Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 24. 4. 2017 12:40

Puntík píše:Já to zase posunu směrem k focení, i když Radkovi se zase asi orosí čelo -:
airmt píše::... mnohé věci se nedají analýzami předpovědět....... ohledně toho high res modu jsem slyšel nějaké insider info od jednoho Němce co dělá v Olympusu, že se právě dolaďuje hand held high res mode. Sice tomu moc nevěřím, ale ten týpek už v minulosti několikrát přesně věděl, co bude představeno a co představeno nebude, protože se to v testování neosvědčilo. ...... Pro mě osobně to nemá význam, ale pokud by to bylo použitelné z ruky, tak by to zase mohlo znamenat dobrý posun.

Není důvod nevěřit, z ruky se už dá dělat i HDR, foťák si vzájemné jemné posuny jednotlivých snímků umí srovnat sám. Pentaxové deklarují, že jemné posuny umí srovnat i v tom pixelshiftu. Pravda, třeba nekoordinované chvění listů v krajině vyvolané vánkem asi nepůjdou (i když prý také) ale to vůbec nevadí. Vlastní zkušenost mám ovšem jen z toho HDR, skutečně to funguje. Jen pohyblivé předměty (osoby) třeba v nočních snímcích jsou "duchaté".
Nicméně, jak píše Radek, spousta lidí to ignoruje (nepotřebují to/jejich přístroje to neumí). ;-) :-))

Zdravím

HDR z ruky jde poměrně solidně i s Oly M1 Mark 1 a ani nevím od kterého fw, protože s fw 1.x to určitě nefungovalo...posuny byly velké. Problém nyní dělá spíše vyvážení jasů jednotlivých složených snímků....nevypadá to přirozeně, takové divné...
A o tom že Oly dělá na pixelshiftu z ruky se zmiňují v rozhovorech, ale taky říkají, že ještě není hotové...a že to dá ještě hodně práce. A jasný je, že na pohyblivý věci to nebude. Takže vzhledem k HDR, kde posuny jsou zvládnuté a vzhledem rychlostem posledních bezrcadlovek, pixeshift z ruky máme tak nejdýl do 2 let.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 24. 4. 2017 12:51

Davidof, ano, v RAW je obsah mohutný. Naroste i v jpg, ale jen mírně ( + kresba v jinak bílých plochách). :-)
............................

Bob222, Pentax má pět voleb nastavení HDR. Zatím nejlepší výsledky mívám při nastavení Auto, nebo +/- 1 EV.
S vyššími hodnotami už je to pro moje oči mírně nepřirozené, až k charakteru TM.
Myslím, že ty výsledky jsou docela přesvědčivé, obzvlášť když odpadá ta práce v poči. :-)

.................

Pavel Breit, pravda, někdy je nutné v HDR složenině zatáhnout za křivku, aby nebyl snímek příliš plochý. :-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 24. 4. 2017 12:55, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 4. 2017 12:54

Tak si říkám, k čemu to HiRes z ruky bude ?

Hádám, že většina motivů, u kterých chceš 60Mpx snímek, budou krajinky a ty, pokud je to na vážno, se stejně fotí ze stativu ...

Takže budeme mít Handheld HiRes ... na stativu :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 24. 4. 2017 12:56

http://www.digineff.cz/clanek/fotografu ... zrcadlovky

Trošku červeného súkna pre Ganca! Ale je to k veci, aj keď mnohé konštatovania v texte sú už zastaralé...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Puntík 24. 4. 2017 13:00

Dvdf, to už tady bylo vysvětlováno, odstraňuje to do značné míry takové ty žížalky v drobné kresbě. Prostě eliminuje to nectnost Bayreovy masky - nutnost jakýchsi interpolací, dopočítávání ze sousedních pixelů. Výpočetní algoritmus si nemusí vymýšlet data, má je. Takže i rozlišovací schopnost soustavy tělo-objektiv znatelně vzrůstá. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 4. 2017 13:10

No, budu se těšit na zmizení žížalek ... :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod airmt 24. 4. 2017 13:58

Nevím, já vysoké rozlišení nepotřebuju, ale je spousta lidí, co potřebují nebo jen chtějí podstatně vyšší rozlišení.
Jinak Bobe myslím, že ten článek je hodně podprůměrný a jestli na to Ganec bude reagovat, tak přibude min. dalších 123 stran opakovně omílaných reakcí a dohadů v tomto vlákně.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 24. 4. 2017 14:14

Něco k tématu. Panasonic dnes vydal aktualizaci firmware skla Lumix 45-175/4-5,6 na verzi 1.3. Což konečně řeší spolupráci stabilizací ve skle a v tělech (kde pochopitelně je), funguje podobně jako u olympusu a je nazvaná duální IS. V rychlosti jsem udělal porovnání z ruky, i na ohnisko v EQ 350 to na videu zlepšilo výsledky, Fotky jsou co jsem se koukal taky v klidu. Tak tady je krátká ukázka https://www.youtube.com/watch?v=F3PMpXtOgVY
Naposledy upravil Grimjaur dne 24. 4. 2017 14:28, celkově upraveno 1
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 4. 2017 14:15

airmt píše:Hmm, to jsem nevěděl. HDR jsem přestal sledovat, protože to bylo pro mě téměř nevyužitelné kvůli nutnosti stativu i kvalitě výstupu.

HDR ako funkciu nepouzivam (musim zistit, ci by sa toto tlacidlo nedalo premapovat na bracketing) a nahradzam to bracketingom. Ten pri troch snimkoch a nizkych casoch zvladnem z ruky aj so 7D a ten trieska zrkadlom celkom dost. v MK II by to malo vyjst este lepsie aj kvoli vyssej rychlosti.

Hm ... skoda tej ceny toho skla. Ja som si za stovku objednal Panasonic 45-150, ale 175 by potesil viac :) Chvilu som dokonca premyslal nad ZUIKO ED 50-200 MM F/2.8-3.5 SWD, ale to chce este adapter a ostrenie asi tiez nebude terno.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Grimjaur 24. 4. 2017 14:18

Ještě drobnost, HDR funkce je i v G80, není tak napráskaná možnostma jako v OMD 1 MKII, ale funguje z ruky dost dobře. Na venku za fajn podmínek to vypálí tak rychle zasebou, že spojené snímkyneají nějaké vady. Výsledek není žádná omalovánka, spíš to vypadá jako běžně editovaný raw. Zkusím vyhrabat nějaké ukázky,
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 24. 4. 2017 14:20

bob222 píše:ja som asi divný, ale na prepal hádžem bobek, ak to teda neni 50% snímku. HDR ak sa to neprepískne je pozerateľné, ale 90% HDR fotiek čo bežne vidím (a viem že je tam HDR) mi trhá bulvy a je to jak omalovánka od Martina Benku.
Preto tak nejako podvedome neverím HDR priamo z foťáku s pevnými nastaveniami
HDR sa ale nepoužíva len na záchranu prepalov: ono zachraňuje aj detaily v tieňoch => teda výrazne znižuje šum v tieňoch.
(vôbec nejde o tie "znúdzecnosti", ktoré vznikali kvôli nezvládnutému tone-mappingu)
Ja práveže verím viac HDR vo foťáku ako zloženine z JPEG-ov...

Pavel Breit píše:A o tom že Oly dělá na pixelshiftu z ruky se zmiňují v rozhovorech, ale taky říkají, že ještě není hotové...a že to dá ještě hodně práce. A jasný je, že na pohyblivý věci to nebude.
Ono to podľa mňa bude použiteľné na všetky zábery, kde sa uplatní stabilizácia, teda aj s pohybom na scéne.

Panasonic predviedol, že multi-záberové odšumovanie je možné aj v takomto prípade: objekt v pohybe sa zoberie len z jedného záberu, ostatné sa sprocesuje z viacerých. Síce to zlepší len časť záberu, ale stále to môže byť prínosné.

Keď bol predstavený hi-res, tak som to bral ako techdemo, nie ako finálne riešenie.
Je samozrejmé, že novo predstavená funkcionalita - nech už sa jedná o hocičo - sa bude do budúcna ešte vylepšovať. Robím na vývoji SW a pre mňa je samozrejmé, že najprv sa vydá len základná funkcionalita a až v ďalšom release sa implementuje ďalšia. V prvom rade sa naiplementuje to čo sa musí + to, čo je prínosné/jednoduché/neriskantné. Až potom sa ladí výkonnosť a implementujú ďalšie vlastnosti.

Analógia u high-res:
1) najprv bolo treba spraviť základné spájanie,
2) potom doladenie chýb v spájacích algoritmoch (firmwarom ešte v E-M5 II)
3) až potom zrýchlenie snímania (čo sa už stalo v PEN-F)
4) skvalitnenie stabilizácie (tiež sa už zlepšilo a stále sa na tom pracuje)
5) plus odstránenie pohyblivých objektov (to najjednoduchšie už bolo naimplementované v E-M1 II a možno sa to firmwarom ešte vylepší) => ktoré sa dá vylepšovať "donekonečna", podobne ako AF
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 24. 4. 2017 14:21

Fidko,
45-175 se dá v bazaru pořídit za vcelku příjemný obnos. J eto slušné sklo s vnitřním ostřením i zoomem, takže vhodná právě na natáčení. Ostrost taky v klidu, je to moje oblíbené sklo
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 4. 2017 14:29

Natacanie ma nezaujima. Ta funkcia je plus, dokonca som si kedysi 60D kupoval kvoli tomu, ale viac ako 30 sekund som s tym nenatocil. Ale po bazarovom kusku sa mozno pozriem. Mne ide hlavne o ten rozsah, aj ked to taky rozdiel nie je.

Povodne som chcel Zuiko 40-150, pretoze si ho kazdy chvali a za tu cenu je vraj hriech ho nemat. Ale co som sprtal, tak panasonic ma pre mna zanedbatelne mensi rozsah, no kovovy bajonet, a na dlhsom konci je udajne nepatrne ostrejsi. Ma aj stabilizaciu, hoci na OM-D nefunguje. A bol lacnejsi.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 24. 4. 2017 14:40

Ganec Tebe musí vyhovovať to čo lezie z foťáku, lebo hlbšie úpravy nerobíš a stačí Ti jpg. Ono HDR sa dá robiť aj lokálne, nie len plošne a to žiadny foťák nedokáže...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Puntík 24. 4. 2017 14:54

Nicméně i na snímku RAW-HDR z foťáku se dají dělat lokální úpravy, nejen zatáhnout za křivku.... ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka