Nová fotohospoda (Gancovi vstup zakázán)

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 3. 10. 2019 20:33

Hm, asi máš pravdu, trh ukáže, co jsou zákazníci ochotni zaplatit.

Já jsem šel dneska kolem Megapixelu a tam měli poloprazdné výlohy.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 3. 10. 2019 20:42

Dolgor píše: Na 1/4000 jsem ve své praxi narazil 1x za posledních 15 let s objektivem f/1,4 u Fuji X-T10 se základem ISO 200. S DSLR se mi to nestalo nikdy, mám nejsvětelnější skla f/1,8 a základní ISO 100.

Teraz som si v LR narychlo vyfiltroval casy nad 1/4000 so sklom Sigma 50-100/1,8 v kombinacii s D500 a ISO 100. Je ich pozehnane, takze pre mna tych 1/4000 je realny problem. Ovsem Z50 sa kupovat urcite nechystam, takze problem zmizol ;-)
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 10. 2019 21:17

Já jen velmi zřídka fotím na slunci v pravé poledne. Ten jeden případ byl pár v bílé košli a halence před bílou zdí, ostré červnové světlo, 14 hod. Veskrze případ, kdy by zaclonění na f2 nebo klidně f/8 ničemu neublížilo.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 3. 10. 2019 21:53

EVF hledáček to nakonec má mít, X-T30 i A6400 stojí 900 USD, tak proč ne Z50. Kdo má Nikon objektivy pro toho bude toto model s nejschůdnější adaptací a použitím starších objektivů přes F->Z adaptér než postupem času přejde na nové objektivy.

A protože je to spíše střední třída, potencionální zákazníci nebudou mít ty nejlepší objektivy, postupem času zjistí, že to není ono a začnou shánět a kupovat nativní objektivy, ale zase ne ty nejlepší a bude co vyrábět a komu prodávat a ekonomika může běžet dál.

Tak to bylo u mne a Minolty. Měl jsem průměrné objektivy. Na kinofilm a 6 MP stačily. Pak jsem přesel na 24 MP a nebylo ono, tak jsem dokoupil nové Sony APS-C A-bajonet objektivy. A protože A-bajonet objektivy se nejlépe adaptují na E-bajonet při přechodu na FF jsem volil právě E-bajonet. Bylo to sice lepší než Nikon Z-bajonet nebo Canon R-bajonet, tam se A-bajonet adaptuje velmi špatně, bez AF a bez ovládání clony, ale pořád to bylo jen APS-C na FF. Nakonec celý A-bajonet šel pryč a začínám zase od začátku s E-bajonetem. Ekonomika frčí, GAS frčí, nové hračky jsou k dispozici prostě paráda. Kdybych zůstal u A-bajonetu tam je frustrace jako sviňa. Mrtvý mount.

No a tak to za pár let bude i u Nikonu a Canonu a mám pocit, že to už začíná.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 10. 2019 05:18

Pokud bychom brali jako konkurenta Sony nebo Fuji, tak možná, ale podle mne ti od Nikonu, co uvažovali o Fuji nebo Sony, si už Sony nebo Fuji koupili. Já bych to udělal také, protože pokud není bajonet stejný, pak je kromě ergonomie jen málo racionálních důvodů, proč kupovat zrovna Nikon, nejsou skla, ... takže pokud člověk nebaziruje na EVF nebo “moderním designu”, pak je DSLR Nikonu nejbližším konkurentem.

Mimochodem, kromě Landova neznám nikoho, kdo si CSC od Nikonu koupil, mnohem více vidím Sony.

I já říkám od začátku, že pokud mne Nikon bude nutit změnit bajonet, bude to pro mne důvod se poohlížet po jiné značce. To, co mne u Nikonu drží, jsou hlavně skla (a 3 povedená těla: D5/D850/D500).
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 10. 2019 05:50

pemar píše:No, těch 11 fps to bude mít asi jen s elektronickou závěrkou a výklopný displej má tuším i 5xxx. Tak dobře, mohlo by to mít cenu D5xxx, což je 14,990 Kč nebo za 419 Euro, chcete-li, viz e-infinity. Vyšší cena je mimo férový limit.

Hádam že to nepôjde pod dvojnásobok...
Za 400 éčiek by to bol ničiteľ trhu...
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 4. 10. 2019 06:05

D7000 má 1/8000
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 10. 2019 06:58

Souhlasím s Bobem222, že nepůjde, z mého pohledu je to ale předražené (podobně jako Olympus, Fuji, Sony, ... ), část lidí to i za tyhle peníze koupí, ale část lidí se na to za tyhle peníze vykašle a nekoupí nic, pokud se tak stane, tak podíl Nikonu a trh budou dále padat.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allydamm 4. 10. 2019 10:57

Nemůže se brát cena aktuální, D5600 se před třemi lety dával za 21190. Pokud to bude něco jako D5xxx v bezrcátku tak jako minimum cítím 29990. Ale naznačují že snad to je pokračovatel D7xxx tak to potom 39990 jen to hvízdne.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 10. 2019 13:08

Jasně, pemare, že z tvého hlediska to bezzrcátko zatím nic nepřináší.

Výhoda i prokletí D500 a D850 podle mě bude, že jsou tak dotažené, že jejich zlepšení už vyžaduje tolik investic, které se asi už nemusí vrátit. Nebo analytici usoudí, že se už nemusí vrátit.

Když situaci uvážíme z hlediska člověka, který by měl budovat systém od nuly, tak nákup DSLR Nikonu (Canonu) a sady objektivů nutně doprovází myšlenka na to, že kupuju poslední vývojové stadium a dál už nic významného nebude. Objektivně to sice fotky nezkazí, ale ta myšlenka tam je.

A kromě Sony, s jejími známými plusy a minusy, teď opravdu na trhu není jiný opravdu hotový systém MILC (fulframe).
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 10. 2019 14:47

Souhlasím, že foťáky jsou dnes drahé. Ale nezdá se mi, že by ceny v APS-C či m4/3 byly neopodstatněně vysoké. Vždyť v čem se liší od FF? Komplexita a výkon elektroniky (čipset, procesor, EVF...) musí být pro dobrou funkčnost podobná, hlavní rozdíl je ve velikosti senzoru a případných "luxusních" doplňcích v konstrukci těla (materiály, lepší voliče, utěsnění...), které ale nejsou pravidlem - viz levná konstrukce a levný EVF A7III. Ne náhodou je známým faktem, že marže výrazně stoupá s prodejní cenou těla. Jestli je tu něco předražené, jsou to FF těla :)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 10. 2019 15:17

Dovolim si nesuhlasit.

Zoberme si mFT. Podla mna vykon AF nemusi byt tak vysoky ako u FF, aby fungoval rovnako (vacsia HO, mensie naroky an presnost ostrenia).

Tiez si myslim, ze vdaka mensim suborom nepotrebujes podobne vykonny CPU. A9 by sa zosypala ak by mala pozrat 60 rawov za sekundu. Tiez si myslim, ze buffer u Olympusov by nemal tak pekne ciselka ak by papal subory z viac megapixelovych FF snimacov.

Podla mna takmer vsetko v cropovom tele potrebuje nizsi vykon, alebo kapacitu na to, aby to fungovalo rovnako ako FF.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 10. 2019 16:03

Hodně dělají ty megapixely, u D850 stačí foťák nastavit na záložní ukládání na SD kartu a na přepočítávání RAWu z 44 Mpx na 24 Mpx, k tomu nějaké korekce a zpomalení je viditelné. Zase mohu dělat výřezy, které si u 20 Mpx nemohu dovolit. Nic není zadarmo.

A7r IV také není žádný rychlik.

Výkon AF modulu v D850 a D500 je podle mne stejný.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 10. 2019 16:06

A já si myslím, že je nesprávné podceňovat nároky na přesnost AF u menších snímačů. Nepřesné zaostření s malým cloněním vidím prakticky stejně dobře na cropu i na FF. Spíš bych se podíval na specifikace Sony A6400, A6600 a A7III, jsou to velmi podobné foťáky s drobnými HW vylepšeními směrem nahoru, z nichž nejsignifikantnější je senzor, závěrka, možná trochu lepší optika v EVF, větší buffer a baterie. Odpovídá to ale rozdílu 1100 USD na cenovkách?
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 4. 10. 2019 16:23

No, s vacsou HO proste naroky na ostrenie klesaju. Pekne to vidiet aj na Lumixoch S1 ktore su pomalsie nez G9/GH5 aj napriek novsiemu HW.
Fidko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka