Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 21. 8. 2019 21:33

Ja si teda myslim, ze to Pemar v mnoha ohledech vidi realne. A navic srovnava prakticky s tim top, co se v DSLR da sehnat.

Muj kolega v praci fotil se starou digitalni Minoltou a stacilo mu to. Ted mu fotak odesel a zacal se divat po necem novem. Nejprve, ze staci klasicke zrcadlo, ze foti jen na stredovy bod. No sel si to vyzkouset do Megapixelu a vratil se s Fujinou, ze jen bezzrcatka uz budou mit smysl. Je to male, lehke, fantasticka technologie, obrovsky hledacek, dotykovy displej, jak je uzasne, ze se to podarilo do tak maleho tela dostat.

No a ted tydny uz nastava navrat do reality - po par dnech dokupoval dalsi baterky (a vzpomina, jak to bylo fajn mit jednu baterku na mesic), po mesici shani grip, aby se to lip drzelo a nadava, ze si porad omylem macka nejake tlacitka a ze neciti odezvu od rolleru. Obrovsky hledacek byl nakonec mensi nez muj a to telo (bez gripu) bylo temer stejne jako to moje. Jo, bylo lehci. Ted shani sirokac a drbe si hlavu, ze 24 tisic za to dat nechce. Ma starsi AF objektivy a s redukci nerozchodi AF. S MF objektivy se mu pry zase blbe ostri, na displeji to nevidi, pri zvetseni zase neudrzi vybrane veci v hledacku ...

PS: ale ten wiltrox 23/1,4 pro APS-C bych bral na Pentax

PPS: Podepsal bych prispevek od pavelmeli.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 8. 2019 08:17

To je tak keď si nechá radiť od predavača. :D
Mal si kúpiť sony, na minolty má aj origo redukcie s AF, dokonca viac verzií.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 8. 2019 09:58

No, pánové, když to tak čtu, tak si znovu uvědomuju, jak řešíme problémy, které bychom řešit nemuseli.

Neviditelná ruka trhu a tlak na neustálé inovace to asi opravdu dovede k tomu, že jediná cesta k optickému hledáčku bude dalekohled (a třeba s adaptérem na mobil).

Objektivně sice asi není zle, všichni (kromě Fidka) jsme přece strašně spokojeni s tím co máme, že ;-) , ale rozumná míra jistoty ohledně budoucnosti jednotlivých současných systémů tu úplně není.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 22. 8. 2019 10:06

pavelmeli píše:Třeba někdo může říct, že je to o zvyku, ale já si na horší zvykat nechci. Několikrát jsem měl možnost se střídavě koukat na scénu přes OVF (mého foťáku i kámošova D500) a EVF Sony, Panas, Canon i Olýk a nikdo mě nepřesvědčí, že EVF je lepší (zobrazované tzv. fičůrky mě nezajímají, mě stačí spodní lajna).
V kritických situáciách je fakt lepší: si pamätám kamošovu 80D, že "pri pive" sa cez OVF prakticky nedalo pozerať .. obraz vyzeral ako v úplnej tme a pri namáčknutí všetko prehlušili červené zaostrovacie body.

Ono je "problém" možno v tom, že EVF brzzrkadlovky zobrazuje "normalizovaný" obraz, teda aj v tme zobrazí obyčajne vyzerajúcu scénu. Fotograf potom nevníma, že sú to už podmienky, kedy s DSLR už nefotí, lebo v jej OVF nič nevidno.

Teda .. so svetelným sklom a FF DSLR vtedy ešte možno niečo vidno .. ale keď taký Dolgor porovnáva svoju D750 so svetelným pevným sklom s E-M10 prvej generácie so seťákom .. tak je celkom normálne, že preferuje radšej zrkadlovku.
(nezachráni to ani Fujina ktorú tiež má, lebo v defaultnom nastavení v hľadáčiku Fuji tiež nič nevidno .. aspoň kamoš čo mal X-T20 sa na to sťažoval .. že v tme skoro nič nevidel, hoci moja vtedajšia E-P5 vtedy nemala problém)

-- 22. 8. 2019 11:06 --

Ono je možno ďalší problém, že niekto berie nejaký model/značku ako TOP a myslí si, že ostatné modely sú na tom horšie.
No drobnosti, v čom mali nedávno problémy Sony a Fuji, už mal už Oly vyriešené pred rokmi...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 22. 8. 2019 10:09

bob222: no kdyz bych vedel o tom adapteru, tak bych mu to poradil ... Ale on (ten kolega) si zvykne :) Kdyz mu stacila stara Minolta, bude mu stacit i Fujina ...

Davidof: no uvidi se, jak to dopadne. Podle me za 5 let tu bude porad pomerne vyrazne procento fotaku s optickym hledackem, treba i s detekci tvare a oka, usmevu a dalsich ptakovin napr. s pomoci RGB senzoru. Kvalitni tela se stejne moc zmensovat nebudou s ohledem na ergonomii. Treba i Ricoh nakonec udela telo stylu a velikosti KP s EVF bez zmeny bajonetu. A nakonec to bude jen o preferenci OVF vs EFF. Ale muzu se plest. Ostatne, kdo by drive tipoval konec Minolty nebo nedavno Samsungu.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 22. 8. 2019 10:10

bob222 píše:To je tak keď si nechá radiť od predavača. :D
Mal si kúpiť sony, na minolty má aj origo redukcie s AF, dokonca viac verzií.

To áno, keď som bol svojho času v Nay a videl som akým spôsobom doporučoval predavač foťák jednému páru, tak som mal celkom dosť :D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 8. 2019 10:15

Nemůžu si pomoct, ale přinde mi, že si tu někteří ten OVF neadekvátně idealizují a adorují.
Dlouhý léta jsem fotil se zrcadlovkou, nicméně přechod k EVF u mě proběhl zcela plynule a přirozeně, nebýt tohodle fóra, ani bych nezaznamenal, že by mi na něm mělo něco vadit. :-D
Naopak, výhody EVF, aspoň u mě, vysoce převyšují nad případnými nevýhodami. Mj. je s tím líp vidět, foťák prakticky nemusím sundávat od oka, displej můžu nechat celej den "zavřenej", ...
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 8. 2019 10:53

cport

Tak to bych byl jenom rád.

Bojím se jenom, že ty současné koncerny nejsou dostatečně pružné, aby se vyrovnaly s tím, že trh se ustálí (doufejme) na nové úrovni. Takže i při prodejích, které by před patnácti lety stačily, se budou cítit jako v krizi a začnou osekávat.

Ferin

Já to mám úplně stejně, a nebýt digiarény, tak bych taky nevěděl :-)

Ale celkem nemám problém pochopit nebo respektovat, že to někdo má jinak. Vlastně mi na diskusích vadí jenom hloupé hulvátství, jinak je docela zajímavý sledovat, jak je každý jiný a preferuje jiné věci. To samé platí pro vlastní fotky, i když to je nejspíš úplně nedůležitá podsoučást celého problému, že ? ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 22. 8. 2019 10:57

Tak môj názor je, že kto nemal alebo nemá poriadne modely s OVF, tým myslím povedzme D300 a vyššie, tak po OVF ani nevzdechne.
Ono hľadieť napríklad do hľadáčika D5100 alebo nedajbože canonu XXXD bol celkom tristný zážitok a solídna EVF bola v takom prípade celkom kino.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 8. 2019 11:04

Nejlepší byl ovšem starej Olympus OM4 . A nejspíš všechny hledáčky lepších zrcadlovek bez AF.


To se přiznávám, že jsem se u kamaráda nemohl nabažit pohledu do toho hledáčku a pořád jsem to musel zkoušet. Fakt paráda.
Kdyby vyrobili specialitku pro pár bláznů - tělo digitální ale hledáček jako OM, to bych si asi dal říct … :-)

Čímž trochu potvrzuju slova pavlameliho a cporta teda ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 8. 2019 11:06

bob222: To se ale znovu vracíme k tomu, že je třeba srovnávat srovnatelné se srovnatelným. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 22. 8. 2019 11:23

Ferin píše:bob222: To se ale znovu vracíme k tomu, že je třeba srovnávat srovnatelné se srovnatelným. ;-)

No a práve vo tom to je! Porovnáva sa tu oly s FF, základný model low end so strednou triedou, rangefinger style na výlety so zrkadlovkou na šport...
Väčšina miestneho zrovnavania sú jablká s hruškami.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 8. 2019 11:43

Tak tak. Takový výkřiky do tmy... ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 8. 2019 11:51

Mne by zaujimalo, ci niekto realne vyuziva to, ze sa moze hravat v menu s okom na hladaciku. G9 je pre mna fotak ktory viem ovladat s okom na hladaciku (nie kvoli EVF), ale napriklad Olympus som daval z oka viac nez 7D.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 8. 2019 12:01

Čím dál víc.
Jak píšu, displej už prakticky neotáčím.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků