Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2017 21:07

landov: nech už som citoval čokoľvek, klinček po hlavičke som trafil!
=> zase si predviedol urážlivé oslovenie, hanlivé obvinenie + odvádzanie pozornosti od odpovedí na otázky
(prečo furt odvádzaš pozornosť "bežkyňou" a prečo na mňa reaguješ inak ako na ostatných)

hoax: nech napíšem hocičo, vždy sa budú ozývať .. tak to treba doriešiť.
Nedorozumenia s HO sa už vyriešili, tak nevidím žiaden problém doriešiť aj toto.

pemar: no aká bola tvoja úprava?
Naposledy upravil Ganec dne 1. 9. 2017 21:09, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 1. 9. 2017 21:09

Ó nie Cvachu, takto ľahko sa z toho nevyvlecies :to je len jeden z dôkazov tvojho krivactva!
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2017 21:10

a zase:
Ganec píše:zase si predviedol urážlivé oslovenie, hanlivé obvinenie + odvádzanie pozornosti od odpovedí na otázky
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 1. 9. 2017 21:15

Ganče! Ó fretná chrochtobuznosti!
Tvé mikturace jsou mi co zprudlé žvastopunksery na plzné včele. Škvrrrk, já zapřísahám tě svými frůnícími kvrdlovrzy. A krákorně zafras mě svými scvrknuvšími patlocaráty nebo tě roztrhám na fidloprčičky svým frkodrťákem, tak bacha na to!
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 9. 2017 21:46

Tohle je originální nezpracovaný jpg:

https://c1.staticflickr.com/5/4437/3696 ... 0687_o.jpg

Ganec fotí do jpg, fotograf fotí do RAWu. Proč? Protože projasnění z jpg umožní zhruba toto:

https://c1.staticflickr.com/5/4388/3656 ... b2e9_o.jpg

zatímco podobná úprava z RAWu toto (potáhnuto za křivku):

https://c1.staticflickr.com/5/4404/3612 ... 9030_o.jpg

Když si to z toho RAWu rozklikneš, tak (možná) uvidíš rozdíl, A takhle je to se vším, začal jsi to projasňovat, ale dostatečně projasnit to jde jen z RAWu (to bys ale přiznal, že hlásáš s jpg bludy), mohl jsi zvolit i nějakou jinou úpravu a nechat to kontrastní, třeba protože to vypadá docela zajímavě, to bys ale musel myslet více jako fotograf.

Ty to nevidíš, nechápeš, nerozumíš tomu, jenom plácáš nesmysly. Nerozumíš fyzice ani optice, neznáš a hlavně neumíš základní fotografické postupy, vychvaluješ jpg a malé snímače, neumíš pracovat s hloubkou ostrosti, ... to je vidět i na těch tvých slavných fotkách ze stolního tenisu, I v té "psychologii" jsou to jen vyčteniny z wikipedie a bláboly, jseš mimo jak školní psycholožka, ale neustále s tím otravuješ.

Jinak ty skvrny jsou běžné smetí na snímači, žádné překvapení, když se snímač přes rok nečistí a mění se často objektivy v prašném prostředí. Já fotím zpravidla na clony, kdy to nevadí, ale Micina v tomto případě zrovna přiclonila na f10. Vyretušovat to je práce na pár sekund, ale máš plus, že sis toho všiml.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 1. 9. 2017 22:27

Pánové, nenechejme prchlivost cloumat našimi majestáty, zkusme odhlédnout od malicherností a podívat se na celou záležitost z většího nadhledu, pojďme výš než jsou příspěvky této diskuse, ještě výš než jsou naše osudy spojené společným koníčkem, zkusme se na to podívat z pohledu celé civilizace. Já pevně věřím, že si Matka Příroda poradí a že sama zajistí, aby se genetický materiál takových slepých cest vývoje prostě nešířil dál.
A proč to tak vidím? Ve svém okolí mám dva takové podobné případy a oba jsou staří mládenci. Já prostě Matce Přírodě věřím a v krátkodobějším měřítku posledních hodin věřím i Moravskému Muškátu 2015 ze Znovínu Znojmo. Howgh.
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 1. 9. 2017 22:43

Z tý Vogonský poezie mám nutkání si rozštípnout lebku tupou sekerou, nacpat tam kladivem kolečko citronu a skočit do výběhu s krokodýly. Doufám, že to G stihl přede mnou, nebo si aspoň ukousal obě ruce až k rameni.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 1. 9. 2017 23:13

Dolgor, jsme dva :)
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 9. 2017 00:20

pemar píše:Tohle je originální nezpracovaný jpg:
https://c1.staticflickr.com/5/4437/3696 ... 0687_o.jpg
Nemusel tak vyzerať. Keby si mal zapnutý Active D-Lightning, tiene by boli určite prekreslenejšie.
(zároveň aj detaily z JPG by sa dali jednoduchšie zachrániť)

pemar píše:Ganec fotí do jpg, fotograf fotí do RAWu. Proč?
Ganec nemá čas na RAW processing, keďže v práci pracuje, chodí pravidelne na tréningy/zápasy a príliš ho zamestnávate zaujímavými podnetmi ^^
Navyše sa mu nakopili RAW-y ešte z prvého foťáku (kde JPG nebol dostačujúci) a tak sa mu teraz do toho nechce.

Fotograf v hľadáčiku zrkadlovky nevidí ako bude vyzerať výsledný JPG. Preto sa spolieha sa na postprocessing.
Postprocessing je vlastne jeho hlavná práca, lebo hoci mu nafotenie svadby trvá deň, spracovanie môže aj dva týždne.
Na rozdiel od Ganca výsledok odovzdať musí, tak si už navykol na pravidelné spracovávanie a fotky sa mu nekopia.
=> teda nepovažuje spracovanie RAW za takú otravu a zbytočnosť

A je to aj zo zvyku. Ten, kto má 10 rokov pilovaný workflow s RAW, tak sa ho len tak ľahko nevzdá.

pemar píše:mohl jsi zvolit i nějakou jinou úpravu a nechat to kontrastní, třeba protože to vypadá docela zajímavě, to bys ale musel myslet více jako fotograf
To som nielenže mohol, ale aj skúsil (dokonca som aj orezal nepodstatné skaly a spodok oblakov).
A práve vtedy vyliezli na povrch tie machule, o ktorých som písal .. nedali sa nevšimnúť:
Obrázek

-- 2. 9. 2017 01:21 --

antoninn: videl si "Absurdistán"? ;-)

-- 2. 9. 2017 01:51 --

Pemar, tu je vplyv ADL u Nikonu D500 (vľavo "Off", vpravo "Auto"):
ObrázekObrázek

A vplyv Gradácie u E-M1 mark II (vľavo "Normal", vpravo "Auto"):
ObrázekObrázek

Ako vidíš, na zábere s Gradáciou "Auto" toho netreba moc zosvetľovať. Preto dokážem fungovať aj s JPG.
S Nikonom by som asi nemohol...
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 9. 2017 03:56

Nejdeme sa hrat aj sem ?
viewtopic.php?f=202&t=1184709

Som si to len otvoril a nahrnuli sa mi slzy do oci. U Ganca CSC prekonali zrkadlovky uz v roku 2013 :D
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 2. 9. 2017 07:01

Zas můžeme být rádi, že se ten pomatenec zaměřil na focení, tam alespoň nikomu nemůže ublížit. Horší je když se tihle experti pouští i do jiných oblastí, viz třeba:

Obrázek
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 2. 9. 2017 07:23

Myslet si, že Active D-lighting nahradí RAW může jen úplná Lama, je to další ukázka nepochopení základů, RAW má přece mnohem širší možnosti.

Dnes už RAW zpracuji i na iPadu. Rychlost zpracování RAWu a JPG se na iPad Pro nijak podstatně neliší, omezení je jen v dostupném softwaru a možnostech importu na iPad. Na mém desktopu má RAW jen výhody, DxO Optics a další programy s ním umí v RAWu zajímavé věci navíc, velikost souborů mne při výkonu sestavy nijak neomezuje. A není problém při velikosti karet a rychlosti hardware fotit současně do RAWu i JPG, JPG poslat přes tablet na sociální sítě a RAW použit v případě potřeby. Fotit jen do JPGu je jako jezdit autem jen na první dva rychlostní stupně.

V každé fotografické příručce a na každém kurzu se to vysvětluje, jen málokdy to někdo nepochopí.

Mimochodem u bezzrcátek mne zaujalo, že jsem zatím nenašel ve svém okolí nikoho, kdo by koupil Sony A9. Docela mne to překvapuje, vzhledem k tomu, jak je Sony A9 nabitá funkcemi a cenově výrazně pod Nikonem a Canonem. Přitom na A7rII upgradovalo hodně lidí, i když většinou ne od CaNikonu, ale z A7rI, tady na fóru jsem si vzpomněl na Ondřeje Bobka.

Pomatenců běhá po světě dost, o tom žádná.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 2. 9. 2017 07:51

Ganec nosí dříví do lesa, vůbec nás nemusí přesvědčovat, že je naprosto ztracený případ řešitelný pouze trvalým BANem. My už to víme a adminovi by musel napsat osobně.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 9. 2017 09:19

pemar píše:V každé fotografické příručce a na každém kurzu se to vysvětluje, jen málokdy to někdo nepochopí.
Naopak: že má RAW väčšie možnosti pochopí každá Lama.
(keďže JPG je tvorený z RAW, tak len "pomatenec" o ostatných predpokladá, že to nepochopia)

No o možnostiach ako fungovať aj bez neho (ako ho využívať len tam kde treba) sa už na fotokurzoch bežne nedozvie.

Vedieť, kedy je nutný RAW a kedy len zbytočne zdržuje a zaberá miesto, na to už treba skúsenosti.
Aj ja som voľakedy fotieval len do RAW + JPG. S vtedajšími foťákmi/skúsenosťami som ešte nemal istotu, že to čo od foťáku požadujem, sa dá zvládnuť aj bez RAW. Teraz už viem, kedy sa RAW oplatí a kedy nie. Viem teda, keď sa RAW-ov dobrovoľne vzdávam (keď nie je nutný), čo tým strácam a čo naopak získavam.

Ty ale zjavne používaš len RAW+JPG => teda bez RAW nemáš dostatočnú istotu (so zrkadlovkou sa ani nečudujem)
=> to ale znamená, že zrejme nemáš buď dostatočný foťák, alebo skúsenosti :oops:

pemar píše:Myslet si, že Active D-lighting nahradí RAW může jen úplná Lama, je to další ukázka nepochopení základů
To si ale nikto nemyslí, tak prečo o tom vôbec píšeš?
- Lama vôbec nevie, čo je to Active D-lighting
- no a ja som prešiel postupným procesom, ktorý toho zahŕňal omnoho viac ako len zosvetľovanie tieňov

Mimochodom: "Myslieť si", znamená "nevedieť".
Myslieť si niečo o niekom znamená "nepoznať ho".
Prehlasovať o niekom, že si niečo myslí .. už naznačuje problémy .. napríklad spomínanú Projekciu:
Kód: Vybrat vše
neuvedomovaný prenos vlastných pocitov a impulzov mimo seba, na nejakú druhú osobu
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 2. 9. 2017 09:19

Ganče, spolehni se, že Nikon bez Gance funguje naprosto spolehlivě. Totéž si přeje i Olympus, ale jak říkal major Terazky svým půvabným jazykem: " Čo mám s takými to vojakmi robiť, na vojně bych jich nehal zastreliť, ale keď že máme, čo sa dá robiť hen ten mier, trescem vás iba...
Navrhnu Viktorovi aby v rámci EU akce zavedl G přirážku, tedy cokoliv a kdekoliv se bude prodávat z portfolia Olympusu této osobě, bude to speciálně Géčkově přiraženo. Ty by bylo, aby konečně nezačal dělat medvěda nijaké jiné firmě (třeba na zahradní bazény). Skoro si myslím, že je najat a placen jinou firmou aby škodil. Taková vemena fakt nemůžou reálně existovat.
Naposledy upravil Grimjaur dne 2. 9. 2017 09:20, celkově upraveno 1
Grimjaur
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka