Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 20:27

Pro pemara - trochu jsem se v tom ztratil, co vlastně používáš na iPadu za aplikaci? Jedeš v Lightroom anebo jen ten SnapBridge a následně to přes iCloud už cpeš "domů", kde pokračuješ v DXO (to jsem tuším zachytil, žes psal)?

On je Lightroom pro iPad super, jen popravdě úplně (zatím?) nevidím optimální workflow bez pořízení Adobe předplatného s 1TB :-( Tohle je možná na samostatné téma a je škoda, že to ve "fotohospodě" zapadne, obecně je na to ale zkrátka nutno hledět trochu více ze široka a tady právě narážím z mého pohledu na hlavní argumenty proti tabletu. Plynulost a komfort zpracování i pro velké RAW je u iPadu v LR za mne absolutně super, to překoná valnou většinu notebooků, ale to zařazení do celého procesu končícího na desktopu pořád má pár zádrhelů...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 9. 2020 21:05

Soukromě produkty Adobe nepoužívám, což má tu výhodu/nevýhodu, že na tabletu i na desktopu používám něco jiného, nic z toho není ani Lightroom, ani Photoshop.

Workflow mám nastavené tak, že až 95% procent úprav udělám na tabletu (Polarr a pár přidružených aplikací) a na desktopu nemusím už nic upravovat. Pro těch 5 procent úprav nemám jinou možnost, HW iPadu a MacBooku to už nedává a třeba DxO nebo DeNoise od TopazLabs na iPadu ani nejsou k dispozici. Když jsem blízko domova, tak procento zpracování na desktopu stoupá až ke 100%, kvůli výkonu. Na desktopu mám Polarr také, ale DxO PhotoLab Elite mi vyhovuje více.

Knihovnu RAWů a úprav mám na iCloudu, hotové fotky na flickru a 500px. Mám i workflow přes OneDrive, pro případ, že bych SnapBridge spustil z nějakého Androidu, pár jich doma také máme. Kdybych vzal Lightroom na milost, 1 TB knihovnu (předplatné) bych bral jako nutnost.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 29. 9. 2020 21:15

Mne přijde jako zajímavá varianta, pokud bych se nechtěl babrat ve velkém s cloudem, exportovat si vybrané fotky jako DNG, které následně muzu ať už online nebo flashkou dostat do velkého PC. Tak chci zkusit předvyber na cestách, ale uvidíme, jestli to bude mít v praxi nějaký efekt.

Výhodu v používání Lr na desktopu i tabletu vidím ve stejných možnostech uprav, stejne táhlo funguje stejně na obou platformách. Můžu mít stejne presety. V mobilní verzi chybí prakticky jen lepší rovnání geometrie a camera calibration.

Ale zatím s tim tabletem začínám, takže uvidím, kde se objeví jaky zádrhel.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 9. 2020 21:26

Ad "Výhodu v používání Lr na desktopu i tabletu vidím ve stejných možnostech uprav..." - malinko problém je, že tohle plně platí jen když i na desktopu jedeš v té "jednodušší" CC verzi, pokud chceš na desktopu Classic, tak to platí tak napůl.
Podobnost a kompatibilita úprav je slušná, to je zrovna OK (tam bych to viděl určitě tak aspoň na 80% průnik, možná víc), ale třeba mne děsně s.re, že nejsou kompatibilní klíčová slova (keywords) - tohle mi moc hlava nebere, člověk by si chtěl na dovolené zrovna popisky udělat, ale tohle v podstatě nejde.
Naopak třeba přenos souborů primárně importovaných v Cloud verzi do Classic problém není, ty se samy stáhnou sice do dost dementního adresáře, ale stačí je po synchronizaci přesunout jinam a pak udělat relocate, to je práce na minutu i pro tisíce souborů, udělá se to najednou.
Prostě střídavý provoz Cloud a Classic verze nechodí špatně, ale bez chyb to není a některé pokládám za docela nepříjemné.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 29. 9. 2020 21:37

Tohle jsou věci, který si musím ještě ověřit v praxi, ale klíčová slova prakticky nepoužívám, takže tam me to asi dráždit nebude. Jinak samozřejmě na desktopu používám Classic verzi a po zkoušení te mobilní vidím minimální omezeni, něco je jinak seskupene, ale to je jen o zvyku.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 9. 2020 06:17

Klíčová slova se hodí na třídění fotek, “Máňa”, “Šumava”, “Do koše”, “Možná to půjde zachránit” ... :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 9. 2020 06:34

Ona se klíčová slova hodí na všechno možné, ale to je na samostatnou debatu (photo asset management).
Jen ale aby nebyl nějaký šum - klíčová slova umí i cloudový Lightroom a vůbec ne špatně, pokud se dělá v něm, tak je to celkem OK. Je tam ale pro mne dost záhadný bod, že zrovna klíčová slova se nepřenesou při synchronizaci s Classic, což tedy moc nechápu :-(
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 9. 2020 06:35

Pemare, chýba tam Kokořín!!! :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2020 06:54

A stánky s občerstvením ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 30. 9. 2020 08:09

Chlapi, poraďte mi nejaký lacný gimbal na beznosorožca. Tak do kila, celkovo. Možno aj menej s jedným pevným sklom, máte nejaké osobné skúsenosti s Číňanmi?

Vyriešené!
Naposledy upravil bob222 dne 30. 9. 2020 12:04, celkově upraveno 3
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 9. 2020 08:14

Twl. Tak od doby, co Ricoh oznamil vyvoj noveho high-end Pentaxu, ubehl rok a pul cca. Za posledni 3 mesice udelali 3 videa na youtube a 4 tematicke clanky, ze kterych jsme se dozvedeli, ze bude mit dobry hledacek, senzor pod hledackem, nevyklopny displej a skutecne promakany grip :D

https://pentaxofficial.com/en/6736/

Mezitim Sony, Nikon, Canon, Fuji bez predchoziho varovani vydali nove modely :D Ja na to telo cekat, tak jsem uz nas*any :)

Jestli nekdo hleda system, do ktereho neni mozne nacpat neomezene mnozstvi prostredku, tady ho ma ... :D

PS: K predchozi diskusi - ano, taky mam obcas pocit, ze mam tu techniku uplne zbytecne, kdyz prochazim nahledy fotek, co jsem udelal :) Ja na foceni potrebuji klid, trochu se do toho dostat ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 9. 2020 10:18

Je to souboj mezi dvěma základními principy:

Není kam spěchat vs Není na co čekat

A jen čas ukáže, kdo má pravdu :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 30. 9. 2020 11:41

Ja myslím, že Ricoh to má jasné, tam žiadne dostihy nehrozia, obslúži svoju skupinku srdciarov a má vymaľované.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 9. 2020 12:37

V dostihy snad uz nikdo ani nedoufal :)

Ale pokud chteji psat sahodlouhe clanky jen o tom, jake usili venovali vyladeni pozice prostrednicku na gripu, tak se nedivim, ze nekteri srdcari ztraci kontrolu nad pozici prostrednicku zase jinak ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 9. 2020 13:20

Mě u Pentaxu fakt připadá absurdní to, že mají produkci nulanulanic, ale přitom jsou jedinou firmou na trhu, která obhospodařuje tři různé formáty snímače pro výměnné objektivy - APS-C, FF a MF...
Tohle fakt nemá nikdo jiný - Canon/Nikon/Sony mají APS-C a FF, Fuji má APS-C a MF, Panasonic MFT a FF, Olympus dokonce jen MFT. Přitom i relativně malý Olympus prodává těl zhruba 10x víc než Pentax (Ricoh)...
Nějak si nejsem jistý, zda to je politika odvážná anebo spíš lehce slabomyslná :-(
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka