Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 11:15

Mám konvertor, ten z toho 300/4 udělá 420/5.6, ten také vozím s sebou, takže 110 gramů a mám “objektiv navíc”. Nepočítám ani iPad, ale Patrik Staněk vozí GoPro, Mavic Air 2, solární nabíječku a další věci, to ale nemá smysl počítat, to může být dost individuální. Do batohu se mi vejde i 20/1.8G, tu už jsem sebou také měl, 335 gramů a další objektiv navíc. Pořád jsem ale hluboko pod, protože pes je zakopaný jinde.

Každopádně mne to zaujalo, tak jsem to prověřil, samotného mne to zajimalo, jak je to doopravdy. Vyplatí se mi vyměnit D500 za D850, pokud nepotřebuji 9 fps.
Naposledy upravil pemar dne 21. 10. 2018 12:20, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 10. 2018 11:44

S Patrikem Staňkem jsem si zaplatil workshop na svoje narozeniny.

Bylo to hodně slabé, informací asi tak jedna nebo dvě a byl silně apatický :-)

Zábavné je, že kdyz viděl mojí sestavu, tak se podivil, proč jsem si koupil G9 a že on by si nikdy nekoupil foťák od firmy, co vyrábí televize ... :-))

No, jsem tady z Digiarény vytrénovanej, takže jsem to přežil ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2018 12:08

pemar píše:Mám konvertor, ten z toho 300/4 udělá 420/5.6 EQ, ten také vozím s sebou
Konvertor nerobí EQ, ale fyzických 420mm (a F/5.6).
Presne tak isto ako telekonvertor na Olympuse .. ktorý si so sebou Patrik Staněk určite tiež vozí.
Rozdiel je potom len v tom, že u Olympusu to potom znamená 840mm EQ ^^

pemar píše:Do batohu se mi vejde i 20/1.8G, tu už jsem sebou také měl, 335 gramů a další objektiv navíc.
Mne by sa už nevošla: má priemer 83 mm, no moja kapsička je len 7 cm hrubá.

Ledva sami tam vojde Sigma 30/1.4 (priemer 65mm) .. a keď je nasadená, tak sa mi tam nevojdu už žiadne ďalšie sklá.
(teda vošlo by sa jedno, ale len na výšku a tam je už riziko, že by sa odtiaľ mohla vykotúľať)
Preto ju so sebou len málokedy brávam. Teda ju skoro nepoužívam.

To už si radšej zoberiem 75/1.8, ktorá je o 4 mm kratšia: potom sa mi do vedľajšej priehradky vojdú ešte ďalšie 2 sklá.

Ty asi fakt netušíš, čo je to skladnosť :kuk:
(tam fakt niekedy záleží "na milimetroch")

EDIT 2: ja zvyčajne so sebou nosievam 3 objektívy, ktoré majú dohromary toľko ako ten tvoj jeden...
Naposledy upravil Ganec dne 21. 10. 2018 12:19, celkově upraveno 2
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2018 12:09

Davidof: myslíš, že by byl p. Staněk stejně apatický v případě, že by jsi měl na workshopu fotoaparát zn. Olympus? :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 10. 2018 12:21

wikxzen

Asi určitě jo, tak nějak ho to moc nezajímalo. No, nenechal jsem si to zkazit a den jsem si užil i tak.

Minulý pondělí jsme měli podobný workshop s Rostislavem Stachem a to bylo velmi příjemné. Jak z hlediska informací, tak teda i lidsky.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 12:49

Neřekl bych, že byl apatický, byla tam diskuse o spoustě praktických věcech, týkajících se fotografování zvířat v Thajsku a na Borneu, diskutovali jsme o národních parcích, to bylo fajn. On tedy není žádný velký rétor, to je fakt, občas mu ze zadních řad nebylo rozumět. Tohle byla část, kterou jsmé si zaplatili.

Pak tam byla část, kterou si zaplatil Olympus, ta byla na začátku (odhadem 15 minut), to bylo jak od prodavačů hrnců, jak mohl hlupák fotit Nikonem a tahat s sebou 19 kg, když teď má Olympus a tahá kila čtyři. Když se nad tím zamyslíte, tak je to jasná blbost, protože 3 kila jsou jen to jeho tělo a tři objektivy, další 3 kg je ten jeho batoh a to nepočítám další serepetičky, jako stativy, blesky a další věci, měl to vyfocené pohromadě a bylo toho hodně, 15 až 20 položek to bylo, odhadem to mohlo mít 10 kilogramů a více. Následovalo vysvětlení, k čemu je to dobré. Tam mne zaujalo, že s sebou nebere blesk, ale používá LED svitilnu, která ale svítí moc a on musí ubírat expozici. Pochvaloval si Mavic, GoPro a Huawei telefon, se kterým také fotí. Pak přišla kritika Nikonu a Canonu, jak se tam těžko nastavují ostřící body, zatímco s Olympusem stačí zašátrat prstem vzadu na displeji. Jak je báječné, že se na Olympusu dá namapovat ovládání, které zná z Nikonu, jen třeba ostřící body nejdou nastavit, aby běhaly dokola. Jak má Olympus skvělý bracketing, ale bohužel to neumí do RAWu, takže třeba východ slunce si člověk musí sestavit v počítači. Jak má Olympus skvělých 60 fps, ale že pohyb to nezaostří, takže je nejlepší nastavit ostření na větev, pustit to a doufat, že se nějaký pták trefí do roviny ostrosti. To byla celkově velmi zábavná pasáž, třeba o tom, že při 10 fps už foťáky nezaostří kontinuálně. Další legrace byla, že bezzrcadlovky vytrvale nazýval jako “digitál”.

Pak byly komentované ukázky fotografií a co přitom řešil. Některé fotografie byly z mobilu a některé z GoPro, bylo to na nich hodně vidět. Videa byly OK, zejména z toho Mavicu, jen mne překvapilo, že s tím létá v národních parcích, jsem si prakticky jistý, že je to zakázané.

Na závěr byla pasáž o jeho workshopech, kam s ním můžeme jet nebo co si od něj můžeme objednat. Na konci bylo poděkování Olympusu za zapůjčení výbavy a další služby. To byla mimochodem další zábavná pasáž, protože když jsem se podíval doma na ceny Olympusu, tak jsem zjistil, že ta jeho výbava je v ceníkových cenách asi o 70 tisíc dražší, než ta moje, a to si o sobě myslím, že jsem tak trochu plýtval.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 21. 10. 2018 13:46

Davidof píše:S Patrikem Staňkem jsem si zaplatil workshop na svoje narozeniny.

Bylo to hodně slabé, informací asi tak jedna nebo dvě a byl silně apatický :-)

Zábavné je, že kdyz viděl mojí sestavu, tak se podivil, proč jsem si koupil G9 a že on by si nikdy nekoupil foťák od firmy, co vyrábí televize ... :-))

No, jsem tady z Digiarény vytrénovanej, takže jsem to přežil ;-)


Za tyhle kecy bych ho poslal do *****
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 10. 2018 13:50

pemar píše:Pak tam byla část, kterou si zaplatil Olympus, ta byla na začátku (odhadem 15 minut), to bylo jak od prodavačů hrnců, jak mohl hlupák fotit Nikonem a tahat s sebou 19 kg, když teď má Olympus a tahá kila čtyři. Když se nad tím zamyslíte, tak je to jasná blbost, protože 3 kila jsou jen to jeho tělo a tři objektivy, další 3 kg je ten jeho batoh a to nepočítám další serepetičky, jako stativy, blesky a další věci, měl to vyfocené pohromadě a bylo toho hodně
Ja v tom vidím úplne iné zdelenie:
- predtým (kým nemal Oly) určite veril, že tie kvantá fototechniky naozaj nutne potrebuje
=> a tak ich všetky vláčil so sebou, teda kľudne mu vtedajšia výbava mohla vážiť aj tých 19 kg
- no teraz už vie, že to čo fotil predtým, dokáže nafotiť s menšou výbavou
=> teda aj so 4 kg ktoré so sebou môže zobrať teraz

Skrátka že bol vtedy ešte hlupák, keďže nevedel to, čo vie dnes ;-)

-- 21. 10. 2018 14:53 --

No a možno len miešaš "hruštičky s jabĺčkami" .. a tie 4kg povedal v inej súvislosti. Citujem čo napísal:
Můj batoh Lowepro Pro Trekker 450AW, který jsem používal na přenášení fototechniky Nikon, vážil se vším všudy 19kg. Když si představíte, že ho máte na zádech od rána do večera a nachodíte s ním řekněme 15km, tak ve chvílích, kdy mám kurzy oba víkendové dny, jsem v neděli už poměrně dost často cítil záda a byl slušně unavený. Přeci jen mi už není 20 let a to, že teď ušetřím cca 7 - 8kg váhy mi přijde jako důležitý parametr, který ovlivnil můj výběr.


-- 21. 10. 2018 14:59 --

Podľa tvojho tvrdenia, že jeho batoh má 3kg, tak ušetril aj na samotnom batohu (keďže ten Trekker váži 4.1 kg) :D
Naposledy upravil Ganec dne 21. 10. 2018 13:59, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 13:59

Oni tam naštěstí byli i další, třeba Vojtěch Vlk, fotografující české stopy v Argentině, to bylo zajímavé poslouchat, takové příjemné, ani se nepochlubil, že fotografii vystudoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Zajímavý byl Karel Štěpánek se svými příspěvkem o Nepálu. Hodně se mi líbily fotky Viktora Máchy, ty ocelárny mají takové zvláštní vizuální kouzlo. Bohužel jsem nějak nestihl Dušana Křístka, docela mne zajimalo, jestli to stojí za návštěvu. Téma jídla mne moc baví, i vlastní vaření, budu se objednávat na kurs, ale zatím nemám vybráno. Zajímal mne i Martin Kamín.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 10. 2018 14:05

Grimjaur píše:
Davidof píše:S Patrikem Staňkem jsem si zaplatil workshop na svoje narozeniny.

Bylo to hodně slabé, informací asi tak jedna nebo dvě a byl silně apatický :-)

Zábavné je, že kdyz viděl mojí sestavu, tak se podivil, proč jsem si koupil G9 a že on by si nikdy nekoupil foťák od firmy, co vyrábí televize ... :-))

No, jsem tady z Digiarény vytrénovanej, takže jsem to přežil ;-)


Za tyhle kecy bych ho poslal do *****


O tom nepochybuju :-)))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 10. 2018 14:26

Hm, no ovladanie ako na Nikone si na E-M1 asi nenamapuje. Ono to nie je customizovatelne az tak ako sa to prezentuje. Sice mozes zmenit funkciu asi kazdeho cudlika, ale nie na vsetko. Tu je Panasonic inde.

Tiez ma bavi ohanat sa tym vyberom bodu cez displej,kedze Olympus to ma implementovane s prehladom najhorsie. O nieco lepsie je to na Panasonicu a uplne top to ma prave Canon.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 10. 2018 14:26

Naposledy upravil wikxzen dne 21. 10. 2018 14:49, celkově upraveno 3
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 21. 10. 2018 14:30

Hm, to je zajímavé, kombinace digitálu a analogu. Jen nevím, kolik ještě dnes na kinofilm fotí, mám doma Practicu a na film jsme naposledy fotili tak před 3 lety.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 10. 2018 14:30

Fidko píše:Hm, no ovladanie ako na Nikone si na E-M1 asi nenamapuje. Ono to nie je customizovatelne az tak ako sa to prezentuje. Sice mozes zmenit funkciu asi kazdeho cudlika, ale nie na vsetko. Tu je Panasonic inde.

Tiez ma bavi ohanat sa tym vyberom bodu cez displej,kedze Olympus to ma implementovane s prehladom najhorsie. O nieco lepsie je to na Panasonicu a uplne top to ma prave Canon.


Co má Canon lepší ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 21. 10. 2018 15:00

Také jsem byl včera na Fotoexpo. Hodně mne zklamala absence Fujifilmu. Byl jsem na ně hodně zvědavý. Vloni tam byli. Chtěl jsem se podívat na novou X-T3 a hlavně si tak nějak rychle v řadě po sobě pocitově porovnat všechny letošní nové bezzrcadlovky. Škoda.

Ale Canon, Nikon a Sony tam byli tak alespoň ti.

Protože hledám co nejmenší FF tak asi nejlepší Sony. Rozhodně nemohu říci, že by mi ergonomicky nevyhovovala, krásně a tiše rychle ostřila a byla malá. Byť to není má parketa, překvapila mne i velikost 70-200, které tam měli. Na obrázcích vypadají velké, byly ale docela malé.

Canon rozhodně nejlepší hledáček. Přestože nosím brýle byl velký a viděl jsem ho celý až do rohů. Hledáček Nikonu mne zklamal. Byl jsem na něj zvědavý, ale zdálo se mi, jako by měl nějaký nádech, možná to ale bylo nastavením fotoaparátu. Sony hledáček, takový akceptovatelný průměr a v brýlích už nevidím do rohů a vzhledem počtu mých dioptrií ani korekce v hledáčku nestačí.

Celkově Canon ani Nikony nebyli žádní lehcí mrňousouvé.

Všechny tři bezzrcadlovky měly docela složitá ovládání a spletitá menu. Tím jak si s tím každý hrál to bylo dost rozhozené a demonstrátorům dalo práci to stále nastavovat a přemýšlet, proč to to či ono nedělá nebo naopak dělá.
Naposledy upravil fotofanda dne 21. 10. 2018 15:06, celkově upraveno 2
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků