Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 8. 2018 13:25

Mikeczcz: pouštíš se na hodně tenký led, zase takovej machr, abys šel proti desítkám let zkušeností všech fotografů světa, zase nejsi. Něco se digitální dobou mění, ale zrovna perspektiva to nejni. ;-)
Nicméně můžeme uhrát remízu když se shodneme na tom, že ozvláštnění portfolia přes širokoúhlé portréty je vítaným zpestřením, ale dělat z toho rutinní standard je pro lamy a selfíčkáře s mobily. No a jeden z hlavních důvodů proč foťák místo mobilu je zrovna to, že ten mobil všechno praská na f=24mm resp. f=28mm, zatímco foťák jaksi může portrétovat klasicky a klasika zde není něco, od čeho by moderní doba ustupovat jako od něčeho překonaného. ;-)

-- 28. 8. 2018 14:29 --

Ale neměla by zapadnout další Gancovo perla:

V skutočnosti by tá moja kombinácia zachytila viac svetla ako tvoja:
- na základe rozdielu veľkosti snímača síce DX zachytí o 60% viac svetla
- ale keďže máš nastavené obmedzenie minimálneho času na 1/160 s a ja na 1/60s tak tým zachytávam o 160% viac svetla
=> v sumáre získavam o 60% viac svetla a teda aj menej šumu! o<:)
(v reále je to viac, keďže menej megapixelov má menší čítací šum)


Já mám zrcadlovku 14 let a Ganec mě neustále školí ve znalostech zrcadlovek. To jsem fakt 14 let nevěděl, že mám na zrcadlovce omezený minimální čas na 1/160 s. Člověče, mně jde taky nastavit 1/60 s. jako na gancovo bezzrcadlovce. To by neměla? Mám to reklamovat, že mých 5 bývalých a současných zrcadlovek fotilo na časy, které má patentovaný pouze Olympus pro bezzrcátka? neměl by Olympus žalovat Nikon, že umožňuje delší časy? :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 28. 8. 2018 13:31

MikeczCZ:
Ne tak fail bych to urcite nenazval, ale prave kvuli te deformace bych to asi tak nefotil nebo fotku nevybral.
K te HO na prvni fotce ...no ty rty to jeste zvyraznuje, takze na mne to tam pusobi fakt spatne, nebdu psat jak, bylo by to skarede vuci modelce ktera je velmi pekna a to tipuji ze i v realu, hlavne oci a pohled se mi libi, takze pro me ta treti fotka urcite nej a ta prostedni nejmin, protoze tam ty oci nejsou :) Ale to v podstate hodnotim, jak se mi libi ta modelka, jenze podle me to ma k sobe dost blizko, tak pokud by ses tim mym hodnocenim citil nejak nevim co , tak se omlouvam, proste jen hodnotim. Navic teda nejsem urcite odbornik.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 28. 8. 2018 13:32

FoE: ha, a to este nevies, ze ani ten 1/160 nemozes pouzit, lebo mas roztrasene fotky :D .. v podstate mas bezpecny cas ako tak az 1/250 a tam uz pomaly koncis s bleskom, takze si uplne v keli .. predaj uz ten kram a kup Olympus :D :D :D

-- 28. 8. 2018 14:33 --

Mikeczcz: pekny portret, ta prva fotka sa mi paci, k deformacii sa ale vyjadit neviem.

-- 28. 8. 2018 14:34 --

Btw, Ganec by nemohol sem tam k tomu textu pridal nejake vysvetlujuce fotky .. co nafotil sam ? Dako ma nebavia uz fotky olivovych olejov a pod.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 8. 2018 13:37

Ja chcem kvetinač !!!
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 28. 8. 2018 13:37

ForeignerOnEarth píše:Ale neměla by zapadnout další Gancovo perla:
V skutočnosti by tá moja kombinácia zachytila viac svetla ako tvoja:
- na základe rozdielu veľkosti snímača síce DX zachytí o 60% viac svetla
- ale keďže máš nastavené obmedzenie minimálneho času na 1/160 s a ja na 1/60s tak tým zachytávam o 160% viac svetla
=> v sumáre získavam o 60% viac svetla a teda aj menej šumu! o<:)
(v reále je to viac, keďže menej megapixelov má menší čítací šum)

Já mám zrcadlovku 14 let a Ganec mě neustále školí ve znalostech zrcadlovek. To jsem fakt 14 let nevěděl, že mám na zrcadlovce omezený minimální čas na 1/160 s. Člověče, mně jde taky nastavit 1/60 s. jako na gancovo bezzrcadlovce. To by neměla? Mám to reklamovat, že mých 5 bývalých a současných zrcadlovek fotilo na časy, které má patentovaný pouze Olympus pro bezzrcátka? neměl by Olympus žalovat Nikon, že umožňuje delší časy? :-D

Hele nerad se ho furt zastavam, ale tady je jasny, ze tam zapomnel napsat dukaz pravdivosti sveho trvzeni.
Ono totiz je nanejvys logicke, ze jak s tim fotakem misto zoomovani beha sem a tam, tak tim pohybem nabere nejmene o 173,26% svetla vice nez ty s APS-C.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 8. 2018 13:38

Ganče, tady vidíš, jak se můžeš vyjadřovat pouze ke svému focení a nejsi způsobilý se jakkoliv vyjadřovat k fotografování jiných. Píšeš:

Na MILC to funguje inak. Síce neviem ako 50-ka ale 35-ka mi ten zoom nahradila k úplnej spokojnosti.

Vidíš a mně totálně a absolutně ne. A všem reportérům, co si kupují drahé a těžké 24-70/2.8 taky ne.
Co kdybys začal všem reportérům s 24-70/2.8 vysvětlovat, že jim stačí 50/1.8 a zoomování rukama. Hádej kam by tě jeden jako druhej poslali? Nepříjde ti divný, proč tvé zkušenosti jsou totálně protichůdné oproti zbytku světa?
Nebude to tím, že všichni jsou blázni, jenom ty jsi letadlo? Anebo že v protisměru jedou všichni? :-D

S bezzrkadlovkou mám aj toto vyriešené: stačí ju dať do ruky inému a povedať mu "odfoť mi to" :D
A zmena perspektívy ktorú prináša dlhšie ohnisko? Aj to sadá: výrezom...


Jo a tohle bych těm reportérům taky začal navrhovat. Co by měli cvakat svatby, maturáky, slavnosti, soutěže či politické a kulturní akce sami. Stačí když někomu vrazí do ruky Olympus a poručí "Odfoť mi to."

A s tím výřezem je to taky perla. Vono nestačí, že Olympus m4/3 už je sám o sobě výřez snímače, ono se z něj má vyřezávat ještě víc? Hele a zbude z něj vůbec po tom opižlávání něco, co je vidět pouhým okem???
:-D :-D :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 8. 2018 13:39

Na Gance se vykašlete, je to superlama.

Jinak klasika, Nikon už se omlouvá zákazníkům, že není schopen vydodat (před)objednávky na:

Nikon Z7
Nikon Z7 24-70mm kit
Nikon Z7 FTZ kit
Nikon Z7 24-70mm + FTZ kit
NIKKOR Z 35mm f/1.8 S
NIKKOR 500mm f/5.6 E PF ED VR

a to se Z6 nedal ani objednat. Překvapuje vás to? Mně ne. Přitom to dělají na lince, na které se dělaly modely Df a D5, kde by volnější kapacitu mít mohli.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 8. 2018 13:40

cvd: to jako když kocourkovský chytali světlo do pytle a nosili ho do radnice, kde zapomněli udělat okna? tak to potom jo. Ganec tam lítá jak kybernetická myš a chytá do PENu světlo a má ho víc, než línej fulfrejmista co tam jen tak postává a čeká jestli mu tam nějaký světlo vleze samo.

-- 28. 8. 2018 14:45 --

" Dako ma nebavia uz fotky olivovych olejov a pod."
:-D :-D :-D

To mně připomíná nesmrtelnou hlášku Marka Pechmana, dávného diskutujícího a jednoho z mnou nejobdivovanějších fotografů http://photo.infrastellar.net/
Když někdo proti němu argumentoval, že na DPREVIEW.COM se tvrdí tohle a tohle a to jsou naprosto renomovaní testéři, tak Marek zareagoval:
"Dpreview, dpreview .... Jo, není to ten ujo, čo fotí tie flaše??"

A od něj to nebylo povýšené ani co by se za nehet vešlo. Gance by odbyl jednou dobře mířenou větou. Jednou provždy.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 8. 2018 13:49

Vykašlete se na něj.

Jinak mne zaujalo, že Jared Polin našel na Z7 v režimu silent shutter banding podobný tomu na Sony A7 III. Byl to ale předprodukční kus, takže uvidíme, jak budou fungovat sériové kusy. Tohle a AF bude stát za vyzkoušení, pro jistotu i na Z6.

Na DPreview fotí Dan Bracaglia, kopyto první třídy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 8. 2018 13:55

ForeignerOnEarth píše:Člověče, mně jde taky nastavit 1/60 s. jako na gancovo bezzrcadlovce. To by neměla?
Samozrejme že môžeš používať aj kratšie časy, ale vtedy ti obraz roztrasie klepnutie zrkadla, ktorá sa najviac prejavuje pri 1/30 sekundy a spôsobuje stratu ostrosti isto väčšiu ako "0.7EV šumu", takže s takým nastavením budeš mať aj tak horšie výsledky ako z mFT ;-)

ltokar píše:FoE: ha, a to este nevies, ze ani ten 1/160 nemozes pouzit, lebo mas roztrasene fotky :D .. v podstate mas bezpecny cas ako tak az 1/250 a tam uz pomaly koncis s bleskom, takze si uplne v keli .. predaj uz ten kram a kup Olympus :D :D :D
Preesne taaak .. len pre upresnenie pre FOE: u toho času sa pre zmenu prejavuje uzávierka.

U DSLR si proste nenavyberáš: teoretické výhody väčšieho snímača u nej jednoducho nefungujú! 8-P
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 8. 2018 14:15

Jak se tak asi při sklopeném zrcadle u DSLR projevuje uzávěrka, když je elektronická ?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod n3pi 28. 8. 2018 14:58

Ganec píše:U DSLR si proste nenavyberáš: teoretické výhody väčšieho snímača u nej jednoducho nefungujú! 8-P


hmmm :shock:
n3pi
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Radek71 28. 8. 2018 15:09

Linka na ktere se dela X nejde pouzit na Y. Pokud se neco za 10 let nezmenilo, tak co jsem mel cloveka co byl u stavby E-3, tak se to dela tak, ze postavi linka rekneme za 1-2 mesice. Udela se 50000 těl, ty se odvezou do skladu a linka se rozebere a postavi se linka na neco jineho, třeba jednotku řídící palby tanku Abrams. Linka na E-3 uz se pak nikdy nepostavi podruhe. Pak se hraji uz jenom hry na dostupnosti, protoze kdyz je 3000 krabic v Indonesii, tak pro zbytek sveta nejsou a az ke konci zivotniho cyklu se svazi nejake zbytky a probiha nejaka redistribuce.
Popravde me absolutne nenapada, proc by nekde mela byt postavena 2 -5 let nejaka linka na ktere by se podle objednavek delaly vyrobky.
Jedina vyjimka jsou drazsi objektivy, rekneme nad 4000 USD, ktere se snad delaji hodne polorucne, respektive labolatorne a linka neni narocna, spis jsou to rozmistene stroje a lavice po mistnosti.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 28. 8. 2018 15:20

Jako bavíme se furt o fotografování lidí v interiéru, to bych si dovolil zdůraznit.
A teď by mě zajímala odpověď na otázku jestli větší rozhýbání udělá zrcátko u fotoaparátu tlumeného držením v dlaních na tu Gancovo "kritickou 1/30 s." anebo lidi, kteří se za tu 1/30 s. pohnou. Ať si Ganec odpočítá 1 sekundu, relativně pomalu po dobu celé sekundy pohne hlavou, změří si jakou vzdálenost za tu sekundu ta hlava urazila, vydělí to třiceti a porovná to s roztřesením zrcátkem. Myslím tím roztřesení zrcátkem i přes fungující stabilizaci, protože tu stabilizaci na Nikkoru 16-80 ráčím mít docela jako fungující, to bych si vyprosil.
Takže tou hlavou za celou dlouhou sekundu pohneme dejmetomu o 15 - 30 centimetrů pokud hlavou pohybujeme velmi pomalu jako když jsme celkem v klidu vsedě nebo vestoje na nějaké akci v interiéru. Tudíž za 1/30 s. se nám oči, na které ostříme, pohnou o 0,5 - 1 cm. Tu sekundu nepřetržitého pomalého pohybu udávám proto, aby se to lépe změřilo, ne proto, že by lidem pohyb hlavy trval sekundu, stačí, když trvá zlomek sekundy v době expozice. Lidi si všimnou, že je někdo fotí a instinktivně zareagují. A 1/30 s. nestačí ani v sedě, aby neměli rozmazané oči. To bych chtěl vidět to zrcadlo, které mně s foťákem pohne tak, abych měl oči rozmzané o 0,5 - 1 cm. To by museli nástěnné zrcadlo rozbít fotografovi o hlavu.
A to prosím pěkně nemluvím o situaci, kdy lidi tancují, chodí, živě gestikulují, .....
Jako fotit lidi v interiéru reportážním způsobem na 1/30 s. - 1/60 s. bez blesku a myslet si, že budou méně rozhýbaní, než co způsobí zrcátko od zrcadlovky, to je poměrně slušná porce neznalosti praxe. To fakt může tvrdit jen člověk, který si prachsprostě vymýšlí, že prakticky rutinně fotografuje. Jinak by si už dávno všiml, že jeho teoretické nápady jaksi nekorespondují s realitou, a to poměrně značně. :-D
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 28. 8. 2018 15:29

Ze sa na neho uz nevyprdnete. Ved hadam kazdy za tie roky co sem chodi vie, ze fotografovanie ako take ho míňa velkou oklukou.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků