Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2019 21:40

Celý týden mi chodily bezpečnostní upozornění, že se pohybujeme v oblasti vysokého bezpečnostního rizika, že jsou tam konflikty a mrtví, ale zákaz cestovat do oblasti vydán nebyl, včera jsme dokončili práci na projektu, dnes moji kolegové odjeli, já jsem měl naplánováný odjezd až zítra, ale přišlo mi upozornění, že hotel se nachází v oblasti rostoucí aktivity ozbrojených složek a že ozbrojený konflikt je na spadnutí, takže když jsem je viděl, tak jsem na snídani už nečekal a prvním letadlem odletěl co nejblíže domova do Evropy, takže jsem skončil večer ve Vídni. Poslední letadlo do Prahy už je dávno pryč a měl jsem jen 2 možnosti, buď pokračovat přes Košice (zdravím Landova) a přiletět brzy ráno nebo přespat ve Vídni a letět dopoledne. Moje zavazadla nedorazily a nikdo neví, jestli se mnou vůbec odletěly (pak tam vozte fototechniku !, ale měl jsme tam jen oblek košile a spodní prádlo a nějaké léky, co pro jistotu s sebou vozím).

Aktuálně sedím v recepci v hotelu u točeného Budweisseru a mám vcelku dobrý pocit z toho, že jsme vyhodnotili riziko docela realisticky, na jedné straně jsme se nezalekli, šli jsme do vědomého a podle všeho ještě přiměřeného rizika, udělali svoji práci a nikomu z nás se přitom nic nestalo, všichni jsme v bezpečí. Ještě jednu cestu do Afriky letos asi ještě podniknu, ale doufám, že bude klidnější a také doufám, až budeme s manželkou letos na Srí Lance, tak se nám tam neprobudí Tamilští tygři. Ale zase se mi potvrdilo, že Afrika (podobně jako Jižní Amerika) je riziková destinace a člověk tam musí být ve střehu. Před rodinou se budu tvářit, že se nic nedělo a že mi jen uletělo letadlo, protože by jinak měli o mne strach.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 4. 2019 06:11

wikxzen: tak v NASA tiez fotia do raw.

https://www.youtube.com/watch?v=7QJmX6FCG28

Toto asi chcem :-D
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2019 06:44

Už jim to začíná, zdá se, fungovat.

Bez diskuse je to pokrok, nicméně ten už měl přijít tak s druhou generací, o těch chudácích, kteří dali třeba 2.000 Euro za první generaci nemluvě. To je to, co mi na bezzcadlovkách dříve tak vadilo, bylo to, jak si dělali z platících zákazníků pokusné kraliky. Ale bez diskuse, tahle funkce spoustě fotografů (zejména těch odkojených kompaktem a mobilem, protože zkušený fotograf uměl takovou fotku udělat zrcadlovkou už od dob Nikonu D700) pomůže k lépe zaostřených fotkám, ale co když chci sledovat jiné oko, míč ... ?

Trochu mi to připomíná kolegy, kteři, když jim nefunguje internet a jich aplikace, si neumí objednat jídlo nebo taxi, protože už jsou příliš zvyklí na Uber Eats a Uber.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 4. 2019 08:07

pemar píše:Už jim to začíná, zdá se, fungovat.

Bez diskuse je to pokrok...
No konečne .. takže už aj v AF-C sú (najlepšie) bezzrkadlovky lepšie ako (najlepšie) zrkadlovky :tleskani

pemar píše:bez diskuse, tahle funkce spoustě fotografů (zejména těch odkojených kompaktem a mobilem, protože zkušený fotograf uměl takovou fotku udělat zrcadlovkou už od dob Nikonu D700) pomůže k lépe zaostřených fotkám, ale co když chci sledovat jiné oko, míč ... ?
Môžem ti povedať, čo by sa stalo, keby si chcel "sledovat jiné oko" => vyzeralo by to blbo

Ja totižto mám taký foťák, v ktorom si môžem vybrať, či budem sledovať pravé alebo ľavé oko.
A raz keď som to tak mal nastavené, tak bolo práve to konkrétne oko viac vzadu.
Výsledná fotka vôbec nepôsobila prirodzene (hoci foťák chybu nespravil: len vykonal to, čo som mu prikázal)

-- 12. 4. 2019 08:13 --

A teraz k tomu "zkušený fotograf uměl takovou fotku udělat zrcadlovkou už od dob Nikonu D700":

Samozrejme že to dokázal. Určite si veľa takých fotiek videl.
Ale videl si aj tie ostatné, ktoré dobre zaostrené neboli .. ale fotograf ich musel zmazať? :--
(či už priamo na pľaci, alebo sa tým potom zbytočne zdržiaval doma pri počítači)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 4. 2019 09:15

No, mohol by si konecne ukazat zopar tych super fotiek, odfotenych super fotakom, kedze ich mas zrejme tony, vsetko uplne perfektne.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 4. 2019 09:46

pemar píše:Už jim to začíná, zdá se, fungovat.

Bez diskuse je to pokrok, nicméně ten už měl přijít tak s druhou generací, o těch chudácích, kteří dali třeba 2.000 Euro za první generaci nemluvě. To je to, co mi na bezzcadlovkách dříve tak vadilo, bylo to, jak si dělali z platících zákazníků pokusné kraliky. Ale bez diskuse, tahle funkce spoustě fotografů (zejména těch odkojených kompaktem a mobilem, protože zkušený fotograf uměl takovou fotku udělat zrcadlovkou už od dob Nikonu D700) pomůže k lépe zaostřených fotkám, ale co když chci sledovat jiné oko, míč ... ?

Trochu mi to připomíná kolegy, kteři, když jim nefunguje internet a jich aplikace, si neumí objednat jídlo nebo taxi, protože už jsou příliš zvyklí na Uber Eats a Uber.

S tymto napriklad suhlasim. Aj mne vadi, ze musim platit kopec penazi aby som sa bezzrkadlovkou priblizil priemernej DSLR. To ale vyplyva z toho co od fotaku ocakavam. Ti ktori si kupovali prve A7 asi tiez vedeli preco to robia. A aj ked sa mi to nepaci, ten vyvoj niekto platiti musi a funguje to tak asi pri vsetkych produktoch.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 12. 4. 2019 10:34

ltokar píše:No, mohol by si konecne ukazat zopar tych super fotiek, odfotenych super fotakom, kedze ich mas zrejme tony, vsetko uplne perfektne.

Možno vôbec nemusí triediť :) ;-) urobí len ctrl A - del
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 4. 2019 11:31

:D .. na druhu stranu, to nie je zla funkcia vo fotaku , ked vsetky fotky nasledne takto potriedis. Setri to cas. A stoji to len par tisic e :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 4. 2019 12:25

pemar píše:Bez diskuse je to pokrok, nicméně ten už měl přijít tak s druhou generací, o těch chudácích, kteří dali třeba 2.000 Euro za první generaci nemluvě.
Načo by bolo AI AF v druhej generácii Sony? :--
Veď aj bez toho mali voči DSLR zaostrovaniu pár výhod.
No a pár z nich mala už aj prvá rada (minimálne väčšia presnosť + vďaka Face detection aj pohodlie).

Tých vylepšení 2 generácie Sony FF bolo aj bez AI AF dosť:
- pribudol IBIS => to je niečo, čo na Nikon DSLR nikdy nebude (ako povedali)
- v A7RII v porovnaní s A7R vyriešili roztrasenie => tiež niečo, čo ty aj s najnovšou DSLR + 300/PF ešte stále máš
- vyriešili aj AF kompatibilitu s Canon sklami, ak si dobre pamätám => také niečo na DSLR neexistuje vôbec

PS: Nepovyšuj sa nad tých, ktorí si kúpili už prvú generáciu Sony. Vedeli, prečo si ju kúpili. Určite to neboli chudáci...
Alebo .. vari si naozaj myslíš, že boli len zmanipulované ovce, ktoré nevedeli čo činia? :hmm:
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 4. 2019 12:41

Opytaj sa Ondra Bobeka, ako na cloveka co ten fotak vlastnil, ci to bolo take delo ako pises. Pretoze zase tliachas o niecom co si len z dialky videl vo fotoklube.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 12. 4. 2019 13:49

pemar píše:Jinak s 300/4 fotim vesměs věci v pohybu, takže málokdy fotím na pomalejší čas, než na 1/320s a stabilizaci zpravidla vypínám. Klidně bych koupil 300/4 bez stabilizace, kdyby nebyla o dost větší a těžší. Na Z7 údajně opravdu 300/4 PF funguje bez toho problému, co má na D850, údajně pomáhá ten IBIS, jenže zase ostří hodně pomalu (a o něco hůře), takže jeden problém bych vyřešil a dva vytvořil.

Taktiez pouzivam 300/4PF hlavne na vtacky, stabilizaciu mavam zvacsa zapnutu (zabudam ju vypinat pri kratsich casoch). Nejake velke problemy neregistrujem, ked ano tak je to skor rukami.
Budem to niekedy musiet otestovat a porovnat so Z6...ked bude cas a chut .
Teraz som sa viac babral s novou PC zostavou - instalacia SW a podobne veci, to bol aj dovod, preco som tolko vahal s vymenou.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 12. 4. 2019 19:37

Na tzv. krizove destinace je treba si skutecne dat pozor, obzvlaste na ty, kde se pohybuje uvedomela americka armada. Mohlo by se vam totiz stat, ze si vas teleobjektiv tito siritele demokracie, miru a poradku, spletou s RPG.

Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 4. 2019 20:19

Ačkoli o americkém zboží a službách nemám obecně valné mínění, v lokalitách tohoto je to ale kolikrát jediné, co se blíží evropskému standardu. I proto jsme bydleli v dceřiném hotelu Mariottu, na který by snad američani neútočili, v dceřiném hotelu proto, že typicky americký hotel může být cílem nějakých muslimských ozbrojenců, proto taková klasická česká střední cesta.

Strašně mne štve, jak ubývají místa, kde se člověk cítí bezpečně a kde byla ještě před 20 lety úžasná pohodová atmosféra. Tím nemyslím Jižní Ameriku nebo Afriku, ty byly ztracené odjakživa, ale i třeba Evropu, mám ještě pár míst ve Švýcarsku, Itálii a Francií, kde se pořád cítím dobře, v pohodě i na Slovensku, Maďarsku a Polsku, ale ve velké části Evropy už ne, i proto třeba beru děti na dovolenou do Benátek, protože za pár let mohou Benatky skončit jako Paříž. Včera mne vezl ve Vídni do hotelu Arab, který neuměl ani slovo německy a koukal se celou dobu, co řídil, na nějaké arabské video, a tak jsem si říkal doprdele, kam se ta Evropa řítí. Zpátky mne vezl jiný Arab, ale ten aspoň uměl německy.

Mimochodem, z jiného soudku, na téma objektivy. Pořád ještě hledám “ideální” 35mm objektiv, ta současná nabídka pro F-bajonet se mi vůbec nelíbí, asi koupím Nikon 35mm f1.8 ED (abych tohle ohnisko měl pokryté, protože někdy je 24mm na FF moc široké), ale uvažuji o úplné šílenosti, objevil jsem čínský objektiv Kerlee 35mm 1.2, u kterého se mi líbí bokeh. Jinak je to MF, nic pohotového a hmotnost je také vyšší, než se mi líbí. Nemá v Evropě ani žádnou distribucí, musel bych ho koupit přes eBay nebo bych musel koupit, až budu v Číně. Také jsem postřehl, že Nikon chystá 200/2 FL, to mne ale nechává chladným, opticky bude ten objektiv super, ale hmotnost a velikost bude přes čáru. Už jsem slyšel povzdechy, proč nebude v Z-bajonetu, já to chápu, podle mne na Z řasu nepasuje proporcionálne ani výkonnostně.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 4. 2019 23:24

pemar: pozri si film "The beach" (pláž) .. ak si ho ešte nevidel.
Ak sa necítiš príjemne ani vo "vedľajšej dedine", tak radšej už nikde necestuj...

Nemôžeš mať furt "európsky štandard" + "vietnamské ceny" (alebo neviem kde sú teraz tie najnižšie)
.. plus zároveň aj "pohodovú atmosféru"

Podobne aj u foťákov: chceš mať presné ostrenie, najlepší snímač a najostrejšie sklá za najlepšiu cenu?
(navyše aby to všetko bolo aj skladné, pohodlné .. a aby si pri tom nemal pocit, že ti niečo chýba)
Nič takého niekdy nenájdeš: vždy si budeš musieť vybrať kompromis.
Z nejakej z požiadaviek vždy budeš musieť poľaviť.

-- 12. 4. 2019 23:31 --

Otázka je ale z ktorej požiadavky môžeš zľaviť:
- dokážeš nepresné ostrenie (alebo neostrosť, ktorá vzniká kvôli príliš malej HO na FF) niečím iným nahradiť?
- dá sa niečím nahradiť vplyv o 1,25 - 2 EV výkonnejšieho snímača?
- dokážeš nejako nahradiť vyššie rozlíšenie ostrejšieho skla?
- dokážeš zaplatiť 2x viac za to čo naozaj chceš, alebo si ochotný kúpiť aj niečo čo nechceš, ale za lacnejšie?
- dokážeš usilovnosťou nahradiť pohodlie?
(alebo si vôbec ochotný to nahradzovať?)

Ja som si už odpovedal...
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 13. 4. 2019 05:10

Pemar, osobne by som do tej cinskej 35/1,2 nesiel. Ostrenie bude tortura, na reportaz nepouzitelne.
Nikonacka 200/2 bola stale moj sen, ale cena a hmotnost uz je mimo.
landov
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka