Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 10. 2018 11:39

ForeignerOnEarth píše:Copak nějakej Baki, ten fotil půl roku, než přišel na neřešitelné problémy DSLR
Opravujem: rok a pol ;-)

Teda obdobie, po ktorom skončí naivné počiatočné nadšenie z novej DSLR. Skladajú sa "ružové okuliare". Nastáva realita.
=> No a začnú sa "predierať na povrch" problémy, ktoré dovtedy boli ignorované :-l

Aj preto nemám ani najmenšiu obavu o Olympus .. hoci práve nastáva doba keď sa vo veľkom presadzujú FuuulFrejmy.
Je to len dobre - ako zaznelo v nejakom rozhovore - lebo vďaka tomu viac vyniknú výhody menšieho ILC systému 8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 10. 2018 11:48

Zlatá éra filmu a a manuálnych fotoaparátov. Fotoaparát nemeral a nenastavoval expozíciu. Nevedel zaostriť. Nevedel aký som tam vložil film alebo namontoval filter. Bola to stresujúca doba, za všetky chyby som si mohol sám. Mnohí neboli schopní prijať zodpovednosť, za vlastné skutky (nastavenia) . Počet samovrážd pochopiteľne prudko stúpal.....:)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 11. 10. 2018 12:03

Ganec píše:hoci práve nastáva doba keď sa vo veľkom presadzujú FuuulFrejmy.

To je bez debat, zrovna včera se tu sousedi hádali, jestli si pořídí fulfrejm nebo druhý dítě ...
Kam Vy na ty perly chodíte, pane Ganče?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 10. 2018 12:04

Tak tuna je druha cast tej story :) .. o ostreni.

Ganec píše:
Petrunka píše:Na cloně 1.8 je tedy dost měkký, to musím uznat. Ale někdy se podaří i s touto clonou vyfotit ostré fotky. Nevím, čím to je... Zpočátku jsem myslela že je to ff/bf, ale to asi tím nebude, protože někdy zaostří dobře. Spíš je to pohyb rukou .. vše beru přes hledáček.
Dôvodov môže byť viac:
- Fotíš všetkými AF bodmi?
Ak áno, treba si všimnúť kde foťák zaostrí, keďže môže zaostriť len v miestach zaostrovacích bodov
(čo sa môže javiť ako náhodné: zažil som už pri mojom prvom testovaní zrkadlovky na kvetináči)
- Fotíš stredovým bodom?
Prekomponovávanie to fakt môže spôsobovať.
- Namačkávaš?
Trvá to určitú dobu (hoci sa to nezdá) .. a čo to môže spôsobiť som už vysvetlil.
- Ešte je tu ďalšia vec: zaostrovanie zrkadloviek je už z princípu menej presné
Aj pri správnom naštelovaní: Autofocus Reality Part 1: Center-Point, Single-Shot Accuracy
...


viewtopic.php?f=212&t=1213622&all=1

-- 11. 10. 2018 13:08 --

A nieco pre pobavenie , zaciatky Gcka viewtopic.php?f=212&t=1213622&all=1
Ganec píše:
Petr67 píše:Já jsem to teď zkoušel a nevidím žádný rozdíl mezi F2.7 a F8. Vše ostré od spoda nahoru. Ostřil jsem na blízký předmět a nejširší ohnisko.
...
Prostě jsem dal zoom na nejširší (35mm EQ) a zaostřil na předmět metr od sebe a stejně bylo ostré i 100m pozadí, tj vše :-) Ještě zkusím s delším ohniskem.

Moc neverim...

Tu je zaber, kde som chcel aby bol Krivan v pozadi rozmazany.
Obrázek
Kedze bol jasny den, automatika mi nastavila dokonca clonu F 8(!) (co ma vtedy nenapadlo) a aj tak je pozadie rozmazane. Mohlo to byt este rozmazanejsie...


-- 11. 10. 2018 13:09 --

pripadne cela strana viewtopic.php?style=2&f=217&t=1179831&st=0&sk=t&sd=a&start=9465
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 10. 2018 12:12

Jeden kvetináč doma osobne rozbijem, ostatné dostanú čas na rozmyslenie, či sa nechajú fotografovať, alebo budú robiť problémy.....
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 10. 2018 12:13

A ťavy schovaj , aby ich nenapadlo sa do nich votrieť :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 10. 2018 12:15

A ještě by si mohl Olympus posichrovat to budoucí celoplanetární globální vítězství tím, že by na pár let přestal takticky vyrábět fotoaparáty vůbec, aby se lidem zhrzeným full framem o to více stýskalo po m4/3 a přecházeli pod něj nadšeněji až se znovu rozběhne výroba PENů.
A taky je třeba trošku vytrestat lidi za to,m že si kupovali full frame, protože až je všechny vzteky rozšlapou, tak nějakou dobu nebudou moci fotografovat vůbec, než se Olympus nechá celosvětovými demonstracemi přemluvit k opětovné výrobě. Ale nad pořadníkem bude bdít Ganec a Itokare, tebe z něj vyškrtne úplně!!!! Mě jen zařadí na konec za Mbu Mba.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 11. 10. 2018 12:32

Ganec píše:Ja som len chvíľku nereagoval .. som bol zvedavý na reakciu toho čo napísal chvd:
- či ho niekto podprí
- či mu niekto vysvetlí ako je mimo
- alebo či ti už každý pochopil, že DSLR majú pri sériovom snímaní fakt vyššiu spotrebu a tak na neho nezareagujú
=> teda že táto kapitola je už uzavretá

Já bych řekl, že mimo je pán Ganec.
Ono totiž k tomu sériovému snímání taky něco patří asi nikdo ho nevyužívá tak, že by někam přišel, zapnul foťák a minutu sériově snímal, pak odešel.
Šla zde řeč o kombinaci nějakých funkcí a jejich použití předpokládá další věci. Třeba skoro kontinuální ukládání fotek do buffferu a taky tu scénu je třeba nějak sledovat po celou tu dobu.
Hodnotit spotřebu jen jediné operace, která sama o sobě nemá význam ani použitelnost je prostě ...no doplňte si to sám pane Ganče. Jak vidno, pán Ganec má opět své dny..překroucecí, už včera pan Ganec na základě toho, že jsem se zde dotazoval na konkrétní možnosti/funkce konkrétního modelu vydedukoval, že si myslím, že funkce či parametry těla za mne udělají dobré fotky ... a nyní zase tohle ... se cítím nyní jako oběť gropagandy

-- 11. 10. 2018 13:38 --

Kedze bol jasny den, automatika mi nastavila dokonca clonu F 8(!) (co ma vtedy nenapadlo) a aj tak je pozadie rozmazane. Mohlo to byt este rozmazanejsie...

No to je ale překvápko! Kdo by to byl řekl todlencto?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 11. 10. 2018 12:44

Po takovémhle zákeřném traumatickém zážitku s květináčem je potřeba věnovat celý život snaze vymýtit zrcadlovky z povrchu zemského.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 10. 2018 12:49

Ja som aj za likvidáciu kvetináčov :)

"Nech odpadne, čo je kolísavé, nech odpadne, čo je oportunistické!" Prejav Gustáva Husáka na mimoriadnom zjazde KSS 28. augusta 1968 považujú niektorí autori za začiatok normalizácie na Slovensku.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 10. 2018 12:49

chvd píše:Šla zde řeč o kombinaci nějakých funkcí a jejich použití předpokládá další věci. Třeba skoro kontinuální ukládání fotek do buffferu a taky tu scénu je třeba nějak sledovat po celou tu dobu.
"ukládání fotek do buffferu" nie je žiaden problém, keďže "buffer" je len časť vyhradenej internej RAM
=> ktorá tam bola a vždy bude
No a táto sa len cyklicky napĺňa/prepisuje (ak by si bol programátor, tak by si vedel že to ani mazať netreba).
=> teda samotné ukladanie snímok do pre-buffra foťák nič navyše "nestojí"
(len potrebu väčšej RAM, ale tá tam je už kvôli samotnému buffru)

No a sledovanie scény je rovnaké ako pri bežnom fotení. Predstav si to ako rozsvietenú žiarovku pri pílení dreva:
- keď sa drevo nepíli (analógia s foťákom: nerobia sa zábery) => tak spotrebováva najviac energie žiarovka
- keď sa raz za čas prepíli nejaký konár (foťák: bežné fotenie) => tak je to už na pováženie, či viac minie žiarovka, či cingulár
(hlavne keď najviac energie spotrebuje zapnutie a vypnutie cingulára, nemusí to byť práve to pílenie)
- keď sa "píli čo to dá" (foťák: sériové snímanie) => tak sa spotreba žiarovky moc neprejaví a najviac "žerie" cingulár
:-]

-- 11. 10. 2018 13:49 --

chvd píše:Vždyť tam vlastně ani EVF ani zadní displej nepotřebuješ
A čo myslíš, že DSLR nič podobného nemajú? ;-)
Že sa ti expozičné parametre/AF body zobrazujú bez straty energie? :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod msp_x 11. 10. 2018 13:24

Ganec píše:(hlavne keď najviac energie spotrebuje zapnutie a vypnutie cingulára
To je fakt, hlavně vypnutí má takovou spotřebu, že i ta žárovka na chvíli zhasne :-)
msp_x
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 11. 10. 2018 13:48

ForeignerOnEarth píše: Itokare, tebe z něj vyškrtne úplně!!!!

:D :D

chvd píše:Šla zde řeč o kombinaci nějakých funkcí a jejich použití předpokládá další věci. Třeba skoro kontinuální ukládání fotek do buffferu a taky tu scénu je třeba nějak sledovat po celou tu dobu.

V CIPA urcite uz chystaju novy predpis na testovanie vydrze .. NAGANCA :D

msp_x: u Olympusu kludne
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 10. 2018 13:56

Ganec píše:(hlavne keď najviac energie spotrebuje zapnutie a vypnutie cingulára, nemusí to byť práve to pílenie)


Tak proto se doporučuje mezi focením Olympus vypínat?
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 10. 2018 14:06

Nie kvôli tomu, ale kvôli:
Ganec píše:- keď sa drevo nepíli (analógia s foťákom: nerobia sa zábery) => tak spotrebováva najviac energie žiarovka
;-)

Keď foťák zbytočne žerie energiu, tak jej zožerie viac ako keď sa vypína
(kedy sa dokončujú procesy, prípadne sa očistí snímač otrasením)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků