Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 5. 2020 06:08

Ano, chvdovi připadá naprosto akceptovatelné stát se vazalem nějaké korporace a dát jí do zástavy svoje znalosti a data. My ostatní jen fňukáme.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 5. 2020 08:16

Takato forma WL sa mi celkom pozdava (foto z netu) :-)
Obrázek
landov
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 5. 2020 08:19

R.Stach má takhle vyladěného Suzuki Jimny, na střeše má plošinu na stan se židlí …
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 12. 5. 2020 08:39

landov píše:Takato forma WL sa mi celkom pozdava (foto z netu) :-)
Obrázek

Jo, na aliexpresse majú aj špeciál statív, čo sa upína na dvere auta. Volám to edícia mastňák chabrus. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 5. 2020 08:54

To je moc i na mě :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Hlava 12. 5. 2020 10:21

chvd píše:Jediná věc, kterou zde dokola rozporuji je myšlenka, že způsob platby za software případně ne/existence krabicové verze určuje kvalitu softwaru či vývoje softwaru.

Sorry, ale to je ničím nepodložený blábol. Ba co víc, tak v případě předplatného má výrobce SW spíš menší motivaci se snažit, protože mu peníze automaticky tečou. Kdyby prodával jen krabicové verze, tak se musí snažit mnohem více, protože je bude potřebovat prodat, takže musí přinést nějakou přidanou hodnotu.

Ona ta absence přidané hodnoty v případě předplatného je krásně vidět na AutoCAD LT.
Dokud byly jen krabicové verze, "musel" se každé 3 roky měnit formát DWG, aby se "podporovaly" prodeje.
Co se přešlo na předplatné, ejhle, najednou se formát DWG co tři roky měnit nemusí; proč asi.
Co se přešlo na předplatné, vývoj SW nula nula nic; pokud k tomu nepočítám to, že kokoti překopali vzhled ikon, takže se člověk musel znovu učit co je vlastně co. To je ona kvalita vývoje SW? To jsou akorát kecy, odtržené od reality.

Předplatné SW má pouze dva hlavní důvody:
- staré verze nejde dál přeprodávat (viz soudní dvůr EU), nakazí to tedy kšefty
- výrobce/akcionáři mají zajištěn trvalý přísun peněz, bez potřeby nějaké velké snahy
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 5. 2020 11:13

Ono je to celé ještě trochu jinak a v debatě míjíte podstatu problému, kterou je otázka reálné konkurence na trhu.
Pokud totiž v nějakém oboru software konkurence existuje, tak pak skutečně předplatné vývoji spíše prospívá. Ono totiž přechod ke konkurenci spíš zjednodušuje a vendor-lock je menší, z účetního hlediska jde obvykle o provozní peníze, které se prostě mohou ze dne na den začít platit někomu jinému, což u jednorázové velké investice není tak snadné. Ve výsledku to skutečně může být win-win strategie, která vyhovuje výrobci, ale v dost ohledech je fajn i pro zákazníka.
Řekl bych, že u Adobe pro fotografy jsme právě v této "pozitivní větvi", alternativ je tak či onak celá řada a tak se Adobe docela snaží a i cena v absolutní hodnotě je velmi slušná.

Naproti tomu pokud někdo fakticky ovládne v nějakém oboru trh (ať už absolutně anebo jako "defakto standard", tak pak je to dost naprd obecně a předplatné nejenže ničemu nepomůže, ale skutečně může situaci ještě zhoršit. Asi se to týká zmíněného Autocadu, já mám zas zkušenosti pro změnu s obchodním modelem Microsoftu u serverových věcí, kde to také není právě idylické.

Nicméně primární problém vidím vždy v té situaci na trhu a reálné konkurenci, ono upřímně třeba u Microsoftu to bylo dost naprd i v době, kdy byly různé SA licence s roční platbou rozšířené daleko méně. V něčem to bylo dokonce bídné ještě více, v něčem naopak méně, ale celkově v podstatě dost podobné.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 5. 2020 11:36

To bohužel není tak jednoduché. Je sice snazší, zejména psychicky, dodavatele softu změnit, ale je třeba uvážit, že kromě dočasné ztráty produktivity přicházíš o svůj archiv.

Ty jsi, pokud jsem dobře četl, publicista - tak si představ, že by odchod od MS Word třeba znamenal, že bys přišel o své poznámky, články, analýzy …

Mám archiv projektů, výkresů, výpočtů apod. od roku 2000 a není vůbec neobvyklé, že hledám, jak jsme to dělali dříve, a to nejen, abych se to znovu naučil, ale nejlepší je třeba i využít živá data. Alespoň jako základ pro nový projekt.

To je další aspekt, který je třeba zvažovat a který tu snadnost změny trochu komplikuje.

A taky jsme v takové trochu neřešitelné situaci - ty předplatné, která máme, nezačínají a nekončí ve stejnou dobu. To jsme trochu nezvládli, když jsme postupně přecházeli :-(

Plus ta skutečnost, že děláme i projekty, co trvají několik let a vlastně nikdy není dobrá doba pro změnu.

Ale nezpochybňuju, že je snazší software změnit, když ho nekupuješ. To bude možná dobrý bič, pokud bude ta konkurence.

Tohle všechno je v reálném životě nutno zvážit, nejde jen o peníze, ale my prostě nemůžeme říct - tohle Vám neopravíme, protože jsme přešli na Bentley ...

V reálu je ten kompletní přechod opravdu poslední možnost. Dokud jsou kšefty, tak prostě započteš do hodiny cenu za software a jediná bolest je to, že ten vývoj je mnohdy k horšímu :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 5. 2020 11:44

Jistě, ale tohle je individuální.
Já si třeba myslím, že v dost případech je na přechodu nejdražší ztráta produktivity lidí, než se naučí nový sw, technicky to leckdy bývá v podstatě snadné. Zcela uzavřených formátů ubývá (a i k nim jsou běžně dostupné možnosti konverze), ale s tou ochotou dělat třeba jen o trochu jinak se to určitě lepšit nebude :-)

Mimochodem já jsem primárně hodně seniorní IT konzultant, ne publicista. Takže zrovna o tom, jak probíhají změny bych mohl dlooouze vyprávět :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 5. 2020 12:00

Jo, neber to jako popření, je to jen doplnění celkového obrazu :-)

A o stoprocentní kompatibilitě s dwg jsem už toho slyšel ... většinou to skončí na rozpisce výkresu, kde musí být celý potravní řetězec konzultantů včetně 3D log a hologramu generálního ředitele ...

Co se dá dělat, je to neustálý boj :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 5. 2020 12:11

Někdy mám pocit, že v podstatě jen přecházím (SW, foťáky, PC, monitor, ...). Na práci s tím pak už (přes všechno to studování, testování, ladění, učení se, pochybování, litování, rozčilování) nezbývá de facto čas. ;-)

Bohužel jakákoliv závislost je blbá. Největší prů..., co mě postihl, bylo ukončení činnosti mého brokera. Ztratil jsem na tom z různých důvodů plno peněz, času, nervů atd. a dodnes, přestože uběhlo už x let, jsem nenašel, byť jen trochu, plnohodnotnou náhradu. Přestože broker sám nějaký možnosti přechodu a náhrady nabízel.
Takže předplatné opravdu neee...
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 5. 2020 12:13

No, tohle všechno bolí, ale právě dorazila EM1-3 s 12-100 :-)))
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 12. 5. 2020 12:21

Tak Davidof, per to tam a chceme dojmy a pojmy!!!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 12. 5. 2020 12:58

Vanoce v kvetnu :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 12. 5. 2020 13:04

Takový mávátko s Svátku práce. ;-)

-- 12. 5. 2020 14:05 --

Jinak Oly by z Davidofa měl udělat ambasadora...
Ferin
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka