Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 4. 2019 20:22

Samozrejme, ze to A7R III zaostri presnejsie. S CSC sa nepresne zaostrit neda. A naopak u DSLR nemozes zaostrit presne a je jedno ci v S-AF, C-AF, alebo v manualnom rezime. To je to co Ti CSC fanatici vysvetluju. Oh jezis ...
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 4. 2019 21:01

pemar píše:https://live.staticflickr.com/7863/47392727841_9866274835_o.jpg

Na nějakých 35m přečtu nápis. Opravdu jsi si jistý, že A7RIII zaostří přesněji?
To akože fakt považuješ za správne zaostrenú fotku? :shock:

Veď tie tyčky nad tým nápisom už úplne stratili kontrast, vyzerajú byť akoby len dopočítané z bokehu:
Obrázek
v porovnaní s tými, čo sú vľavo, ktoré sú zaostrené správnejšie:
Obrázek

Mimochodom, máš to viditeľne roztrasené.
Tento problém popisoval Karol Srnec práve pri recenzii toho objektívu.
Citujem z https://www.ephoto.sk/fototechnika/rece ... -pf-ed-vr/
Test som bohužiaľ urobil až po tom, čo som s ním nafotil na 1/60 s. celé vystúpenie indonézskeho súboru, vystupujúceho v rámci Kultúrneho leta na Hlavnom námestí. Doma som bol prekvapený, že nemám jedinú dokonale ostrú fotografiu.

Chybný firmvér sa prejavuje zdvojeným obrazom, asi sa v priebehu expozície posunie stabilizátor. Takto neostré som mal všetky fotografie z podujatia. Celé som ho nafotil s časom 1/60 s. Štatisticky by som mal mať ostrých aspoň pár záberov, aj keby objektív vôbec nemal stabilizátor.

Aj tá jeho ukážka je presne tak isto roztrasená, ako tvoja!
Keby som chcel niekomu vyhovoriť nákup DSLR, tak tvoj záber by mi na to úplne postačil...

-- 10. 4. 2019 21:19 --

pemar píše:Ta vzdálenost bude asi vyšší, protože tady je také 31m v exifu a realita bude tak odhadem cca 200m, je to přes ulici a park:

https://live.staticflickr.com/4868/4647 ... 01_o_d.jpg
To môže byť aj obmedzením objektívu.
Tých "pozícií" (polôh na ktoré sa objektív môže nastaviť), pri zaostrovaní na diaľku nemusí byť až tak veľa, že by si mal z čoho vyberať. Neviem ako tvoja 300-ka, ale u mojej 75-300 je dosť problém zaostriť na mesiac manuálne.
Stačí pohnúť prstencom o "milimeter" mimo optima a už je to úplne rozladené.
Tak sa radšej spolieham na autofocus...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 10. 4. 2019 22:31

Já to chci vidět, protože vím, jak mi zaostřovala Z7.

Třetí generace A7 je to nejlepší z té řady, má upgradovaný software a já nevím co ještě, takže by mne vážně zajimalo, jak přesně umí zaostřit. Jaká bude třeba odchylka se 135/1.8 na 200 metrů na plnou díru. Zajímá mne to proto, protože já jsem si jistý, že třeba mojí 135/2 lépe zaostřit žádnou metodou neumím. A když budu měřit QoF algoritmem, jsem na maximu, jsem i na limitu toho, jak moje tiskárna umí cílový terč vytisknout. Aby A7RIII ostřila přesněji, tak bych musel někde dělat zásadní chybu, což nemohu vyloučit, ale fakt si nedovedu představit kde. Proto mne to zajímá, ne proto, že bych se chtěl hádat.

Ty dvě ilustrační fotky, pokud si pamatuji, nejsou na AF-S, ale na AF-C, jsou focené časem někde mezi 1/60s a 1/125s, což je u tohoto objektivu kritické (i po updatu trochu blbne zrovna v rozmezí těchto časů stabilizace, tenhle objektiv na to trpí), cílový motiv není optimální a není ani kolmo, je to focené z ruky, ... takže CSC na AF-S by měla být lepší, ne?

Ono je mi to v této chvíli šumák, protože 99% věcí, co fotim, se hýbe, a proto fotim přes AF-C. Bude mne to ale zajímat s další generaci Z řady a v kombinaci s objektivem 50/0.95. Je to ale souboj s časem, protože jakmile se mi Micina vdá nebo se od nás odstěhuje, tak nemám pro světelné portrétní objektivy využití, aspoň do doby, než bude mít ona nebo syn děti, a to může trvat dlouho.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 4. 2019 06:01

ešte k tým mobilom čo nahradia všetko... :D
Přílohy
56739371_2288766774519240_8248750997120221184_n.jpg
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2019 06:33

Ondřej.Bobek: Zajímalo mne, jak je na tom Sony A7III vs D850 s přesnosti zaostření a našel jsem nějaké měření, které opravdu ukazují, že Sony A7III je v oblasti přesnosti zaostření excelentní a asi je opravdu lepší, než D850. Při konkrétním srovnání v přesnosti zaostření Sony A7III překonala nejen D850, ale i D5. Je k tom ale třeba říci i B, a je fakt, že měření nebylo provedeno se stejnými objektivy a že zatímco na Sony byl Zeiss 55/1.8, na Nikonech byl 58/1.4. V čem byl problém? V tom, že Nikon 58/1.4 má krásný bokeh, ale jeden z nejhorších focus shiftů, co jsem viděl a deformovanou rovinu zaostření. Že to má na výsledek měření vliv se ukazalo vzápětí, když Sigmy Art dosáhly mnohem lepších výsledků. Druhý pro mne zajímavý fakt byl, že se stejným (špatným) objektivem dosáhl Nikon D5 lepší přesnost, což je pro mne důkaz toho, že moduly v D5/D850/D500 jsou stejné, ale naladění firmware se liší a D5 koriguje chyby lépe.

https://blog.kasson.com/a7riii/better-d ... entations/

Všechny ty měření mi potvrzují vliv optických vad objektivu a kalibrace těla a objektivu, výsledky létají jak prádlo ve větru, já mám asi problém minimální proto, že vybírám opticky co nejlepší objektivy, nicméně na základě těch měření musím říci, že minimálně s těmi zvolenými objektivy byla Sony A7RIII v přesnosti zaostření lepší.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 4. 2019 08:03

Ono to ani tak velky rozdiel oproti D850/D5/D500 nie je ako voci Canonom (s f1.2 a 1.4 sklami), no podla roznych testov su pravidelne trocha lepsie a velmi zalezi od objektivu, ci to bude vidiet viac alebo menej.

Aj preto som tam dal tie spolocne problemy, ktore maju pri zaostrovani zrkadlovky a bezzrkadlovky.
Vzdy sa najdu nejake nekompatibility, rozdiely v protokoloch, toleranciach a pod., len odpadne problem maleho zrkadla a AF modulu mimo snimaca, cize je o o par percent lepsia sanca na pravidelnejsi presny AF.

Inak, dnes vysiel FW 3.0 na Sony fotaky a opat je vsetko o nieco rychlejsie. Uz sa tesim na prvu svadbu (presne o tyzden) :)

...a v okoli mam uz tolko Canon EOS R fotoaparatov, ze si so Sony znovu pripadam ako exot - vela ludi (najma kameramanov) vymenilo Canon zrkadlovky za Canon bezzrkadlovky (fotaci cakaju na dual slot), Nikon fotografi trocha cakaju a par "stratenych" islo k Sony.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 4. 2019 08:24

pemar píše:Ty dvě ilustrační fotky .. jsou focené časem někde mezi 1/60s a 1/125s, což je u tohoto objektivu kritické (i po updatu trochu blbne zrovna v rozmezí těchto časů stabilizace, tenhle objektiv na to trpí) ..

Ono je mi to v této chvíli šumák, protože 99% věcí, co fotim, se hýbe, a proto fotim přes AF-C. Bude mne to ale zajímat s další generaci Z řady a v kombinaci s objektivem 50/0.95.
Ten problém sa prejavuje len na DSLR, takže ho určite spôsobuje buď rozklepanie zrkadlom, alebo uzávierkou.
Na Z7 sa totižto podľa dpreview fóra neprejavuje.
Citujem z https://www.dpreview.com/forums/thread/ ... t-62253591
I also haven't noticed any issues throughout the Shutter speed range with IBIS/VR. I read some reports of this and have tested it.

Nemusíš teda čakať na novú generáciu => problém s tvojim objektívom rieši už Z7
Takisto nemusíš čakať na zaostrovanie s 50/0.95 => bude to totižto manuálny objektív :oops:

-- 11. 4. 2019 08:29 --

"šumák" pobavil .. síce ti to dobre nezaostruje na nehybný cieľ .. ale to vôbec nevadí, lebo ty fotíš skôr tie pohyblivé ;-)
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2019 09:08

Podle mne je to hodně otázka i výpočetních výkonu a algoritmů, u Sony vidím v tomto ohledu průběžné zlepšování, jestli přijde ještě nějaký větší skok závisí na tom, s čím přijde D6 a nový Canon.

AF Algoritmy u Nikonu se mi líbí moc, líbilo by se mi, kdyby rozšířili možnosti doladění AF, případně objektivů (minimálně jako to má Sigma a Tamron). Další věc, kterou bych uvítal, by byla regulace citlivosti správného zaostření kvůli MF objektivům. Tohle je přesně ta volba mezi extrémy, kdy člověk točí ostřícím prstencem sem a tam, aby ještě o kousíček přesnost vylepšil a druhým extrémem, kdy indikace potvrzení zaostření potvrdí “zaostřeno” ještě v době, kdy úplně perfektně zaostřeno není. Zatím je tahle metoda u Nikonu D850 přesnější, než focus peaking (a to je focus peaking u D850 citlivější, než u Z6), ale mám pochybnost, jestli to bude stačit s objektivy o světelnosti 1.2 nebo 0.95. Z toho důvodu jsme zkoušel focus peaking v Megapixelu na Z6 a zatím to vidím se supersvětelnými skly pesimisticky, vidím to až další generaci.

Jinak s 300/4 fotim vesměs věci v pohybu, takže málokdy fotím na pomalejší čas, než na 1/320s a stabilizaci zpravidla vypínám. Klidně bych koupil 300/4 bez stabilizace, kdyby nebyla o dost větší a těžší. Na Z7 údajně opravdu 300/4 PF funguje bez toho problému, co má na D850, údajně pomáhá ten IBIS, jenže zase ostří hodně pomalu (a o něco hůře), takže jeden problém bych vyřešil a dva vytvořil.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 4. 2019 09:10

G:
"Ten problém sa prejavuje len na DSLR, takže ho určite spôsobuje buď rozklepanie zrkadlom, alebo uzávierkou. "

Keby si netáral, u XT1 by Ti kolega vedel porozprávať o roztrasení uzávierky, až mu bolo do plaču :)
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 4. 2019 09:24

Vsak nie je to tak davno, co sam velky Ganec popisoval, ako Olympus opravoval (nie uplne) problem s roztrasenim uzavierky. Ale to nepomoze .. mozes Gancovi nufak vymachat v hocicom, bude furt mliet to iste. Ten kvetinac musela byt fakt trauma :( .. ale proste potrebuje obecenstvo, aby sa mohol prezentovat.
Naposledy upravil ltokar dne 11. 4. 2019 09:25, celkově upraveno 1
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 4. 2019 09:24

FXE1: myslíš, že v tom probléme s objektívom Nikkor 300/4 PF .. by sa aj na XT1 správal rovnako? ;-)

-- 11. 4. 2019 09:26 --

pemar píše:Podle mne je to hodně otázka i výpočetních výkonu a algoritmů, u Sony vidím v tomto ohledu průběžné zlepšování, jestli přijde ještě nějaký větší skok závisí na tom, s čím přijde D6 a nový Canon.
Aký "väčší skok"?

Vieš si predstaviť ešte nejaké iné vylepšenie zaostrovania?
(a ešte k tomu skokové?)
lebo mňa už fakt nič nenapadá .. keď foťák zdetekuje oko, tak ostrí na oko .. keď nie, tak na hlavu človeka .. alebo keď je otočený chrbtom, tak na telo .. čo viac by si ešte potreboval zlepšiť?
Naposledy upravil Ganec dne 11. 4. 2019 09:28, celkově upraveno 1
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 4. 2019 09:27

Na D850 a D500 je to podle mne nějaká rezonance, možná ji nedělá ani zrcadlo, ani závěrka, protože s vypnutou stabilizací problém zmizí. U těch prvních kusů 300/4 PF to bylo hrozné, po updatu je to pořád vidět, ale pokud bych nefotil na takovou dálku, tak to bude celkem snesitelné.

Upřímně, já jsem u tohoto objektivu čekal problémů více, o té stabilizaci jsem věděl, pak tam na začátku ještě jeden problém s fw a pak hrozily komplikace v protisvětle kvůli tomu fresnelu. K mému potěšeni se mi občas při mém focení projeví jen ta stabilizace, takže velká spokojenost, je to skvělý objektiv na focení z ruky.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 11. 4. 2019 10:53

Když se tady probírala ta Sigma, tak tahle je taky docela slušná, https://www.music-city.cz/sigma-guitars ... 62288.html, kdysi spadali pod Martin, takže tam ta bodoba není čistě náhodná. Ovšem mě nedávno zaujalo tohle tělo https://www.music-city.cz/ibanez-aewc40 ... 25120.html. Tak to jen na okraj :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 4. 2019 17:50

Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 11. 4. 2019 19:56

bob222 píše:ešte k tým mobilom čo nahradia všetko... :D

Ale kdeže... ambice mobilů míří mnohem výš (a dál...)
Obrázek
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka