Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 1. 2019 05:53

Samozrejme, ze tam limity su a nie su male, pretoze jednak samotny snimac, jednak to sklo nie je leader vo svojej kategorii a tak dalej a tak dalej. Toto uz nechcem prilis riesit, pretoze je to zbytocne, kedze je to naozaj velmi, ale velmi individualne. Skratka ... vystup nikdy nebol to co by mi na tej 100-400 vadilo.

Tu su nejake 3 cvaky ktore soms tym urobil. https://uloz.to/!izcqshWvEfgX/pana-100-400-rar

Na to navazuje odpoved na tu dalsiu cast tykajacu sa mojich narokov. Neviem presne k comu to bolo, no ak k tomu co som pisal o E-M1X, tak E-M1X nie je fotak ktory si chcem kupit. Proste je to diskusne forum, tak diskutujem :-)

Pokial to bolo k niecomu inemu, napriklad k tomu, ze zvazujem zmenu, tak ... ja som nikdy nepisal, ze mi mFT z pohladu kvality vystupu nepostacuje. Samozrejme ma limity a nema ich uplne vysoko, ISO je ok tak do 1600 a do rozmaznutie pozadia je casto slabe, ale je to proste rozumny kompromis, pretoze vzhladom k tomu co vsetko som chcel donedavna so sebou nosit po cestach bol mFT jediny system ktory som zaroven dokazal pohodlne a komfortne zbalit (do prirucnej batoziny, pretoze do podpalubia to dat jednoducho odmietam). Pritom si to stale zachovalo nejaku kvalitu (podla mojich standardov, toto nikomu nevnucujem).

Dovod preco zvazujem zmenu systemu je v podstate ten, ze mFT ako taky povazujem za neperspektivny a drahy. Vid napriklad slusnejsie skla s dlhsim dosahom. Mas k dispozicii Olympus 300 f4 za strasne peniaze a Panasonic 100-400 za strasne, hoci menej desive peniaze, ktory ale fakt nemam rad (nie kvoli tomu ako foti). Mam pocit, ze take SONY je do buducna lepsia volba proste kvoli vacsiemu mnozstvu dostupnych skiel za lepsie peniaze (dnes to uplne neplati, zajtra by mohlo ).

Som proste "hobbik", nie umelec, kompromis dokazem akceptovat a fotak som si kupil v casoch ked som chcel nieco co ma vytiahne von. Bavi ma fotit zvierata, pretoze sa na podobne foto raz pozeram (zvycajne skor na foto od Bambouska, nez na svoje) a mFT mi vyhovovaloa stale vyhovuje v tom, ze sa to da robit uplne pohodlne. Ze z "prace" urobi prechadzku. Je uznavam ludi ktori sa niekde v lese zamaskuju, alebo zatvoria do fotostanu a bez pohnutia tam 12hodin s maskovanou 600 f4, alebo 400 f2.8 cakaju na vrabca. Tie vysledky za to casto stoja, ale to nebolo mojim cielom a aby som svoj ciel naplnil, tak skratka musim urobit kompromis. Ach ... kiezby som bol v bode, ked by vystup z mFT a 100-400 bol mojim jedinym limitom :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2019 09:15

Psal jsem to tisíckrát, spoustu pěkných fotek bych i dnes pořád ještě udělal třeba Praktikou na kinofilm nebo předpotopním Nikonem D50, o D7100 nemluvě.

Otázka je, proč to nedělám a proč fotím D850. Analogicky bych dnes i kterékoli místo v Evropě dojel škodou Favorit, kdybychom ten vůz před dávnými dobami neprodali, proč jezdím mnohem výkonnějším autem s pohonem všech kol, když oboje využiji jen občas. Proč mám v autě klimatizaci, když horko je jen v pár letních měsících?

Prostě proto, že když na ten limit narazím, tak je zpravidla už pozdě. Nemusím fotit na vysoké ISO, mohu s sebou vzít blesk nebo fotit dlouhým časem a spoléhat na stabilizaci, nemusím fotit za špatného osvětlení vůbec, nemusím fotit bokehové portréty, vykašlu se na nějaký FF look. Nebudu fotit zvířata nebi lidi v akci, ale počkám si, až se nebudou hýbat nebo z toho budu dělat umění. Vždyť o nic nejde.

U těch různých Olympusů a Panasoniců a dalších mi případá, že to mělo smysl v době, kdy FF byly nehorázně drahé. Dnes mám pocit, že na FF a nějaké tři nebo čtyři objektivy nemusím vyloupit banku a že výsledek bude jistější. Jeden širokoúhlý objektiv od Samyangu nebo Sigmy, jeden 28mm nebo 35mm, 50/1.4 a 70-200/4 a není co řešit. Když to sečtu, tak podle mne nebudu cenově moc daleko od té m4/3 sestavy. A 300/4 bude o hodně levnější, aspoň tedy u Nikonu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 13. 1. 2019 09:27

Fidko, já měl na mysli pouze to, že mi přijde, že ohledně těl prezentuješ vyšší nároky než ohledně skel a to o dost. Ale znova, pouze jsem psal, jak to přijde mi, není to ani kritika ani výčitka či tak něco, jen že mi to tak přijde.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 1. 2019 09:42

pemar: To co pises je presne ten dovod preco uvazujem o zmene. Je to drahe. mFT je drahy system, minimalne v mnohych pripadoch. Ano, Sigmou by som sa na inom systeme vyzbrojil lacnejsie a konkretne vyssie spomenute skla su aj relativne "kompaktne" v zmysle, ze ich mozem nosit so sebou. Jediny problem je, ze aktualne si neviem dost dobre predstavit, ze by som si s nimi vystacil. Fotim dlhsimi ohniskami som zvyknuty nimi fotit a ak by som si vystacil so 70-200 f4 na FF, uplne bohato by mi stacil aj sucasny 40-150 f2.8 na mFT. Ano, mozno by slo fotit BIF so 70-200, ale tipujem, ze je to v praxi vacsi limit nez maly snimac. U ludi ktori si vystacia s vyssie uvedenymi ohniskami vela dovodov na kupu mFT nevidim, pisal som to uz viac krat.

chvd: kludne to kritizuj, mozno vytriezviem a este Ti za to budem vdacny :-)
Co sa tych narokov, neviem presne na co narazas. Ze som krticky neznamena, ze mi nieco nevyhovuje. Som kriticky a bol som kriticky ku vsetkemu co som kedy vlastnil (v nejakej miere) pretoze som tak nejak zil v tom, ze na to su tieto fora dobre. Inak si nemyslim, ze mam prehnane naroky na telo. Ak by som z rozmaru 2 roky dozadu nepresiel na Olympus, dnes by som mal mozno 7D MK II a bol by som spokojny. Od tela fotaku ocakavam len aby sa dobre pouzivalo a solidne to ostrilo. U CSC je pre mna takymto fotakom G9. Ale to neznamena, ze ten fotak je dokonaly. Alebo znamena ? Proste ak mam k nemu nejake vyhrady, tak ich spomeniem, pretoze pre niekoho kto si ich precita mozu byt dolezite. Na tomto som proste nevidel nikdy nic zle, ale ak na tom nieco zle z nejakeho hladiska je, pokojne ma na to upozornite.
Vystup som myslim nikdy nekritizoval v zmysle, ze je nedostatocny (akurat mozno v kontexte ceny, ale nie subjektivne pre moje potreby). Ale ak myslis nieco konkretne co som povedal, tak to ... no, nechcem povedat zacituj, lebo to je gancovina, ale zacituj to a nejak sa k tomu vyjadrim :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 13. 1. 2019 10:56

Ganec píše:
Radek71 píše:objektiv nas neomezuje svym parametrem
On nás ale obmedzuje!

Pri zvyšovaní počtu megapixelov - teda pri zmenšovaní veľkosti jedného pixela - totižto vzniká problém zvaný "difrakcia".
Po prílišnom zaclonení objektív už nedokáže prepustiť určité detaily.
No a bez zaclonenia zase nemáva dostatočne kvalitnú kresbu.
-> teda snímače nemôžu zväčšovať počet megapixelov donekonečna

High-res shot je už v aktuálnej implementácii dokonca obmedzený: na maximálonu clonu f/8.
Pri väčšej clone už stráca význam ho používať, keďže pri vysokých clonách sa už nedajú získať žiadne detaily navyše.

-- 11. 1. 2019 00:37 --

Radek71 píše:ja se ptam na toto na co se ptam
A na čo sa vlastne pýtaš?

Sorry, ale fakt netuším. Nepíšeš s diakritikou, čím nám ostatným sťažuješ už len samotné čítanie. V celom príspevku nemáš žiadnu opytovaciu vetu (končiacu na otáznik). Veta "ja se ptam, proboha, proc by muselo umet sklo prenest nasobne vice čar, když je to seriovy proces a ne paralelni" sa možno podobá na otázku, ale nedáva žiaden zmysel, keďže nijaké sériové ani paralelné procesy sme tu zatiaľ neriešili.

Pýtaš sa prečo na high-res shot treba lepšie sklá?
No jednoducho preto, lebo dosahuje až také rozlíšenie, na ktoré bežné skla nestačia.
Zistili to na dpreview, kde zvyčajne robia testovacie obrázky so sklom mZuiko 45/1.8 na clone f/5.6.
To sklo bolo na tých 80 megapixelov natoľko limitujúce, že high-res zábery pre G9 museli nafotiť ešte raz pomocou Panasonic Leica Nocticron 42.5mm F1.2.
No a rozdiel v ostrosti tam vidno.


Jsem ted par dni mimo pocitac, pozdeji si to proctu, nicmene asi se proste nedari. "10 pionyru sazi stromecky, za hodinu jich vysadi 100. Sazi 8 hodin, ale v polovine pracovni doby se jeden zrani a jiz nepracuje. Kolik se za smenu vysadi stromecku?"

A Ganec odpovi, ze pionyri jiz stromecky nesazi. Takze jeste jednou.

Pokud MTF objektivu staci na jeden zaber, proc nestaci na 8x 1 zaber. Znamena to, ze nemuzu na motocyklu prevest 10 lidi ani kdyz pojedu 10x? Protoze motorka ma jenom jedno pasazerske misto?

Asi ne, protoze motorka nemusi mit technicky prukaz, nemusi byt palivo a jiste se najde vice pripominek. Rozumejte, treba pro 8x1 fotku ktera se SW sklada je potreba 8x lepsi MTF nez pro jednu, treba to TX popise ve dvou vetach, proc tomu tak je.
Zatim se nemuzeme dostat pres zadani.

Ted koukam na toto - (u nekoho zadani asi proslo): Radku, takže když se bude snímač miliónkrát hýbat o rozměry protonu, tak vyfotíš ty protony? Porad mi to nepomohlo, asi proto, ze to vypada, ze v tomto prikladu je pozadovana cista poctiva fyzika ale my dopocitavame. Pokud objektiv prenese 30 car na milimetr a ja mam 8 snimku kde je trochu neco jineho, protoze se pohl snimac, tedy mam 8x blok informaci s kvalitou 30 car na milimetr, tak z toho SW nic neinterpoluji? To je prece princip toho co delam, interpoluji cip i objektiv, ne? Proc ta interpolace na cip, ale na sklo?
Muzete mi dat jasnejsi priklad, protony jsou uz moc daleko. Treba priklad, kde je jedna cara na milimetr a nejaky objekt. Ja ho vyfotim 8x s stejnym rozlisenim a ted co se bude dit?

-- 13. 1. 2019 11:08 --

Myslim tim samozrejme 8x z "ruznych mist" (Gance, ne z Senice a Martina - je to v uzozovkach) jak hybe cip, nic nedostanu navic, kdyz to vyfotim 8x z "stejneho mista".
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2019 12:16

Já si to matematicky dokáži představit, máme nějaký obraz, kde jsou jedničky a nuly a další obraz(y), který zpřesňuje(í) časovou řadu, konkrétně přechody mezi datovými body.

A pak máme na výběr mezi metodami, které použijeme pro zajištění ostrých hran a plynulých přechodů mezi nimi, záleží jestli je řada statická a nemá tendenci kolísat, pak pomůže klouzavý průměr, nebo je tam konzistentní trend nahoru nebo dolů, pak zpravidla pomůže exponenciální vyrovnání. Jsou i metody pro situaci, kdy existují lokální maxima a minima, která se opakují v časových intervalech nebo pak jestliže není čeho se chytit, je možné použít model Neuronové sítě. Problém je v tom, že jednou je to tak a jindy je to jinak.

Když to brutálně zjednoduším, tak jsou v principu 3 metody:

1) deterministická = jsem schopen podle něčeho tu mezihodnotu vypočítat. Třeba udělám těch 8 snímků, a když 5x je tam jednička, tak tam dám jedničku. Ne vždy to ale funguje, je tam příliš mnoho ale. Přesto je to podle mého názoru aktuálně nejoblíbenější metoda, protože je to jednoduché.

2) stochastická - použiji pravděpodobnost. Pokud třeba absolutně nevím, jestli v textu má být ve slově samice tvrdé "y" nebo měkké "i", dám to druhé, protože se vyskytuje častěji. U fotografických motivů to je ale těžké definovat, s výjimkou známých optických jevů, třeba u korekce optických vad, pak se může i dopočtená hodnota porovnat s tou získanou dalším snímkem a přejít na metodu 1) nebo se to může kombinovat s následující metodou:

3) AI nebo umělá inteligence. Princip je na bázi neuronových sítí a samoučících se systémů. Prostě když systém pozná, že je to voda a že 90% lidí se líbí rozmazaná tekoucí voda, tak to rozmažu. A když vidím, že okolo jsou listy a větve a stromy, tak to udělám ostré. S tímhle si tak trochu hraje Arsenal, ale je tam příliš mnoho ale, tak už se na něj práší ve skříni.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 1. 2019 12:55

A Ganec odpovi, ze pionyri jiz stromecky nesazi.


:-D Hele ale tohle je pro Gance naprosto typicke. On proste neni schopny bez alespon jednoho argumentacniho klamu napsat prispevek.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2019 13:35

Fidko: Málokdy spoléhám na stabilizaci, časy typu 1/80 na zvířata nerad nepoužívám, protože se mohou kdykoli pohnout. Z JPG nepoznám, kam bylo přesně ostřeno, ale peří před očima mi připadá o kousek ostřejší, než oči, pokud bylo ostřeno na oči, tak tam vidím FF, totéž u těch zvířat, u toho jednoho to vypadá, jako by bylo ostřeno na ten dráp.Šum tam vidím vyšší, než u D500, ale to mne tolik neruší jako to zaostření. Máznuté by to být nemělo, když tam máš čas 1/1600s.

Pro srovnání s D500 a 300/4:

Obrázek

Jinak já si myslím, že na spoustu fotek je Panasonic nebo Olympus v pohodě, ale u těch nesvětelných objektivů se člověk snadněji dostává na limit a u témat jako je BIF dříve nebo později pozná, že to není to pravé ořechové. Já jsem si pro sebe porovnával fotky zvířat a ptáků z D500 a z D850 a dospěl jsem k jednoznačnému závěru, že fotky z D850 vypadají lépe.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 1. 2019 15:01

Ja som zatial so stabilizaciou v Olympuse/Panasonicu problem nemal. V zmysle, ze mi umoznuje z ruky fotit dlhym eq ohniskom, nie, ze mozem vdaka nej fotit BIF na 1/60 ako by to tvrdil Ganec. Bola to len reakcia na to co sa tu spominalo o stative, akoze je k vacsim objektivom na FF. Osobne nepoznam objektiv na mFT ku ktoremu by som potreboval stativ kvoli velkosti, alebo vahe. Toto je proste plus toho systemu a za tym si stojim.

Co sa kvality tyka a limitov tyka, tam to velmi nema zmysel riesit. mFT je proste horsie. Pamatam si ako som si domov doniesol zo ZOO seriu asi 100 fotiek zliezajucej pandy cervenej a skoro vsetky boli rozmazane proste preto, ze som odmietal ist s ISOm nad 1600. To je tak nejak moj limit na zvierata, minimalne pokial necvakam na priamom slnku. To limit urcite je, mat snimac o 2EV vykonnejsi by bolo ohromne plus, ale pri dnesnych technologickych moznostiach by to znamenalo mat vyrazne vacsi fotak a pre mna vacsie naklady a menej komfortu. A momentalne riesim to, ci si to mozem dovolit, pretoze to je zase iny limit, konkretne, ze si so sebou na cesty lietadlom (uz teraz mam na prvu polovicu roka naplanovane tri) nebudem bravat teleobjektivy.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2019 15:30

To letadlo řeším také, zatím mám naplánované dvě cesty, jednu do Benátek (plus tři přilehlé ostrovy) a druhou na Sri Lanku (i když jsem minulý rok tvrdil, že nikam daleko už nepoletím, protože člověk tráví spoustu hodin na cestě). V Evropě ale nevíme, kam jet, buď jsme tam byli, nebo je to tam blbý.

Na té Srí Lance plánujeme cca 4-5 míst, včetně krátké cesty místním vlakem po čajových plantážích, takže fototechniku potřebuji mít snadno přenosnou.

Nevidím to jako drama, do fotobatohu dám tablet a peněženku, místo D500 vezmu D850, k tomu 20/1.8, 85/1.8 a 300/4. Minule jsem měl ještě 70-200/4 a stativ, asi je vezmu znovu. Foťák dám pak na řemen, batoh bude mít cca 5 kg a to není problém ani pro moje záda.

V listopadu nebo prosinci vezmu s sebou svetr do letadla, v červnu bych se pokusil přes sebe hodit deku a vydržet let v triku s krátkým rukávem a zbytek oblečení dokoupím případně na místě, maximálně vezmu s sebou lehkou bundu, ta se občas hodí i večer. Manzelka asi sebou stejně potáhne kufr :-)
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 1. 2019 15:43

Nad Benatkami som premyslal tiez, nad karnevalom, ale nakoniec sa na to asi vyprdnem. Ale tiez idem do Talianska, no do Rima.

Ono vies, u mna je rozdiel ten, ze mam na to mensi budget, takze to budu par dnove vylety cez low-costove spolocnosti a ono je to sice "lacne", ale akonahle sa zbalis, mas problem. Napriklad nedavno ked som letel na Malorcu, mal som v prirucnej batozine fotobatoh s Mavic Airom, G9, 40-150, 12-40 a 100-400. Ten batoh bol v prirucke vedla oblecenia a podbnych blbosti. S vacsim systemom by som potreboval dalsi kufor na oblecenie a podobne zalezitosti ktore by sli do podpalubia. Vtedy by som mal znacny priestor na vybavu a mohol by som poletovat hoc aj s FF. Alebo si proste povedat, ze teleobjektivy nepotrebujem, s niecim an urovni 70-200 f4 si bohate vystacim a zvysne skla uz zbalim lahko. Toto je zatial in progress. Ja sa do zmeny prilis nevrham, pretoze aktualne je tazko povedat aky system ma zmysel a aky nie. SONY vyzera slubne, ale poslednu dobu mam trochu lepsi pocit aj s Canonu a som zvedavy aj na ten L-Mount.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2019 17:01

Do těch Benátek letíme s EasyJetem, u takhle krátkého letu nemá cenu řešit komfort a tahat se po Benátkách s větším množstvím kufrů je stejně blbost, každý bereme jedno zavazadlo (já s fototechnikou) a jeden kufr na kolečkách pro všechny. Na Srí Lanku sice letíme v business class, ale ani tam nemá cenu do letadla více než 2 příruční zavazadla. I když váhový limit je někdo kolem 40 kg, neměl jsem nikdy více, než cca 16 kg včetně fototechniky.

Já jsem si také myslel, že na FF nutně potřebuji delší teleobjektivy, ale zatím ani s D850 nemám potřebu něčeho delšího, než 300mm, 1,4x telekonvertor skoro vůbec nevyužívám. Občas by se mi hodilo světelnější sklo, ale pro těch pár fotek bych se s nimi do letadla netahal, nejraději bych si je vždy půjčil namístě. Není to ale tak jednoduché, konkrétně na Sri Lance v hlavním městě je sice několik autorizovaných Nikon obchodů, ale na půjčení toho mají minimum, aktuálně třeba jen Nikon AF-P DX NIKKOR 70-300mm F/4.5-6.3G nebo 70-200mm f2.8 VRII, nic delšího a světelnějšího. Se stativy naprostá bída, zato ale nabízí na půjčení drony DJI Inspire 1 a DJI Phantom. Takže zatím nemám potřebu koupit žádný nový teleobjektiv, měl jsem před koupí D850 předběžně vyhlídnutý 500/4 nebo 500/5,6 PF VR, případně 200-500/5,6. Roli možná hraje i rozmístnění AF bodů, s D850 nekomponuji tak natěsno.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 13. 1. 2019 17:03

No vzdyt jo Fidko, jiste, ze zalezi jak na osobnich preferencich tak na urceni te vybavy. Kdybych měl foťák na fotovýpravy do ciziny, možná bch taky uvažoval jinak, samozřejmě by to záleželo na rozpočtu, možná bych netahal ani MFT, jen třeba mobil a nebo na druhé straně třeba bych si vždy na místě najmul nějakýho profi fotografa a jen ho instruoval, co a jak si přeji nafotit.
Jak jsi psal, že mám citovat :) ne ne ne nebudu to hledat, není mým cílem tě přesvědčit, chtěl jsem jen upozornit, že mi to tak přišlo, že IMO prezentuješ vyšší nároky na tělo než na skla. Mohl jsem tě špatně pochopit, mohl jsem špatně číst nebo naopak mohlo mi to přijít správně, ale tak jak tak myslím, že to není až tak podstatné.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 1. 2019 17:29

Já vnímám, že Fidko si je vědom limitů, které to jeho tělo má více než dobře. Technicky vzato, sklo hraje podle mne větší roli, než tělo, zejména v případě stejně velikosti snímače. Výjimky jsou podle mne v procentech, kdy třeba AF u D7200 nebo 7500 nestačí na zachycení pohybu nebo v případě Sigma Art skel má problém s kompatibilitou. Fotka ze Sonnaru je skvělá i na D7200, fotka z 50/1.8G je na D850 o kousek lepší, než z APS-C, ale pořád to technicky není skvělé. Tak to vnímám, u někoho jiného to může být jinak.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 1. 2019 17:39

pemar: ono D850 s tym rozlisenim a 300 f4 uz nie je uplne kratke, to je fakt. Navyse ta 300 f4 je aj dost lahke sklo, aj ked myslim nie uplne male. Nad A7r III + Sigmou 100-400 som premyslal ako nad alternativou, ale presvedceny o tom zatial nie som. Ina varianta by bola 24 Mpix APS-C a k neamu nejaky FF na ktory by slo vesat rovnake skla a ktory by som mohol pouzit ked by som nepotreboval dlhe ohnisko. Tie SONY FF nezaberaju ziadne miesto a pokial clovek nema vyssie naroky na AF, stoja par drobnych.

chvd: ono to nemusi byt nutne citacia, staci myslienka. Myslim, ze cielom ani jedneho z nas nie je hadat sa, alebo si nieco dokazovat. Skratka ak myslis nieco konkretne, staci to napisat a ja sa pokusim to nejako obhajit.

Inak teda este k tym narokom. Chcel by som nieco ako 7D MK II, nejaky zakladak, Tamron 10-24, Tamron 70-210 f4 a tamron 100-400 f pomerne malo svetla.

Toto je zostava ktora by mi uplne vyhovovala. Vyborne zvladnute telo, sice trochu slabsi snimac, ale vyborny AF a ovladanie. Objektivy skor priemerne, ale pre moje potreby dostacujuce. Problem je, ze som dva roky dozadu z rozmaru urobil tu chybu, ze som presiel na CSC a hoci este stale plne nedospeli, spat k DSLR sa mi uz nechce. Telo riesim mozno viac kvoli tomu, ze ten zaklad este nie je na urovni zrkadloviek. Ale opat. G9 je fantasticky fotak, bez zasadnych nedostatkov. Akurat ma teda vytaca, ze v nom hrkaju objektivy. To by sa pri tej cene diat nemalo.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků