Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2019 07:30

pemar: Pisal som o drzani a co sa toho tyka, pre mna su zle takmer vsetky Nikony. Vynimkou je D3 a tak predpokladam, ze aj D4 a D5. Ani pri D850 necitim nejake pohodlie, pri D500 je to len o malo lepsie nez pri D7xxx. Ako som povedal, je to pre mna uroven Olympusu E-M1. Akurat Nikonacke gripy su trochu vyssie, takze tie vyssie modely idu drzat aj bez pridavneho gripu. Inak aj taka E-M1 II mi v rukach sedi viac nez Nikony. Tie gripy su pre mna proste zle. Rovnako tak co sa tyka celkoveho ovladanie, uplne nazadok som z neho nepadol. Este donedavna napriklad D810 mala cidlik na ISO na opacnej strane a nebudem kvoli tomu tvrdit, ze to telo nie je PRO.

Ja obecne nie som fanusik ovladania Olympusov, to som napisal uz x krat, ale je skratka fakt, ze v E-M1 X mas relativne rychlo dostupne v podstate vsetko, to telo je pravdepodobne odolnejsie nez D500 a obecne splna v podstate vsetky parametre profi tela. A to tvrdim aj napriek tomu, ze ho povazuje za klinec do rakvy Olympusu.

Davidof: Ten grip ma prekvapil. Mne tie Canonacke pripadaju dost robustne aj ked je pravda, ze poslednu dobu sa nejak zuzili, ale tyka sa to skor nizsich rad.

Inak samozrejme, s G9 mozes fotit v rukaviciach, ale je fakt, ze na tento ucel sa da navrhnut lepsie. Napriklad tie cudliky su moc zaoblene a relativne nizke. Aj ked sa pozriem an D500, su hranatejsie (podobne aj u E-M1X vystupuju trochu vyssie). Su to drobnosti a mne osobne nevadia, pretoze ma v rukaviciach asi nikto nikdy neuvidi, ale viem si predstavit, ze niekomu to moze vadit. Ale inak celkovy layout ovladania aj mne sedi viac nez u Nikonu/Canonu. Este by sa mi mozno pacilo keby ten cudlik hore uplne vpravo neriesil korekciu expozicie, ked na to aj tak staci samotny roller a mozno keby tie tlacidla mali zdvojenu funkcionalitu ako to ma u vyssich modelov Canon.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2019 08:10

Panasonic tohle neumožňuje, to je pravda.

Olympus umožňuje přemapovat asi úplně všechny tlačítka a přebít i fyzické přepínače - takže třeba na objektivu je IS ON ale ve skutečnosti je vypnutá z menu. Vyhodou je to, že do Custom módu lze uložit úplně komplet nastavení. U Lumixe neuložíš stav fyzických přepínačů.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2019 08:25

Takto. Ja obecne nie som fanusik takeho toho Olympus/SONY pristupu, akoze vyrabame fotaky, ale nepouzivame ich, takze vam proste dame 2 tucty fn tlacidiel a nejako si to nastavte. Za tie peniaze ktore za to pytaju by nejaky zakladny layout navrhnut mohli, samozrejme s rozumnou mierou customizacie. To bolo to co som mal rad na 7D. Vytiahol som ho z krabice a pouzivalo sa to samo. Ale konkretne ten cudlik na korekciu expozicie ... neviem, ty to pouzivas ? Pretoze ja to mam nastavene tak, ze mi staci otacat rollerom a ten cudlik tym padom nema zmysel. Radsej by som tam mozno videl zmenu rezimu merania expozicie, alebo teda idealne tu zdvojenu funkciu.

Co sa tych custom nastaveni tyka ... jo, na to som si chvilu zvykal, ale teraz mi to vyhovuje. Fyzicke preipanace ktore sa tym neoverridnu su v podstate len dva a zmena toho rezimu stale "na pozadi" zmeni nastavenia hromady uzitocnych parametrov ktore by sa mi rucne prehadzovat nechcelo. Co mi na Lumixe chyba je fakt len mozno kontrol na zmenu rezimu merania expozicie, ale mam to nastavene na sipku vpravo a je to sikovne, pretoze kedykolvek to potrebujem, tak len par krat kliknem an to iste tlacidlo kym sa dostanem tam kam potrebujem a uplne v pohode s okom na hladaciku. A tiez by sa mi pacila moznost namapovat si vstup do "My menu" na tlacidlo. A tiez by my menu mohlo byt odzalozkovane ako u E-M1X, alebo u S1/S1r.

Inak ta customizacia u Olympusu ... neviem. Sice vies zmenit chovanie asi kazdeho tlacidla, ale jednak to moc nemusim a jednak mas na vyber len pomerne obmedzenu sadu funkcii ktore vies priradit. U Lumixu vies priradit v podstate vsetko.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 08:30

Grip u Nikonu D850 je OK, nevybočuje směrem do plusu ani do mínusu. To se týká i ergonomie, která těží z dostatečně velkého těla. Menší tělo je průšvih, to je vidět asi nejvíce na Sony a Olympusu, to podle mne vedlo k tomu, že Olympus a Panasonic přicházejí s většími modely a i Nikon to se zmenšením Z6 a Z7 nijak nepřeháněl. Ten Olympus jsem zatím v ruce neměl, ale FF Panasonic ano a už jsem to komentoval, za mně zklamání, to tělo je sice dostatečně velké, ale není dobře vyvážené. Tlačítko ISO na pravé straně mi připadá lepší, než na levé straně, na druhou stranu je toho hodně, co člověk pravou rukou ovládá, clonu, čas i ISO pak má člověk pod kontrolou jednou rukou, tou samou rukou ovládá joystick a AF-ON, na tlačítku tam mám ještě rychlou volbu ostřících bodů a na dalším tlačítku horizont, druhou rukou foťák jen držím a případně volím režim AF. Tak to mám namapované a jsem s tím spokojený.

Pro někoho, kdo fotí malým Panasonicem nebo Olympusem nebo něčím podobným může být větší tělo prvotní šok, já jsem si také na zvětšení těla zvykal, ale zpátky bych nechtěl ani náhodou. Na druhou stranu, na občasné cvakání je to jedno a proti gustu žádný dišputát, jen mne trochu dráždí, když někdo ty minoritní značky v těchto ohledech nějak přeceňuje. Za mne je to jako víno z Moravy pro Pražáky, s trochou sebezapření se to dá, ale zlatou medaily to nikdy nedostane.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2019 08:41

Lenze to o com hovoris ty su stale silne subjektivne dojmy. Za mna su Nikonacke gripy skratka najhorsie a nevyhovuju mnohym. Netvrdim preto, ze nie su pro. Skratka je to pre ine ruky. Z6/Z7 uz maju gripy blizsie ku Canonu a ziadny problem som s nimi pri kratkej skuske nemal.

Male telo u Olympusu az tak velky problem nie je, pretoze aj tie objektivy su mensie a tym padom si to mozu dovolit. Samozrejme pre pohodlne ovladanie to nejaku velkost mat musi, ale E-M1X nie je prave maly fotak a tie tlacidla na sebe nalepene nema. Priestor na pohodlne ovladanie tam jednoducho je.

Co sa FF Panasonicu tyka, drzalo sa mi rozhodne pohodlnejsie nez Nikony. Nejake zle vyvazenie je mozne, vsimal som si to kvoli tomu, ze si o tom pisal, ale nic co by ma vyrusovalo. Mozno pri dlhodobom foteni, ale na druhej strane ... akonahle na to zavesis tazsi objektiv, tlacit do ruky to bude tak ci tak. U Panasonicu zrejme viac, lebo to telo je na sirku uz fakt dost velke a teda tam asi bude vacsia paka.

Ja som mal vzdy radsej vacsie tela. 7D nebol prave maly fotak a aj pri Panasonicu/Olympuse mam problem s tym, ze gripy nie su dost vysoke (na G9 chyba malo). S pridavnym gripom sa ale G9 drzi fantasticky, Olympus viac nez akceptovatelne. Ale je pravda, ze robustnejsi grip by potesil (E-M1X ho ma, ale dokonale to stale nie je).

Skratka toto su ubjektivne veci. Canon ma od Nikonu podstatne rozdielne rozlozenie tlacidiel a nemyslim, ze to znamena, ze je to menej profi. Skratka ma to podstatne. Prezije to aj Vietnam, ma to hromadu tlacidiel, pokrocilych funkcii a nastaveni, dva sloty na kartu a joystick (co je u Nikonu tiez v podstate novinka). Ale beriem, ze niektore veci nemusia byt nutne dotiahnute tak ako u Nikonu. Ja obecne beriem Olympus viac ako hracky a je pravda, ze nez na rozumne pouzivanie sa sustredia na tie ich blbosti pre geekov. Clovek by cakal, ze ked uz je kazdy druhy pouzivatel Olympusu zaroven ambasador, ze budu mat dost vstupov na to aby to konecne navrhli spravne.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 4. 2019 09:35

pemar píše:Menší tělo je průšvih, to je vidět asi nejvíce na Sony a Olympusu, to podle mne vedlo k tomu, že Olympus a Panasonic přicházejí s většími modely
Podľa mňa je to skôr preto, lebo postupne prichádzajú s väčšími a väčšími sklami ;-)

No a "průšvih" to moc nie je, dokiaľ niekto nechce pravou rukou fotiť a ľavou pri tom zároveň piť pivo ^^

Ale späť k držaniu. V poslednej dobe na fotokluboch dosť porovnávame Canon a Sony.
(Nikony už na fotokluby nik nenosí .. aj chalan, čo mal chvíľu D500 - a donedávna D850 - má teraz už EOS-R)

No a tam som si všimol zaujímavú vec, ktorá sa tu asi ešte nepreberala: ako držanie foťáku vnímajú ženy.
Kamoška, čo má A7III je aj z jej držania nadšená. Má akurát také prstíky, že sa jej všetky vojdu pohodlne na grip.
K nemu má Tamron 28-75/2.8, ktorý si tiež pochvaľuje kvôli citeľne menšej hmotnosti (predtým mala nejakú 5DIII).

Pre ženy fotografky sú bezzrkadlovky výrazne lepšou voľbou...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2019 09:39

Z toho mi tak nejak vyplyva, ze bezzrkadlovky su vyrazne horsou volbou pre muzov fotografov.

Teoreticky by sa este mohlo stat, ze by rozni ludia mali rozne prsty, dokonca rozne fotaky rozne gripy, ale to si nemyslim.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 4. 2019 10:24

Fidko píše:
Ganec píše:Pre ženy fotografky sú bezzrkadlovky výrazne lepšou voľbou...
Z toho mi tak nejak vyplyva, ze bezzrkadlovky su vyrazne horsou volbou pre muzov fotografov.
Nevyplýva.

Mal by si trošku prehodnotiť svoju výrazovú logiku.

Že "A">"B" ešte nič nehovorí o "C".
Keď je číslo 1000 výrazne vyššie ako číslo 10, tak z toho nevyplýva, že číslo 100 je už nižšie :pozor

Fotografi a fotografky toho majú určite spoločné omnoho viac, ako to čo ich rozdeľuje.
Že sa nejaká výhoda viac prejavuje u žien, to ešte neznamená, že sa neprejavuje aj u mužov (hoci len v menšej miere)

-- 6. 4. 2019 10:25 --

Okrem toho, veľkosť gripu nie je žiaden zásadný "problém", keďže na to existujú rôzne riešenia. Napríklad "Grip extension":
Obrázek
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 10:29

Někdy žasnu, jaké iracionální konstrukce dokážou někteří zastánci bezzcadkovek vyplodit. Tím zrovna nemyslím Fidka, jak asi chápete.

Víte, že mne to vůbec nepřekvapuje?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2019 10:35

Size viem co myslis, ale myslim, ze prave teraz sa to nehodi a boli lepsi prilezitosti na toto upozornit. Ta posledna Gancova dedukcia je pomerne "logicka". Tak naivnucko, prostucko a hlupucko :-)

Ganec: v skutocnosti hovori. Ak su CSC kvoli mensiemu gripu vhodnejsie pre osoby s mensimi prstami (zvycajne zeny), tak je nenulova sanca, ze su menej vhodne pre ludi ktori maju tie prsty dlhsie :-)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 6. 4. 2019 11:19

"Grip extension" to je ale kravina, co? Neuvěřitelné jak si taková 3,14czovina hodí k poměřování penisů.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 6. 4. 2019 12:29

https://www.dpreview.com/videos/4899575 ... ons-review něco k novince.

mimochodem bateriový grip DMW-BGG1 je shodný s modelem G80, což mě těší. Tady zase někdo myslel hlavou :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 4. 2019 14:23

pemar píše:Někdy žasnu, jaké iracionální konstrukce dokážou někteří zastánci bezzcadkovek vyplodit.
Myslíš tým takéto (EDIT: parafrázujem):
"nechutí mi víno z pohára ktorý umyla neznačková umývačka, tak si ho radšej pleplachujem octom"
:?:

;-)

-- 6. 4. 2019 14:23 --

pemar píše:.. tam mají také nějakou podobně drahou myčku, ale jinou, a ona je najednou hlučnějši, citlivější na používané prací prostředky a najednou třeba dělá na sklech šmouhy a příbory neumyje dobře. Ostatním to nevadí, protože jejich myčky doma funguji podobně, ale mne to otravuje, protože pak octem odstraňuji smouhy ze sklenic, protože ze špinavé sklenice mi vino nechutná. Jak tohle chcete vysvětlovat? Co když ten člověk tohle vůbec nepozná rozdíl?
Prečo by nemal poznať rozdiel?
1) je hlučnejšia => to si každý z nás vie predstaviť, hlavne ak by si nahral oba zvuky
2) zanecháva šmuhy, neumyje príbor => aj to by sme určite vedeli rozoznať, hlavne ak by si odfotil o čom hovoríš
=> skrátka všetko sa určite dá nejako vysvetliť tak, aby to ten druhý pochopil
.. samozrejme za predpokladu, že by na tom bolo aspoň štipky pravdy ;-)

-- 6. 4. 2019 14:29 --

pemar: keď niečo nevieš vysvetliť, tak tomu asi sám moc nerozumieš .. alebo sa mýliš...
Naposledy upravil Ganec dne 6. 4. 2019 17:31, celkově upraveno 1
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 6. 4. 2019 16:56

Ganče, tuto větu, citace: "Myslíš tým takéto: "nechutí mi víno z pohára ktorý umyla neznačková umývačka, tak si ho radšej pleplachujem octom" Konec citace. Si přesně našel kde? A rád bych jasnou citaci, protože to, cos postoval výše jasně dokazuje tvoji:
a) funkční negramotnost
b) neschopnost argumentace jinak než překrucováním, tedy diskvalifikaci k jakékoli diskuzi.
Bez doložení si tedy můžeš vybrat jestli vrátit vysvědčení z první třídy a nebo jestli jsi prostě jen obyčejnej z.m.r.d.
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 17:13

Teď jsem se vrátil z rodinné oslavy, brácha tam měl DSLR Canon se Sigmou Art, vůbec nic neřešil, fotky v pohodě. Trochu mne překvapilo, že ještě nemá bezzcadlovku, ale on hodně fotí psy v pohybu, tak proto.
pemar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka