Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 1. 2020 10:50

Většina kritiky DSLR stejně vznikla díky Canonu, který hodně dbal, aby potrestal všechny, kteří si nekoupili jeho high-end ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 1. 2020 11:11

To je pravda. Kamarat nedavno vymenil 6D a miesto Rka si kupil A7 III. Toto bol presne jeho dovod. Je pravda, ze Canon je v tomto aky je. Na druhej strane, myslim, ze v ich postaveni bude taky kazdy. Az budu musiet kopnut do vrtule, urobia to. A tiez maju zisk asi dost postaveny na profikoch.

Ale argumenty preco CSC s ktorymi si casto stretavam su IBIS, EVF a ticha zavierka. Pre niekoho video a niekto obcas spomenie velkost, ale to vacsinou nesedi, lebo porovnava Fuji, alebo Olympus s byvalym 5D. Aj ked je zase pravda, ze pri crope dava CSC este vacsi zmysel, nakolko pri DSLR sa o crop vlastne nikto velmi nezaujimal.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 1. 2020 11:27

Tak z těch 3 důvodů u mě nefungoval ani jeden. ;-)
IBIS měly i zrcadlovky, EVF je na plno věcí super, ale v úvahách při přechodu nehrál vůbec žádnou roli, to samý se dá říct i o tiché závěrce, kterou navíc ale, narozdíl od EVF, téměř nevyužívám.
Video je určitě plus, ale foťák jsem pořizoval na focení (i když ho občas využívám).
Takže zcela jasně největší roli hrály rozměry a váha, tuplem v kombinaci s objektivama. A u Olyho (resp. m43) k tomu ještě přistupovala naprosto fenomenální nabídka skel, která v té době neměla (a dodnes nemá) konkurenci.
PS: Jinak nemám pocit, že by se ta velikost "spomínala občas". Právě naopak.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 23. 1. 2020 11:47

Me spis zarazi, ze se "porad" opakuje argument, ze vyroba bezzrcadlovky je levnejsi a bezzrcadlovky jsou spolehlivejsi.

-- 23. 1. 2020 11:59 --

Fidko píše:To je pravda. Kamarat nedavno vymenil 6D a miesto Rka si kupil A7 III. Toto bol presne jeho dovod. Je pravda, ze Canon je v tomto aky je. Na druhej strane, myslim, ze v ich postaveni bude taky kazdy. Az budu musiet kopnut do vrtule, urobia to. A tiez maju zisk asi dost postaveny na profikoch.

Ale argumenty preco CSC s ktorymi si casto stretavam su IBIS, EVF a ticha zavierka. Pre niekoho video a niekto obcas spomenie velkost, ale to vacsinou nesedi, lebo porovnava Fuji, alebo Olympus s byvalym 5D. Aj ked je zase pravda, ze pri crope dava CSC este vacsi zmysel, nakolko pri DSLR sa o crop vlastne nikto velmi nezaujimal.


Ja naopak vidim prinos CSC u vetsich snimacu. Treba ten cropovy stredoformat u Fuji je vcelku maly, jako DSLR to je monstrum ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 1. 2020 12:02

Fidko píše:... nakolko pri DSLR sa o crop vlastne nikto velmi nezaujimal.


Jinak toto nějak nechápu. Právě naopak, crop v DSLR zcela dominoval, prodeje FF byly zcela marginální. Boom FF nastal až teď.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2020 12:05

Ten prvotní výběr byl u nás motivován hlavně snahou najít kvalitní cestovatelský řešení. Tedy hlavní motivací bylo snížit váhu a rozměry. V roce 2012 bylo asi už i Sony APSC, ale to dodnes není žádné kompletní řešení, jedou hlavně na FF a Fuji taky bylo ještě v plenkách, aspoň jak si to pamatuju.

No a manželka našla referenční fotky od Robina Wonga (Olympus) a tak jsme si řekli, že jestli tohle je strop, tak to berem.

Ty výhody jako IBIS, EVF (subjektivní) a spousta nových možností (Light Composite, ProCapture apod) jsme objevovali až po cestě a kromě IBIS a EVF je stejně využívám jen sporadicky.

Takže za nás spíš ta kompaktnost a váha, než ty technické vymoženosti.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 1. 2020 12:11

U mě to byla jen čírá láska na první pohled (X-Pro). Po D70 od Nikonu jsem vlastně nemohl šlápnout vedle s ničím, co tehdy na trhu bylo k dispozici (leden 2017). A to jsem původně s X-Pro ani moc fotit nechtěl. :-)))
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 1. 2020 12:13

cport píše:Ja naopak vidim prinos CSC u vetsich snimacu. Treba ten cropovy stredoformat u Fuji je vcelku maly, jako DSLR to je monstrum ...


Určitě je to znát. Ale myslím, že to Fidko myslel tak, že pokud má někdo jako prioritu miniaturizaci rozměrů, tak se ani v rámci bezrcadlovek určitě nebude dívat po FF.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2020 12:16

wikxzen píše:U mě to byla jen čírá láska na první pohled (X-Pro). Po D70 od Nikonu jsem vlastně nemohl šlápnout vedle s ničím, co tehdy na trhu bylo k dispozici (leden 2017). A to jsem původně s X-Pro ani moc fotit nechtěl. :-)))


To se nedivím, pro tento typ foťáků mám taky slabost :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 1. 2020 12:26

cport, bezzrcadlovky mají méně mechanických částí, které by vyžadovaly přesné seřízení. Tím se snižují nároky na práci lidí a kontrolu kvality, což jsou hodně drahé záležitosti. Například Nikon má výrobu bezzrcadlovek výrazně víc automatizovanou než DSLR. Otázka je, jak si cenově stojí díly.

...Já už jsem to řekl, pro mě je důvod číslo 1 rozměrnost systému. Navzdory tomu jsem koupil FF bezzrcátko, ale musím se přiznat, že pořád nemám vyřešeno, jestli mi FF stojí za to a jestli by nebylo lepší nechat si jen Fuji.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 1. 2020 12:28

Ferin píše:
cport píše:Ja naopak vidim prinos CSC u vetsich snimacu. Treba ten cropovy stredoformat u Fuji je vcelku maly, jako DSLR to je monstrum ...


Určitě je to znát. Ale myslím, že to Fidko myslel tak, že pokud má někdo jako prioritu miniaturizaci rozměrů, tak se ani v rámci bezrcadlovek určitě nebude dívat po FF.


"Urcite" je prehnane. FF vie byt mensi a lahsi nez crop, to proste zalezi od situacie.

Co napisal cport je pravda, CSC umoznuje robit velke fotaky mensimi a pri stredoformate je to naozaj obrovsky rozdiel, aj ked ako sa ukazuje, pokial ide o skla, tie su casto tazsie nez DSLR varianty a tym padom sa pre mnohych stava male telo nekomfortnym.

No a k tomu co som napisal. Myslim som tym skor vyrobcov. Ze pokial niekto riesil pri DSLR crop, bol vlastne ochudobneny o nativne skla abol nuteny kupovat si FF varianty. Ja osobne toto dokonca povazujem za vyhodu, ale plne chapem tych ktori nie. U CSC uz su vyrobcovia ktori sa sustredia primarne na crop a robia z toho plnohodnotny system a preto mi to dava vacsi zmysel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 23. 1. 2020 13:00

wikxzen píše:U mě to byla jen čírá láska na první pohled (X-Pro).... A to jsem původně s X-Pro ani moc fotit nechtěl. :-)))


... ja myslim, ze tohle je jadro veci :) Kdyz cloveka oslovi design, napad, provedeni, tak jde castokrat rozum stranou a fotit se pak da s cimkoliv :) Aneb ... https://www.theinspiredeye.net/cameras/camera-love/

-- 23. 1. 2020 13:04 --

Dolgor píše:cport, bezzrcadlovky mají méně mechanických částí, které by vyžadovaly přesné seřízení. Tím se snižují nároky na práci lidí a kontrolu kvality, což jsou hodně drahé záležitosti. Například Nikon má výrobu bezzrcadlovek výrazně víc automatizovanou než DSLR. Otázka je, jak si cenově stojí díly.



No, to mozna v jinych oborech, ale vzhledem k tomu, ze u CSC vs DSLR se bavime predevsim o hledacku, tak bych to tak zasadne nevidel. I z hledisksa dlouhodobe zivotnosti je ta mechanicka cast spis vyhodou. Ale do vyroby a kontroly zrejme ani jeden z nas ale dukladne nevidi. Ja to zase vidim i tak, ze bezzrcadlovka pro vsechny ty "in" ficury potrebuje podstatne vykonnejsi HW a to zase tu cenu zase druhym smerem.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 1. 2020 13:05

Ja som si kvoli tomu kupil E-M5 II (aj kvoli tomu). Je mi uplne jedno akos a ten fotak strasne pouziva, staci sa mi nan divat :D

Ten HW imho nijak extra zvlast vykonny byt nemusi. Lepsie featury su dnes Eye-AF a to zvladali Olympusy uz v roku snad 2010 a tie CPU extra vykonne nie su. Canonacky Eye-AF co bezi na Rku bez s uplne rovnakym CPU ako 5D MK II nepochybne to potrebuje ovela menej vykonu. Myslim, ze ostatne druhy trackingu su primarne zalezitost sw a nie je asi o vela tazsie trackovat lietadlo, nez cloveka, takze to HW tiez zasadne neovplyvnuje.

Dalsie vyhody pramenia z toho ako je tam implementovany AF.

Ak nejaky komponent dostava vacsi zahul, tak je to snimac. Ten asi prenasa viac informacii (podstatne) a bezi cely cas. Na druhej strane, Canon a teraz uz aj Nikon pouzivaju tie iste snimace v DSLR aj CSC, takze rozdiel v cene asi nebude tiez valny.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 23. 1. 2020 13:47

Vidím to podobně jako Dolgor. Nároky na výkon hardwaru jsou definovány tuším spíše objemem zpracovávaných dat. Z čehož pak lze mmj i dovodit jeden z důvodů, proč výkonné kompakty s vyměnitelnými objektivy nemohou zatím býti výrazně menší pokud je tedy nechceme chladit třeba kapalným dusíkem.

-- 23. 1. 2020 13:50 --

Fidko píše:Ja som si kvoli tomu kupil E-M5 II (aj kvoli tomu). Je mi uplne jedno akos a ten fotak strasne pouziva, staci sa mi nan divat :D

Tomu i rozumím :D Já si zase řekl, že trumfu všechny ty niemandy s D4 D5 a brzy asi i D6 a pořídil jsem rovnou D100. Láska to je veliká, první noc se mnou skoro i spinkala.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 23. 1. 2020 16:39

Dnes bola vynikajuca dohladnost, tak som vyuzil kompakt Canon G1XMK3, ktory nosim casto so sebou. Toto je fotene ( + cropovane v LR) par km od Presova a vyhlad je az na V.Tatry - vzdialenost od miesta fotenia je 85km vzdusnou ciarou.
Obrázek
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků