Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 15. 11. 2012 06:11

Kurnik...mat Tvoje starosti a tolko casu na pisanie takych slohov, tak som happy. Chod radsej fotit.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Pety 15. 11. 2012 07:00

"Kompakty nahradí mobily" - až naprší a porostou kvedlačky. Mobily můžou leda tak trochu omezit počet těch nejhůř fotících typů kompaktů (to bude jen dobře), takže výrobci zkusí (mnozí už zkouší) přesunout se k lepším kompaktům s přiměřenějším rozlišením a světelným objektivem. Pokud trh mizerně fotících šuntů klesne o deset, dvacet procent, doufejme, že vycouvají nejdřív experti typu BENQ, Sanyo, Jenoptik a Orava, většinou prodávající jako OEM ksindly od Aipteku, což bude jen a jen dobře.

Bezzrcadlovky si už rozhodně vydobyly své místo na slunci a ukusují značnou část trhu, zatím ovšem hlavně těch DSLR, které se už nevyrábějí. Je víceméně jisté, že časem ukousnou značnější podíl i canikonu, ale nebude to tak rychle a nebude to 100%. Na smrt APS-C bych to ještě nejmíň 10 let neviděl. Leda že by výrobci neustáli tlak na cenu, ale ten není nijak veliký, bezzrcátka většinou nejsou nijak extra levná.

Petr Luňák: Opravdu jsi o půlnoci potkal na Karlově mostě tolik fotografů s tabletem? :D (jen humor, je mi jasné, že jsi myslel včera.)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 11. 2012 08:19

OM-D je fantasticky, na tomto fore vynasany do neba, no napr. jeho snimac len dobehol ten "na tomto fore hnusny APSC 18Mpx Canon", ktory ma uz asi 3r a je z kazdej strany kritizovany vraj pre jeho nepouzitelnost... zisk ktory priniesol vyrobcovi nespravi Olympus ani za 15r existencie, pre fotky ich majitelov plati to iste...
Ved aj 550D, ci D3100, alebo dokonca krajinarske Pentaxy dokazu lepsie sledovat objekty, alebo maju s AF vyssiu/podobnu rychlost serioveho snimania, ci rovnako kvalitny obraz... a to za nizsiu cenu a uz dlhe roky.... Kompakty s vymennymi sklami su super vec, no DSLR nedokazu plne nahradit (zatial) a jediny ich konkurenti su drahe mydla (aj tie sa postupne menia a zvacsunju snimace), ktore su zasa tlacene zospodu mobilmi....

...takze APSC DSLR tu zostane este velmi dlho, o to sa netreba bat - ma svoje vyuzitie, opodstatnenie, predaje, zisky... byt ich vyrobca, tak nevidim najmensi dovod, pre co v nich nepokracovat :)

EDIT: este jedna vec... trzby Olympusu za posledny rok su cca 129mld yen... Canon Imaging ma za posledne 3 mesiace 330mld yen... neviem, ci je to az take akutne...
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 15. 11. 2012 09:14, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 11. 2012 09:11

Já vím téměř přesně, kdy bude konec APS-C oznámen.. bude to (dle toho cizáckého kamenného trhacího kalendáře) ke konci tohoto roku, kdy bude na ulicích možnost spatřit majitele tohoto podivného formátu s jejich stativy a monopody, na kterých budou mít připevněné cedule "KONEC SE BLÍŽÍ!!!", stejně jako ostatní zvěstovatelé zkázy.. :nenapadne

Petr Luňák: To zas naopak já jsem naposled na Mostě, na Hradě a okolí potkal uživatele s širší paletou .. Neokukoval jsem každého s foťákem, ale zhruba: 4 PENy, 1 NEX, 1 Alpha (to je asi jako potkat jednorožce), 2 Olympusy 4/3 (plus 1 já), blíže neurčený větší počet středně velkých chrastítek od CaNikonu a dvě velké řehtačky*, záplava kompaktů všech velikostí, stáří a barev a pak neodmyslitelní gayPhonisti.

*..z čehož jednu tu velkou řehtačku měly dvě mladé Rusky, byl to pohled k popukání (a je k vidění poměrně často). Zřejmě mafiánské dcerky či tak něco, podpatky asi 10cm, minisukně za jakéhokoliv počasí a v ruce Megafoťák - byl to 1Dnevímkolik, samozřejmě s hypersklem a externím bleskem, nesměla chybět monstrózní sluneční clona, aby bylo vzezření dokonalé. Celou tuto kombinaci navíc vždy když to šlo držela dotyčná jednou rukou.. opravdu bych chtěl vidět výsledné fotky...

Pety: 10let to možná budou lidi ještě používat, ale přechod na jiný formát (či alespoň zánik segmentu APS-C zrcadlovek) je více než pravděpodobný dříve. APS-C nemá velké výhody, a v případě Canonu ani podporu.

landov: Třeba to Tomáš píše během extra dlohuých expozic... :lol:
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 15. 11. 2012 09:12

Já si třeba myslím, že oba systémy můžou žít v pohodě vedle sebe, akorát se časem více vyprofiluje trh. V časech kinofilmu taky existovaly různé kategorie foťáků a je taky fakt, že jen největší laici se dokázali chytnout kraviny typu APS-C kompakty, nebo Olympus IS či jak se ta hrůza jmenovala. Velkou váhu na úspěšném prodeji CSC má podle mně to, že to je pořád novinka, CSC se seťákem -vyjma těch skládacích- je prostě otřes. Dalším argumentem pro přežití APS-C DSLR je výrobní cena- podle mého odhadu nepoměrně nižší než u CSC.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 15. 11. 2012 09:13

Pan Eichler je placený Olympusem, toho nelze brát vážně.

Pokud jde o prodeje bezzrcadlovek, Canon i Nikon se zatím drží překvapivě dobře. A celkově podíl bezzrcadlovek z prodaných fotoaparátů navíc v Japonsku mírně poklesl:
http://photorumors.com/2012/11/01/top-1 ... -in-japan/
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 15. 11. 2012 09:26

Skoro bych se odvážil domněnky, že pokud trochu poklesl podíl bezzrcadlovek, tak to nemuselo být ve prospěch zrcadlovek. Všimli jste si, jak v poslední době přibývají lepší kompakty?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 11. 2012 09:44

reign: řekl bych, že co se týče výrobních nákladů, tak jsou právě CSC mnohem levnější na výrobu než zrcadlovky, především díky absenci hranolu a dalších optických a mechanických částí, které jsou v zrcadlovce jen kvůli přenosu obrazu. Ten zbytek je víceméně stejný pro oba typy aparátů.

kozakm: Japonsko je velmi specifický trh, kde se chytne klidně i Pentax Q.. nemyslím si, že prodejní čísla odtamtud zrovna odrážejí celosvětovou situaci. Zatímco u Nikonu bych si ještě možná dokázal představit cílovou skupinu zákazníků, u EOS-M ani v deliriu.

Pety: Kompakty sice přibývají, ale cenově jsou kolikrát výš než bezzrcadla. Nevím kdo si například koupí Sony RX1, když za zlomek ceny můžu mít některý z lepších m4/3 modelů i s kvalitním (a hlavě vyměnitelným) sklem, byť možná v ne tak uhlazené formě. Nicméně s postupným zlevňováním kompaktů jako je třeba XZ-2 se určitě rozroste počet lidí, kteří o ně projeví zájem a dají jim přednost před levnějšími matladly.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 11. 2012 10:03

Se načekáme. :) AF v bezzrcadlovkách má totiž ještě pořád co dohánět.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Flor.cz 15. 11. 2012 10:36

Tipl bych, že APS-C DSLR se prodávají hlavně ze setrvačnosti, lidi mají za ta dlouhá léta zafixováno, že zrcadlovka je to nejlepší, co se dá koupit. Což se pomalu mění, v Japonsku rychleji.

Lidí, kteří potřebují výkon DSLR je v populaci zlomek procenta, ti si pořídí FX. Zbytek DSLR nepotřebuje, a je jen otázka času, kdy široké masy zjistí, že třeba NEX či PEN fotí úplně stejně dobře jako APS-C DSLR a ještě k tomu umí narozdíl od DSLR při videu kontinuálně ostřit. Což je pro takové to domácí točení klíčové.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HmepSd 15. 11. 2012 10:47

Takovy hezký základ na flame.

Stačí vyjít z toho, že už dnes bezzrcátka většinu populace v ničem neomezují a dělají pěkné fotky, které se líbí jim i přátelům. Naneštěstí jsou takové snímky dány fyzikou, takže si jen počkáme až ji přijatelně nasimuluje technika a budeme fotit klidně mobilem. Samozřejmě těžký foťák může chtít tahat jen čistý masochista, když mu stejný výsledek poskytne 100g mobil.

Ta minorita na fyzice, na ní sice zůstane, teď prakticky dělají reklamu velkým foto systémům, tak se to jednou zlomí a normální fotografové na to už neuslyší. A pak se konečně dočkáme toho oblíbeného, z té olympiády prodávají fotky z mobilu. :-)

Jednoduše když to přeženu se tahle ekonomika vyprofiluje, na dělání fotek středoformátem nebo mobilem.
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 15. 11. 2012 13:43

FotoABC: Viděl jsem spoustu turistů, jak se zrcadlovkou fotí přes displej, nejspíš proto, že na lowend DSLR optický hledáček připomíná spíš světlo na konci tunelu. Myslíš, že to co jsi napsal skutečně zajímá běžného spotřebitele, co chce nějaký foťák na focení dětí? Protože takových lidí je zdaleka nejvíc a jsme o opět u těch pár procent lidí, kteří dokáží ocenit výhody DSLR. Pro většinu spotřebitelů bude daleko zásadnější to video.

Jinak Sony nedávno uvedla na trh fullframe SLT, asi to s tím el. hledáčkem nebude zas tak špatné ;-) V profi videokamerách je el. hledáček už roky a nikdo s tím problém nemá, je to otázka zvyku.

-- 15. 11. 2012 14:21 --

souhlasím s Martinem, nemá smysl si dělat vrásky s tím, kam se bude fototechnika dál ubírat. Fotografie je o námětu, kompozici a světle. Čím se tyto prvky zachytávají, je jen podružný detail. Já fotil přes elektronický i optický hledáček a nijak zásadní rozdíl to pro mě nebyl.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 15. 11. 2012 14:40

Jen počkej, až se začne mluvit o tom, že mobily vyhubí DSLR! :-)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 15. 11. 2012 14:52

Neznám, ale věřím tomu.

Jako sváteční fotograf dnes už vím, že až mi moje stará věrná DSLR odejde, budu asi kupovat něco menšího - ale mobil opravdu ne...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Flor.cz 15. 11. 2012 15:13

FotoABC: to je velký omyl, že se dá ve Photoshopu z rozpatlané, blbě zaostřené fotky dostat dobrý výstup. Kde nic není, ani čert nebere. Moje fotky jsou sice upravovaný, ale původní fotka své kvality mít musí.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků