Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 12. 1. 2019 08:49

Sigma 135/1.8 a Sigma 85/1.4 jsou ostrostí na úrovni nejlepších Zeissů, připadaly mi trochu slabší, než Sonnar v protisvětle, ale za ty peníze jsou fakt skvělé. To platí i o Sigmě 105/1.4, ale žádný oběd není zadarmo, v tomto případě je to za cenu opravdu těžkého objektivu, pokud si dobře pamatuji, tak 105mm Art je o cca 600 grammů !!! těžší než můj Nikon 105/1.4.

Další můj poznatek se týká foceni pohybu, Nikon má minimální odpad, zatímco u těchto Sigma objektivů jsem měl na D500 při extrémním testu (f1.4 a rychlá chůze proti mne za horšího světla) odpad veliký, pravděpodobně za to mohl firmware a špatná komunikace mezi tělem a objektivem. Je mi jasné, že tyhle Sigmy nejsou dělané na Sport a asi by to šlo vyladit, kolegovi se to nějak se 135/1.8 a 85/1.4 podařilo, ale přes nakonec pozitivní zkušenost se Sigma servisem se mi do toho nechce. Ohledně přesnosti Nikon u 105/1.4 těží ze “zastaralé konstrukce”, má to ostření přes převod, který mu umožňuje dosáhnout jemnější krok a výjimečnou přesnost. Já jsem z toho měl strach a nevěřím tomu z hlediska dlouhodobé kvality, ale zatím to funguje na jedničku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2019 08:56

Samozrejme chapem, ze ART su vyborne skla, ale pointou bolo, ze je mozne ich vyrobit lacno. Mimo ine, narozdiel od preimovych Olympusov, Sigma sa pokial mviem stale vyraba v Japonsku. Cina by urcite naklady stlacila dole.

Co sa tej vahy tyka ... je zvlastne, ze je tam taky rozdiel. Ta opticka konstrukcia tam asi bude trochu zlozitejsia.

V kazdom pripade je to podla mna pre L-mount prinos, ze tam Sigmu maju. Panasonic skla ma prilis nezaujimajul, Leica bude draha, ale prave Sigma by to mohla ozivit ak by tie skla nestali viac nez v sucasnosti len preto, ze by zrazu boli "znackove".
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 1. 2019 09:13

On je tu ještě jeden aspekt, a to je “charakter”. Ten Nikon má malinko posunuté barvy směrem k teplejším odstínům, ale ve výsledku na mne fotky z Nikonu působí příjemněji, než ze Sigmy Art. A druhá věc je protisvětlo, fotka na f1.4 nebo 2.8 z toho Nikonu vypadá parádně, skoro jako ze Sonnaru, který to má jako parádní disciplínu. Neříkám, že ta moje Sigma Art je špatná, ale není to tak dobré.

Jinak co jsem si tak všiml, továrna Sigmy je velmi kompaktní a prakticky nemá žádné zbytečné ztráty, i vztahy mezi inženýry a dělníky jsou velmi těsné, minimum neefektivnosti, prostojů nebo ztrát. Klasická japonská špičková organizace továrny, kloubouk dolů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 12. 1. 2019 09:18

Fidko píše:A neprecenuje sa trochu ta narocnost vyroby kvalitnej optiky ?

Na mftrumors bol par tyzdnov dozadu clanok od chlapa ktory skusal cez adapter Sigmu 105 f1.4 ART myslim a vysledok bol, ze bol prinajmensom tak ostry ako 75 f1.8 ktory je na mFT z hladiska ostrosti prakticky etalon a to kvoli hustote a velkosti pixelov na mFT snimaci uz nieco znamena.

Osobne si myslim, ze solidna ostrost je dnes uz prirodzenou vlastnotou modernych objektivov.

No a co sa Panasonicu tyka, velku doveru v tu znacku pokial ide o skla nemam, ale na mFT sa podla mna po nejakej dobe vykaslu a na L-Mount tam maju Sigmu ktora ostre skla zvlada slusne. Neviem do akej miery bude prebiehat ta spolupraca Leicy/Sigmy/Panasonicu a ci sa to bude tykat aj nejakeho sharovania "know-how", alebo nie.

Tak ale kvalitni sklo na FF je trochu něco jiného nez kvalitni MFT z hlediska nároku na výrobu čoček si myslim teda.
A řeč šla o sklech na budoucí FF Panas, pokud jsem to teda nepopletl.
Samozřejmě mohu mít mylné info, v reálu se nezabývám zajišťováním dodávek optiky, nicméně to tady nejspíš nikdo nemá 100% jisté info z reálu o tom, o čem si tu mnohdy píšeme.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2019 09:57

No lenze to je prave to. Ked sa niekde opytas pre tie Zuika stoja take palky aj ked musia kreslit na 4x mensi snimac, odpoved zvycajne je, ze je tazsie vyrobit sklo ktore vykresli taku hustotu pixelov. A teraz sa v tom vyznaj ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 1. 2019 10:34

Koukám na Lumix G Leica Vario Elmarit 12-60/2.8-4 za 899 dolarů, Lumix G Leica Vario Elmarit 100-400mm / f4.0-6.3 za 1599 dolarů, Lumix G Summilux 12mm f1.4 za 1299 dolarů a Lumix G Summilux 42,5 f1.2 za 1399 dolarů.

Ty první dva bych nekoupil kvůli světelnosti, z toho čtvrtého jsem viděl parádní portréty od Sohaila Karmaniho. Při dnešní situaci na trhu mi přijde jako lepší řešení koupit nějaký levný FF, je to sice trochu větší a těžší sestava, ale takový Nikon D750 se Sigmou 24/1.4 nebo A7III s Batisem mi přijde jako lepší řešení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2019 10:44

Ono zalezi na co. Napriklad tu 100-400 ja osobne nemam rad, pretoze cena je dost vysoka, zoomovat s tym prakticky poriadne nejde (skor si len prednastavit ohnisko) a slnecna clona je riesena dokona hlupejsie nez na Olympusoch 17 a 75 f 1.8 (Teda, mne to pride hlupe. Je to riesene takym tym srobikom ktory sa zakruca. Ak to ma nejaky vyznam, prosim vysvetlit a odvolam to). Ale opticky nie je najhorsi a je velmi kompaktny. A ta eq svetelnost vyjde dost blbo, to je pravda. Ale inak sa s tym nefoti zle, pretoze je stale dost lahky na to aby si s nim dokazal fotit aj cez displej.

Konkretne tento objektiv by si na FF nahradzal tazko, pretoze pre rovnaky dosah by si asi potreboval podstatne tazsie sklo aj v pripade, ze by si fotil nejakou D850, alebo A7R III.

Inak nejake "dalsie" info k E-M1X. https://www.43rumors.com/ft5-new-leaked ... ound-3000/
Novy teaser: https://www.43rumors.com/new-olympus-e-m1x-teaser/

Za tie peniaze si podla mna mohli dat zalezat viac. Ten layout je podla mna velmi podobny E-M1, akurat toto ma joystick, co ma dnes ale kazdy trochu drahsi fotak. Inak rollery podla mna horsie umiestnene nez doteraz, cudlikov asi rovnako, ostala tam ta paka vedla hladacika ktora teda mne nepride velmi uzitocna. Grip vyzera byt rovnaky, taky Nikon like (nemam rad :D ). Som naozaj ohromne zvedavy ako sa toto bude predavat.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 1. 2019 12:17

S tím rozsahem je to trochu gancovina, jednak je podle mne v praxi vždy lepší jít blíž (pokud mezi tebou a objektem není ta řeka plná krokodýlů). EQ 800mm FF mi přijde extrémní, něco jako 600/4 + TC nebo 500/5.6 + TC si dovedu představit, ale praktický smysl mi to moc nedává, i v Africe kolega vystačí s 600/4 a většinu má s 400/2,8. Já mám třeba i fotky tygrů nebo hrochů, kde jsem byl s 300mm na D500 už moc dlouhý.

S tou hmotností bych u FF z toho drama nedělal, Nikon 500/5.6 ED VR má i s telekonvertorem jen něco přes 1,5 kg, to je cca hmotnost 70-200/2,8, kterou není problém udržet v ruce. Ten Nikon 600/4 je ale trochu jiný případ, má kolem 4 kg a to už podle mne chce stativ, i když asi záleží na fotografovi, s dvaapůlkilovým Nikonem 200-500/5,6 spousta lidí fotí z ruky a 400/2,8 mají jen na řemenu nebo s monopodem. Ten stativ mi ale dává smysl i z jiných důvodů, například kvůli chvění vzduchu a třesu rukou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2019 12:43

To zalezi od toho co povazujes za lepsie. Pokial vystup, tak ano. Pokial komfort ... to je ina otazka. Samozrejme, ludia vacsinou nefotia aby sa citili komfortne, ale ak fotis len ako amater, pre radost a barlicky Ti prinasaju vacsiu radost z fotenia, tak preco nie ?

Urcite netvrdim, ze bez 800eq sa neda zit. Vcera som videl BIF foto s 12-60 a to nie je uplne adekvatny objektiv tomuto zanru :) Aj preto zvazujem, ze mozno by mi uplne stacilo nejake APS-C SONy so Sigmou 100-400, pripadne Fuji X-H1/X-T3 so 100-400 a nepotreboval by som premiove mFT fotaky aby to ostrilo. Ale Panasonic 100-400 som mal a na 400mm som fotil. Rovnako tak pomerne casto vidim fotky s 300f4 + 1.4 TC, takze sa to asi pouziva. Tu je krasa mFT systemu, ze sa s tym da fotit pomerne pohodlne, pretoze na ziadny z tychto objektivov nepotrebujes stativ. Ta stabilizacia to zvlada s prehladom a bez trapenia. Musis akurat akceptovat nizsiu technicku kvalitu, predovsetkym asi tu vacsiu HO.

Uz som to pisal viac krat, mFT sa mi pozdava, pretoze vsetko co potrebujem/chcem zbalim do prirucnej batoziny este aj s dronom a oblecenim. Porovnatelnu moznost mi ziadny iny system neponukne. Otazka s ktorou bojujem je, ci je pre mna nutne tahat po dovolenkach a vyletoch lietadlom teleobjektivy.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 12. 1. 2019 12:45

Ano, s 200-500/5,6 sa da fotit z ruky, otazkou je vsak ako dlho. Ja mam po 2 hod.celkom dost. Preto som si napr.na lietadla kupil Sigmu 100-400, s ktorou nie je problem fotit z ruky cely den. Aj ked by 200-500 davala urcite lepsi vystup.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2019 12:53

https://www.digimanie.cz/canon-potvrdil ... en-to/7651
Neviem, mozno som Canon fanboy a ani o tom neviem, ale nejak zacinam mat z toho sytemu dobry pocit. EF skla na tom udajne funguju vyborne a viac od toho vlastne ani nepotrebujem.
Sucasne "Rko" bude do leta stat nieco malo nad 1000eur a to uz by mohla byt zaujimava volba ak vezmem do uvahy arzenal dostupnych objektivov (aj ked len cez adapter).

-- 12. 1. 2019 12:54 --

https://www.digimanie.cz/canon-potvrdil ... en-to/7651
Neviem, mozno som Canon fanboy a ani o tom neviem, ale nejak zacinam mat z toho sytemu dobry pocit. EF skla na tom udajne funguju vyborne a viac od toho vlastne ani nepotrebujem.
Sucasne "Rko" bude do leta stat nieco malo nad 1000eur a to uz by mohla byt zaujimava volba ak vezmem do uvahy arzenal dostupnych objektivov (aj ked len cez adapter).

-- 12. 1. 2019 12:55 --

https://www.digimanie.cz/canon-potvrdil ... en-to/7651
Neviem, mozno som Canon fanboy a ani o tom neviem, ale nejak zacinam mat z toho sytemu dobry pocit. EF skla na tom udajne funguju vyborne a viac od toho vlastne ani nepotrebujem.
Sucasne "Rko" bude do leta stat nieco malo nad 1000eur a to uz by mohla byt zaujimava volba ak vezmem do uvahy arzenal dostupnych objektivov (aj ked len cez adapter).
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 1. 2019 14:15

Já jsem také koupil 300/4 PF, i když by se mi opticky více líbily 300/2.8 a zejména 400/2.8, ale vyhodnotil jsem je na můj způsob focení jako moc těžké a velké, od kolegy si mohu cca 48 týdnů v roce půjčit 400/2.8 a neudělal jsem to zatím ani jednou, možná to udělám letos na Srí Lanku, ale spíše ne. Hodně by mne zajímal objektiv typu 400/4 nebo 500/4, kdyby byly cca do 1.5 kila. On problém je i v tom, že to beru do letadla jako příruční zavazadlo a běhat někde po letišti s 10kg považuji za pakárnu. Co se týče té světelnosti, tak 5.6 beru jako horní limit, takže 300/4 + 1.4 telekonvertor beru jako můj strop. U 500/5.6 mi už těch 5.6 vadí, kdyby to bylo f4, není co řešit a klidně bych na to pak dal i ten telekonvertor.

Fotky ze 400/2.8 vypadají na D500 o hodně lépe, než z 300/4 + TK, na D850 pak není co řešit, nicméně s tímto ohniskem udělám pár fotek za rok, ten objektiv je na nošení přitom úplně jinde, než 300/4 a zabírá spoustu místa, nejlepší řešení by byla půjčovna.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 12. 1. 2019 15:19

Fidko píše:No lenze to je prave to. Ked sa niekde opytas pre tie Zuika stoja take palky aj ked musia kreslit na 4x mensi snimac, odpoved zvycajne je, ze je tazsie vyrobit sklo ktore vykresli taku hustotu pixelov. A teraz sa v tom vyznaj ...

Opět..sice v reálu nejsem obchodník s čočkami, ale tak nějak je známo, že čím větší čočka tím déle se vyrábí - a je to myslím i tak nějak logické.
Ty menší do levnějších objektivů bývají tuším i výlisky z plastů.

-- 12. 1. 2019 15:36 --

Fidko píše:Konkretne tento objektiv by si na FF nahradzal tazko, pretoze pre rovnaky dosah by si asi potreboval podstatne tazsie sklo aj v pripade, ze by si fotil nejakou D850, alebo A7R III.

No jo, jenže tohle je pohled řekl bych hodně přes parametry, ne moc z praxe a když z praxe tak s malými nároky na kvalitu.
Ono totiž zoomy těchto tele rozsahů dávají podstatně horší výstup, ať už co do ostrosti či co do reálně vykreslených Mpx. Takže ono třeba telezoomy jako je 150-600 od Tamronu například, ono to vypadá lákavě, ale když s tím pak jdou lidi v reálu fotit ptáčky, tak zjistí, že musí clonit aspoň na 8, což jim zvedá ISO a fotky ptáčků z toho pak jsou dobrý mnohdy max tak na internet nebo je to třeba "překreslit" v postprocesu. Nemyslím, že by jakýkoliv telezoom či jak se to správně nazývá dával výsledky aspoň trochu srovnatelné s objektivy s pevnými ohnisky. Ty limity tam prostě jsou a to je myslím i důvod, proč kvalitnější zoomy jsou 70-jen200. Svědčí o tom i to, že skoro každý, kdo přejde na 70-200 třeba ze 70-300, ten 70-300 přestane používat.
Ona ta delší ohniska jsou prostě dosti limitující už kvůli světla. Nechci se tu naparovat a tvrdit, že jako ta delší ohniska jsou špatná, ale mají dost značné limity obzvláště pokud jde navíc o zoomy.
Takže ano, potřeboval by jsi podstatně těžší sklo, ale dostal by jsi výstup na jiném levelu podle mne.
Je to prostě něco za něco jako všechno všude :)

-- 12. 1. 2019 15:41 --

Fidko píše: Som naozaj ohromne zvedavy ako sa toto bude predavat.

Já myslím, že lidé očekávají zbytečně moc od nových produktů. Výrobci přitom usilují o maximální profit nikoliv o maximální inovaci či kvalitu.
Investovat do marketingu a komunikace s davem je mnohem efektivnější než investovat do kvality a technologie-mnohdy tedy.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 1. 2019 15:57

Zase tvrdit, ze Panasonic 100-400 robi fotky na FB nie je uplne fer. Tie naroky su individualne. Pre niekoho neexistuje dostatocne makke sklo an to aby mu vadilo a niekto nebude spokojny nikdy s nicim. Pre moje potreby, alebo mozno skor tuzby je vystup sucasnych premiovych skiel mFT dostatocny a to sa tyka asi kazdeho jedneho skla bez ohladu na to ci ide o zoom, alebo prime. A myslim, ze by som si v pohode vystacil aj s tym Tamronom, ak by som to mal an co nasadit. Ono je vo vysledku "asi" stale lepsie zobrat fotku fotenu na 600mm f6.3 z toho tamronu, nez robit eq vyrez fotky fotenej polovicnym ohniskom.

Pre moje potreby bol ten Panasonic dostatocne ostry aj ked zlepsit, obzvlast vzhladom na cenu by slo. Faktom proste je, ze na iste zanre skratka 70-200 nestaci a nie kazdy sa chce crcat s obrovskym sklom, ci uz pevnym, alebo zoomom. Je hromada ludi vratane mna ktora obetuje kvalitu vyslednej fotografie za trochu flexibility a pokial som vo vysledku s tym ako to vyzera (minimalne po technickej stranke) spokojny, tak preco nie ?

Ludia ocakavaju vela, pretoze vyrobcovia za to platia vela :-) A7 III bol obrovsky posun, X-T3 sa tiez nezlepsil zanedbatelne a pritom zlacnej, takze od fotaku ktory stoji o polovicu viac nez sucasne mFT spicky v case uvedenia sa ocakava dost :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 12. 1. 2019 17:50

Ja nepsal, ze na FB, ale na internet, tim jsem myslel různe galerie třeba, prostě na prohlížení na počítači tak nějak zhruba. Tuším bych P100-400 úplně nehaněl, když jsem ho asi ani neměl v ruce. Ale zase vím, že ty limity tam prostě jsou, není reálné, aby nebyly.
Jistě, že každý má své nároky, většině stačí fotky z mobilu .... ne, to nepřeháním, to je realita, většině stačí fotky vypadající hůře než mé třeba 13x18 tisky z Practicy či Zenitu dělané navíc systémem cvak cvak cvak, už si ani nepamatuji, co jsem na té Praktice vlastně nastavoval a jak to fungovalo. Většině lidí to vážně stačí, rozmázlé, s nesmyslnou WB ujetou ale vážně o kus, klidně pootočené třeba i o 15 stupňů.
A snad se teď neurazíš, ale když tu na jedné straně špekuluješ nebo přemýšlíš, kdy a jak a jestli pořídit něco nového, přičemž máš co máš a na druhou stranu píšeš o tom, co by ti asi stačilo v těch objektivech a co by si asi oželel, tak mi to prostě nějak vůbec nejde dokupy. Jakože ve smyslu na jedný straně docela dost velký nároky a na druhý mi to přijde nevyváženě nízký nároky. Ale samozřejmně to je můj pohled a fakt ti tvůj neberu, jen píši, jak mi to přijde.
Ono hlavně mi přijde, že ta honba za novými nabouchanými hlavně teda těly je docela výsadou hlavně lidí na netu. Ti, co fotí hodně v reálu to většinou až tak moc neřeší.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků