Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 1. 9. 2017 12:25

No já mam licenci na poslední LR (koupený v rámci upgradu staršího LR, ne ten poplatek) a pak kdysi koupenou "bazarovou" na PS CS4 od známého, co rušil grafické studio. Sice sem přemýšlel, že bych si zaplatil ten balíček s měsíční platbou, co teď Adobe nabízí, ale když vidim, jak často ten PS používám, tak je to asi fakt zbytečný. Tzn. na Canon vystačim s LR a u Sony si teď zkouším hrát s tím CaptureOne a celkem se mi to líbí. Ale času je málo, tak sem to ještě moc neprozkoumal mimo základní úpravy a katalog.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 1. 9. 2017 12:37

Luňák: Ale v tom je základní rozdíl:

Ve foťáku nastavíš nějakou automatiku a ono to podle ní fotku udělá bez kontroly na place, kde ani nemáš čas koukat jako to dobadlo.

V Adobe camera RAW ZKUSÍŠ nějakou inteligentní funkci, jak taháš za posuvník, vidíš v klidu na velkém monitoru co to dělá, no a pokud se ti to nelíbí, tak to jednoduše neděláš a doladíš to ručně.

Takže v mých vyjádřeních není vůbec žádný rozpor. Prostě chci mít všechno v klidu pod kontrolou a neopovrhuji inteligencí software pokud přesně vidím, CO dělá, a pokud ho prostě přestanu používat na těch snímcích, pro které se nehodí.

-- 1. 9. 2017 13:46 --

Tak ty tu nejdriv Gancovy nekolikrat vysvetlujes, jak si neprejes, aby za tebe umela inteligence fotaku delala to ci ono, ze chces mit vystup plne pod kontrolou a ted tu brecis, ze za tebe vyrazny zasah do fotky nedela automaticky Camera RAW a ze si to musis doladit sam peti posuvniky? LOL!

Kdyby tohle napsal Ganec, tak se mu nejeden uzivatel vysmeje za nekonzistentnost, respektive protimluv, tak jsem zvedavej, kdo krome me, da Tomaskovi tenhle mentalni rozpor sezrat.

A ještě polopaticky:
Chápe Luňák rozdíl mezi fotoaparátem a RAW konvertorem? To jsou dvě různé věci.
Foťák se používá v terénu, kde se člověk má soustředit na pořízení záběru, těch věcí, co se musí uhlídat je dost, takže zcela určitě málokdo si k tomu nadšeně a zbytečně přidá ještě ladění postprocesu na place.
Navíc když člověk nastavuje foťák na place kvůli JPEGu, tak už to z něj neodpáře, zatímco nedestruktivní editace fotky se v klídku v křesle u PC dá vrátit kolikrát chceš. Navíc Adobe Camera RAW má jemněji odstupňované míry nějakých úprav, než firmware foťáku (low, norm, high, ...) A taky algoritmy v PC jsou logicky výkonnější, protože nemusí běžet třeba při 10 fps, ale uživatel u PC si chvilku počká.
A u PC mám velký EIZO monitor, zatímco na foťáku mám nezkalibrovaný LCD displej. Stačí?
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 1. 9. 2017 12:59

To vypadá na souboj, co si přesně nepamatuju, jak se bude v dalších 10 kolech vyvíjet... Takže pánové slušně a večer to zkontroluju.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Flor.cz 1. 9. 2017 13:05

FOE: jestli toužíš po tom, aby Lightroom upravil fotku podle nějakého "inteligentního" algoritmu, tak od toho je nad těmi posuvníky tlačítko automaticky. Jedna z velkých výhod nejnovějšího procesu je právě to, že přibyly posuvníky na světla a stíny a fotka se dá daleko líp vyladit.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 1. 9. 2017 13:08

lukas_highenergy.cz píše:To vypadá na souboj, co si přesně nepamatuju, jak se bude v dalších 10 kolech vyvíjet... Takže pánové slušně a večer to zkontroluju.

Doporučil bych i večer promazat a zamknout vlákno viewtopic.php?f=212&t=1265249&p=11662016#p11662016 kde čím dál tím více exhibuje exot Ganec.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 1. 9. 2017 13:24

To jsou vytacky ala Ganec. Podstata rozporu je stejna - jednou automat ne, podruhe ano.
Jinak dekuji za osvetu, co znamena editovat fotky. Ackoliv to delam 8h denne pred Eizem za 50K, tak se vzdy rad dozvim neco noveho :)
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 1. 9. 2017 13:32

KarelV: Jsem ještě na dovolené, tak se se moc nedostanu a sleduju jen pár vláken. Díky za info.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2017 13:40

standavfr píše:jsi ubožák,co není schopný připustit omyl,který je písemně zaznamenaný a neustále to překrucuješ a lžeš tak znova dube, edit jsi provedl až po upozornění, že si něco cucáš z prstu.Diagonální kříž je pořád kříž.
vie mi niekto z vás vysvetliť, čo je to "Diagonální kříž"? :-l
:-))
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 1. 9. 2017 13:55

Co je kříž snad víš,co je diagonální snad při svém vzdělání taky ne?Snažíš se mě ztrapnit a ztrapňuješ se sám.
Naposledy upravil standavfr dne 1. 9. 2017 14:04, celkově upraveno 1
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 1. 9. 2017 13:57

Jeden takový měl Ježíš

Obrázek
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2017 14:40

ForeignerOnEarth píše:Ve foťáku nastavíš nějakou automatiku a ono to podle ní fotku udělá bez kontroly na place, kde ani nemáš čas koukat jako to dobadlo.

V Adobe camera RAW ZKUSÍŠ nějakou inteligentní funkci, jak taháš za posuvník, vidíš v klidu na velkém monitoru co to dělá, no a pokud se ti to nelíbí, tak to jednoduše neděláš a doladíš to ručně.
S LiveView je čas pozerať, ako by to dopadlo.
No a vo foťáku mám možnosť manuálne nastaviť aj intenzitu zosvetelnia tieňov aj svetiel, teda dá sa skúšať aj tam

ForeignerOnEarth píše:taky algoritmy v PC jsou logicky výkonnější, protože nemusí běžet třeba při 10 fps, ale uživatel u PC si chvilku počká
To práveže vôbec nie je logické.
Keby si bol výrobcom a mal by si nejaký lepší algoritmus (ktorý trvá dlhšie), tak by si sa ho vari do foťáku nesnažil naimplementovať? (hlavne keď väčšina záberov sú single-shoty, kedy vytváranie záberu môže kľudne trvať aj dlhšie)
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 1. 9. 2017 14:45

Ja taky pouzivam presety, kliknu - ne? Ok, kliknu jinam, ne? Ok, jeste 2x kliknu jinam a pak jdu na posuvniky.
Na Auto klikam bezne, ale tak v 60-70% to vracim. Svislice vracim tak v 5% pripadu. Nevidim problem toto delat a zaroven se smat cloveku, co ma zeleny obdelnicek na volici a zaroven ma blog o foceni a poradnu.
Naopak, velmi neduveruji lidem, co vykladaji o manualech, MF a plne kontrole. Pripominam slavneho Kozáka s jeho hlaskou "dlouhej cas poznam podle divnyho zvku zaverky".

-- 1. 9. 2017 15:46 --

Ted by mohl nekdo prijit a napsat, ze AE MF pouziva na foceni mesice a MF ostreni na makro.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 9. 2017 15:21

Radek71 píše:Nevidim problem toto delat a zaroven se smat cloveku, co ma zeleny obdelnicek na volici a zaroven ma blog o foceni a poradnu.
Canonistom? :twisted:

Olympus a FujiFilm má všetky scénické módy čiernobiele, Pentax má zelený nápis "AUTO", Nikon a Sony majú zelený piktogram foťáku (teda to nie je obdĺžnik) .. čo som pozeral, len Canon má zelený obdĺžnik :hmm:

-- 1. 9. 2017 16:22 --

standavfr píše:Snažíš se mě ztrapnit ...
No vidíš, tak predsa rozumieš tomu, čo píšem. Sorry, ale musel som takto.
Tak si teraz prečítaj, čo som vlastne napísal. A zisti si rozdiel medzi diagonálnym, krížovým a dvojkrížovým bodom.
A už to radšej nerozmazávaj (to je rada, nie vyhrážka), lebo v tom texte čo som napísal, je naozaj všetko v poriadku.
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 1. 9. 2017 15:37

V DxO Optics mi presety připadají docela užitečné, totéž v Landscape Pro nebo Portrait Pro, ale na tabletu mi připadají o ničem, tam používám Polarr a presety se mi nelíbí. Ohledně rychlosti bude záležet i na rychlosti desktopu/notebooku, úpravy přímo v D500, na tabletu nebo v desktopu jsou rychlostně OK, na notebooku to mám i přes i5 a SSD hlemýžďoidní. Úpravy na tabletu jsou z mého pohledu i přes Apple Pencil dost nahrubo, jak barevně, tak i přesností úprav, je to takové šup, šup a na internet s tím.

Postprocesing mi moc nejde a nebaví mně, ale ještě jsem nenašel preset, který by opravdu fungoval jako umělá inteligence, zatím je to slabota. Uvažoval jsem o tom, nechat si fotky upravovat, našel jsem nějakého borce někde od Turnova, který to umí upravovat podle mého vkusu, ale zatím mi ty moje fotografie za to tak nějak nestojí, většinou to ale nějak zmrším už při focení, takže on by to jen zachraňoval, je mi stydno nechávat to zpracovávat, spíše se na to hodí tlačítko delete.

Spíše nechám zpracovat fotky od Miciny, teď si brala D7100 s sebou do Londýna a do Oxfordu, mohla by přivést něco zajímavého. Druhá možnost u ní je, že tam tu D7100 zapomene.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 1. 9. 2017 15:45

Ganec píše:S LiveView je čas pozerať, ako by to dopadlo.
No a vo foťáku mám možnosť manuálne nastaviť aj intenzitu zosvetelnia tieňov aj svetiel, teda dá sa skúšať aj tam

FOE: ako píše odborník Cvach vyššie, proste ideš fotiť napríklad parkur, stále pred záberom si to popozeráš a nastavíš v LV, no a potom keď doskacu, tak môžeš vklude fotiť, len koníky budú trochu chýbať ;-)

P S. :toto tiež píšem aj citujem z mobilu.

-- 1. 9. 2017 16:55 --

Pemar
ja ti neviem, ale nechať spracovávať vlastné fotky niekomu inému by som ja osobne nevedel. Už by som to nemohol brať ako moje vlastné fotky. Nevedel by som sa s tým vyrovnať. Iná vec je keď sa dávali robiť fotky z dovolenky z farebného kinofilmu do fotolabu. Ale aj v ére kinofilmu, som si BW kinofilm ak fotky vyvolával sám. Ešte mám doma stále full výbavu vrátane Axomat 4.
landov
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka