Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 8. 2019 10:31

No pre standardne nastavenia ako AF, seriozve snimanie a podobne veci nastavujem na cudlikoch. Pokial kvoli tomu musim liezt do menu, je to problem fotaku, nie hladacika.

Ja to chapem to, ze napriklad Ferin aj kartu formatuje v EVF ak ho ma prave na oku.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 24. 8. 2019 10:54

Moc nechápu, o jakým ergonomický masochismu tu mluvite(hlavně ti, kteří tu možnost nemáte;-) ). Do menu nelezu 10x denně, ale pokud tam jednou za čas potřebuju něco změnit (třeba přepnout kartu atp.), je ergonomický daleko jednodušší a rychlejší udělat to u oka, než foťák od něj sundavat, snímat resp. prodlužovat popruh (nekdy), otáčet displej a pak zas vše zpět. Samo, komplexní věci dělám standardně. Ale je moc fajn tu možnost mít.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 8. 2019 16:28

Podla mna ten proces dost komplikujes. Ja dam oko z hladacika a nastavim co potrebujem. Otacat displejom a akokolvek sa zaoberat popruhom ma popravde pri zmene nastaveni nikdy nenapadlo. Naopak matlanie tlacidiel s okom na hladaciku mi pride otravne ovzvlast ak mam nasadeny vacsi objektiv. Ale samozrejme, niekomu to vyhovovat moze. Mna len zaujimalo ci to niekto naozaj vyuziva, alebo je to len jedna z teoretickych vyhod.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 24. 8. 2019 17:03

Ferin píše:... je ergonomický daleko jednodušší a rychlejší udělat to u oka, než foťák od něj sundavat, snímat resp. prodlužovat popruh.

Tak toto je už high level. Nič v zlom, ale veľmi by ma zaujímalo, ako máš nastavený popruh, keď si ho musíš predlžovať v tomto prípade. :-D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 8. 2019 17:10

Mě za určitých okolností vyhovuje prohlížení fotek v hledáčku, třeba když je hodně světla, tak je mi to příjemnější. Do menu ale taky nechodím.

Mohou to třeba ocenit lidi, kteří by si na prohlížení LCD museli vzít brýle, ale EVF mají nastavený s dioptrickou korekcí a brýle mít nemusí. Takového jsem znal, sice tvrdil, že vidí dobře a má jen krátké ruce ale … ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 24. 8. 2019 18:25

Na mně to někdy působí, že někteří lidé jsou na těch LCD displejích už závislí. Jedeme třeba autem, a tihle lidé čumím pořád na všechny dostupné displeje a informace a nekoukají do zrcátek ani na cestu. A na chodníku lidé s mobily se pohybují jako zoombie, ideálně ještě se sluchátkama na uších.

To samé s focením, já ještě pořád umím odhadnout expozici od oka a dokážu fotit na MF. Umím po paměti nastavovat ISO nebo AF módy, aniž bych se musel dívat do hledáčku nebo na displej a nepovažuji to za nějakou extra dovednost, ale za samozřejmost.

Asi jsem už starý :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 24. 8. 2019 18:27

landov píše:
Ferin píše:... je ergonomický daleko jednodušší a rychlejší udělat to u oka, než foťák od něj sundavat, snímat resp. prodlužovat popruh.

Tak toto je už high level. Nič v zlom, ale veľmi by ma zaujímalo, ako máš nastavený popruh, keď si ho musíš predlžovať v tomto prípade. :-D


Ferin mi vnukol nápad hodný patentovania, pružný popruh, na začiatok by mala stačiť guma z trenírok. Riešilo by to aj používanie okuliarov. Reklamný slogan: Zrak máte dobrý, iba popruh (a ruky) krátke, náš gumený popruh rieši zrakovú vadu od + 1 až po +3 D . V napnutom stave tiež zvyšuje účinok stabilizácie až o 1 EV. :D
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 8. 2019 21:49

pemar píše:já ještě pořád umím odhadnout expozici od oka a dokážu fotit na MF. Umím po paměti nastavovat ISO nebo AF módy, aniž bych se musel dívat do hledáčku nebo na displej a nepovažuji to za nějakou extra dovednost, ale za samozřejmost.
To je ako keby si vedel založiť oheň pomocou kresadla ..
=> u dnešných sporákov by ti to moc nepomohlo :oops:

PS: a takisto to ani nevypovedá o tom, aký dobrý si kuchár a nakoľko tvoje jedlá druhým chutia
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 8. 2019 11:21

pemar píše:Asi jsem už starý :-).
To podľa mňa nie je o starobe, ale "aktuálne nevhodnej, no príliš veľkej investícii" (neviem ako to inak nazvať)

Proste kým si sa to naučil, tak si do toho musel investovať príliš moc:
Musel si na to vynaložiť príliš mnoho času/energie a pokusov/omylov, aby si sa toho dokázal jednoducho vzdať.
(preto sám seba presviedčaš, že to ešte stále má nejaký význam .. že si to vtedy nerobil zbytočne)
Tak tie zastaralé postupy "používaš" aj naďalej, hoci ich už vôbec netreba :oops:

-- 25. 8. 2019 12:24 --

To je ako keď si niekto namiesto normálnej pizze kúpi dvakrát väčšiu, lebo má lepší pomer cena-výkon:
- vtedy si človek spočiatku nepripúšťa, že k dokonalej spokojnosti by stačila aj tá menšia
- práve naopak, najprv si spokojne prežúva a je na seba hrdý, ako to perfektne vyriešil
- no po prvotnom zasýtení príde kríza: je jasné že "stačilo", ale aj tak sa pokúsi dojesť aj ten zbytok
(nechať nedojedenú pizzu totižto znamená priznať si chybu: zmýliť sa v odhade svojich schopností)
- nakoniec to predsa len dá .. hoci "gurmásky pôžitok" sa práve zmenil na "utrpenie"
(s vedomím, že to ešte nekončí: že po jedle nastane PGD, v noci problémy so zaspávaním, zvýši sa nadváha, ..)
=> skrátka človek robí hlúposti, len aby nevypadal ako hlupák ^^

-- 25. 8. 2019 12:30 --

No .. to možno nie je ten najsprávnejší prípad .. to sa hodí skôr na situáciu, keď si niekto po dlhom rozmýšľaní (prípadne aj dlhšom odkladaní peňazí z výplaty) nakoniec kúpi foťák s väčším snímačom, alebo svetelnejšie sklo .. a potom sa mu s ním/nimi nechce vláčiť. No napriek tomu sa do toho núti. A v diskusiách obhajuje.

.. ale vlastne .. princíp je podobný... :kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 25. 8. 2019 11:48

Davidof píše:Mě za určitých okolností vyhovuje prohlížení fotek v hledáčku, třeba když je hodně světla, tak je mi to příjemnější. Do menu ale taky nechodím.

Mohou to třeba ocenit lidi, kteří by si na prohlížení LCD museli vzít brýle, ale EVF mají nastavený s dioptrickou korekcí a brýle mít nemusí. Takového jsem znal, sice tvrdil, že vidí dobře a má jen krátké ruce ale … ;-)

Na displeji fotaku kontrolujem iba presnost zaostrenia v 100% zoome v mieste AF. Inac si fotky pozeram az v PC, pretoze vernost farieb displejov a toboz EVF je dost chaba.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 8. 2019 11:59

Taky tak. A ještě takovou tu rámcovou kompozici, když to jsou akčnější fotky. Barvy určitě ne :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 8. 2019 12:37

Nějak mi uniká, k čemu by ta kontrola barev (při focení do rawu) jako měla být.
Jinak v hledáčku mám nastavený krátký zobrazení vyfocene fotky s histogramem, už dostkrat mi to zachránilo focení dané scény (u akcnejsich fotek bych rozhodně nekontroloval každou na displeji).
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 25. 8. 2019 12:40

Ona kontrola farieb je k nicomu aj ked sa foti do JPG. Ale ktosi tu vypustil pred casom taku bajku, ze v EVF/resp.na displeji si kontroluje vernost farieb atd. Tak asi tolko k tomu.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 8. 2019 13:19

To spíš byla diskuse o kontrole expozice, ne ? Barvy snad nikdo během focení neupravuje, možná WB (?)
Tu já ale taky nechávám na doma.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 25. 8. 2019 13:29

Já mám histogram vypnutý, protože je na první pohled vidět, jestli je fotka expozičně Ok nebo fotka potřebuje korekci, což prakticky nevadí, přepaly Nikon prakticky nedělá a zbytek se snadno a přesněji doladí v postprocesu.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků