Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 26. 1. 2018 11:23

Uhlový hledáček jsem měl na Nikonu D300, ani si nepamatuju kdy jsem ho použil, nakonec letěl z baráku.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 1. 2018 11:55

honza08 píše:jen takový kontrolní dotaz. Proč má na té sérii ten hráč zaostřeno na pr*el a ne na obličej? Jediné co je na té serii ostrého je nápis "stiga" na nohavici.
Možno preto, lebo nápis "stiga":
- je pekne kontrastný (a tak ho ani vysoké ISO moc nepoškodí),
- vôbec sa nehýbe (teda nie je poškodený ani máznutím kvôli pohybu)
.. a ja väčší ako iné detaily ("nestráca" sa ani po zmenšení)

Skús posúdiť zaostrenie na full zábere: https://www.dropbox.com/s/yw89v3y6wwpq6 ... o.JPG?dl=0
8-P

-- 26. 1. 2018 11:56 --

al.vlado píše:díky, nenapadlo mi, že tá koláž bude mať EXIF, už ho vidím
Snažím sa ho zachovávať (keďže sa to môže hodiť) => tak koláže robievam z kópie originálneho záberu
(len ho "rozšírim" a potom doliepam ostatné)
al.vlado píše:Škoda, že si nedal aspoň z jednej z tých fotiek RAW. Veľmi rád by som videl ako sa tam dá cvičiť s tieňmi, či by išli aspoň trocha vytiahnuť, lebo je to dosť podexponované a v tmavých partiách to pomaly začína tvoriť jednu jednoliatu "čiernu" hmotu bez kresby.
Tiež som si (v práci na TN monitore) všimol, že je to už dosť posterizované (zliate) .. asi za to môže aj vyššia JPG kompresia.
Z pôvodného záberu to ide lepšie: https://www.dropbox.com/s/f6yx4l0pl4m38 ... i.JPG?dl=0

al.vlado píše:Ozaj, prečo stále používaš na tých fotkách korekciu expozície mínus 0,3 EV? Aby to bolo ešte tmavšie? :-D
Kvôli viacerým dôvodom:
- som háklivejší na prepaly ako ostatní (lebo som mal s tým problémy u Casio EX-V8: Odfotenie cervenej na LCD)
- u stolného tenisu býva osvetlenie zvrchu a pozadie tmavšie: stôl s hráčom sú teda osvetlený viac
(no a pri pomerovom meraní expozície to kvôli tomu treba trošku kompenzovať)
- podexponovaním sa skracuje expozičný čas (a pri nastavenom čase zase ISO) - teda zvyčajne mi stačí tých 2500
=> no na zábere s Noemi nestačilo ani maximálne ISO - ako som písal - tak je to podexponované o viac ako tých 0.3 EV
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 26. 1. 2018 12:38

no. znesitelné :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 27. 1. 2018 13:52

Tak na chvilku k podstatě vlákna, které za chvilku překročí 40k postů :)
Zdá se že zrcadlovky mají pořád své zastánce i v řadách výrobců a další modely se pořád vyvíjí, prodávají a prodávat budou. Letos na Photokině (podle níže uvedeného odkazu) Canon připravuje představení dvou APS-C, EOS 90D a později na podzim také EOS 7D Mk III
http://cameratimes.org/rumor-canon-eos- ... late-2018/
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 1. 2018 16:50

Dopredu upozornuju, ze tohle neni spravne misto na komentovani a diskutovani vysledku voleb. Urcite najdete vhodnejsi forum a web :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod landov 27. 1. 2018 17:14

pavelmeli píše:Zdá se že zrcadlovky mají pořád své zastánce i v řadách výrobců a další modely se pořád vyvíjí, prodávají a prodávat budou. Letos na Photokině (podle níže uvedeného odkazu) Canon připravuje představení dvou APS-C, EOS 90D a později na podzim také EOS 7D Mk III
http://cameratimes.org/rumor-canon-eos- ... late-2018/
P.

To je hádam každému súdnemu človeku jasné, že skorý a definitívny koniec DSLR je iba tajným želaním vlhkých snov Ganca, Pavlína, Fotica a podobných "uznávaných autorít ".
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 1. 2018 23:57

pavelmeli píše:Zdá se že zrcadlovky mají pořád své zastánce i v řadách výrobců a další modely se pořád vyvíjí, prodávají a prodávat budou.
Tak u Canonu je to jasné: ešte potrebuje vydať APS-C zrkadlovky, ktoré majú v CROP móde 4K :twisted:
(teda niečo, čo má Panasonic už od roku 2014)

No fakt netuším, aké marketingové kecy na to vymysia? :hm
Žeby: "Great and fabulous 4K video, first time in Canon APS-C!"

A kto si tie Canony akože kúpi?
Thom Hogan v článku When Does Mirrorless Supplant DSLR? napísal, že "odpovedajúce MILC sú už teraz menšie a lepšie":
Let's use Canon as an example. You'd be hard pressed to show me how an entry Rebel DSLR is better than an EOS M5. After all, they're using the same sensor. The Rebel is bigger, heavier, bulkier. It doesn't do as well with face recognition autofocus, a big thing for the masses. In other words, most of the things that led samplers in 2012 to say "not ready yet" are no longer applicable. They can get equivalent or better results for their type of shooting out of a smaller, lighter, simpler camera now. A friend of mine says that there's a study that shows statistical significance to European camera sales to European airline carry-on practices. As airlines tightened carry-on weight limits, people in Europe bought smaller and lighter cameras, apparently.

-- 28. 1. 2018 00:00 --

A že upgradovať DSLR nemá moc zmysel, zatiaľčo nováčikovia si s väčšou pravdepodobnosťou kúpia MILC:
And clearly DSLR sales are going to go down, regardless of what happens with mirrorless. Why? Because most people don't need something better than a 24mp full frame DSLR so are reluctant to do any more upgrading, and highly competent DSLRs have been produced for some time now. The likelihood that you get a DSLR user to upgrade has lessened with each passing generation. Meanwhile, mirrorless has become more attractive to the new-to-ILC users.
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 1. 2018 01:17

pavelmeli: keď už spomínaš 7D mark III, tak poznáš niekoho kto má 7D mark II?
- z tunajších diskutérov viem len o tom, že ju má Roman_Skamene
- zato staršiu 7D tu malo veľa diskutérov .. dokonca aj ty si ju mal .. no II-ku si si už nekúpil...
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 1. 2018 07:28

Ono je to nejenom o poptávce, ale i nabídce. Canon ani Nikon pořád zatím nenabízí u DSLR hybridní hledáček, přijdou s 44 nebo 50 Mpx senzory, ale hází klacky pod nohy výrobcům jako je Sigma a přitom relativně pomalu inovují skla. Chtěl jsem koupit Otus, ale Nikon nedostatečně podporuje manuální ostření. Koupil jsem Sigmu Art a i když mi funguje, je znát, že kompatibilita není taková jako u originálních objektivů, kdyby byla, koupil bych ještě další Art skla. Nikon podle mne se skly hodně zaspal, snad až na 24 Art mi připadají všechny skla od Sigmy jako opticky lepší alternativa, než od Nikonu. Po velmi zajímavém skle 300/4 nepřišlo žádné podobné sklo.

Já jsem loni utratil z peněz odložených na fototechniku cca polovinu, rok předtím jakbysmet. D850 je pro mne výkonově zklamáním, ty megapixely jsou pro mne spíše na obtíž a ostření a sériové snímání jsou horší, než u D500. Aktuálně nevidím v nabídce Nikonu vůbec nic, co by mne lákalo ke koupi. ani tělo, ani objektiv.

Další faktor je lenost a snižující se nároky. V tomto směru mne překvapil kolega, který si koupil takový ten přenosný reproduktor od Bose a je z toho nadšený. Celé je to o tom, že už neposlouchá muziku z desek nebo aspoň z CD, skladby nemá ani ve FLACu, ale jen v mp3 někde na tabletu nebo v mobilu a z nich si je přes bluetooth posílá na ten Bose reproduktor. Prostě vítězství konektivity a pohodlí nad kvalitním výstupem, středy to má čisté, ale. výšky a basy nic moc. Fakt je, že já se také chystám koupit takový ten bazmek, co přijímá hudbu bluetooth nebo wifi a z něj to pustím do hifi soustavy, je to fakt pohodlnější. V této oblasti přišel Nikon se SnapBridge, což žádné dechberoucí řešení není.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 1. 2018 08:13

Zase to hadzanie “klackov” pod nohy je uplne bezne aj pri m4/3, co je podla mna este ovela horsi stav nakolko je to otvoreny standard a cakal by som tam nejaku formu spoluprace. Naproti tomu sa Panasonic tela/skla s Olympus telami/sklami sice nejako rozpravaju, ale funkcionalita je obmedzena.

Osobne si myslim, ze hybridne hladaciky sa v DSLR ani neukazu. Pomaly ale isto jednoducho prestane mat zmysel zrkadlovky vylepsovat, nakolko je jednoducho faktom, ze zrkadlo predstavuje istu komplikaciu. Dalsia generacia CSC uz pravdepodobne dokaze ostrit na urovni spickovych DSLR, alebo sa im aspon priblizi natolko, aby ten rozdiel prestal byt podstatny. Tela postupne priberaju na rozmeroch a tie fotaky sa lepsie pouzivaju. EVF zrejme bude este nejaku dobu pain a niektorym vlastnostiam OVF sa zrejme nepriblizi, ale pravdepodbne tiez bude coskoro na urovni aka nebude predstavovat limit. No a potom je tu hromada prijemnych featur ktore sa z DSLR tahaju tazsie. Ja som dost zvazoval, ze Olympus predam a kupim si prave 7D MK II, nakolko je to pre mna stale lepsi fotak nez E-M1 MK II (a hlavne podstatne lacnejsi), ale fotenim sa teraz zaoberam naozaj malo aj na amaterske standardy a tak proste ziadne zmeny robit nebudem kym sa nedostanem do bodu ked bude pre mna technika (konkretne tu ostrenie) predstavovat limit. Tiez tak trochu dufam, ze Canon konecne predstavi slusne a mohutne CSC telo plne kompatibilne s EF sklami.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 1. 2018 08:41

Ono se asi vylepšit EVF podaří a mezitím si lidé zvyknou a sníží nároky. Popravdě já také s dalším tělem čekám, už teď mám ve skříni 3, čtyři považuji za více, než je rozumné, ale ještě ho koupím. Popravdě bych docela váhal, kdyby Nikon nabízel něco jako Sony A9, to se ale podle mne v dohledné době nestane. Na druhou stranu, pokud koupím jakoukoliv FF verzi, asi pak už docela na dlouho nebudu potřebovat žádný upgrade, fyzicky nemám šanci ten fotoaparát opotřebovat, také fotím málo, cca 15.000 cvaků ročně včetně testovacích, kterých dělám většinou první rok v rámci nadšeni pro novou věc hodně. A FF koupím kvůli cca 50 fotografiím z nějakých plesů nebo sportovních akcí a po přikoupení 24/1.4 a 35/1.4 ještě možná kvůli FF looku. A u zbytku fotografií očekávám, že bude ve výsledku vypadat hodně podobně jako z D500. CSC by mi trochu pomohl u toho Sonnaru a možná bych přikoupil ještě něco dalšího od Zeisse, ale žádný zásadní přínos by v tom nebyl. Pokryti hledáčku AF body by bylo u CSC lepší plus možnost zvětšení při manuálním ostření, jako při použití nástavce na LCD displej (práší se mi na něj ve skříni).
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 28. 1. 2018 09:01

Gratulace pemarovi.
Oprava: podle počítadla přímo v diskuzi to spíše vypadá, že čtyřicetitisícovým jubilantem se stal Fidko.
Naposledy upravil Melancholický Trol dne 28. 1. 2018 09:41, celkově upraveno 1
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Anarki3 28. 1. 2018 09:18

Ganec píše:pavelmeli: keď už spomínaš 7D mark III, tak poznáš niekoho kto má 7D mark II?
- z tunajších diskutérov viem len o tom, že ju má Roman_Skamene
- zato staršiu 7D tu malo veľa diskutérov .. dokonca aj ty si ju mal .. no II-ku si si už nekúpil...

čo sa to tu snažíš zasa natliachať za nezmysly - najlepší športový nefotograf ? :oboze napr. tu máš jednoduchú štatistiku. davaj bacha aby si to prežil je to galéria :lol:
https://www.juzaphoto.com/statistiche.php?l=en
Anarki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 1. 2018 11:27

Anarki3: ja som sa nepýtal "či vôbec existuje niekto kto si ten foťák kúpil"
Verím tomu, že u tých, čo sa do foťákov nevyznajú, sa 7DII predával celkom dobre.
=> veď podľa samotných špecifikácií - ktoré boli bežné v čase jeho vydania - ešte nijako nezaostával
(čo ale pre 7DIII už nebude také jednoduché)

Poznáš ale niekoho, kto si 7DII kúpil "vedome" (neviem to nazvať výstižnejšie) a nie len "podľa značky"?

Teda niekoho:
- kto - v čase jeho kúpy - poznal jeho klady/zápory, ponuku konkurencie, vedel o bezzrkadlovkách, ..
- kto vedel, že v DxO marku neexceluje (a že snímačom moc neprekonáva svojho predchodcu)
- kto sa s ostatnými baví aj o foťákoch, nielen o "remesle"
(o robení cenovej ponuky, výberu portfólia fotiek, kompozičných trendoch, photoshope, chybách pri fotení, ..)
- skrátka niekoho kto sa pred Nikonistami za svoju voľbu nehanbí
=> a V DISKUSII s ostatnými argumentuje fotkami z neho
(nielen "sarkazmom", ako spomínaný Roman_Skamene)

Lebo ja si na žiaden dôkazový záber zo 7D II nepamätám :-l
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 1. 2018 11:42

Ja fakt neviem ci to ten blb mysli vazne, alebo sa s rolou miestneho sasa zzil a paci sa mu to ...

Strasne rad by som videl CSC ktore sa v roku 2014 co i len vzdialene priblizovalo AF 7D MK II.
Fidko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka