Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 5. 2020 19:20

A jakej bys doporučil ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 4. 5. 2020 20:13

Napr. tento:
https://www.canon.sk/for_home/product_f ... 36_is_iii/

Ale canon má množstvo modelov, všetky sú skvelé s vynikajúcou stabilizáciou a rôznym zväčšením a svetelnosťou.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2020 20:14

Viděl jsem stabilizované Kenko 10x30, vážilo to cca 500g, což je dvojnásobek proti tomu, co váží srovnatelně opticky výkonný Nikon nebo Zeiss. Je otázka, jak moc se člověku chtějí ruce a jak moc je ta stabilizace zapotřebí. Rodiče mají předválečný dalekohled Srb & Štýs 10x42 a i bez stabilizace funguje perfektně.

Ten Canon vypadá dobře, je těch 36 může být limitem za špatného světla.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 4. 5. 2020 20:29

No niekto sa zastabilizuje po 3 vodkách, ja by som radšej tú stabilizáciu, ten obraz ja ako priklincovaný. Zvlášť po nejakej fyzickej námahe (turistika, bike)je čistá ilúzia očakávať pokojný obraz bez opory. Mám známeho čo má viacero binokulárov, pentax, olympus, swarovski. Pohľad do stabilizovaného mu ale spôsobil vážnu traumu :) To sa nedá oklamať.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 4. 5. 2020 20:48

Davidof píše::-)

Dělám si srandu ale myslím ji vážně ;-)


Sranda musi byt. Kdybychom se meli stale zabijet jen smutnou realitou, jakoze treba Olympus je proste srot, no kam bychom prisli. Nastesti tohle uz skoro kazdy vi. Tedy krom individui, co vyuzivaji "dynamicky rozsah snimace" predevsim, kdyz je zatazeno.

:)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 4. 5. 2020 20:50

"Ten Canon vypadá dobře, je těch 36 může být limitem za špatného světla".

Su v ponuke aj svetelnejšie modely. Ale u ďalekohľadov existuje pojem zdanlivá svetelnosť. Vychádza z vlastnosti zraku. Za šera zrak vníma lepšie obraz s väčším množstvom detailov ako s väčším množstvom svetla. Tak že 10 x 42 a 12 x 36 budú na tom približne rovnako.

A samozrejme v istom veku sa Ti už zrenica neotvorí na 5 mm, ale povedzme už len na 3,5, ale to už je život :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 4. 5. 2020 21:20

To je otázka, na kolik se mi zornička v mém věku otevře, to máš asi pravdu, na druhou stranu, v té naši myslivecké partě jsem nejmladší a ostatní používají 7 x 50 nebo 8 x 56 (pro zvlášť vysokou světelnost), hodně často mají i 8 x 42 nebo 10 x 42, zatímco o 8 x 25 nebo 8 x 30 mi tvrdí, že jsou to tak leda divadelní kukátka. A stabilizovaný nemá nikdo, byť by se za ty peníze určitě nějaký koupit dal.

Ta stabilizace řeší třes rukou, ale pro zvětšení 8x by to neměl být problém a ani 10x by nemělo být kritické. Kritická mi přijde spíše za světelnost, hlavně v lese, proto mají myslivci spíše ty světelnější.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 5. 2020 21:32

FXE1 píše:"Ten Canon vypadá dobře, je těch 36 může být limitem za špatného světla".

Su v ponuke aj svetelnejšie modely. Ale u ďalekohľadov existuje pojem zdanlivá svetelnosť. Vychádza z vlastnosti zraku. Za šera zrak vníma lepšie obraz s väčším množstvom detailov ako s väčším množstvom svetla. Tak že 10 x 42 a 12 x 36 budú na tom približne rovnako.



To jako fakt ? To jsem nikdy takhle neslyšel (což nemyslím jako popření). Čistě laicky mi přijde, že za šera vidím blbě :-) ale asi jde o to, jak moc velké to šero je.

Dalekohled mám nějaký obyčejný, dostal jsem ho jako dárek, je myslím 10x50 (teoreticky) a z hlediska stabilizace už to je na hraně, pokud si třeba neopřu lokty. Tu bych určitě užil.

Ale mám trochu post-nakupovací kocovinu, a dalekohled moc nevyužívám, zatím, tak se na to radši vykašlu :-) Ale je dobrý vědět, že někdo má s těmi stabilizovanými dalekohledy dobré zkušenosti.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 5. 5. 2020 08:03

Presný nazov je šerofaktor počíta sa ako druhá odmocnina z násobku zväčšenia a priemeru predného člena. Teda napr. druhá odmocnina z(10 x 42). Väčšie číslo znamená lepšiu viditeľnosť za šera. 12 x 36 je teda to isté.
ďalším udávaným parametrom je priemer vystupnej pupily v mm čo je podiel priemeru a zväčšenia (napr. 42/10 ) . Čiže v pokročilejšom veku už vysoko svetelný ´dalekohľad neprinesie žiadny efekt, lebo zrenica oka sa už nedokáže otvoriť na rovnaký priemer ako v mladosti. To ako keď máš objektív F 1,4 ale clona sa zasekla na F3,5. :-)

Ale investovať do drahého ďalekohľadu ma zmysel len ak to je hlavná činnosť, napr. pozorovanie v prírode. Ak sa to kombinuje s fotografovaním, skôr či neskôr každý zvažuje čo nechá radšej doma, aby si odľahčil výbavu.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 5. 5. 2020 08:25

Na stránkách https://www.bestbinocularsreviews.com/b ... -pupil-06/ píší, že té to proces probíhá pomalu, ale může to být samozřejmě individuální. Jak jsem psal, i myslivci vesměs ve věku 60+ používají velmi světelné dalekohledy, asi proto, že je používají převážně v lese.

Kromě dalekohledu mne zajímá i použití další techniky, nočního vidění a termovize, nicméně tohle vesměs myslivci používají na rozměrově větší zvířata, na ledňáčka si to zatím nedovedu představit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 5. 5. 2020 08:34

pemar píše:To je otázka, na kolik se mi zornička v mém věku otevře, to máš asi pravdu, na druhou stranu, v té naši myslivecké partě jsem nejmladší a ostatní používají 7 x 50 nebo 8 x 56 (pro zvlášť vysokou světelnost), hodně často mají i 8 x 42 nebo 10 x 42, zatímco o 8 x 25 nebo 8 x 30 mi tvrdí, že jsou to tak leda divadelní kukátka. A stabilizovaný nemá nikdo, byť by se za ty peníze určitě nějaký koupit dal.

Ta stabilizace řeší třes rukou, ale pro zvětšení 8x by to neměl být problém a ani 10x by nemělo být kritické. Kritická mi přijde spíše za světelnost, hlavně v lese, proto mají myslivci spíše ty světelnější.


Tak zase v tých podmienkach v ktorých poniektorý poľujú (o polnoci v daždi :D , + svietenie alebo infrák)) Ty asi fotografovať nebudeš. V situáciách keď sa ešta dá fotografovať to so svetelnosťou ďalekohľadu netreba preháňať. Ten stabilizovaný obraz ale poteší v každej situácii.

A samozrejme je lepšie raz vidieť ako dva krát počuť. Mal som v ruke aj taký binokulár a nie lacný, že kvôli chromatickej vade bolo pozorovanie letiaceho vtáka vyložene nepríjemné. Žltá kontúra zvrchu, fiaova zospodu.A žltú som videl prvý krát v živote.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 5. 5. 2020 08:50

Upřímně u malého kompaktního 8-10x25 vesměs s třasem rukou problém není, to má člověk jako doplňkový hledáček a spíš ocení malou hmotnost.
Smysl to má hlavně u větších zvětšení, třeba 16x32 už mi z ruky přišel použitelný hodně špatně. A pak někdy i u silně světelných, kdy za "skorotmy" člověk potřebuje hledět déle soustředěně a tady stabilizace pomůže. Zas ale nepotěší to, že má člověk další tamagoči, o které se musí starat, nezapomenout měnit baterky (výdrž zas tak senzační není) a určitě to ani nevydrží tolik při nárazech. Z mého pohledu jsou IS dalekohledy sice fajn, ale nemohu souhlasit s tím, kdy z toho děláš "ultimátní faktor", to je dost zjednodušený pohled i když budu zcela ignorovat cenu a s jejím započtením je volba jednoznačná ještě méně.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 5. 5. 2020 09:01

Tak to že je to dôležitý faktor pre mňa, neznamená ža aj pre Teba. To poradie dôležitosti máme všetci v rôznych oblastiach iné. Ja sa nerád pozerám na roztrasený obraz.
Ale napríklad nepotrebujem pri fotografovaní 60FPS alebo Hi res, pre iného to ale môže byť dôvod na kúpu. :)
Tá výdrž bola u Canonu 4 hod nepretržitého sledovania na dve AA lithiove batérie. 4 ks mi stačili na celý rok.
Ak to vyznelo ako vnucovanie, tak to nebol môj úmysel.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 5. 5. 2020 09:06

Ze by obchodni model budoucnosti? :)

https://www.dpreview.com/news/162328431 ... y#comments

Clovek si dokoupi HW a firmwary s pokrocilejsima funkcema budou za priplatek? A nebo to bude formou mesicniho predplatneho? :)
Naposledy upravil cport dne 5. 5. 2020 09:38, celkově upraveno 1
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 5. 5. 2020 09:27

Už aby tu boli robotické manželky atraktívneho vzhľadu. Zaplatil by som si len 1-2 funkcie. A varenie a pranie by to nebolo :)
FXE1
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků