Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod airmt 12. 9. 2018 10:09

Ten MF Fuji vypadá super, i cenově je to lepší než bych čekal. Já jsem v bezzrcadlovkách určitě za tenhle rangefinder styl, víc se mi to líbí, je to skladnější a nevadí mi, že to nemá hledáček uprostřed. Taky návrháři můžou při podobných rozměrech udělat mnohem lepší grip a myslím si, že mají i větší svobodu rozmístění různých ovládacích prvků. Ale většina trhu chce zjevně spíše klasický DSLR styl.

Jinak D5, D850 a spol. určitě budou mít nástupce, jak je vidět ze zdejší nekončící debaty, tak se fotografové OVF jen tak nevzdají. Ale bude to čím dál víc "niche market".
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 12. 9. 2018 10:14

Jinak jeste doplneni, ten pocet lidi co ma fotak je samozrejme velky, problem je, ze s nim nikdo nefoti a dalsi si nekoupi. Nikdo koho znam nefoti, respektive se jednou za rok vzpamatuji a udelaji 33 fotek, ale znam desitky lidi co maji doma stroj z let 2010-2016 a nepouzivaji to. Kdyz to alespon vzali na dovolenou, ale ted nula. Nevidel jsem u stovek lidi fotky z dovolene z fotaku.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 9. 2018 10:25

Roman_Skamene píše:Nie nie. Určite nemá dovolenku.
Mal som :oops:
(teda .. ešte mám jeden deň na aklimatizáciu pred prácou)
golem2 mal dobrý postreh :tleskani

bob222 píše:Alebo to berie ako komplet splnenú misiu. Canon aj Nikon vyhodili ff bezzrcátka, nahradené je, už není o čem...
Možno to naozaj už nastalo :hm

fakt 1: posledná APS-C zrkadlovka Nikonu naznačuje, že ďalší vývoj zrkadloviek už neprinesie nič nové
fakt 2: Canon nielenže nevydal následníka 7D mark II, ale dokonca o ňom aj utíchli rumorsy

Očividne sa vyvíjať ďalšie modely neoplatí.
Veď čo by vlastne mohli vylepšiť? :--
- vylepšenie videa nemá na DSLR bohvieaký prínos
- multizáberové vylepšenia (HDR, multi-shot, ..) sú pre DSLR používateľsky menej príjemné
- vylepšovať ostrenie už nemá význam - MILC dokázali, že ich neprekonajú ani pokrytím, počtom bodov, ani citlivosťou
- no a dávať MILC snímače do starých tiel DSLR a len kvôli tomu vydávať nové modely je neekonomické
=> boli by drahšie na výrobu a aj tak by boli menej výkonné
(teda by z nich mali nielenže nižšie predaje, ale aj nižšie zisky z nich)

Ondrej Bobek píše:D5 a D850 nastupcov dostanu v podobe DSLR.
A v čom by od nich mohli byť lepšie? Lebo mňa nič nenapadá, za čo by sa pre ne za pár rokov ešte oplatilo priplácať :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 12. 9. 2018 10:25

Ja myslim, ze D5 v podobe DSLR nastupe bude. Je to pro ne prece jen jednodussi ohledne AF mit neco pro Olympiadu 2020 nez udelat vykonejsi bezrcatko do roku 2020. Mam pochybnosti, leda ze by pouzili sensor z A9 akolem toho zbastlili zbytek zase.

D850 jako DSLR pochybuji ze bude mit nastupce v podobe DSLR. Nedava to ani moc smysl, vzhledem k tomu ze nastupce bude za 2-3 roky. Uz ted propaguji Z7 jako alternativu k D850 i kdyz to tak uplne neni.

Nastupce D500, to je tezka otazka, ale podle mne to uz bude taky bezzrcatko vzhledem k tomu, ze posledni cipy zvladaji 4k a v dalsi vlvne to bude 4k60 a zvladnou taky 20-30 fps. Tak rychle proste zrcatko litat asi nebude a vzhledem ke konkurenci vydat pomalejsi stroj, no nevim.

Jinak ten cesky clanek posledni o DSLR/CSC. Malo vypovidajici, vzhledem k ceskemu chudemu trhu, kde obmena je mnohem pomalejsi nez na zapade/US.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 9. 2018 10:29

pemar píše:Lidi chtějí něco in, nikdo z nich neřeší, co je lepší nebo co mu to přinese, hlavně, že je to nové. Vyměnil by D850 za Z7 a v podstatě neví proč, asi protože fotocihla a protože zrcátko “práská”. O tom to asi je.
No aj to je dôvod...
(ja už fotievam v poslednej dobe len s elektronickou uzávierkou)

Mechanická uzávierka je ako pomodlenie sa pred obedom:
- keď niekto každý víkend chodí do kostola, tak sa mu to možno zdá normálne
- ak tam ale nechodí, tak mu to isto pripadá zbytočné a otravné
-> no a radšej sa pôjde najesť tam, kde sa pred jedlom modliť nemusí
(a to tam ani len nemusia lepšie variť)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 9. 2018 10:59

Jestli jsou foťáky s výměnnými objektivy nula, co je pak Mercedes AMG, Bentley, Masserati, tryskový letadla a podobný niche produkty, když si našinec se 100-1000000x větší pravděpodobností koupí Škodu Octavia, ultralight s vrtulí nebo letenku do druhý třídy?
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 9. 2018 11:01

Ach jo, zase tieto zvratky ...
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 12. 9. 2018 11:27

No konecne, uz mi nylo mooocinky mooooc smutno! <3
fakt 1: posledná APS-C zrkadlovka Nikonu naznačuje, že ďalší vývoj zrkadloviek už neprinesie nič nové

Pravdu díš.
Včera jsem viděl fotku dementního dítěte, což naznačuje, že jsem nejchytřejší člověk na Zemi.
A mmch:
fakt: Olympusí vlajková loď "zase zlevnila", což naznačuje, že DSLR už nikdo nechce.
Ganec píše:Mechanická uzávierka je ako pomodlenie sa pred obedom:
- keď niekto každý víkend chodí do kostola, tak sa mu to možno zdá normálne
- ak tam ale nechodí, tak mu to isto pripadá zbytočné a otravné
-> no a radšej sa pôjde najesť tam, kde sa pred jedlom modliť nemusí
(a to tam ani len nemusia lepšie variť)

fakt: Přesně, navíc EVF je budoucnost lidstva.
důkaz: OVF je horší

-- 12. 9. 2018 12:44 --

Ted jsem zjistil, ze tady náš pan Ganec není vůbec nijaký extrém.
Mnozí profíci jej překonají.
Dovolím si citovat pana Martina Lukeše z Firmy Megapixel v jeho odpovědi na otázku, proč v nadpisu článku označují Z6 a Z7 za profesionální přístroje.
Martin Lukeš, Megapixel píše:....Tento přístroj si ne sebe bez jakýchkoliv problémů dokáže vydělat, jednoznačně jde tedy o profesionální fotoaparát....

Celou jeho profesionálně hodnotnou odpověď lze nalézt zde:
https://www.megapixel.cz/predstavujeme- ... ommentForm
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 9. 2018 12:43

Kdyby pan Lukeš odpověděl diplomaticky něco ve smyslu, že se jedná o špatně opsaný nadpis z původního rukopisu před korekturou a nechal to přepsat na třeba:

PŘEDSTAVUJEME NOVÉ FULL FRAME BEZZRCADLOVKY NIKON Z6 A NIKON Z7 I PRO PROFESIONÁLY

Tak budou Markové Párkové klidní (možná). :D

Jinak pan Barták v tom rozhovoru modely Z označil jako doplněk k současným top zrcadlovkám. V tom videu se o tom zmiňuje někdy začátkem 18. minuty.

Ale jinak asi uznávám, že "styl" pana Lukeše mi není moc blízký.
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 12. 9. 2018 13:04

Podle mne to bude hodně o tom, o kolik bude zrychlený a posílený HW. Až bude Z7 mít ostření a buffer jako D5, nebo spíše DSLR nástupce D850, pak to bude o tom, kdo preferuje který koncept a bude to rovnocenná volba. Zatím si bezzrcadlovku kupují lidé, kteří preferují jiné věci, než čistý výkon, je to něco jako bio stravování, elektromobilita nebo Apple svět. Jako doplněk nebo nebo životní styl dobré, ale o racionální volbě to zatím z mého pohledu není.

Psal jsem to mockrát, Z7 zatím není ani náhodou náhrada za D850, na to si musíme ještě aspoň jednu generaci počkat a kvůli bajonetu možná ještě déle, protože člověk bude muset měnit i kompletní zasklení a většina skel zatím ještě ani není na trhu. Mezitím může zase D6 posunout laťku výše.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 12. 9. 2018 13:10

Ak je to len ako doplnok, tak este nenahradzujeme a mierime na metu 4000 :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 12. 9. 2018 13:12

Pemare,
souhlas naprosto. Je jasne, ze na Megapixelu to musi hajit i kdyby to bylo totalni smeti. Potrebuji zasoby, ktere nakoupi prodat a tak v te diskuzi bude muset nejak oponovat, aby to nevypadalo.

Vidim, ze se tam rozhorela diskuze, ale proste druhy slot se naprilad stal proste standard at si rika kdo chce co chce. I takova XT-3 od Fuji ma dokonce dva UHS-II sloty.

Myslim, ze Sony urcite bude jeste 2 roky mit celke klid. Kdyz ctu komentare na Canon foru v USA, ze maji Canonu dost a neni jicha malo, tak si myslim, ze dalsich par prebehliku bude. Z Nikonu uz tolik asi ne, to se mi zda jako solidnejsi produkt.

Canon se to "fiasko" snazi na posledni chvili zachranit, ze vyjde firmware, ktry prida eye AF a silent shooting v continualu. Nechapu,ze takove podstatne funkce uz nema produkcni verze. Tady si asi Canon uvedomil, ze se trosku seknul. Nicmene neni stanoveno, kdy prijde takovy firmware a jeslti to nebude mit zase klasicky nejake podstatne omezeni ala Canon nebo omezeni kvuli slabsimu HW. Pocitam spise ze Eye AF/Silent shooting bude tak do 3FPS max. A navic jsem se treba vcera dozvedel, ze pri 120 FPS vide nefunguje jako u Nikonu a Sony continualni ostreni, takze pouzitelnost minimalni. To video proste nezvladl Canon.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod msp_x 12. 9. 2018 13:17

U vytvoření dalšího bajonetu mi jen vadí, že asi většina dalšího vývoje bude směřovat na bajonet Z/RF a objektivy pro DSLR budou na vedlejší koleji ,pokud vůbec, přičemž nemálo DSLR objektivů by už potřebovala refresh (např. obyčejný EF 50/1,4).

U canona jsem vzhledem k patentům trochu doufal, že zkusí nějaký hybrid, DSLR s možností el. hledáčku, jenž by umožňoval použít z každé technologie to lepší podle potřeby.
msp_x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Devil007cz 12. 9. 2018 13:32

Tak ono by jich potrebovalo vic obnovu. 85/1.8 je jen jeden dalsi z mnoha prikladu.
Tak patent maji, tak treba v nejake dalsi generaci. V druhe to nevidim mozna 3. 4.?
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 9. 2018 13:33

Já bych si Z7 klidně koupil, ...kdyby to nebylo tak nekřesťansky drahý a kdybych neměl D750. Měnit už po třech letech foťák, který bezvadně funguje a má pořád špičkový výstup, by bylo iracionální ;-) Čekám na mírně jetý bazarovky po "specsnimralech" za drobný ;-)
Dolgor
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka