Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dadajax 27. 4. 2014 21:20

kozakm: jo tak to pak chápu, s tím seťákem se v šeru fotí fakt skvěle :) Viz třeba tenhle skvost s nim pořízený: Obrázek

Itokar: třeba jsou jen vrány více vybíravé a daly tak najevo, jaké foťáky preferují :D
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 28. 4. 2014 00:06

dadajax:
když jsi napsal takový článek, tak se v tom asi hodně vyznáš.
Ovšem ne každý zájemce o koupi fotoaparátu je tak žánrově vyhraněný, že fotí jen motivy vhodné pro bezzrcátko nebo jen pro zrcadlovku.
Co když je častěji pro něj vhodné bezzrcátko a o něco méně často by chtěl fotit něco malinko akčnějšího asi jako každý.
Třeba tady mám nějaké výcvaky z dnešního dne. Která bezzrcátka jsou pro ně nejvhodnější?

http://www.tomx.eu/Fotky/Akce/DSC_2575.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Akce/DSC_3214.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Akce/DSC_3293.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Akce/DSC_3376.jpg
http://www.tomx.eu/Fotky/Akce/DSC_3547.jpg

Já jsem si jen stihnul všimnout, že když jsem tohle chtěl taky chvíli natáčet jako video přes displej, tak se mně ten zadní displej pro to nějak nezdál ideálně ergonomický. Dokonce se přiznám, že jsem tak nějak většinou nezvládal natáčet foťák tak, abych na tom displeji viděl to, co chci fotit. V hledáčku to nebyl problém, ale přes zadní displej jsem byl asi nějak mimořádně nešikovný. Ale třeba Ganec by tohle zvládal líp, než přes hledáček? Fakt nevím, přivítám každý názor.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 28. 4. 2014 00:50

F-ABC, pro fotky, tvým podobným z dnešního dne, bezpochyby bezzrcátko s MF na nekonečno a el. hledáčkem. Jako je třeba můj SAM NX 20. A pokud by mu hledáček nefungoval, tak takový ten přístavek na LCD. :-)
Ale se zrcadlovkou se dá také uspět, to jistě, povedlo se. :-) :-)) :-))

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 4. 2014 01:02

FotoABC: keby si si kúpil k tvojmu J1 hľadáčik (alebo rovno kúpil V1) a redukciu s AF, nemusel si video natáčať cez displej :-)
Presne na takéto veci sa Nikon 1 hodí...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 28. 4. 2014 02:30

FaBC, na tohle stačí i UZ nebo jakýkoliv bezzrcatko od Panáka nebo Olyho. Předpokládám že fotky jsou z Plas, bohužel jsem je letos musel vynechat.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 28. 4. 2014 07:19

FotoABC: jasně že někdy je potřeba nafotit něco akčnějšího, ale jak často to bývá? Vyplatí se pak kvůli tomu pořizovat zrcadlovku? Stejně si nemyslím, že by zrcadlovka s levným seťákem odvedla o tolik lepší práci.

Ono to pak končí tím, že se čerství vlastníci zrcadlovky diví, jak to že jim nejdou fotit nějaké akčnější věci někde v hale. Když pak zjistí cenu vhodných světelných objektivů (často převyšující cenu samotné zrcadlovky), tak jsou z toho hodně zklamaní.

Každopádně vždycky je třeba brát v úvahu potřeby konkrétního člověka, nedá se doporučit obecně nějaký foťák jako nejlepší řešení.
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 4. 2014 07:42

A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 28. 4. 2014 07:52

Dada: ale nepovidej... Pokud se nepletu je Nikon dx spolu s canonem pořád jeden z nejlevnějších low-end systému. Za kolik se dá sehnat nová d3100? S 18-105tkou za 14k... s 18-55 tkou ještě za míň. Co proti tomu postavit s aspoň m4/3 čipem? Přičemž i s tímhle dáš většině bezzrcatek v af-c naprdel (pejskovky, detickovky) Kolik stojí nestabilizovany canon f4L aby si ho sportovní nadsenenc neporidil? Nepřijde mi že by významně previsoval cenu zrcadlovky, přičemž na profi skla ztrácí jednu clonu, tedy jeden krok Iso
Takže krom velikosti jaké že to má vlastně pro uživatele výhody aby si prostě museli koupit to diskriminovane bezzrcatko? Finanční? Asi ne... Ergonomické? Taky ne. Funkčnost? Zatím stále dohanite léty vypiplanej systém.
Nemám nic proti CSc, fotí se s nimi fajn a pokud někdo bude chtít něco malyho na momentky s větším čipem prosím, ale vykládat blbosti a nezjistit si fakta není zrovna nejlepší nápad. A pak ještě psát články na web (nečetl jsem)
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 4. 2014 08:39

Callgaro píše:Takže krom velikosti jaké že to má vlastně pro uživatele výhody .. ?
Už som to tu linkoval (Výhody bezzrkadloviek a microFourThirds formátu) a ty to ešte stále nevieš?

Callgaro píše:(nečetl jsem)
aha .. tak možno preto :-(
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 28. 4. 2014 09:12

Callgaro: on ten článek je přes kopírák. Jsou tam tvrzení, která jsem četl před mnoha lety, no a opakují se stále, i když už třeba neplatí anebo minimálně platí jen v některých případech a jindy ne.
Například klasika:
"..pokud je nenastavíte jinak, defaultně produkují zrcadlovky docela neutrální a nezajímavé fotografie. Je to proto, aby měli fotografové co nejvíce možností k úpravě fotek"
To jsem četl poprvé před asi 8 lety, kdy to bylo proti přesaturovaným kompaktům pravda. Dnes rozhodně když postavíš proti sobě zrcadlovky a bezzrcátka, tak to obecně pravda zcela bezpečně není a rozdíly v defaultním podání spíše jdou přes cílovou skupinu uživatelů, značku, cenu, ale určitě ne přes zrcadlovka/bezzrcátko.
"nekvalitní setové objektivy- levné zrcadlovky se prodávají se setovými objektivy, jejichž obrazová kvalita a světelnost nejsou obvykle moc zajímavé. .... Horší je to se špatnou světelností, kvůli které nebudete mít tolik možností při práci s hloubkou ostrosti a focení v horších světelných podmínkách bude obtížná."
Zajímalo by mě, která jiná autorem vyjmenovaná kategorie fotoaparátů se lépe hodí k práci s hloubkou ostrosti a do špatných světelných podmínek za cenu zrcadlovky se seťákem s možností dokoupení třeba 35/1.8, 50/1.8 či 85/1.8 za jejich bazarové a nové ceny.
Že by třeba světelný objektiv kompaktu na 1/1.8'' čipu? Asi ne, co? Nebo že by m4/3 s menším čipem, ale stejnou světelností f/3.5-5.6 ?
Vezměme si nové a bazarové ceny 35/1.8, 50/1.8 a 85/1.8 a postavme proti tomu f/1.8 objektivy pro APS-C snímače bezzrcátek, f/1.4 objektivy pro m4/3, no a ještě světelnější pro menší čipy.
A když budeme mluvit širokáčích nebo o světelném o zoomu, tak Sigma 18-35/1.8 za 19 000 Kč docela hodně zdvihla laťku, která se bezzrcátkem či kompaktem dost blbě dohání.

Celý vtip je v tom, že tělo foťáku se malé udělat dá, ale kvalitně kreslící objektiv, který má být vhodný na malou hloubku ostrosti a focení ve špatných světelných podmínkách, se významně menší, než u zrcadlovek, udělat nedá. Teleobjektiv už vůbec ne a pevné sklo s ohniskovou vzdáleností blízkou vzdálenosti registrační, tedy okolo 20mm ano (stejně jako 40-45mm zrcadlovek), ale u těch malých jednoduchých 20mm objektivů pro bezzrcátka pouze za cenu obrazově nekvalitních krajů a rohů obrazu.
Udělejte pro APS-C bezzrcátko 70-200/2.8 do kapsy.....

Dále je hezké, že autor píše tohle i pro nezrcadlovky:
"Úpravy fotografií jsou velmi důležité, ale bohužel je mnoho fotografů podceňuje. Nemůžete čekat, že z foťáku polezou přesně takové fotografie, jaké si přejete. Vy jste ten, kdo by měl mít nějakou vizi a představu o tom, jak mají výsledné fotky vypadat. Pokud to vše necháte na fotoaparátu, nedivte se, že fotky nebudou moc dobré."
.... přičemž jako hlavní nevýhodu zrcadlovek píše to, že defaultní fotky na rozdíl od ostatních (tedy bezzrcátek a kompaktů) nejsou zajímavé.
Takže to lze shrnout:
"Pokud se vám nechce upravovat fotky v počítači, ale chcete je mít hezké hned, nekupujte si zrcadlovku, kupte si proto bezzrcátko a nepodceňujte úpravy v počítači, protože jinak nemůžete čekat, že z foťáku polezou přesně takové fotografie, jaké si přejete. "
To je trošku do kruhu. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 28. 4. 2014 09:16

Tak mi včera napadlo, keď som makal na chalupe, že šrouby občas doťahujem elektrickým šroubovákom, občas ručne, občas použijem swiss messer, dokonca niekedy necht.
Len tu sa tlupa dospelých stále háda, a tvrdí, že môžem použiť len jedno a ostatné je kardinálna blbosť.
Ja tvrdím že kto chce, nech si doťahuje šrouby aj zubami.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 4. 2014 09:37

bezzrcadlovka přeci není o tom udělat vše co nejmenší a do kapsy, ale prostě o foťáku s jinou technologií hledáčku - tak nevím proč by se měly dělat nějaký miniaturní světelný telata apod..

až se vyladí u bezz ten fázový AF na snímači na úroveň zrcadlovek, tak je nenahradí, ale budou tu 2 funkční systémy a člověk už nebude vybírat podle žánru, ale podle toho jaký hledáček mu vyhovuje (mně ten elektro - jak jsem psal: nemusím kvůli dobrému/použitelnému hledáčku kupovat hned vyšší třídu zrcadlovek a nebo se ty hnusné malé tmavé hledáčky -na základních zrcadlovkách- pokoušet nějak tunit aby bylo možno ostřit se světelnými objektivy, pohodlnost - žádné řešení FF/BF a radši vidím v hledáčku výsledné foto jako amatér, než jako profík se zrcadlem jen správnou kompozici + expozici a tu neutrální fotku RAW pak ladit v PC) jen bych byl rád, aby se šlo i cestou velkých bezzrcátek - tělo i ergonomie klasických zrcadlovek jen s bezzrcátkovou technologií (prostě nikon d700 a nikon d700-ml s luxusním oled hledáčkem) a né jenom cihličky se 3ma tlačítkama :-)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 28. 4. 2014 09:37

bob222: kdyby se zrcadlovek a bezzrcátek prodávalo stejně, tak je klid, jenže protože se bezzrcátek prodává v Evropě a USA 5-10x méně, tak výrobci, kteří opustili zrcadlovky, se snaží bezzrcátka nějak marketingově podpořit, čímž vyrobí nadšené majitele bezzrcátek, kteří mají pocit, že oni musí být v boji za prosazení bezzrcátek iniciativnější, než výrobci, i když na rozdíl od nich k tomu nejsou finančně motivováni. Ale to nakonec se děje i v politice. Takže se zrodí boj proti "nespravedlivém opomíjení bezzrcátek", "hlouposti uživatelů, kteří chtějí zrcadlovky", "spiknutí "Canikonu bránícímu, aby se poměr "1:10 otočil na 10:1", ....

Prostě je to stále totéž: mnoho lidí ví, co je pro ty druhé lepší, takže jim to musí nějak vnutit, ne? Zvláště když je to pokrokové. Někteří lidé nesnesou pomyšlení, že by si ostatní "nesprávně informovaní" lidé dělali co chtěli a třeba šroubovali nožem. ;-) A v oblasti fotoaparáttů je to vcelku legrace, v jiných oblastech je to horší....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 28. 4. 2014 10:00

Fuck8r píše:... radši vidím v hledáčku výsledné foto jako amatér, než jako profík se zrcadlem jen správnou kompozici + expozici a tu neutrální fotku RAW pak ladit v PC) jen bych byl rád, aby se šlo i cestou velkých bezzrcátek - tělo i ergonomie klasických zrcadlovek jen s bezzrcátkovou technologií (prostě nikon d700 a nikon d700-ml s luxusním oled hledáčkem) a né jenom cihličky se 3ma tlačítkama :-)

Olympus i Panák dělají modely ve víc velikostech a úrovních, pokud jde o množství ovládacích prvků. Že to asi není úplně blbé už pochopili i ve Fuji, takže zbývají ještě Sony a Samsung. Pentax už svou velkou cihlu má. :lol:
U Nikonu 1 by to bylo těžce perverzní, tam velké tělo pro čip těch...ehm... kvalit... jednoduše nemá smysl.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikeczcz 28. 4. 2014 10:24

Ganec píše:Už som to tu linkoval (Výhody bezzrkadloviek a microFourThirds formátu) a ty to ešte stále nevieš?

No ty vole ... Goebbels by zatleskal :D
Mikeczcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka