Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 2. 2018 10:02

Technická. Jpeg od řeky z Fuji na ISO 100 má vypálený sníh a oblohu. Jpeg na ISO 200 nikoli. Scéna naštěstí nebyla natolik kontrastní, takže v rawu se ta světla dají získat. Otázka je, jestli by se dala získat, kdyby fotka měla barvy. U staré Fujiny se na hranici přepalu nerovnoměrně vypalovaly kanály, hrozil cyan a jiné artefakty v gradacích na obloze. U X-T2 zatím nevím. Jinými slovy, u kontrastních scén se přeexpozicí (použitím low-ISO) připravuju o DR ve světlech a je jedno, že raw jako takový ho má v laboratorním měření cca stejný, efektivně ho má v tomto případě ve světlech menší. Pointa je v tom, že se špatně pozná, jestli už mám v rawu vypáleno nebo ne, protože histogram v DF je generován z jpegu (a zde byl jpeg přepálený). Praktický důsledek je ten, že začnu cvakat fotky s komenzací, abych posléze případně vytáhl stíny. Takže oč jde.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 2. 2018 10:17

Dolgor
Asi tak. Grafy na DXO nejsou vše a je dobrý přečíst si i další souvislosti. A taky si to vyzkoušet, což tu děláš zatim jenom Ty.

Pemar
To nepotěší... Ale pokusím se tě brát s nadhledem, jak jsi psal :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 2. 2018 10:26

Davidof píše:Jádro věci vidím spíš v tom, že těch 0,3EV není zadarmo. Protože kdyby bylo, tak proč ho nevyužít. Ale ono není.
Pre tých, ktorí vedia čo robia, je to v tomto prípade naozaj zadarmo.
(teda: len za riziko prepalov, ktoré sa nie vždy prejavujú a správny fotograf by si ich aj tak mal hliadkovať)
No hlavný prínos nie je v tom minoritnom zlepšení DR, ale práve v zmiernení dopadov odšumovania zlepšení nízkokontrastných detailov.

No pre toho, kto napíše:
"Expozice byla automatická a vytvořila v obou případech prakticky stejně exponovaný snímek, což je klíčové pro mne jako fotografa. Způsob, jakým toho který fotoaparát dosahuje, je mi putna."
je potom lepšie používať natívne ISO. Má potom na záberoch menej prepalov a výsledok tak vyzerá realistickejšie.
No potom by sa už nemal sťažovať na šum a s ním súvisiace veci :oops:

Davidof píše:Zajímavá diskuse, dokonce i s fakty a obrázky ... :-), je třeba tady
vďaka .. presne toto (vplv expozície na pomer signál/šum, ktorý priamo ovplyvňuje detaily) som sa snažil vysvetliť:
Obrázek

-- 10. 2. 2018 10:36 --

Davidof píše:Grafy na DXO nejsou vše a je dobrý přečíst si i další souvislosti. A taky si to vyzkoušet, což tu děláš zatim jenom Ty.
Ja som dal dohromady ešte súvislosti z Dpreview a vlastných pokusov
=> no a pred 3 rokmi z toho vznikol článok: Súvislosti: zvýšený šum v tieňoch, prepaly a (nízky) DR
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 2. 2018 10:37

Upřímně řečeno jsem to moc nestudoval, z toho, co se všude píše jsem pochopil, že ISO Low funguje tak, že foťák nechá základní ISO a prodlouží čas. Do RAWu pak přidá pokyn pro stažení expozice.
To jsem si přebral tak, že zázraky se nedejí a pustil jsem to z hlavy.
Resp. že to samé dosahnu editací RAW
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod hoax 10. 2. 2018 11:33

A vsimli jste si, jak Ganec najednou urputne brani APS-C? To je celkem vtipny.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 2. 2018 11:56

Když obhájí vyšší kvalitu APS-C nad FF, získá skvělou pozici k obhajobě 4/3, který nezpochybnitelně vede nad APS-C.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 2. 2018 12:16

M4/3 je nejlepsi, to vime. Ale jen v Gancovo hlave.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 2. 2018 13:09

hoax píše:A vsimli jste si, jak Ganec najednou urputne brani APS-C? To je celkem vtipny.
Moje úmysly v tomto prípade nie sú zaujímavé.

To, že bránim BEZZRKADLOVKY - keď sa im krivdí (v porovnaní so zrkadlovkami) - je u mňa normálne.
No a keď bránim menší snímač voči väčšiemu, tak tým zároveň obraňujem mFT voči APS-C.

No ale chápe niekto Dolgorove "hlavní sdělení"?
Ja som sa ho už na to pýtal 3x:
Ganec píše:
Ganec píše:
Dolgor píše:Řešíš detaily a hlavní sdělení ti uniká.
Čo teda bolo podľa teba to "hlavní sdělení"?
Tak napíšeš mi, aké malo byť to "hlavní sdělení"? :--

Ganec píše:fakt ma ešte stále zaujíma to "hlavní sdělení" .. uvedomuješ si, že si v tejto diskusii "potopil" APS-C snímač?

No zjavne som to v tomto príspevku nenapísal až tak polopatisticky, aby pochopil na čo narážam:
- že tým umiestnil APS-C snímač na úroveň mFT snímača, proti ktorému sa v tejto diskusii FOE tak snažil argumentovať
=> teda že v tejto diskusii je to argument proti APS-C zrkadlovkám
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 10. 2. 2018 13:37

Hoďte na něj BAN
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 2. 2018 14:11

Nemyslim si, ze je tu potrebne branit bezzrkadlovky ci zrkadlovky. Skor sa tu vacsina snazi branit zdravy rozum.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 2. 2018 14:31

Bohužel je to tak
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 10. 2. 2018 14:36

Ondrej to vystihl.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 10. 2. 2018 14:49

Hele kazdy dvur musi mit sveho saska. A dokud nezacne byt sasek agresivni nebo nudy, tak preziva...

Btw. manzelka mi dala zcela jasne zadani - maly a lehky fotak "do kapsy"/kabelky, co bude pekne fotit deti a nebude moc drahy, aby nevadilo, kdyz by se k nemu dostali deti nebo ho rozbila v ramci toho, ze budee skakat pro dite padajici po hlave z prolezacky... Takze shanim nekoho, kdo umi zazraky :-D A teda netrva na zoomu 18-300, ale spokoji se s necim jako 24-70. Lepe 100 (ukazoval jsem ji na mych sklech). Tady fakt nevim. Mozna prvni verze R100 od Sony.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 10. 2. 2018 14:56

Měli jsme ten Olympus mjú-Tough, vydržel hodně, ale žádné extra krásné fotky z něho nebyly.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 10. 2. 2018 14:58

No prave - mju a nejaky sony wx350 (nebo tak nejak) mi manzelka ukazovala jako optimalni velikost a aby to fotilo o hodne lip nez Samsung s7... A nechce nic drahyho, ze by se o to s detma bala a nenosila to.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Předchozí stránkaDalší stránka