Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 9. 2019 19:16

Pemare, já vidím fotku - svatba Milady B. očima její sedmnáctileté družičky ... makronka nebo laskonka, co na tom sejde
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 10. 9. 2019 19:19

Chápu a odpouštím.

Ale má to u mne body aspoň za to, že je to barevné :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 9. 2019 19:44

Z ineho sudka:

Tamron zobral zo 70-200 f2.8 20mm a hned je z toho uplne iny objektiv :)

https://www.sonyalpharumors.com/sr5-tam ... n-october/

To SONY je stale atraktivnejsie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 9. 2019 19:48

Toto trošku pred 3 dňami zapadlo, tak s ak tomu vrátim:
pemar píše: včera jsem četl od Jareda Polina u příležitosti uvedeni D6, jak by před pár lety běžel novou vlajkovou DSLR koupit a jak z něho dnes dělají bezzcadlovky lepšího fotografa a jak dnes argumenty ohledně lepšího AF nebo vydrží na baterie nejsou už relevantní.
To uvedenie D6 bol fakt trapas: neuviedli žiadne info v čom konkrétne by mal byť lepší ako jeho predchodca >:-(
Ani mňa by to nenalákalo aby som si ju kúpil...

Uviedli len: "Nikon is currently developing its most advanced DSLR to date"
(teda nie najpokročilejšia DSLR celkovo, ale len najpokročilejšia Nikon DSLR)
.. čo by mala byť samozrejmosť
=> bol by trapas, keby najnovší/najvyšší model nebol lepší ako predchodca :oops:

No a po dlhšom používaní bezzrkadloviek musí každý zistiť, že u MILC sa už nieto čoho obávať:
- výdrž na batérie je (dokonca omnoho) lepšia, ako sa zdá podľa špecifikácií
(hoci zrkadlovkári sú u DSLR skôr zvyknutý, že sa na tie špecifikácie moc spoliehať nedá)
- no a samotný AF bezzrkadloviek už prekonal DSLR AF aj v ostatných parametroch, nielen v presnosti a pokrytí AF bodmi
(už aj v trackingu + v citlivosti ostrenia za zlých svetelných podmienok)

No a tie "lepšie fotky" sú potom už len čerešnička na torte ;-)

-- 10. 9. 2019 20:51 --

"jak z něho dnes dělají bezzcadlovky lepšího fotografa" .. toto ma zaujalo: napísal niekto takéto niečo o zrkadlovkách? :--
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 10. 9. 2019 19:53

Jako myšlenka se 70-180/2.8 mi to přijde zajímavé, skla v posledních letech hodně bobtnaly a těžkly, takže například srovnatelná sestava se Sony A9, jakou vezu na Srí Lanku, by byla o jedno kilo těžší, protože 105/1.4 jsem u Sony nenašel a Sigma Art je o hodně těžší, než Nikon. Totéž u 300mm. Takže udělat objektiv o 20mm kratší, ale o hodně menší, mi smysl dává. Já kvůli tomu mám 70-200/4 místo 70-200/2.8, ale ta světelnost by se mi občas hodila.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 10. 9. 2019 20:02

Jo, N 70-200/4 je podarený kúsok. Môj som predal, pretože mám Sigmu 50-150 /2,8, ale ta je len na apsc. Znovu ten nikon už ale kupovať nebudem, skôr ma zaujíma aká bude Z verzia 2,8.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 9. 2019 20:04

Pokud to zmenšení je převážně díky zkrácení rozsahu na 180 mm, tak je to hodně zajímavý počin
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 10. 9. 2019 20:18

No, mne napadlo i několik jiných, méně pozitivních triků, jak to dosáhnout a mohu jen doufat, že se mýlím.

Pokud bych se mýlil a pokud bude i verze na Nikon F, mám o čem přemýšlet.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 10. 9. 2019 21:12

Pro F asi nebude. Nejspíš je to design pro kratší registrační vzdálenost. Pro Z naopak asi bude. Časem.

Canon si věří: https://www.canonwatch.com/next-canon-e ... -to-sonys/

Doufejme, že Nikon také ještě neskončil s updaty pro Z6/7.

-- 10. 9. 2019 22:54 --

...A velmi pozitivní zkušenosti s Nikony Z na safari.
http://www.sansmirror.com/newsviews/201 ... afari.html
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 10. 9. 2019 22:36

Ferin píše:Takže bych to ukončil, shrnul a podtrhnul tak, že jedinej, komu EVF vadí jinak než pocitově (a že psychika je sviňa) a brání mu udělat smysluplnou a plnohodnotnou fotku, je pemar. ;-)


EVF mi vadí jinak než pocitově a jedním z hlavních důvodů, proč jsem nekoupil technicky špičkovej Sony A7R III, byl právě zelenofialovej hnus místo hledáčku. Canon R, oba bezzrcátka Nikonů a taky 7R IV na tom není nijak líp. Pro mé focení zaostává EVF i v A 9 a nepředpokládám nějaké výrazné zlepšení ani u 9II. Ergonomicky a ovládáním + menu, jsou z mého pohledu všechny Sony katastrofa. Přitom s MC 11 všechny mé Canon objektivy fungovali korektně, takže bych nemusel nic kupovat, v podstatě mám téměř vše zaskleno eL-kami.
Z bezzrcátek se mi nejlíp držel a ovládal FF Panas a novej Olýk. Simulace OVF je docela úsměvná parodie.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 9. 2019 03:06

Mám celkem dobrou představu o tom, co znamená fotit divoká zvířata z auta a o tom, co zvládne D850 a Z7. Určitě bych podobnou akci bych s D850 nevyrazil bez gripu, ten se určitě vyplatí vzít s sebou, člověk tím možnost focení bez potřeby výměny baterie, o kousek lepší AF a o 2 fps rychlejší sekvenci. Pokud se člověk nemačká na korbě s dalšími lidmi, vyplatí se vzít s sebou pořádný stativ a dalekohled, stejně je to nakonec o štěstí, jako každý jiný lov. Jako ideální skla se nám osvědčila 400/2.8 a 600/4, třeba na D5, moje výbava stačí, ale není ideální.

Pokud se ty zvířata moc nehýbou, tak je úplně jedno, čím to fotim a pokud se hýbou, tak ve své podstatě také, protože výkon stačí, jen ten odpad bude u slabšího AF trochu vyšší, ale ani ty běžící lvíčata nejsou nic, co by nešlo vyfotit prakticky s čímkoliv, co není entry level. I s D810 se daji dělat perfektní BIF fotky nebo fotky se Safari, takže není důvod, proč by to nemělo jít se Z7, i Landov fotí se Z6 letící stíhačky. Jde to, o tom to není. Je to spíše o pohodlí, s D500 je to snazší.

Pro mne je velký otazník, jestli 70-200/2.8 a 500/5.6 je optimální zasklení a zda tohle fotit z ruky. Po svých zkušenostech se 70-200/4, 300/4 PF a 300/4 s 1.4 TC jsem dospěl k názoru, že opticky je to OK, ale že na fotky, kdy je nejlepší světlo, to není úplně ideální. Přesto si kolega do Afriky ten objektiv 500/5.6 nedávno také koupil s vidinou, že pár fotek s tím z ruky udělá. Uvidíme.

Zaujalo mne to používání Z7 místo dalekohledu, dalekohled je podle mne lepší, ale použití Z7 má tu teoretickou výhodu, že to mohu hned vyfotit. V praxi se ale většinou stejně potřebuji dostat co nejblíže.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 11. 9. 2019 05:53

zelenofialovej hnus místo hledáčku? Ľudia čo vy s tými EVF stvárate? :D
Inak úprimne, mám rád OVF, ale zrovna u canonu okrem top modelov je OVF proste poštová známka na konci tunelu, a s tromi dioptriami to stojí za dve houná...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 9. 2019 07:06

Toto fakt netusim co sa tu pisu za blbosti* . EVF nie je horsi, je to len iny pohlad ako OVF.
Vidi skor to, co zachytava samotny fotoaparat. OVF vidi priblizne to, co fotograf - bez ohladu na nastavenie fotoaparatu.

* edti: opravujem sa, vlastne to tak mohlo byt, zalezi od nastavenia fotoaparatu, bielej, obrazovych profilov ci nejakych "umeleckych" filtrov.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 9. 2019 07:50

Ještě bych se přidal k pemarovi, mně EVF i LCD displej vadí u fotografií typu "slunce v záběru", kdy dělám expoziční bracketing, takže v OVF vždy opakovaně na krátkou dobu vidím jak to slunce skutečně působí ve spojení s krajinou a k čemu se budu chtít tím bracketingem přiblížit. Zatímco v elektronickém obraze (LCD/EVF) vidím buď plus mínus vypálenou oblohu nebo skoro černou krajinu. A to i v různých "HighDR" režimech, které ovšem pro fotografování nepotřebuji, jelikož expozičně naporcované RAWy jsou to nejlepší, co člověk jako materiál může získat, jelikož nějaká automatická skládačka je v unikátní situaci pochopitelně umělohmotná jako prase.
Nicméně až jednou třeba doslouží DSLR, tak nebudu nešťastný, že musím fotit přes EVF, člověk je přizpůsobivý tvor. Na foťák se vymlouvají lidi, co houby umí. Já sice taky houby umím, ale aspoň vím, že vymlouvání je trapné.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 9. 2019 08:18

S tym suhlasim - pri skladani expozicii pohlad cez hladacik pomoze, lebo vidiet oramovanie obrazu, ktore pri beznom pohlade volnym okom trocha chyba.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků