Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 3. 2016 22:41

tom384 píše:lukas_highenergy.cz

Promin ale nevim co konkretne ti na tom testu vadi. Za me je metodika ok a od tebe jsem v podstate neslysel jediny rozumny argument proc neni. Par jsem ti jich vyvratil uz na zacatku diskuze, k tomu jsi se vubec nevyjadril takze jsem to chapal tak ze je beres zpet...

To s HO jsme si vyjasnili (co je přepočet a co fyzické ohnisko), jinak nevim že by byl nějaký problém.

No já doufal, že můj poslední příspěvek je dostatečný k tomu, abys pochopil proč říkám, že to cos provedl sice prezentuješ jako "test v laboratornim prostředí", ale v reálů to je max taková zajímavost a proto mi přijde zbytečný tady řešit nějaký složitý metody vyhodnocování, když celý test spočívá v tom, že si šel 2x (nebo víckrát) s foťákem proti zdi a na konci spočítal počet zaostřených fotek. Promiň, ale tohle opravdu nepovažuju za nějaké laboratorní otestování výkonu AF... A hádat se o dostatečně přesných metodách vyhodnocování výsledků z podobného "testování" mi prostě přijde zbytečný (to nenei na tebe, ale obecně). Pokud bys vzal ty foťáky, hodil je na stativ a nechal proti tomu jet nějaký obrazec (ideálně něco co je 3D) a pak sem hodil výsledky, jak se to chová při různých rychlostech, kontrastech předmětu a za různé úrovně osvětlení apod, pak to beru jako laboratorní test (což by z hlediska námahy odpovídalo, tak FoE :-D ). Pokud bys vynechal ty důležité řeči o testování v laboratornim prostředí a hodil sem, že si doma pro srandu šel 2x proti zdi s foťákem a že výsledek je celkem zajímavý, tak taky ok.... Já dneska třeba vypil tři různé kafe (teda jedno stejná odrůda jen espresso a lungo) v laboratornim prostředí (laboratoř na testování nějakých el systémů do vlaků) a jedno mi chutnalo víc, lze to považovat za laboratorní výsledky testování kafe?

-- 14. 3. 2016 21:43 --

Radek71 píše:jakozto nepozorny ctenar vubec nevim kdo to vyhral

Momentálně se tady řeší, jak co nejpřesněji vyhodnotit výsledky měření - snad se počítají pixely nutné na přechod ze stavu A do stavu B. A já se snažim říct, že nechápu, proč se řeší metody vyhodnocení výsledků, když samotný test je řekněme značně "neadekvátní"....
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 3. 2016 23:51

Puntík píše:Já rozumím, proč je tady. Srovnává bezzrcátko se zatím vlajkovou lodí APS-C Nikonu způsobem, který zatím vylučuje nejvíc proměnných, které tu popsal FoE.

Az na to, ze ta vlajkova lod je temer osm let na trhu a ma 1,5x vetsi snimac :D
Njn, uz se zase vyjadrujes k necemu, co ani poradne nectes. Pak to takhle dopada a nezbyva ti nic jineho, nez kopa vymluv.

-- 14. 3. 2016 22:57 --

tom384: pamatuju si dobre, ze na D700 byl cas 1/50s, zatimco na Panaku podstatne kratsi? Neni tak trosku hloupe testovat prubezny AF s takto dlouhym casem?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 3. 2016 00:05

Někdo tady napsal že ostřící modul z D700 je i v D7200. Šlo o schopnost ostření, ne o čip. D7200 není na trhu 8 let a zatím je to v APS-C vlajková loď Nikonu, D500 ještě na trhu není. ;-)
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 3. 2016 00:09

Puntík: jenže ten ostřící modul není stejný, má stejný počet bodů, ale v každém modelu jsou na něm úpravy, obzvlášť tedy u DX modelů. Výkon se ale mění. Nehádej se o něco, s čím absolutně nemáš zkušenost.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Puntík 15. 3. 2016 00:14

Nehádám se, vysvětluji. A nechce se mi věřit, že by na tom modulu byly úpravy k horšímu. D7200 neměla, nemá a ani nebude mít v dohledné době konkurenta. Mimochodem, to o stejném modulu není z mé hlavy. Jen to ukazuje, jak dalece se dá věřit i zdejším informacím.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 15. 3. 2016 00:22

PL, to víš laboratorní test je laboratorní test. Nechceš doufám zpochybňovat erudici a přebohatou testerovu zkušenost.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 3. 2016 00:42

Ty jo, takto rozcileneho Grimjaura jsme tady jeste nemeli.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 3. 2016 00:48

Dám jednu nekorektní historku ze života. Byla diskuze o inkluzi a padl tam dotaz, jak vlastně inkluzivní žák skládá maturitu. Tak věřte, že s pomocí asistenta.

Takže rozčilenýho Grima vlastně chápu.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 3. 2016 02:15

No vida, presne podle predpovedi. Kopa vymluv. Puntik vysvetluje neco, o cem prokazatelne nema ani paru. Tradicne.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 15. 3. 2016 02:43

Puntík:

AF modul s názvem Multi-CAM 3500 se objevil poprvé před 8 lety v Nikon D3 a D300. Pak byl AF modul tohoto názvu dán ještě do D700, D3s, D800, D810, D7100, D7200, D4 a D4s. Za uplynulých 8 let bylo při uvedení nových těl popisováno, že AF modul byl "výrazně vylepšen", "přepracovám firmware", "zrychlen" a bla bla bla. Anebo kolik generací aut se jmenovalo Volkswagen Golf a nikdo netvrdil, že jsou po 20 letech totožné, co?
Prostě jsou hardwarově principiálně podobné, podléhají vývoji a pokaždé, když Nikon změní počet ostřících bodů, dá tomu nové číslo.
Minimálně v top řadě D3 -> D3s -> D4 -> D4s rozhodně lidi, co s těmi těly fotí, rozhodně NEtvrdí, že výkon AF je 8 let stejný.
To máš podobné jako u Pentaxu, tam se s každým tělem taky totálně zlepší autofokus a už je úplně skvělý až do nového těla, kdy se řekne, že ten předchozí nic moc, ale teď je to konečně ono. ;-)

Minimálně já mám zkušenost s D300 -> D7100 -> D7200, tedy furt stejný Multi CAM 3500. No, stejný není, třeba algoritmy se po cestě D300 -> D7100 změnily tak, že tu změnu chování jsem celkem zřetelně detekoval.
No a D7200 se dokonce papírově zlepšíla citlivost. Mám dojem, že někdy k tomu přidali i římská II.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom384 15. 3. 2016 07:22

Lotrandor píše:
tom384 píše:
Lotrandor píše:V tom snímku z Panasonicu máš ale přece úplně jiné množství informací, všechno je zvětšené, vlastně i ten přechod neostrosti.

Stále mám za to, že objektivní by bylo porovnávat na stejných efektivních ohniscích.

No, uz to zacinas chapat. Opravdu je u panasonicu zvetseny i "ten prechod neostrosti". Zase je to jen f2.8 takze ta neostrost bude mensi. To je prave ta kompenzace o ktere jsem psal v prvnim postu ze soboty.

Kdybych testoval na stejnych efektivnich ohniscich, tak bych musel mit stejne i efektivni clony a to by slo dost blbe. Bylo by to neco jako 16mm@f0.8.

Chtel jsem zjistit kolik % fotek ze serie bude ostrych. Ostrost jako takova me az tak nezajima a je jen prostredek k vyhodnoceni.

Takže vlastně testuješ, jak je který ten objektiv ostrý na plnou díru a aby to nebyla nuda, trochu s tím přitom hýbeš?

-- 14. 3. 2016 21:35 --

Puntík: vlajkovou lodí APS-C, tak to asi ne

Testoval jsem kolik fotek z jedne serie bude spavne zaostrenych.

-- 15. 3. 2016 06:26 --

Petr Luňák píše:
Puntík píše:Já rozumím, proč je tady. Srovnává bezzrcátko se zatím vlajkovou lodí APS-C Nikonu způsobem, který zatím vylučuje nejvíc proměnných, které tu popsal FoE.

Az na to, ze ta vlajkova lod je temer osm let na trhu a ma 1,5x vetsi snimac :D
Njn, uz se zase vyjadrujes k necemu, co ani poradne nectes. Pak to takhle dopada a nezbyva ti nic jineho, nez kopa vymluv.

-- 14. 3. 2016 22:57 --

tom384: pamatuju si dobre, ze na D700 byl cas 1/50s, zatimco na Panaku podstatne kratsi? Neni tak trosku hloupe testovat prubezny AF s takto dlouhym casem?

Ne, D700 mela casy 1/500. Muzes mrknout do exifu.

-- 15. 3. 2016 06:40 --

LH:

A co treba testum z Photozone.de? Tem veris? Oni totiz taky foti jen testovaci obrazce a testujou to jen pri jednech podminkach. Netestujou ostrost za mrazu, na ruzne zaostrene vzdalenosti, pro ruzne druhy osvetleni. Proste amateri. Presto pro me maji jejich vysledky vypovidajici hodnotu.
tom384
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 15. 3. 2016 08:35

tom384: Jestli můžu, na photozone ale nesrovnávají 2 objektivy a netestují AF v pohybu (minimálně ne na obrazci), to je zásadní rozdíl. Upřímně, mě ten tvůj test, taky nepřijde nějak moc vypovídající, těch variabilit je tam dost. Spíš mám z toho pocit, že je to ve finále srovnání ostrosti objektivů. U testu AF-C a teď to nemyslím na tebe, by bylo asi nejlepší, aby tam byla vidět i samotná hloubka ostrosti. Kde bude líp vidět, kam je vlastně zaostřeno.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 15. 3. 2016 09:05

I statické testy (ostrost, aberace, zkreslení, ...) mají velmi omezený vliv na optimální výběr objektivu pro konkrétní fotografie konkrétního fotografa.
Dynamické testy AF-C (a ještě za těchto nekonzistentních vstupních podmínek) jsou už teprve "vhodné" pro nějaké praktické důsledky.
Za těch 11 let výběru těl a objektivů jsem zjistil, že pro moje praktické fotografování mně nikdy nebyly užitečné cizí testy, ale vždycky pouze ty moje.
A nejlepším testem je s příslušnou technikou pár let fotit, na to se žádný DxOMark ani photozone, slrgear či optyczne atd. ani nehrabou.
A věřím, že to tak má každý, i když o tom třeba ještě neví.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 3. 2016 09:15

Já bych to už nehrotil. Tom384 niečo urobil a ako si to kto preberie, jeho vec.
Radšej poraďte, som pri výbere beznosorožca. Nakoľko olouš je v rodine, nemám ľahšiu zarážku k zrkadlovke. Uvažujem nad Fuji alebo sony. Požiadavka je min APSC + hľadáčik.
U fuji fajn sklá, ale problematický raw. U sony mne vyhovujúci výstup, ale príšerne biedne zasklenie, ak požadujem aspoň jeden slušný zoom a 1-2 pevné skla. Samsung padol na hubu, tak to nič.
(Nakoniec dopadnem jak Radek, zoberiem tú X-100 a budem fotiť na dôchodcu)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 15. 3. 2016 09:21

Jo a naprosto nejhorší vlastností každého cizího foťáku, který dostanu do ruky, je to, že se chová jinak, než ten, na který jsem adaptovaný, a ze kterého umím dostat to, co chci. Je fuk jestli "lépe" či "hůře", prostě jinak. Člověk není tupá ovce, aby se jeho mozek postupem času nedokázal adaptovat na nástroj, který používá a nevytvořil si stereotypy k optimálnímu zvládnutí úloh. Tím myslím každého, kdo když se aspoň trošílínku nazývá fotografem, tak to od něj není směšná drzost. No a zrovna ostření se taky musí umět a musí se vědět JAK ho používat, a to je u každé značky a typu techniky trochu něco jiného.
Já vím dopředu, na co moje technika zaostří líp a na co hůř, vím, jak to "přemýšlí" a nemám rád všechno, co "přemýšlí" moc a za mě. Tedy pravý opak Gance, který očekává, že správný foťák odhadne na co chce bezradný trouba za displejem zaostřit a udělá to sám.
ForeignerOnEarth
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka