Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 4. 2017 13:30

standavfr píše:Marketing nikdo normální vážně nebere,jen Ganec tu prohlašoval,že Oly nemá důvod lhát a něco zamlčovat.
Naopak: na tom je postavený celý súčasný ekonomický systém.
Žiaden bežný človek sa tomu nedokáže ubrániť; tým, že sa bráni pred jedným, podvedome podlieha druhému.
Je preto nezmysel sa mu vyhýbať, je lepšie ho pochopiť a vedieť z neho extrahovať tie podstatné informácie.

No a čo som akože "prohlašoval"? Prečo si to rovno nezacitoval?
Prečo zamlčuješ čo presne som povedel? Máš vari nejaký dôvod klamať? :-l

Tvoje vyjadrovanie je v skutočnosti horšie ako vyjadrenie marketingu Olympusu:
- zatiaľčo ich vyjadrenia sú verejné a preveriteľné, moje prehlásenie ktoré spomínaš sa nedá jednoducho vyhľadať
- a keďže viem, že som napísal niečo iné, tak viem že ani neexistuje

airmt píše:Co mě však udivuje, je kolik lidí jsem viděl právě především na těch zahraničních fórech m43 vidět psát, že si koupili m43 na zkoušku a prodávají svou FF DSLR výbavu. WTF? Tohle jsem nikdy nepochopil.
Je to jednoduché: človek má určité očakávania.
- keď sa tieto očakávania naplnia (dokonca prevýšia tieto očakávania), tak je spokojný
- keď sa ale naopak nevyplnia, je nespokojný

V prípade nákupu prvej zrkadlovky so seťákom - s ktorou sa nedá dosiahnuť väčšina fotiek, ktoré sú v súvislosti so zrkadlovkami prezentované - je normálne že nastáva sklamanie.
No v prípade zaznávaného systému, ktorý je posmešne nazývaný "pidičipom" - napriek tomu že zvláda všetko požadované - nastávajú po pozitívnej skúsenosti skôr pozitívne reakcie. Že o tom potom aj niekto napíše, je logické...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 23. 4. 2017 13:43

Bob: Jasně, to chápu, ale těch Oly ambassadorů (což jsou víceméně blogující profíci) není zdaleka tolik, kolik jsem viděl lidí dávat svou výbavu na ebay. Navíc netýkalo se to jen Olyho ale i Panáku, na který fotí hodně lidí.

ltokar: Zas to asi není tak, že Olympus nemá fakt žádnou výhodu proti zrcadlovce. Každý foťák má nějakou výhodu. I ten v mobilu. Právě ten posledně zmiňovaný má tolik výhod, že to jsou momentálně nejvíce používané foťáky na světě.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 4. 2017 13:58

airmt píše:Pochopím důvod, že mu přišlo nakonec FF těžké, velké, že to v důsledku chytalo prach doma ve skříni, ale proč teda vůbec onehdá šel do FF z APS-C? Proč si nekoupí CSC ve FF nebo APS-C ale jde do m43? Před 5 lety ještě nebylo tak na výběr, ale dnes když tady je Fuji a Sony FE a ten člověk zjevně nemá zábrany dát min. 150k do svého koníčku? Že se zbláznili? Ok, ale v takovém počtu? Tohle jsem fakt nepochopil.
m43 je proste najúplnejší systém, ktorému v už nič podstatné nechýba.

Dokonca ani kvalita. Toto som ešte chcel napísať ako reakciou na obhajobu DX systému (o ergonómii som už napísal):
Fidko píše:No lenze kvalitou su na tom stale lepsie nez m4/3 a to co sa tyka ostrenia, aj vystupu. Skladne nie su, ale ergonomicky lepsie riesene a pohodlnejsie uz ano.
kvalita snímača je síce u m43 o niečo nižšia ako u DX, ale nejedná sa o nič zásadného
(FOE predviedol, že keď sa neurobia zásadné chyby, tak ten rozdiel je takmer neznateľný)
m43 systém ale má prostriedky na jej zvýšenie: stabilizáciu, high-res shot, HDR RAW, speed booster a super svetelné sklá
(no DX voči FX tieto prostriedky nemá, ako som napísal v komentári z 22. 4. 2017 17:02)

Možno sa ti zdá že sa to dá využiť len výnimočne, ale uvedom si, že kvalita foťákov s výmennými objektívami je dosiahnutá hlavne svetelnými sklami. No a také sa pre DX už takmer nerobia (kvôli FX), a tie najsvetelnejšie (nielen že sú kvôli FX drahšie ako by mohli byť, ale) nebývajú stabilizované. Už len samotná stabilizácia tak stačí na to, aby bolo DX v kritických podmienkach prekonané.

Ostrenie sa tiež nedá povedať, že je jednoznačne lepšie:
- spomínané svetelné DX/FX sklá bývajú dosť pomalé (aj presnosť ostrenia s nimi je menej spoľahlivá)
- v S-AF (ktoré sa dá použiť na väčšinu bežných záberov) by som povedal, že je lepšie práve mFT
(a takto by sa dalo pokračovať: face detection, PDAF na snímači, EE-1, ...)
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 4. 2017 14:15

bob222 píše:
airmt píše:Co mě však udivuje, je kolik lidí jsem viděl právě především na těch zahraničních fórech m43 vidět psát, že si koupili m43 na zkoušku a prodávají svou FF DSLR výbavu. WTF? Tohle jsem nikdy nepochopil.
Pokud si představím vývoj, že začal u APS-C (což byly první DSLR od 99 % lidí), nakoupí si k tomu objektivy, celou dobu touží po FF až se tyhle foťáky dostaly na dostupnou úroveň, pak koupí konečně FF, pak zjistí, že to je pro něj možná zbytečně velké a těžké a chytá to doma prach ve skříni a tak... přejde rovnou na m43. Pochopím důvod, že mu přišlo nakonec FF těžké, velké, že to v důsledku chytalo prach doma ve skříni, ale proč teda vůbec onehdá šel do FF z APS-C? Proč si nekoupí CSC ve FF nebo APS-C ale jde do m43? Před 5 lety ještě nebylo tak na výběr, ale dnes když tady je Fuji a Sony FE a ten člověk zjevně nemá zábrany dát min. 150k do svého koníčku? Že se zbláznili? Ok, ale v takovém počtu? Tohle jsem fakt nepochopil.

Nezabudni že aj to je marketing. Ambassadori napríklad dostávajú techniku zdarma...

No tak to sa potom necudujem, ze ich s tym bavi fotit :-D

Ganec: preco ma maju zaujimat APS-C skla, ked si na APS-C fotak mozem nasadit FF sklo ? Ja plne chapem, ze vyrobca ktory vyraba FF sa na profi APS-C neorientuje. Aky je s tym preboha problem ? Ze obcas vyjde mozno nestandardne ohnisko ? A ? Ak s tym odfotim to co potrebujem, su to len kecy. Nic viac.

Spolahlivos ostrenia by som nevytahoval. Pred chvilou som skusal v parku odvotit taku malu rastlinku vytrcajucu zo zeme a OM-D sa velmi nepredviedlo. Ostril neustale za nu. Nakoniec som to cez displej zvladol manualne , hoci to bolo trochu zlozite. Peaking pouzit nemozem, pretoze sa mi ho nechce zapinat kvoli znizeniu frameratu hladacika a zvacsenie to sice riesi a normalne je to vyborna vec, no ked Ti slnko bije na displej, ta vyhoda sa trochu straca.

Tu istu rastlinku (presne tu istu) som pred rokom fotil do 7D a nespominam si, ze by mal nejaky problem. Ono je OM-D naozaj perfektna hracka, cloveka s tym bavi fotit a tym co dokaze zonrazit displej vies eliminovat mnozstvo odpadu (aj ked pri tom dynamickom rozsahu Nikonov sa snad prepal ani odfotit neda :-D. ), ale pouzitelnost v praxi tak uzasna nie je. 8 rocne 7D je proste stale profesionalnejsi a v terene podla mna pouzitelnejsi nastroj. Ale zalezi aj na situacii, iste.
Naposledy upravil Fidko dne 23. 4. 2017 14:24, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod standavfr 23. 4. 2017 14:17

Ganec,i kdybych to našel,tak bys to stejně překroutil a "zdůvodnil".Kdo tě zná,tak ví.A jen douška,tvoje tvrzení zde jsou snad jednoduše ověřitelná?
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 4. 2017 14:40

Fidko

Ještě si vzpomínám, že se dá nastavit velikost těch ostřících zón a default je, pokud se pamatuju, větší. A pro ostření na rostlinky by to mohlo pomoct mít ty body menší.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 4. 2017 14:44

Mohlo. Ano viem a pripustam, ze mne vypadlo kde to nastavenie najdem. Inak je to priamo v tom Super Control Paneli, alebo ako sa to vola. Ale ja som to vyriesil manualom. Resp, o chvilu uvidim v lightroome, ci som to vyriesil :-D

Ale inak si nie som isty, pretoze som ostril na listky a tie boli dost velke. Podobny problem som mal vcera ked som ostril na prud vody vo fontane. Tiez len taky "cikajuci" pasik. Nepomohli ani mensie body, ale so zrkadlovkou som to neskusal. Tam slo ale pohodlne ostrit manualne, lebo som mal k dispozicii hladacik.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod BigglesO27 23. 4. 2017 15:02

Ganče, já jsem rád, že takovej fotoguru jako ty, dokáže relevantně zhodnotit, co opravdu od foťáku potřebuju (nemluvě o tom, že jsem psal obecně, což jsi buď nepochopil a nebo lehce poohnul, aby si mohl mlít blbosti o mně), stejně tak jsem rád, že se opět ukázalo, jak proradný a prolhaný individuum jsi, protože zjevně mne přes údajnou blokaci čteš, když na mne reaguješ. A ještě bych podotknul, že ergonomie je natolik zbytečná věc, že se jí zabejvaj týmy konstruktérů ve snad všech oborech naprosto marně a nesmyslně, protože si právě osvětlil, že to je jen obezlička, když je člověk v koncích. Takže jedinej v koncích jsi tu ty. Argumenty, kterejma ses oháněl, si sám během posledních stran shodil a teď už nejsi ani k smíchu...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ergonomie
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 23. 4. 2017 15:11

airmt píše:ltokar: Zas to asi není tak, že Olympus nemá fakt žádnou výhodu proti zrcadlovce. Každý foťák má nějakou výhodu. I ten v mobilu. Právě ten posledně zmiňovaný má tolik výhod, že to jsou momentálně nejvíce používané foťáky na světě.

Eh, tak takto som to nemyslel, suhlasim s tym co som napisal. Asi som sa zle vyjadril. Vsak pouzivam tiez aj OMD10 a schvalne som si zohnal 9-19tku, je sikovna do vrecka :D

-- 23. 4. 2017 15:13 --

Fidko píše:Ale inak si nie som isty, pretoze som ostril na listky a tie boli dost velke. Podobny problem som mal vcera ked som ostril na prud vody vo fontane. Tiez len taky "cikajuci" pasik. Nepomohli ani mensie body, ale so zrkadlovkou som to neskusal. Tam slo ale pohodlne ostrit manualne, lebo som mal k dispozicii hladacik.

Mal som podobny problem, mozno ten isty s OMD10tkou . Ono ja by som na to napisal ais klasiku, ze ked clovek najde ten spravny grif, tak potom to asi pojde. Len blbe je, ze Ganec prezentuje CSC ako vhodnu vec pre zaciatocnikov, aby vsetko mohli odfotit bez problemov. No a realita je uplne ina, samozrejme. Lebo na fotenie bez problemov sa pouziva mobil :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 23. 4. 2017 15:15

Bobe, nedostávají nic zdarma. Max na dlouhodobé zapujčení. Takhle jsme měl třeba v roce 2011 celou sezonu sklo 90-250/2,8 a 150/2. Minulý rok měl v průběhu třeba toho beztělového beznosorožce, Pena F a OMD 10 MKII, na techniku mám slevu, to je fakt, ale zadara opravdu ani ťuk. Na vše dávám Viktorovi svoje názory a není to jen pochvala. Ovšem na nové OMD 1 mám jako na foták jen pozitivní názor, ještě doladit video jako u panasa a jsem spokojen. Ono je fakt, že tohle je založeno na dlouhodobém kamarádství a asi to nefunguje všude. Jen jsem si jistý, že třeba Honza Nožička a další nic zdarma nedostanou.
Naposledy upravil Grimjaur dne 23. 4. 2017 15:18, celkově upraveno 2
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 23. 4. 2017 15:15

Kterej taky m4/3 a posléze nejspíš i APS-C spláchne až na výjimky do víru historie... (mobil)
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 4. 2017 15:25

Fidko píše:Mohlo. Ano viem a pripustam, ze mne vypadlo kde to nastavenie najdem
Na pravej strane dotykáča je na to slajder. Objaví sa, keď dotykom zvolíš AF bod. Aspoň u mňa.

BigglesO27 píše:jsem rád, že se opět ukázalo, jak proradný a prolhaný individuum jsi, protože zjevně mne přes údajnou blokaci čteš
ešte som si ťa nezablokoval .. nakoľko ten provokačný príspevok dali moderátori ako offtopic (čo ťa zjavne spacifikovalo) a potom si sa chvíľu správal normálne, tak som aj zabudol, že som ti dal dútku s výstrahou :-)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 23. 4. 2017 15:30

Ganče, a jaká je aktuálně skutečná praktická použitelnost toho tebou pořád vychvalovaného high-res režimu? Dá se s tím prostě normálně fotit cokoliv nebo musíš mít k dispozici laboratorní podmínky (třeba pult), abys získal nějaký rozumný výsledek?
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BigglesO27 23. 4. 2017 15:35

tvl, "důtku s výstrahou" :shock: :D Tak škoda, že ses při koukání na moje fotky aspoň nic nenaučil 8-)
edit: Nicméně to na mém sdělení o tvé prolhanosti nic nemění.
Naposledy upravil BigglesO27 dne 23. 4. 2017 15:39, celkově upraveno 1
BigglesO27
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 4. 2017 15:37

Ganec píše:
Fidko píše:Mohlo. Ano viem a pripustam, ze mne vypadlo kde to nastavenie najdem
Na pravej strane dotykáča je na to slajder. Objaví sa, keď dotykom zvolíš AF bod. Aspoň u mňa.

BigglesO27 píše:jsem rád, že se opět ukázalo, jak proradný a prolhaný individuum jsi, protože zjevně mne přes údajnou blokaci čteš
ešte som si ťa nezablokoval .. nakoľko ten provokačný príspevok dali moderátori ako offtopic (čo ťa zjavne spacifikovalo) a potom si sa chvíľu správal normálne, tak som aj zabudol, že som ti dal dútku s výstrahou :-)

Aha, tak slider je pre mna novinka. Ja som to robil tak, ze ked si nechas zobrazit mriezku so zaostrovacimi bodmi a nasledne stlacis "Info", sipkami hore a dole si vyberas velke body, male body, oblast a podobne.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka