl. Nicméně ta nová verze je ještě výrazně rychlejší a živější. Zdá se být i kvalitněji zpracovaná a překvapivě je pocitově tězší (byť je tam rozdíl pár gramů dle specifikací), myšleno ve srovnání s předchozí verzí.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 10. 2020 21:04

Paráda :-)

Tak ho ale koukej otestovat a hlavně sem dej nějaké fotky
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 10. 2020 21:23

cport píše:Tak já si byl včera osahat GR III a podlehl jsem.

Sám jsem si úvahy o podobných přístrojích zakázal, ale jinak tě naprosto chápu, GRIII je kouzelný hlavně tím, jak je děsně lehký, tohle prostě nemá v APS-C obdoby...
Skoro ti to závidím, ale v tomhle se zkusím ovládnout :-)
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 1. 10. 2020 21:48

davidof: no až přijde, tak snad něco cvaknu. Nejprve se musím prokousat nastavením. A že tam toho je - sám to znáš, ta personalizace je mimořádná. Celý ten layout je vlastně jiný, bude nezvyk i to dotykové ovládání. Ale asi to půjde :)

tomashr: úvahy si sice zakázat můžeš :) ... ale jak jsem psal, mám už zkušenost s předchozí verzí, tak vím, jak je to pohotový foťák a lákadlo to bylo od začátku. Bral jsem ho s sebou kolikrát namísto mobilu a tato nová verze je ještě menší. Kamarád si ho teď pořídil na kolo.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 10. 2020 22:07

Jsem zvědav, co mu řekneš. A taky, jak to je s výdrží baterky
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 1. 10. 2020 22:11

Vyzerá fajn, ale bez hladacika je to u mňa deal breaker.
landov
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka