Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 5. 4. 2019 19:41

Proč argumentovat s někým, kdo nepozná rozdíl ?
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 4. 2019 19:52

Aby si ten rozdiel uvedomil. Myslim, ze su to rozdiely presne definovane a nie je v tom nejaky factor X ktory proste musis zazit. Ale mozno sa mylim.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 4. 2019 20:16

Jsou rozdíly objektivní, jako ze D500 má lepší hledáček, spolehlivější a výkonnější AF, delší výdrž na baterii, větší buffer, konektivitu, ... a pak jsou rozdíly, které člověk vnímá jen podvědomě nebo až po čase, jak to padne do ruky, ergonomie, ... a pak jsou věci, které profesionál požaduje a amatér objeví až po čase, různá nastavení a kompatibility se vším možným, fungující a efektivní ekosystém. Limit, kam až mohu jít. Že třeba mohu fotit i s f1.4 skly pohyb a pak mi méně vadí 1 EV ztráta oproti FF, zejména, pokud FF zvládne stejný pohyb až třeba od f2.8. Že nemám jakžtakž ostrého čokla na jednom ze tři pokusů, ale na 9 z 10. Že mám hodně monochromatický šum, takže světlé pozadí mohu někdy fotit i na ISO nad 12,800.

Je to jako když mám doma myčku Miele a ona funguje a funguje a já to beru jako samozřejmost a pak bydlím někde na dovolené v pronajatém domě a tam mají také nějakou podobně drahou myčku, ale jinou, a ona je najednou hlučnějši, citlivější na používané prací prostředky a najednou třeba dělá na sklech šmouhy a příbory neumyje dobře. Ostatním to nevadí, protože jejich myčky doma funguji podobně, ale mne to otravuje, protože pak octem odstraňuji smouhy ze sklenic, protože ze špinavé sklenice mi vino nechutná. Jak tohle chcete vysvětlovat? Co když ten člověk tohle vůbec nepozná rozdíl?

O tom to je.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 4. 2019 20:27

Tu sa asi nezhodneme.

Napriklad konkretne u Canonu je najprofi APS-C rada stale 7D a nie je to snimacom, alebo AF. 80D ho v snimaci prekona s prehladom a AF je plus minus rovnaky, len ma menej moznosti nastaveni. Rozdiel ktory vidim ja je prave pouzivani (viac cudlikov), moznostiach customizacie (napriklad AF) a robustnosti. To je dovod preco 7D pri najblizsej generacii neprestane byt profesionalnou radou, jednoduche tieto vlastnosti technika neprekona. Fungujuci ekosystem Ti z fotaku profesionalny asi nespravi, pretoze funkcny ekosystem ma dnes snad aj najnizsi model Nikonu.

Ak by som hodnotil profi telo podla toho ako padne do ruky, tak jedina profi rada Nikonu je ta najvyssia. Vsetky ostatne sa drzia priblizne ako E-M1 prvej generacie.

Ano suhlasim, D500 ma lepsi hladacik (v niektorych situaciach), D500 ma lepsi AF (vo vacsine situacii), ale nemyslim, ze je to kvoli tomu profesionalnejsie telo.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 5. 4. 2019 20:55

Právě ty čudliky a customizace tam jsou také, to je přesně to, co člověk při přechodu z amatérské nebo poloamatérské řady zprvu vůbec nevnimá, teprve když vezme do ruky D5 a D500, tak si uvědomí, jak málo se ty dva foťáky v ovládání liší a jak dobře se s nimi oběma fotí. Ale fakt nevím, jak tohle vysvětlovat někomu, kdo fotí něčím úplně jiným, navíc v jiném segmentu.

Tělo D500 je uříznutá D5, neboli D5 bez gripu. Tenhle level je u Olympusu, Sony a podobných v říši snů. Pokud někdo nevnimá rozdíl, má asi problém se smyslovým vnímáním, protože ten rozdíl tam reálně je.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 4. 2019 21:12

Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 5. 4. 2019 22:10

Profi telo od slova prefesionalni, coz je odvozene od slova profese. Profesionalni telo muze byt cokoliv, co bude clovek pouzivat ke sve (vydelecne) cinnosti, takze klidne i smartphone. Neco jineho je pak oznacovani profesionalni tridy samotnymi vyrobci fotoaparatu. U Nikonu to znamena predevsim jine ovladani, tj. absenci (neergonomickeho) kruhoveho volice rezimu, v prve rade.V druhe rade robustni telo, typicky komplet z horcikove slitiny, nikoliv pul napul, ci komplet polykarbonat, jako je to i nizsich az strednich trid.
Zasadni rozdil je pak predevsim o pocitu v ruce, kdy ma clovek u profi tela pocit, ze drzi v ruce neco, s cim si muze dovolit zachazet ne uplne v rukavickach, na druhou stranu ale zaroven klidne v rukavicich, protoze nemiva (otresne) miniaturni cudlicky, zejmena pak kdyz jde o jedno z nejdulezitejsich talcitek a sice AF-ON na palec. K memu uzasu maji prave toto tlacitko snad uplne vsechny bezzrcadlovky, ty radoby profesionalni nevyjimaje, nesmyslne prtave a/nebo zapustene do tela :oboze :roll:
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 5. 4. 2019 23:38

Fidko píše:...... miesto argument......

Tyjoo, tady, jo? Neeee... :) :D

-- 5. 4. 2019 23:45 --

Fidko píše:Aby si ten rozdiel uvedomil.........

To máš jako pořídit si psa a tři hodiny denně ho učit mluvit.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 4. 2019 23:48

pemar píše:Jsou rozdíly objektivní, jako ze D500 má lepší hledáček, spolehlivější a výkonnější AF, delší výdrž na baterii, větší buffer, konektivitu, ...
No ja neviem, odkiaľ čerpáš informácie .. ale:
- hľadáčik EM1X je o polovicu väčší .. v tme môže byť jasnejší, pri pohľade do slnka z neho neslzia oči
- autofocus mu bezproblémovo funguje aj so Sigmami .. teda na AF sa u neho dá spoľahnúť aj u third-party skiel
- ostrí až do -6EV .. ale D500 iba do -4EV (navyše len stredovým bodom, ostatné sú menej citlivé)
- v quick sleep móde má oficiálnu výdrž 2580 shots .. no D500 taký mód nemá .. a v štandardnom móde ich má 1240
- buffer sa mu možno zaplní skôr, ale to hlavne preto, lebo zvláda viac ako len 10fps :oops:

pemar píše:a pak jsou rozdíly, které člověk vnímá jen podvědomě nebo až po čase, jak to padne do ruky, ergonomie, ...
Čo sa týka úchopu, na adresu EM1X som ešte nečítal žiadnu sťažnosť.
Recenzentom "padá do ruky" už pri prvom kontakte, nielen "po čase".

No a čo sa týka "ergonómie" .. nedávno som čítal zaujímavý názor .. že aj technické vychytávky ju zlepšujú:
The more AI and tech you have the less the ergonomics matter. Just look at cell phones. Many would argue that removing the need to fiddle with a million settings is the ultimate in ergonomics.
:idea:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 6. 4. 2019 00:05

Ganec píše:No ja neviem, odkiaľ čerpáš informácie .. ale:
- hľadáčik EM1X je o polovicu väčší .

EM1X nemá hledáček, ale display, který ti ukazuje, jak možná tvůj foťák zpracuje obraz. Může být sebevětší a pořád to bude jen display. Brrr
pri pohľade do slnka z neho neslzia oči

Tak ono obecně koukání do slunka je asi dost specializovaná disciplína. To fakt není pro každýho.
- autofocus mu bezproblémovo funguje aj so Sigmami .. teda na AF sa u neho dá spoľahnúť aj u third-party skiel

To říkal profík pan Viktora nebo jsi to zkušel osobně?
- v quick sleep móde má oficiálnu výdrž 2580 shots .. no D500 taký mód nemá .. a v štandardnom móde ich má 1240

No jo, ale EM1-X zase nemá zrcátko ani OVF, takže tím pádem ten Olympus vlastně ani není foťák.
- buffer sa mu možno zaplní skôr, ale to hlavne preto, lebo zvláda viac ako len 10fps

Možno? Takže ty ani nevíš, jestli ano a přitom víš proč? To je gůůd. To učej v Mense?
Čo sa týka úchopu, na adresu EM1X som ešte nečítal žiadnu sťažnosť.

Tak to je jasný, jak jsi to nečetl, tak to nemůže existovat.
Recenzentom "padá do ruky" už pri prvom kontakte, nielen "po čase".

Což svědří o tom, že je to kvalitka. protože recenzenti to je prostě ta správná PRO klasa :))
The more AI and tech you have the less the ergonomics matter.

Jasný, to je trend, ve výsledku bude super, až tam nebude žádnej čudlík, vyndáš to z kapsy, pošeptáš tomu, kam to má zaletět a co vyfotit a počkáš, až se vráti. Takovej vlhkej sen těch správnejch internetovejch profifotoodborníků.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2019 02:09

Dneska jsem držel v ruce Canon 5D mark 4 a docela me překvapilo, že nemá zadni roller. Trochu riskuji, že se odkopu, ale jako doprčic jakto, že je profesionálnější a lepší kompenzovat expozici voličem na zadní straně ? To maji všichni Canonisti extra flexibilni palce ?

Nebo je tam nějaký jiný trik ?

Ad hádky o profi tělech - je to hodně osobní. A osobni je i pocit z ovladáni fotáku, hrozně moc záleži na zvyku. Jistě to musí i podstoupit test v reálném životě, ale do značné míry je ta efektivita ovlivněna tim, zda se člověk pohybuje ve známém prostředí, nebo ne.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 4. 2019 03:41

Som rad, ze sa ovla Petr Lunak, pretoze to popisal celkom jasne. Co sa tyka tych cudlikov, to bude pravdepodobne jediny problem Olympusu a presne ako pisal, asi vacsiny CSC. Aj G9 ktora ma spickovo navrhnuty layout ma tento problem a navyse extremne citlivu spust. Na spust som si zvykal, s cudlikmi nemam problem, ale v rukaviciach by som asi plakal. Co sa tyka robustnosti, customizacii a toho ako padne do ruky, nemyslim, ze by Olympus nejako zaostaval. Pokial ide o padnutie do ruky, tak subjektivne su v podstate vsetky Nikony zle. Pre mna.

Davidoff: Je to vec zvyknu. Osobne som s tym mal tiez problem hlavne v teoretickej rovine a rovnako tak mi vadilo umiestnenie toho predneho, ale pri vacsom "volici" ako napr na 7D mi to nevadilo.

Grimjaur: cca podla ocakavania. Velky skok hlavne vo videu, pri foto je to otazne. Ale aj to prepracovanejsie ovladanie potesi :)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2019 06:41

Všechny Nikony, to by znamenalo od nejlevnějších amatérské řady 3500 přes 5500 přes 7200 a 7500 přes D750 přes Z6, Z7 k D500/D850 až k D5. Rozdíly v ergonomii mezi nimi jsou tak velké, že při zobecnění “všechny Nikony jsou zlé” to znamená, že buď člověku na všech vadí nějaká jedna věc, kterou má u jiné značky jinak, nebo jen hloupě plácá, protože třeba ty poslední řady Nikonů používá spousta profesionálů (na rozdíl od těch Sony, Olympusů, Panasoniců, Fuji a podobných malých fotoaparátů) a nestěžují si, nemají totiž proč, protože tohle je na top řadách Nikonu (a u profi Canonu ještě víc) za ty léta dovedené na vysokou úroveň.

Ne, že by na Nikonech nebylo co zlepšovat, to určitě je, třeba umístění tlačítka Fn2 je mimo přirozený dosah prstů, ale ty základní voliče jsou umístěné dobře a třeba joystick je fakt paráda, stejně jako AF-On.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 4. 2019 06:48

Toho zimního Predátora jsem odfotil s G9 v rukavicích a pohoda.

Ale byly to samozřejmě tenké a speciálně navržené pro fotografy.

S Canonem beru, že si člověk zvykne, ale moc chytrý mi to nepřijde. A zajímavý je i to, že mi ten grip přišel mělký oproti G9. Už jsem holt konzerva :-)

Ten můj kamarád je docela sběratel, ještě má Fuji XT2 :-) U té mě zaujaly ty simulace filmů, zdály se mi dost povedené.

Z toho včerejšího večera mám především pocit, že už jsem přikován k Panasonic a jeho rozložení ovládacích prvků a filosofii ovládání ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 4. 2019 07:16

davidof: no vsak taky G9 je delana jako pracovni nastroj, taky je prakticky velikosti D500 :)

Me ta spatna ergonomie zarazila u Fujin, mozna to bylo nezvykem, ale abych i bez rukavic nemel jasnou hmatovou odezvu u nekterych tlacitek i rolleru ... to me celkem zklamalo.
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka