Kolik a jak velké předáváte fotografie?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod netrunner 12. 11. 2013 21:07

Jak velké fotky předáváte vy svým klientům? Řekněmě z těchto skupin:

1) Fotky za čas, ne lidé, především zvířata, dále prodávané fotografem.
2) Focení na objednávku, ne lidé.
3) Lidé na objednávku.

U varianty 1 (kterou aplikuji doposud) mi přijde vysoké riziko zneužití fotek - už se mi dříve stalo, že majitel zvířete si omylem na web dal fotky v plném rozlišení a já je pak našel v prodeji na pohlednicích. Od té doby jim posílám jen malé a velké na vyžádání. Majitel je samozřejmě srozumněn s tím, že fotky dále komerčně využívám.

U varianty 2 mám pocit, že by klient měl dostat větší fotky, když si za ně zaplatí. Bojím se ale zneužití, viz bod 1. Navíc mi přijde, že další prodej těchto fotek (např. fotobanky, kalendáře...) by mohl být problematický. Necháváte si v takových případech podespat nějaký souhlas?

U varianty 3 je jasné, že další prodej ani nějaké zneužití se nekoná. Řekněmě že jde o klasické atelierovky.

Snažil jsem se inspirovat u zavedených fotografů, ale všichni slibují něco ve smyslu "30 fotek na CD + 10 tisků", ale o velikosti nic...
netrunner
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 12. 11. 2013 22:48

Ja davam fotky zvirat (psu) v plnym, zmenseny na facebook a pripadne jinou pozadovanou velikost jednoduse tomu, kdo si fotky objednal. Je to jeho objednavka a po zaplaceni i jeho fotky. Co si s nima dela je vicemene jeho vec. Na placeny fotky si ani nedavam podpis a prijde mi to logicky. Fotky, co fotim "pro sebe", davam nekam na web v rozliseni asi 800px a s podpisem. Pokud se ozve nekdo, ze by ji rad nekam pouzil, tak je to na dohode. Pokud jsem nejakou fotku prodaval dvakrat - jednou treba v ramci reportu a o rok pozdeji jako ilustracni k clanku, tak jsem to neresil. Jen vzdycky upozornim, ze uz fotka byla zverejnena, kdy a kde. Fotky co sem fotil jako zakazku pro nekoho, uz logicky dal nepreprodavam.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 13. 11. 2013 13:34

Mým zvykem bylo odevzdat (zákazníkovi) fotky v dohodnutém formátu spolu s negativy. A to dodržuji (event.) stále - fotky a kartu s DNG + tisk. výběr/úpravu, zbytek mažu. Dostanu zaplaceno a majitel ať si s tím dělá co chce. Stačí když mě uvede jako autora. Naopak ho žádám o souhlas, pokud bych některou chtěl použít já.

Zdravím
Puntík
Návštěvník