Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 1. 2019 16:36

DUDISKO píše:fajn.. len kolečko pri úchope (mám väčšiu ruku a foťáčik je malý - prest pravej ruky jemne pretŕča ) je jemne vysunuté a menil som si nevedomky clonu pri fotení.. chýba mi jedno tlačítko na zmenu ISO.. a hľadáčik mi pri manuály ukazuje dobrú expozíciu ale občas nie je. teda musím to kontrolovať /ukazuje niečo ako lištičku na kompenzáciu expo/. inak je šikovný
:-)


S tou expoziciou som mal podobny problem. Tiez mi vychadzali fotky o asi 0.3 EV tmavsie nez som mal v hladaciku, Ganec mi an to vtedy nieco radil, musis sa ho opytat :)

Tlacidlo na ISO chyba aj mne, ale tam to slo namapovat. Celkovo ale to ovladanie Olympusu na man psoobilo takym detskym dojmom a pripadal som si dost zavisli na tom SCP co je fajn na fotakoch nizsich kategorii, ale nejake akcnejsie nasadenie ani velmi nie :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2019 17:32

FOE
Díky za odpověď.

Tvoje fotky z odkazu - nedivím se, že jsi spokojený. Flickr není moc dobrý na zkoumání fotek 1:1 - možná naštěstí, ale ty fotky působí velice dobře.

Musím ti ale, prosím bez urážky, oponovat v tvém tvrzení, že dpreview je možno brát jako etalon, nebo alespoň slušný nadprůměr a že ty fotky, které vystavují, se dají brát jako nějaká daná charakteristika foťáku.

Ty fotky, jak se dalo čekat, promiňte všichni, jsou z D500 + 16-80/2,8-4 a D7200 +20/1,8 a jsou právě z toho dpreview. A taky se mi zdají mizerné. Ale věř mi, že najít tyhle příklady nedalo moc práce.

Vím, že to Tvůj foťák umí líp, i ta pevná dvacítka.

Z mnoha zdrojů ale taky vím, že ve schopných rukách i ten Olympus nebo MFT obecně umí mnohem víc, než je patrné z té dpreview galerie.

Nejde mi o to někoho nachytat, to je laciný, ale o to, že podle té galerie na dpreview by podle měřítek, co jsou tu kladeny na Olympus, neobstál snad žádný foťák.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 24. 1. 2019 17:58

Davidof:
Vzhledem k tomu, co uvádíš za techniku D500 + 16-80/2,8-4 a D7200 +20/1,8 mi přijde docela divný, že třeba ta paní na té pláži či co to je má kolem nohy aberaci.
Jinak samozřejmě souhlas s tím, že na DP není kvalita fotek vypovídající, ale to platí myslím skoro všude, zrovna nedávno jsem tu hanebně kritizoval nějaké to image resource či jak se to jmenuje. Když si chci na základě fotek z netu udělat obrázek, co daná technika umí, tak toho projdu co nejvíce, zapamatuji si ty nejlepší a beru to tak, že i takto dobrý výsledek lze asi získat.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2019 18:08

Řekl bych, že pokud chce člověk vidět to maximum z dané sestavy, musí hledat nějakého profíka-ambasadora. Dpreview je zase dobré k tomu, aby člověk viděl, jaké fotky budou padat pravděpodobně jemu ;-)

Anebo když chceš zatlouct do země nějakého svého oblíbence :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2019 18:23

Je to bohužel tak, ta úroveň šla řemeslně strašně dolů, fatální chyby dělají i profesionální recenzenti jako třeba Dan Bracaglia, o amatérských nemluvě. Prostě ani D500 není zárukou, že každá fotka bude techniky OK, spíše naopak, aby člověk využil tuhle techniku, musí umět o kousek více, než průměr, nefunguje to ve stylu nastavim automatiku a je to. Takhle je to se vším, s profi lyžema se amatér také bude strašně trápit a se závodním autem pro WRC se ani nerozjede. D500 není na foceni typu point and shoot.

Nikon 16-80/2.8-4 nemám, takže nemohu soudit, ale Nikon 20/1.8G mám a i když v mých rukou nedosahuje ostrosti 14-24/2,8 (byť třeba DxO Mark tvrdí, že ano), udělám s nim fotky, které mi ostrostí vyhovují.

Jinak to prohlížení stovek a tisíců fotek před koupí objektivu dělám s oblibou, většinou na flickr.com nebo 500px.com, nepovedené nebo postprocesem poškozené neberu v potaz, koukám na ty podařené a zatím se mi to osvědčilo, spolu s testováním na prodejně, na víkendové zapůjčení jsem se většinou vykašlal, protože jsem většinou neměl čas v pondělí to jít vracet. Aktuálně jsem se rozhodl pro dokoupení 35mm objektivu, takže budu prohlížet fotky z Nikonu, Tamronu a Sigmy, Voightlander a Zeiss asi kupovat nebudu, protože MF na 35mm objektivu mi přijde jako pakárna.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 24. 1. 2019 18:28

Ambasadory vnímám spíše jako součást marketingu firmy tedy nic, co by mne dvakrát zajímalo při posuzování nějaké techniky.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2019 18:46

Jasně, ale pokud si neumí nastavit foťák a udělat kloudnou fotku, tak je to Jouda a ne ambasador.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 24. 1. 2019 19:23

DP sa dá použiť asi len na rýchle porovnanie rôznych fotoaparátov a to len v testovacom obrazci. Tam sa to nedá tak zásadne domrviť (dúfam). Ale ináč sa mi osvedčilo sťahovanie RAWov z iných zdrojov a spracovať podľa seba a v osvedčenom softe.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 1. 2019 19:43

Na Olympus obchode uz ide kupit s 310eurovou zlavou :D

https://www.olympusobchod.sk/katalog/om ... r-ART16737
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 1. 2019 19:52

Pro některé diskutující na téma Olympus jsem viděl na Facebooku označení: Photo-talk-grapher.

Mimochodem, přišla mi pozvánka na předvedení toho zázraku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 1. 2019 20:07

Pro některé diskutující na téma Olympus je to fakt trefné pojmenování.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 24. 1. 2019 20:19

Ganec píše:Možno aj preto, lebo ten mesiac nevyzerá vždy rovnako, ale na jednotlivých záberoch vidno, ako sa "vlní":


Zda se, ze Ganec poprve zakusil zac je elektronicke zaverky loket :D
Jaky je rozdil mezi mesicem a Mesicem je asi zbytecne tomuto znalci vysvetlovat.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 24. 1. 2019 20:36

FXE1 píše:DP sa dá použiť asi len na rýchle porovnanie rôznych fotoaparátov a to len v testovacom obrazci. Tam sa to nedá tak zásadne domrviť (dúfam). Ale ináč sa mi osvedčilo sťahovanie RAWov z iných zdrojov a spracovať podľa seba a v osvedčenom softe.

Jasně, že se to dá domrvit, to jsem mimochodem kritizoval/popisoval u toho, proč nevěřím moc tomu imaging resource. A když ne domrvit přímo, může to být min. zmatečné.
Takže ty chyby by mohly být třeba:
rozdílné objektivy u jednotlivých testů (bylo na imaging resource)
ne zcela identické osvětlení
----
rozdílná testovací scéna (bylo na imaging resource)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 24. 1. 2019 21:00

No úlpne identické objektívy asi použiť niede,Pokiaľ sa výrobcovia nedohodnú na rovnakom bajonete (čo nebude), osvetlenie by sa snáď v dnešnej dobe dodržať dalo, a v hrubých rysoch sa snáď dá udržať rovnaká aj scéna, ak tam samozrejme nerobia divoké víkendové party...A keď bude všetko zle, pôjdeme na Gancovky...to je hrejivý pocit istoty :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 24. 1. 2019 21:16

Fidko píše:Na Olympus obchode uz ide kupit s 310eurovou zlavou :D

https://www.olympusobchod.sk/katalog/om ... r-ART16737

Precitali diskusie , recenzie a zareagovali :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků