Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FXE1 26. 4. 2019 19:41

Ja som netrvdil že to je zábava pre nich, ale pre mňa určite áno. Tiež je to skvelý mentálny trening, byť neustále konfrontovaný s nezmyslami ktoré si schopný vypotiť. To sa totiž v reálnom svete dá zažiť len zriedka, na rozdiel od virtuálneho.
A pokiaľ si nepamätáš, čo si napísal pár minút do zadu, je na mieste otázka o alkohole alebo drogách (či lopte), už ani neviem, keďže si aj to občas pletieš.
A si si na vine sám, si schopný akýkoľvek Tebou vyslovenú blud označiť za fakt ale hádam aj za vedecký dôkaz, pokiaľ sa voči tomu niekto neohradí a to zhruba do hodiny :)
So mňou v tom nepočítaj .
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 4. 2019 20:14

landov píše:Toto všetko napríklad ten Canon má, ale je to male, male a este raz male . Fotiť sa s tým v pohode dá, ale dslr je o galaxiu ďalej. A žiadne pseudo ficury (napr. Matlanie po dotykovom displeji pre zmenu af bodu...) to nemajú žiadnu šancu zmeniť.


Tak jsem to myslel, taky jsem Canon kompakt (i DSLR) měl. Byly to fajn strojky.

Na změnu AF bodu dotykem mám jiný názor, hlavně tedy pro kompakty a RF těla, ale to není až tak důležitý.

-- 26. 4. 2019 20:16 --

chvd píše:
A kdybyste ho furt nepošťuchovali, tak by nakonec třeba taky přestal ... možná ;-)

A to si snad tady někdo přeje? :shock:


No, to vlastně nevím, to máš pravdu. To ticho bez něj je někdy úplně zlověstné.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 4. 2019 20:32

FXE1 píše:pokiaľ si nepamätáš, čo si napísal pár minút do zadu
Tak pre pripomenutie čo som napísal pár minút dozadu (a čo si aj ty zacitoval):
FXE1 píše:"Nikomu teda nič nebráni vo fotení mesiaca. Tu neobstojí žiadna výhovorka"
"A tak je možné jednoduché porovnávanie"

Nie je, iba v tom istom okamihu na rovnakom mieste, v rovnaký čas, ale tomu Ty nerozumieš.
Tvrdíš, že porovnávanie záberov mesiaca na rôznych foťákoch nie je jednoduché?
Že treba byť na rovnakom mieste v rovnaký čas?

Ja si myslím, že na tom nie je nič zložité. Lebo som si to už skúsil v praxi.

Preto viem, že sa to dá aj bez rovnakého miesta/času:
- buď ten rozdiel vidno hneď na prvý pohľad
=> vtedy je aj bez času/miesta jasné, ktorý foťák je na fotenie mesiaca lepší
(ako na tom zábere zo seťáku čo som tu priložil, ktorý sa nikdy záberu z teleobjektívu nevyrovná)
- alebo ten rozdiel na prvý pohľad nie je rozoznateľný
=> no a vtedy je jasný pravý opak: že dané 2 foťáky sú v tomto nahraditeľné
(a teda že finálny výsledok potom už záleží len na fotografovi a už nie len na foťáku)

No a v tom je kuťa zakopaný ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 4. 2019 04:12

Vykrúcaš sa ako ľavotočivý závit :) Tak že ked´si vyzýval každého aby šiel vyfotografovať mesiac , a niet na to výhovorky, tak si myslel hromadný spoločný zájazd ? No a to že Ty a Chuck Norris robíte pokusy, o ktorých sme my ostatní ani nepočuli je už takým folklórom Tvojej mentálnej výbavy. Ty si taký fotograf mesiaca, že EXIF s ohniskom 50 v Tebe automaticky spustí podozrenie o falšovaní alebo použití cudzej foto, k čomu Ty máš celkom blízko. Do konca Ťa ani netrkne, že to nie je ani 300 ani 600 mm ale o veľa viac. Darmo, "odborník" sa nezaprie.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 27. 4. 2019 05:26

Ganec píše:
FXE1 píše:pokiaľ si nepamätáš, čo si napísal pár minút do zadu
Tak pre pripomenutie čo som napísal pár minút dozadu (a čo si aj ty zacitoval):
FXE1 píše:"Nikomu teda nič nebráni vo fotení mesiaca. Tu neobstojí žiadna výhovorka"
"A tak je možné jednoduché porovnávanie"

Nie je, iba v tom istom okamihu na rovnakom mieste, v rovnaký čas, ale tomu Ty nerozumieš.
Tvrdíš, že porovnávanie záberov mesiaca na rôznych foťákoch nie je jednoduché?
Že treba byť na rovnakom mieste v rovnaký čas?

Ja si myslím, že na tom nie je nič zložité. Lebo som si to už skúsil v praxi.

Preto viem, že sa to dá aj bez rovnakého miesta/času:
- buď ten rozdiel vidno hneď na prvý pohľad
=> vtedy je aj bez času/miesta jasné, ktorý foťák je na fotenie mesiaca lepší
(ako na tom zábere zo seťáku čo som tu priložil, ktorý sa nikdy záberu z teleobjektívu nevyrovná)
- alebo ten rozdiel na prvý pohľad nie je rozoznateľný
=> no a vtedy je jasný pravý opak: že dané 2 foťáky sú v tomto nahraditeľné
(a teda že finálny výsledok potom už záleží len na fotografovi a už nie len na foťáku)

No a v tom je kuťa zakopaný ;-)

No přesně tak, akorát mi pořád není jasné, proč by foťák, třeba Olympus, kterým vůbec nelze fotit architektura měl být použitelný na focení měsíce, když:
1-ani nejdražší a prý nejlepčí varianta tedy čidítko EM1-x nemá speciální režim MESIAC, který by měl v datbázi všechny měsíce a umožňoval tak fotografovi bezpečně rozpoznat a zaostřit na MESIAC obdobně jak je tomu třeba u režimu VLAK, na kteroužtu fičůru dost slyší všechni fotografové počínaje úhrným IQ 57
2-jde o bezzrcadlovku, z jejíhož názvu přímo vyplývá, že jí chybí podstatná část, tedy zrcadlo, díky čemuž tento typ přístroje není schopen přenášet reálný obraz scény do oka fotografa
3- jde o přístroj typu bezzrcadlovka u níž jsi již dávno nevyvratitelně prokázal, že se hodí ve tmě zejména na focení věci, které nejsou vidět, což umožňuje fotografovi pořizovat snímly scén, které nikdy neviděl
4- coby bezrcadlovka není schopen takový přístroj ukázat na displayi použitém jako náhrada za normální hledáček onraz odpovídající realitě a tak místo něj jen vykresluje jakousi matlaninu podobnou možnému výsledku v JPEG
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 4. 2019 05:47

Jasné, ak tam bude všetkých 12 mesiacov, tak idem do toho. Ale ak to odfláknu ako s vlakom (1 položka na všetky druhy vlakov), tak to nie :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 27. 4. 2019 07:02

Ja sa trapim iba s DSLR bez AI rezimov, ale co uz
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 27. 4. 2019 07:42

Landov: vidíš, kdyby jsi měl Olympus EMx, úplně v klidu by jsi to nafotil celý, nejen půlku, protože proč? No protože by jsi v EVF neměl problém správně určit expozici, bo tam je vidět dopředu.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 4. 2019 07:55

Veru, takto si musel siahnúť až na dno svojich fyzických aj psychických síl. To by sa s bezzrkadlom nestalo . Aj Z6 ostala v hanbe (a ja by som ju tak rád :) )
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 27. 4. 2019 10:59

FXE1 píše:Tak že ked´si vyzýval každého aby šiel vyfotografovať mesiac , a niet na to výhovorky, tak si myslel hromadný spoločný zájazd ?
Ale vôbec nie. Naopak: ponechávam tým každému voľnú ruku .. môže to nafotiť kedy chce a ako chce.
Takto to nikoho neobmedzuje (čo by zájazd určite obmedzoval) + sám si môže určiť podmienky.

Svoju ukážku som tu priložil. Každý si teda môže vybrať, či si počká na rovnakú fázu (ak by boli rozdiely až príliš malé), alebo to nafotí v inej fáze. Lepšej.

A ľudia to skúšajú .. ako vidíš na fotke, čo tu priložil landov. Nie je to problém.
No keď sa za svoj výsledok hanbia :-[ .. alebo odporuje ich diskusným rečiam (*)
=> tak ho tu jednoducho nepriložia

Preto natoľko prizvukujem pemarovi, nech poskytne mesiac z 300/4 PF
=> lebo dokiaľ to neurobí, tak tým verejne preukazuje, že nie je až taký skvelý, ako o ňom píše

FXE1 píše:Ty si taký fotograf mesiaca, že EXIF s ohniskom 50 v Tebe automaticky spustí podozrenie o falšovaní alebo použití cudzej foto, k čomu Ty máš celkom blízko. Do konca Ťa ani netrkne, že ..
Keď to má "ohnisko 50mm", tak to už nespĺňa pôvodné zadanie :pozor
A tým bolo .. nejako porovnať Nikkor 300/4 PF a mZuiko 300/4 PRO.

Aby bol Nikkor aspoň porovnateľný, musel by prekonávať môj telezoom, ktorý má tiež 300mm, ale je to lowend.
(alebo aspoň ho dorovnať s podobne lacnejším zoomom končiacim na 300mm, ktorý už môže mať hocikto)
No pemar si (dokonca ani s profi sklom) netrúfol ani len na to dorovnanie :/
(hoci to mala byť ľahká úloha .. teda .. za predpokladu, že nekecá)

(*) tá pôvodná požiadavka vznikla, lebo tu pár diskutérov tvrdilo, že im 300mm na APS-C dokáže nahradiť 300mm na mFT
(a teda že mZuiko 300/4 je príliš drahý, keďže Nikkor 300/4 PF je "to isté", ale dokonca lacnejšie)
No a fotka mesiaca bola tá najjednoduchšia možnosť, ako ich tvrdenie buď potvrdiť, alebo vyvrátiť.

Ale! Zatiaľ žiadna fotka ich slová nepotvrdila :twisted:
Skôr naopak: dodané fotky tie tvrdenia vyvracajú .. aj keď na nich mesiac nie je.
A prinášajú ďalšie dôvody, prečo porovnateľné nie sú: väčšie problémy s ostrením, (ne)stabilizácia, roztrasenie, ...
(napríklad môj záber je na nízke ISO a na ~1/160s, kedy DSLR majú najväčšie problémy s roztrasením)

-- 27. 4. 2019 11:04 --

A ďalší dôvod (prečo som to požadoval) bol, že FOE porovnával dokonca 200mm na APS-C s 300mm na mFT!
Hoci na 600mm EQ a na 300mm EQ sú kladené úplne iné nároky.

To ale jednoducho nevysvetlíš .. to si proste treba vyskúšať.
=> no a napríklad pri fotení mesiaca by sa to pekne ukázalo ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 4. 2019 12:04

Tak že si vyhral nad Pemarom, či si objavil novú prevratnú "objektívnu" metódu testovania celosvetového významu, ktorá prepíše dejiny obvyklých spôsobov merania kvality výstupu ? :) Mohlo by sa to do konca dostať aj do Gancoviek ?
Už si to len dať patentovať, a všetky renomovanejšie weby Ti za túto geniálnu metódu budú platiť licenčné poplatky.
Jedná z poučiek na to aby mohol byť pokus (výsledok) akceptovateľný ako dôkaz je aby bol kedykoľvek zopakovateľný za rovnakých podmienok. A to nespĺňa. Pre to sú objektívnejšie merania a testovacie scény.
A nechcem ťa sklamať, sám som zvedavý či bude Pemar na Teba reagovať, ale pochybujem.
Naposledy upravil FXE1 dne 27. 4. 2019 12:10, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 27. 4. 2019 12:07

Ja ked som sa dnes pohrabal v starsich fotkach, tak voila: 300/4PF
Obrázek

a ze aky vyrez... :-D
mesiac crop.png
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 4. 2019 12:27

Aby sa nepovedalo ze ich je malo, tak dam jeden aj ja - A7R3 + 85/1.4 GM, vyrez 1:1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 27. 4. 2019 12:29

Najväčšia komédia je, že on sa s kamenným ksichtom opýta, "a skúsil si fotografovať mesiac ?"
To ako krytérium na výber fotoaparátu a objektívu. (OMG). To predsa skúsil každý, rovnako ako keď sa objavili prvé atramentové tlačiarne a skenery. Takmer každý skúsil kopirovať bankovku. Aj keď väčšina s tým nešla do obchodu,za tých 10 rokov nepodmienečne to nestálo, a ten výsledok inú možnosť ani nedával. Tak že ak by mal svoju nehynúcu slávu založiť na fotografovaní mesiaca, odporúčam mu patričné vybavenie.

-- 27. 4. 2019 12:36 --

Chlapi, G vyhlasi súťaž vo fotografovaní vagíny, a to sa asi mne začnú problémy .... nejaký foťak dám dokopy, ale ten zbytok ..... :D
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 27. 4. 2019 13:54

Myslim, ze pre Ganca je realnejsie odfotit mimozemstana, nez vaginu.

Boze, aspon s niekym som na rovnakej vlne: https://www.youtube.com/watch?v=NlyTxNmFvn4 :D
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků