Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 05:50

1s video, není to skoro jako fotka? Je tam nějaký děj? V čem je to zajímavé? Já jen ze zvědavosti, protože kamarádi ve zbraní diskutuji o něčem, co jsme neviděli.

Co jsem naopak viděl, je tohle:

https://www.fujirumors.com/fujifilm-aps ... icanttake/

Fotky se mi líbí, ale ten postprocesing mi připadá přehnaný, něco jako make-up na již poněkud postarší modelce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 7. 2019 10:11

Mne osobne sa tie fotky velmi pacia aj ked realne o fotakyu alebo objektive nepovedia nic a do podobneho clanku sa nehodia. Ten PP je tam fakt silny aj ked teda mne osobne sa paci.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 10:39

Ty fotky jsou líbivé, dobře vyfocené, ale skoro to na mne působí opačně, že ten extrémní postproces (do jisté míry zbytečně) kompenzuje fakt, FF má ten limit výše. Druhá věc je FF-look, nikdy bych nevěřil tomu, že budu litovat toho, že jsem si FF nekoupil dříve a že budu chápat Landova, který dnes preferuje Z6 před zjevně výkonnější D500.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 7. 2019 10:51

Neviem co bolo cielom, niekto proste ma taky styl. Mozno tym prektyva mensi snimac, mozno by uplne rovnkay postup volil aj pri FF. Konkretne pri tychto fotkach by som ja osobne rozdiel medzi FF/APS-C nevidel, v inych situaciach mozno.

Ten FF look mi popravde tiez vela nehovori, ale je pravda, ze obcas mi neitkroe tie fotky aspon zmojho Panaku pridu take akoby ploche, akoby ten objekt ktory fotim bol na tom pozadi nejak dorobeny v PP. Aj preto by som sa asi dnes bal ist do Fuji, pretoze by som sa bal, ze by ma to tahalo zase dalej.

Kvoli tomu co ma foti bavi by som asi stale daval prednost cropu, ale laka ma nieco ine do coho sa mi so sucasnym fotakom velmi nechce. Kamaratka nedavno na A7 III kupila Zeiss 25 f2 (tusim take nieco), tak si to chcem vyskusat a mozno aj porovnat s tym co mam (co nie je uplne fer, ale zaujima ma to).
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2019 10:57

pemar píše:Landov: Ta první fotky mi připadá spíše jako z bazénu, ne? Jinak se plážový volejbal dá fotit i mobilem nebo nějakým bazmekem, jen to dá více práce.

Nie, to sa hráčka osviezovala vo fontáne vedľa. Ináč súhlas, v podstate sa dá nafotiť všetko všetkým, ale dôležitá je potom miera akceptácie.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 12:13

Mám pro tebe inspiraci, jak to fotit, podívej se na Instagram na beach_maki, nevím, kdo jí to fotí (to by mohl vědět MK), ale musím uznat, že některé fotky z jejich volejbalu se mi opravdu líbí, zejména ty z podhledu a z nadhledu, moc se mi líbila i ta otočená o 45 stupňů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 28. 7. 2019 12:26

AwwA píše:
FXE1 píše:Nenahrádza a nenahrádza :) Nepozná tunajšieho "najlepšieho" športového fotografa.

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... WpfW_hpwFM



Ganec měl pravdu. Raw je zbytečnost.


Bezpochyby, už vidím ako "majster" posiela noc čo noc elektronicky do redakcie prestížneho časopisu 500 foto z pinčesu :D Pre mňa je zbytočnosť napr. rybársky prút, lebo neviem čo s ním, a "majster" nevie čo s RAWom ;-]
Ale samozrejme, zameniť príčinu s následkom nie je vôbec ťažké.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 13:17

Tak jako jsou lidé, co se nikdy nenaučí manuální řazení u auta, tak jsou i lidé, co se nenaučí pracovat s RAWem. A co si budeme povídat, u některých fotek by to ani úprava v RAWu nezachránila. U každého řemesla se najde nějaké procento lemplů, to je zákon velkých čísel.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 7. 2019 14:15

"pracovat s RAWem" je ako dosoľovanie polievky:
- keď kuchár nevie variť => tak nevie, koľko tej soli má dať
- aby nepresolil => tak jej pre istotu dáva menej
- tak jej zvyčajne býva málo => potom ju treba dosoliť
- vtedy ale môžu vzniknúť obavy o kuchárove zručnosti => tak to treba nejako okecať
.. napríklad alibizmom "takto je to lepšie, lebo si môžeš dosoliť koľko chceš"

Nie, ja nechcem! :grr:
Keď sa chcem najesť, tak sa už nechcem zbytočne zdržiavať dorábaním polotovarov!
Nie som tu od toho, aby som naprával kuchárove chyby :pozor
=> to sa radšej pôjdem najesť niekde inde .. tam, kde varia tak, ako chcem ja

S RAW-om je to podobné. Keď je dobrý už JPG => tak potom už netreba dorábať RAW.
Všetko dochutenie, čo sa dá spraviť potom ako je polievka dovarená, sa dá už pri samotnom varení polievky.
Všetky podstatné RAW úpravy sa vďaka LiveView dajú preskúšať/nastaviť už pri samotnom fotení.
(a ak sa to nedá, tak by som si radšej vybral iný systém fotenia, alebo značku, ako by som sa mal zbytočne trápiť)

Spracovávanie RAW ani dosoľovanie polievky nie je nutnosť .. dá sa fungovať aj bez nich.
To že presadzujem fotenie do JPG, neznamená, že s RAW pracovať neviem :kuk:
(veď aj dosoliť polievku si tiež určite každý dokáže .. aspoň ku svojej spokojnosti)
.. práve naopak: znamená to, že viem čo sa s ním dá získať a dokážem ho nahradiť niečím iným 8-)
=> takže sa pre mňa stáva nedôležitým; podobne ako APS-C/FF snímač, zrkadlovky, extrémne high-ISO či nízke HO, ..
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2019 14:39

pemar píše:Mám pro tebe inspiraci, jak to fotit, podívej se na Instagram na beach_maki, nevím, kdo jí to fotí (to by mohl vědět MK), ale musím uznat, že některé fotky z jejich volejbalu se mi opravdu líbí, zejména ty z podhledu a z nadhledu, moc se mi líbila i ta otočená o 45 stupňů.

Pozriem sa na to. Aj ked toto fotim v podstate len raz za rok, ale clovek nikdy nevie...vzdy sa da inspirovat ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 15:06

Landov: příklad nakloněné:

https://www.instagram.com/p/B0LNf-_iLXd/

z nadhledu:

https://www.instagram.com/p/B0BpXyhCjCL/
https://www.instagram.com/p/Bx4PGZEiKE0/

zespodu:

https://www.instagram.com/p/BzfFO86iGF9/

Bohužel ne všechny na tom instagramu jsou v téhle kvalitě, je tam i spousta psedosoukromých fotek.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 28. 7. 2019 15:23

Tie kecy o polievke a soli (hodné génia) sú niečo ako na čo mať zvuk v štúdiovej kvalite, keď som hluchý a MP3 128 kB je to pravé orechové :) Ani nevie, v čom je hlavná prednosť RAWu.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 28. 7. 2019 15:29

Ono je to tak prijemne sledovat ako sa vzdy strasne snazi a kazdy ho ignoruje. Neviem preco to vzdy musi niekto pokazit ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2019 15:39

Tak, tak. Proste nekrmit trolla.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 7. 2019 18:18

FXE1 píše:Ani nevie, v čom je hlavná prednosť RAWu.
Viem: dá sa tým ohurovať neznalých + kvôli tomu že je s tým toľko roboty (a zaberá toľko miesta na karte)
=> tak je možné si od zákazníkov pýtať si viac peňazí 8-)

-- 28. 7. 2019 19:23 --

No a tým, ktorí sa fotením neživia to zase spôsobuje vnútornú spokojnosť: "tú fotku som spravil ja" (a nie foťák)

-- 28. 7. 2019 19:41 --

Je to len čisto psychologická manipulácia:
-> človek si viac cení jedlo, ktoré od neho vyžaduje určitú námahu (*)
a podobné je to aj pri umení .. pri nákupe auta .. výbere partnerky .. všade

(*) voľakde som čítal, že výrobcovia polotovarov si všimli, že jedlá, ktoré boli predávané v dvoch sáčkoch a bolo ich treba zmiešať, sa predávali lepšie ako tie, ktoré boli len v jednom už zmiešané.
(alebo také čosi .. neviem ten článok v rýchlosti nájsť)

Bolo to preto, lebo ľudia si ich potom viac cenili, keď ich mohli sami dotvoriť.
No a teraz toho výrobcovia zneužívajú naplno..

Už keď som si chcel kúpiť obyčajnú skrinku do kuchyne, tak som si musel vybrať farbu/lesk, mechanizmus uzatvárania dvierok, dizajn kľučky, typ stojančekov, vzor "výrezu" na dvierkach, ...
A to som len požadoval "skrinku s poličkou vedľa sporáku"
Naposledy upravil Ganec dne 28. 7. 2019 19:02, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků