Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 8. 2019 21:08

pemar píše:Když si to přepočteš na pixelové posuny, tak superrychlá A9 to má cca od času 1/2000, zatímco s D850 by s elektronickou uzávěrku fotil jen blbec a s mechanickou do času 1/8000s nemám problém.
Bez ohľadu na tie časy .. odkiaľ si prišiel na 4-násobok? :shock:
Veď ja som písal, že elektronická uzávierka A9 je len 2x pomalšia ako mechanická...
pemar píše:U těch RC modelů nevím, kolik tam je světla a jakou hodnotu času si můžeme dovolit. Jestli by to byla 1/640s, jakou jsem zvolil u toho pingpongu, tak hrozí, že to bude málo, možná bude zapotřebí čas kolem té 1/2000s, ale záleží i na tom, jakou kombinaci ISO a clony si budu moci dovolit.
Ty ešte stále nechápeš, že expozičné parametre nemajú žiaden vplyv na rolling shutter artefakty? :oboze

A pritom Davidof ti to napísal dokonca 2x:
Davidof píše:Rychlost vyčítání senzoru a negatvní jevy s tim spojené (s použitím elektronické závěrky) jsou neměnná vlastnost daného modelu.

Z tohoto hlediska ti žádná změna expozičních parametrů nepomůže přímo ovlivnit rolling shutter
a ešte tu:
Davidof píše:Nastavení clony, ISO a času expozice nemá na těch 35 mm žádný přímý vliv.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 12. 8. 2019 05:18

Davidof píše:
landov píše:
Davidof píše: Elektronickou závěrku určitě nedávám na panning, kde by se to projevit mohlo. Ten panning od mk by asi byl v pohodě, ale praktičtější je to nepokoušet.

Dobry postreh. Napriklad Nikon Z6 ma od FW2.0 moznost nastavenia automatickej volby zavierky (mechanicka/elektronicka). Mam tuto volbu aktivovanu od updatu na FW2.0. Na SIAFe som na to pozabudol a aj panningove zabery mam fotene takto. Problem je, ze nejako neviem z EXIFu vycitat, aka zavierkla bola pouzita na kazdej fotke. :hm


To je zajímavý, protože u Panasonic G9 to taky jde, ale v praxi to znamená jenom, že pro superkrátké časy, které nezvládne mechanická závěrka, se to přepne na elektronickou. Možná to i u některých objektivů přepíná na elektronickou závěrku v časech kritických pro shutter shock.

U Tvoji Z6 a objektivů, které máš, bych řekl, že shutter shock vůbec nehrozí, tak mě nenapadá, podle jakého klíče by se to mělo přepínat. Kromě toho krátkého času.

Takže, ale to už opravdu teoretizuju, bych čekal, že pro ty časy okolo 1/160 tam byla mechanická.

Naozaj neviem podla coho to vybera typ zavierky, ale pravdou je, ze som ani u panningovych zaberov nenarazil na nic rusiveho. Este to otestujem aj pri foteni s bleskom.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 8. 2019 07:49

S bleskem Ti to elektronickou podle mě nikdy nedá, snad :-)

Nejspíš to u Z6 bude taková hodně minoritní funkce - pojistka zajišťující ultrakrátké časy.

Jediný, kdy bych elektronickou závěrku vynutil, je nějaké focení, kde by vadil každý zvuk. Těch je ale málo, vím, žes tu psal, že v kostele nebyl žádný problém a nějaké recitace nebo meditace asi nefotíš ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 12. 8. 2019 08:19

Právě na tiché foceni jsem elektronickou závěrku použil, to tiché foceni byla výhoda, nicméně tichý režim Qc je u D850 zpomalený (nevím, jak to má Z6, tam jsem to nezkoušel), což je další nevýhoda.

Mimochodem, u panningu si dovedu představit situaci, kdy nějaké pixelové deformace zaniknou v celkovém vyznění obrazu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 8. 2019 08:19

Napada vas inak dovod preco ma G9 limitovany elektornicku zavierku max na 1" ? Asi to nikto nepovie s istotu, ale je to nejaky technicky problem ? (Olympus tento limit nemal)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 8. 2019 09:27

Davidof píše:
landov píše:Napriklad Nikon Z6 ma od FW2.0 moznost nastavenia automatickej volby zavierky (mechanicka/elektronicka). Mam tuto volbu aktivovanu od updatu na FW2.0.
.. mě nenapadá, podle jakého klíče by se to mělo přepínat. Kromě toho krátkého času.

Takže, ale to už opravdu teoretizuju, bych čekal, že pro ty časy okolo 1/160 tam byla mechanická.
Predpokladám, že landov len nevie o čom píše... :oops:

Že v skutočnosti sa mu neprepína (celá) elektronická uzávierka s mechanickou, ale len zapína elektronická prvá lamela
=> tak to má pokiaľ viem implementované Olympus pri "Antishock 0s":
- do 1/300s je EFSC a
- pri kratšom čase je vždy mechanická uzávierka (aj s nastavenou EFSC)

-- 12. 8. 2019 10:29 --

Tieto 2 pojmy (elektronická prvá lamela <> elektronická uzávierka) si už dávnejšie plietol pemar
.. tak predpokladám, že aj landov má v nich tiež guľáš...

-- 12. 8. 2019 10:37 --

Fidko píše:Napada vas inak dovod preco ma G9 limitovany elektornicku zavierku max na 1" ?
Žeby preto, lebo od 1s sa automaticky zapína "noise reduction" na hotpixely? :nenapadne
( = spraví druhý záber s uzavretou uzávierkou)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 8. 2019 09:51

Fidko píše:Napada vas inak dovod preco ma G9 limitovany elektornicku zavierku max na 1" ? Asi to nikto nepovie s istotu, ale je to nejaky technicky problem ? (Olympus tento limit nemal)


To fakt netuším, z toho, co o způsobu čtení senzoru vím, je ten proces stejný pro elektronickou i mechanickou závěrku (ve smyslu že tam vždycky je nějaká procedura "vynulovat a začít číst" a "přečíst hodnotu a někam ji poslat").


Proč je tam ten limit je teda otázka.

Další limit je u elektronické první závěrky 1/2000 (u G9). To mě pěkně vypeklo :-) To jsem si zrovna řekl, že když pemar fotí sport na F1,4, tak si zkusím cyklisty na 1,2 (MFT). Ale z nějakého naprosto nepochopitelného důvodu jsem to vylepšil elektronickou první lamelou a divil jsem se, že jsem měl všechno přeexponovaný … :-)


Chování landovova AUTO režimu by opravdu mohlo být i komplikovanější , což by IMHO mohlo znamenat, že by bylo rozumnější to AUTO radši vypnout ;-)

-- 12. 8. 2019 10:54 --

pemar píše:Právě na tiché foceni jsem elektronickou závěrku použil, to tiché foceni byla výhoda, nicméně tichý režim Qc je u D850 zpomalený (nevím, jak to má Z6, tam jsem to nezkoušel), což je další nevýhoda.

Mimochodem, u panningu si dovedu představit situaci, kdy nějaké pixelové deformace zaniknou v celkovém vyznění obrazu.


Tak jsem udělal první průzkum a začal jsem zjišťovat, kde se u nás jezdí ty autíčka. O prázdninách je to bída, ale něco se bude dít v září.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 8. 2019 10:59

Ja sa pytam kvoli tomu, ze to podla mna skresluje vysledky IBIS. Podla mna je stabilizacia v Olympuse lepsia, ale stretol som sa s nazormi, ze je to naopak. Udajne na dlhsich ohniskach je G9 lepsi, ale priznam sa, ze toto testnute nemam. Viem len, ze pri Olympuse robila pouzita zavierka rozdiel a s mechanickou som 4s neudrzal. Zaujimalo by ma co by miz toho vypadlo ak by som vedel nastavit elektornicku zavierku na dlhsi cas :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 8. 2019 11:10

To by mohla být pravda, prakticky k tomu ovšem nemám co dodat, neboť 4s je pro mě z říše snů :-)

Jinak bych ale řekl, že Olympus má lepší stabilizaci třeba v tom, že se moc nemusíš bát ji používat na Auto. Třeba často čteš názory, že pro krátké časy ji sporťáci vypínají, protože jim vlastně může zkazit záběr.
To se mi u Olympusu nestává, nebo si toho teda nejsem vědom. Při preferenci stabilizace to podle mě počká, až se senzor uklidní a pak to exponuje - takže to možná sníží frekvenci snímků, ale roztřesení vlivem stabilizace to eliminuje.

A přijde mi, že má rychlejší náběh, u Olyho. Hlavně teda oproti 200/2,8.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 12. 8. 2019 12:00

To najpodstatnejšie ale je, že na stabilizáciu Olyho sa dá spoľahnúť.

Keďže som "utopil" SH-2, tak som si kúpil TZ-200. Podľahol som tunajšej mantre (že väčší snímač je lepší) .. ale toľko odpadu ako mávam teraz, som so SH-2 nemával. A to pritom mávam roztrasenie aj na úplne jednoduchých záberoch, dokonca aj na "strojenom portréte" kde mi foťák zvolil ISO 125 a 1/80s. Alebo zlé zaostrenie pri krajinke na minimálnom zoome.

-- 12. 8. 2019 13:01 --

Davidof píše:Při preferenci stabilizace ...
To je dobrý tip .. pozriem či v menu niečo takého nie je :idea:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 8. 2019 12:48

Stabilizaciu popravde nevypinam vobec, takze toto posudit neviem.

Ale viem, ze jeden pan co foti liaetadla sa stazoval, ze DUAL IS mu funguje horsie a pri toceni videa (toci lietadla) mu trha. S Olympusom to slo hladko. Je pravda, ze stabilizacia obecne proste u Olympusu asi funguje lepsie.

Ale zase Panasonic ma asi top IBIS v ramci FF systemov :)

Inak ked sme pri FF Panasonicu (teda ja som), Jared dostestoval: https://www.youtube.com/watch?v=KUXCSzsLN40 :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 8. 2019 13:43

No tak na to se kouknu večer, u sklenky červeného. Tohoto čelavěka subjektivně nenávidím, ale zkusím to vydržet ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 8. 2019 14:28

To mne sa zase celkom pozdava, resp jeho recenzie maju to co od recenzii ocakavam. :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 12. 8. 2019 15:06

Já ho odebírám, je to frajírek, ale fotit umí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 8. 2019 15:19

Jo, uznávám. Je to subjektivní.

Zvládl jsem to i bez vína.

Jak to říct - podle mě to není test, který by dával odpovědi na hlavní otázky.

Je překvapivě pozitivní ale jako vlastníka baby-version (G9) by mě hodně moc zajímalo, jak je to s tím CAF. Věnoval tomu DVĚ scény a dvě věty.
Nezkoušel ani ty detekce postavy, tváře oka apod. - aspoň zkusit to měl, i když tomu nevěří a posoudit, zda to něco přináší.
Taky možná nějaká zmínka o ostření v horším světle, protisvětle apod.

Celkem byl nezvykle krotkej.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků