Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 2. 2018 17:18

Kdybys nekecal, Ganče. Neodšuměný fotky mají viditelný šum na vodě. Že se nekoná moje závěry měnící progres v ostatních částech obrazu je naprosto očekávatelné, šlo o základní citlivost a tvrdil jsem ti od začátku, že se chytáš blbostí. Vidíš jen, co chceš. Převtělená Objektivita.

Tvrzením, že fotografie z 18-55 je prakticky stejná jako foto z 35, nedehonestuji 35, ale chválím 18-55.

Když ty útočíš difrakcí u malého snímače, já kontruju difrakcí na velkém. To nejsem já, kdo tvrdí, že je vysoké clonové číslo prů..r, který všechno způsobil, ale ty a ještě k tomu selektivně pouze u menšího snímače.

Expozice byla automatická a vytvořila v obou případech prakticky stejně exponovaný snímek, což je klíčové pro mne jako fotografa. Způsob, jakým toho který fotoaparát dosahuje, je mi putna. U řeky jsem navíc měl polarizační filtry různých značek. Nápověda nefotiči. CPL snižují množství světla v závislosti na natočení a také různě podle výrobce.

Především ale věc, kterou ty asi nikdy nepochopíš. Udělal jsem několik fotek pro osobní posouzení v praktickém modu = tak, jak bych je udělal, kdybych s sebou měl jen jeden z fotoaparátů. Tudíž jsem se vůbec nesnažil o stejné parametry nastavení. Šlo mi jen o stejný výsledek, který mj určil použitá clonová čísla (jak sis jistě všiml, mám do f/16 u DSLR a do f/11 u Fuji). Komparativně tragický jpeg z Fuji byl vedlejší poznatek a nijak neovlivňuje můj názor na Fuji fotoaparáty. Jsou skvělé a obrazová kvalita v rawu je blízko té z mojí FX DSLR. ...Samozřejmě s nějakými výhradami k senzoru a optice - jako odolnost v protisvětle, estetika hvězdiček na světelných zdrojích a podobně.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 2. 2018 18:26

Technická k ISO. Základní citlivost D750 je ISO 100, X-T2 má 200. Nefér by bylo použít jiné než základní ISO, které zaručuje nejvyšší obrazovou kvalitu.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 2. 2018 19:40

Dolgor píše:Neodšuměný fotky mají viditelný šum na vodě.
Máš pravdu, tam to vidno.
Dokonca aj na F11 zábere, ktorý som na pracovnom monitore kontroloval a u rozpatlaných stromov ten rozdiel citeľný nebol.

Dolgor píše:Expozice byla automatická a vytvořila v obou případech prakticky stejně exponovaný snímek
Ten snímok nie je "prakticky stejně exponovaný". Zábery z Fuji sú citeľne tmavšie. A u Nikonu je viac prepalov.

Dolgor píše:To nejsem já, kdo tvrdí, že je vysoké clonové číslo prů..r, který všechno způsobil, ale ty a ještě k tomu selektivně pouze u menšího snímače.
Ani ja netvrdím, že za všetko môže clona. Ale že je to jeden z problematických faktorov. A vymenoval som okrem toho ešte ďalšie 4 vplyvy, ktoré zhoršujú kresbu a viac či menej ovplyvnili tvoj pôvodný test.

Ty si ale tvrdil, že za to všetko môže len "ledabylé zpracování jpegu ve fotoaparátu"!

Dolgor píše:základní ISO, které zaručuje nejvyšší obrazovou kvalitu.
Základné ISO ale nezaručuje najvyššiu kvalitu :pozor .. naopak: kvôli najvyššej kvalite bolo vytvorené "extended ISO":
Naposledy upravil Ganec dne 9. 2. 2018 19:48, celkově upraveno 2
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 2. 2018 19:48

Snížené ISO má nižší DR.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 2. 2018 20:28

Ganec píše:Základné ISO ale nezaručuje najvyššiu kvalitu :pozor .. naopak: kvôli najvyššej kvalite bolo vytvorené "extended ISO":

Opět jsi trefil kozla, nepřekvapivě dlužno dodat.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 9. 2. 2018 20:46

V ktorej fotke su prepaly ? Pozrel som tu poslednu danu z Nikonu a posledny index konci niekde na 202, co je teda hodne daleko od prepalu.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 9. 2. 2018 20:50

Dnes jsem krátce provětral kameru a vyzkoušel v praxi natáčení
Kvalita je lepší než jsem z čekal, časem nahodím nějaký video matroš.
Teď jen ve stručnosti pár dat
VELIKOST A DATOVÝ TOK.jpg
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 2. 2018 23:27

Dolgor píše:Snížené ISO má nižší DR.
Podľa DxO mark meraní nemá :pozor
- DR snímača sa totižto použitím zníženého ISO neznižuje
=> je to preto, lebo interne sa zvyčajne používa rovnaké ISO
- píšem zvyčajne, lebo dokonca ten DR môže byť aj lepší
=> u G80 je DR na ISO 100 (12.52 EV) lepší ako na defaultnom ISO 200 (12.32)

Znížený DR je len v JPG, lebo sa na neho vtedy použije kontrastnejšia konverzná krivka
(ktorá tým zlepší šum v tieňoch za cenu zníženia DR v svetlách)
Čosi podobné (len o menej) sa deje aj pri vypnutí zosvetlenia tieňov
(ktoré mávajú napríklad Olympus a Sony defaultne zapnuté a preto za zvýšený šum v tieňoch bývajú kritizované)

-- 9. 2. 2018 23:28 --

Grimjaur píše:
Ganec píše:Základné ISO ale nezaručuje najvyššiu kvalitu :pozor .. naopak: kvôli najvyššej kvalite bolo vytvorené "extended ISO":

Opět jsi trefil kozla, nepřekvapivě dlužno dodat.

Opakujem špeciálne pre teba:
Ganec píše:u G80 je DR na ISO 100 (12.52 EV) lepšie ako na defaultnom ISO 200 (12.32)
=> teda ak chceš dosiahnuť na tvojej G80 najlepšiu kvalitu, používaj rozšírené ISO 100!

-- 9. 2. 2018 23:34 --

dôkaz: https://www.dxomark.com/Cameras/Compare ... _1136_1118
(záložky "ISO Sensitivity" a "Dynamic range")
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 10. 2. 2018 01:13

A jak myslis, ze to ten fotak dela. Prave proto, ze to iso je stejny, prodlouzi dvojnasobne cas a tim muzou vzniknout prepaly, pak stahne expozici. To samy si muzes vyzkouset v editoru. G80 bude spis vyjimka.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 2. 2018 06:07

Grafy všech foťáků, co jsem se koukal na DXO (GH5 GX8 GX80 a Nikon 850) mají větší dynamický rozsah na ISO Low.

Takže v grafech to asi není.

Zajímavá diskuse, dokonce i s fakty a obrázky ... :-), je třeba tady

https://www.dpreview.com/forums/thread/4117177

Je tam mimo jiné i náznak definice ISO tak, jak ho uvažuje DXO a na druhé straně i nějaké grafy.

Základní linka diskuse je ovšem stejná - ti, kdo ví, jak je ISO Low implementováno, píšou, že to je jen hra s čísly, a proloženo je to příspěvky nadšených uživatelů, jak ostré a nezašuměné ty snímky jsou ... :-)

Nicméně, zachytil jsem tam zajímavou informaci - Panasonic a Olympus se liší v hodnotě toho skutečně základního ISO liší - třeba GX8 má prý 112 - takže to celé má určité nuance - výhody i nevýhody se trochu liší pro různé modely.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 10. 2. 2018 08:20

Doporučujem pred hustou debatou zistiť, aký je to v realite rozdiel napríklad 0,3 EV u DR.
Aby ste s prekvapením nezistili, že riešite houno.
Prípadne pozrieť metodiku DxO. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 10. 2. 2018 08:40

Ja se bohuzel pohybuju mezi lidmi, kde kdyz si nastavim na mobilu soupatkem neco v nastaveni, tak jsem ukrutny technoidni geek, coz by me normalne asi nevadilo, ale vlezu sem a je mi jasne, ze zivot uprostred je nespravedlivy. Ja moc fandim foceni a to vlastne neni tema, budto existuji galerie, kde si lidi honi ego v lepsim pripada voskovejma figurinama ala Chell, v horsim pampeliskama a nebo je to mutace tadydle toho (tricata fotka hlavy sestry a policek). Ja vim ze jsem nudne zamilovanek do Kozaka, ale jakoze internetove fotograficky sen je folder, kam budou chodit tak 4 Kozaci, jeden teda bohuzel s sportem a dalsi tri s jinym zamerenim a budou resit foceni. Neco jako Velky Honza, ale bez hormonu (vyjel jsem si slecnou Ivanou do skal, mela moc pekne tricko a pod nim pekne telo), politiky (jedu mestem a vidim kramky, ktere brzo znici zly stbak ze Slovenska) a jeste by mohli doopravdy fotit fotky (na tom by trval). Toliko k 0,3 EV.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 2. 2018 09:16

bob222 píše:Doporučujem pred hustou debatou zistiť, aký je to v realite rozdiel napríklad 0,3 EV u DR.
Aby ste s prekvapením nezistili, že riešite houno.
Prípadne pozrieť metodiku DxO. :D

Jádro věci vidím spíš v tom, že těch 0,3EV není zadarmo. Protože kdyby bylo, tak proč ho nevyužít. Ale ono není.

Ale bobe, Radku, nebuďte nervozní, že se tu chvíli řeší něco aspoň vzdáleně spojeného s focením, je to nepochybně jen přechodný stav ...
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 10. 2. 2018 09:38

Není to o tom, jestli je to zadarmo nebo není (není), ale jaký je to rozdíl, zda to má cenu řešit. Ganec a Davidof jsou něco jako Bouvard i Pécuchet, pokud si na ten seriál ještě někdo vzpomene (s nezapomenutelným Jiřím Slovákům a Miroslavem Hornickem v české verzi dvou písařů), jen by to chtělo trochu nadhledu a noblesy.

Ono ale všechno souvisí se vším, diskuse o dietě bez cukru mne přivedly k tomu, že jsem do 25 let byl strašně hubený a vůbec nepil sladké nápoje a alkohol jen příležitostně. Tak jsem se k tomu vrátil, cca 3 týdny nejím nic sladkého a do zítřka prakticky nepiji alkohol (když nepočítám 2 Prazdroje, když mi došlo nealko pivo). Zítra letím na týden do Indie a tam to bez alkoholu nedám, panáka si dávám už před nástupem do letadla. A když jsem hledal recepty bez cukru, narazil jsem na Food blog Janiny Černé a na jejím Instagramu se moc líbí fotky ze Seychel, Réunionu a Norska. Žádná politika, žádná přeslazenost, jen mírná buržoazní nadřazenost, kterou možná ona sama ani nevnímá.

Já se na fotografování v Indii tentokrát vykašlu, chybí mi 2 očkování, tak nebudu dráždit hada bosou nohou. Letos mne čeká toho cestování hodně, takže uvažují o tom, že bych volné chvíle v těch destinacích trávil focením. Otázka je jen, jestli nějaké volné chvíle mít budu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Anarki3 10. 2. 2018 09:54

Do Indie a bez fotoaparátu? No neviem :( aby ste to potom náhodou neľutoval...
Anarki3
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka