Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 10. 3. 2013 19:50

kozakm píše:Ještě jedna věc, která možná vyplynula z mého dlouhého příspěvku: jsem zvyklý ostřit palcem a mám stále nastavený režim AF-C. Délkou stisku palcem pak rozlišuju mezi AF-C, AF-S či úplným MF. To u OM-D nejde, protože při použití AF-C ostření neustále osciluje a není garantované, že krátkým stiskem palce přesně zaostří.

Resim to uplne stejne. Maximalne mi to vyhovuje.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 3. 2013 21:47

Posledni dobou se nachomejtam ke sk8parku:
Obrázek
Obrázek
Klukum se fotky dle ohlasu libi a uz me i pozadali, zdali si muzou vyzkouset taky s tim "velkym fotakem" fotit. Nemam s tim problem, takze dostali do ruky D700+70-300VR:
Obrázek

Byl celkem problem vysvetlit, jak funguje ostreni, ze je bud nutne drzet ostrici bod na pohybujicim se objektu, nebo predostrit a pak jen domacknout spoust. Tady se ukazuje, ze pro urcite vysledky neni ovladani zrcadlovku vylozene jednoduche. Chce to skutecne alespon nejakou zkusenost. Nicmene po chvili uz se to dalo, uz byli zaostreni jezdci a ne stromy v pozadi :)

Proc to ale pisu. Jeden z mladezniku se me ptal na fotak, byl nadseny z te robustnosti fotaku (paradox, ze? Casto je to sklonovano prave jako nevyhoda), chtel by si take nejaky koupit. Zde nastinim cast nasi konverzace, kde se pta jak si stoji Nikon D3000+18-55 vuci Fuji HS30:

ja: ten nikon ma kvalitnejsi obrazovy vystup a to podstatne, nicmene pokud z nejakeho duvodu vylozene nemusis mit zrcadlovku, urcite bych zvazil toto:
http://www.eproton.cz/Fotoaparat-Olympu ... 80994.html
on: právě že kompakt nechcu
ja: proc ne?
on: nevím. Moc takový.. prostě zrcadlo je zrcadlo :))
ja: no tak kdyz to beres takhle, tak pak asi neni co resit
on: chci prostě držet objektiv..
ja: no jenze ten setovay u Nikonu neni o nic vetsi, nez ten u toho Olypmusu, to jen tak na okraj
on: ted sem tě strašně nepochopil musíš na mě opatrně
ja: no ze ten olympus ma skoro stejne velky objektiv jako ten nikon, cili kdyz pises, ze chces drzet objektiv, tak ho u toho olympusu drzet budes, navic ma objektivy vymenne stejne jako zrcadlovka, takze casem muzes koupit i vetsi
on: ahá, a jako fotí to pěkně jo?
ja: da se rict, ze mozna i lepe jak ten Nikon D3000
on: fákt jo? A fotit stim budu moct uplně všechno jo?
ja: vicemene ano, urcite nebudes ochuzenej o nic, oproti Nikonu, dokonce umi i video, coz ten nikon ne, jestli se nepletu
on: nepleteš
ja: ja ti to reknu narovinu, ja bych si zakladni zrcadlovku nekoupil, tyhle kompakty s vymennym objektivem toho umej dneska za stejne penize vic
on: dobře no

...

To jsem to dopracoval, nakonec ze me bude Ganec #2 :D
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 3. 2013 15:31

Tady jeden RAW z OM-D pro Tomáše na studium vzdálených detailů. Foceno s M.Zuiko 12 F2.

http://www.ulozto.cz/xJfSVjb/p3170121-orf
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 18. 3. 2013 12:58

Martin Kozák:
Díky moc! Konečně po takové době mám RAW fotku, ze které si můžu udělat názor.
Tady můžu přesně ukázat, co mně celou dobu vadilo. Vlevo je konečně výsledek BEZ odšumu, už jsem se bál, že to ani nejde a vpravo je to tak,jak to z OMD prezentují snad úplně všichni:
http://www.tomx.eu/Testy/OMD_zprac.jpg
Vlevo je sice šum, ale aspoň to vypadá přirozeně jako fotka, zatímco to vpravo mě nekonečně štve.
Pokud mám dělat nějaké závěry z jedné fotky, tak objektiv kreslí fakt celkem slušně a po celé ploše, což nakonec by měla být hlavní síla objektivu pro menší snímač. Ta aberace je docela dost rušivá a konvertoru, který na OMD mám, se nezdařilo ji odstranit. Barvy a expozice jsou na jedničku, to je taky síla Olympusu. Čistota obrazu je taková, jaký je snímač. Prostě na půl cesty mezi Nikon 1 a nejlepším dnešním APS-C. To je fyzika a příroda. Určité omezení pro dolování z podexpozice nebo pro zvyšování kontrastu v tom je, ale to je prostě plynule v řadě: pidisnímače -> 2/3 palce -> 1-palec -> m4/3 -> DX -> FX -> středoformát kdyby to uměli dělat.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 18. 3. 2013 15:20

Za málo. Kdyby to neznělo blbě, tak řeknu, že jsem na tebe celou dobu myslel, ale až teď v neděli jsem se konečně dostal ven za pěkného počasí.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 18. 3. 2013 18:00

kozakm: :-)))
Já to promýšlím všechno moc dopředu a vidím to takhle:

V DX (APS-C) nejprve skončila třída D2x, teď možná skončila stovková těla, nové DX objektivy vyšší třídy také už asi nebudou, možná že poslední (částečně downgradovací) radost je D7100 a tím to třeba navždy končí.

FX/full frame je na mě drahej a těžkej a kromě extrémně drahých skel špatně kreslící do krajů se špatným pokrytím hledáčku a tak dobrej fotograf nejsem, abych do toho šel.

m4/3 je asi budoucnost ať chci nebo nechci. Proto chci vědět jak moc mě to omezi v manipulaci s obrazem, tedy kdy vyleze šum, jak kvalitní barvy vylezou ze stínu, ... Vím, že z přechod z DX na CX (Nikon 1) je za neideálního světla dost drsnej. m4/3 odhaduji něco mezi, i dáky tomu Tvému RAWu. Ale snad budu mít možnost se s tím pomazlit trochu blíž, jestli mně Olympus něco půjčí. Těším se na srovnání D7100 a OM-D E-M5.
m4/3 mě prostě velmi oslovuje rozvojem skel, které nejsou extrémně drahé. Je hezké, že Nikon dělá 200/2, 14-24/2.8, nový 80-400 a že Canon dělá 24-70/2.8 II či 24-70/4 a 70-200/2.8 II, jenže tenhle rozvoj skel pro mě není atraktivní, protože si to nekoupím. Skla na m4/3 bych si koupit mohl. Ovšem zase když po DX bych chtěl třeba 24/1.8, tak u m4/3 to znamená 18/1.3. :-(
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 18. 3. 2013 18:54

A proč zrovna m3/4? Snad se APS-C udrží i v bezzrcadlovkách, ne? Třeba to, co představuje Fuji se mi docela líbí.. Teda principielně - AF stojí za atd. Ale výstup je super a skla mi taky nepřijdou špatný.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 3. 2013 19:18

FotoABC: problém je, že nemáš kvalitní SW na zpracování RAW, či neumíš tahat za šoupátka. To je pak těžký porovnávat foťáky. Ta fotka se dá vyvolat mnohem, mnohem líp. Zbavit se chromatické aberace není problém.
Přílohy
OMD-raw.jpg
OMD-raw.jpg (104.03 ) Zobrazeno 2572 krát
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 3. 2013 20:12

Flor.cz píše:Ta fotka se dá vyvolat mnohem, mnohem líp.

A muzes to prosim i demonstrovat? Zatim se tak nestalo.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 3. 2013 21:23

Můžu, ale záleží na vkusu. Jestli třeba nedáváš přednost vymydleným detailům u fotky napravo.
Přílohy
demostrace.jpg
demostrace.jpg (106.36 ) Zobrazeno 2382 krát
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 3. 2013 22:02

Davam prednost kresbe detailu pred jakymkoliv patlanim. Coz predvedl zatim jen fotoABC. Tve patlaniny se mi s prominutim vubec nelibi a rozhodne to nespada do kategorie "mnohem, mnohem lepsiho" vyvolani.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 18. 3. 2013 22:29

Petr Luňák: Jestli máš na mysli tu fotku úplně bez odšumu - http://www.tomx.eu/Testy/OMD_zprac.jpg - tak tam je zase kresba dost poznamenána šumem. Ale chápu, je to originál s minimálními úpravami.
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 3. 2013 22:41

...coz se tak nejak da od 16Mpix. na 4/3 snimaci ocekavat. Vyhlazeni detailu ale neberu v zadnem ohledu jako "lepsi vyvolani fotky", to se na me nezlob.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 19. 3. 2013 00:48

No, on na tom ten 4/3 snímač není zas tak zle. Ta ukázka vlevo, to je vyvolání na Camera RAW defaults.

Ukázka vpravo je lehké doostření, lehký odšum a trocha sytosti. Nějak na té ukázce vpravo nevidím, že by odšum zlikvidoval nějaké detaily. Spíš díky lehkému doostření a odšumu detaily vynikly - mě to přijde lepší.
Přílohy
lehky-odsum.jpg
lehky-odsum.jpg (94.16 ) Zobrazeno 3363 krát
fff
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 19. 3. 2013 01:46

Romane, jistěže když jsem zařízen na Nikon RAWy, že nemám asi úplně ideální konvertor na OM-D, jenže i přesto je ten můj snímek se šumem jasně přirozenější, než všechny Tvé pokusy odšumět.
Zde je vlevo můj výsledek a vpravo Tvůj:
http://www.tomx.eu/Testy/Noise_versus_NR.jpg
Promiň, ale ten můj zašumělý výsledek uprostřed a dole podstatně víc připomíná stromy.
No, Tvůj odšum není ani z desetiny taková hrůza jako OM-D fotky na dpreview.com, ale přesto takovouhle krajinu bych opravdu fotografovat nechtěl. To bych raději selektivně odšuměl tu oblohu, ale té krajiny bych se ani nedotknul.
Dole jsou dva stromy, vlevo nějaký smrk a vpravo koruna listnatého stromu bez listí. Řekni upřímně, který z těch obrázků víc připomíná korunu stromu? Na tom Tvém obrázku jsou dvě velké větve končící nějakou kaší.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka