Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 29. 4. 2019 17:54

S Puntikem jsem se vracel do dob, kdy jsem byl ještě mladý a kdy se ještě používal ustalovač a vývojka. Párkrát mi Puntík i dobře poradil, teorii znal, ale ne vždy se mu ji dařilo převést do praxe (mírně řečeno), což mu někteří borci dali docela nemilosrdně “sežrat”, některé jeho “fotografie s příběhem” se už dají počítat mezi místní legendy.

Puntíkova výzva neměla efekt, protože ji nedokázal podpořit prakticky, ani nějakou “staromódní” fotografií.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 29. 4. 2019 18:32

Tak neviem, či sme na tomto mieste (vlákne) užívatelia, ktorí by rozoznali keby nám bola neservírovaný hoc aj umelecký skôst. V podstate sa sústreďujeme len na viac menej technickú stránku a istú remeselnú zručnosť. To umelecké nadanie nemá každý, a asi ani to správne "iné" vnímanie sveta pred objektívom.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 4. 2019 18:36

To jo, je to tu takové techničtější. Na umění je tu paralelní diskuse na Galerii a v extrému pak Fotka týdne :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 29. 4. 2019 18:53

Pekné kúsky tam sú, len človek nesmie čítať tie komenty . Tretia svetová na spadnutie :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 4. 2019 19:11

To jo :-)

Tady už to tak nějak padá únavou. Po sedmileté válce snad ani není divu.

Trochu škoda.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 29. 4. 2019 20:04

A zvitazila vlastne nakoniec HDR hole (mikroposun snimaca navysujuci mpix ako DR "zlepsenie").
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 4. 2019 21:07

Davidof píše:V tvém případě je přinejmenším pozoruhodné, jak sjednocuješ lidi, kteří mají mezi sebou docela velké spory, až hádky.
:-))

Žeby sa riadili Francúzskym príslovím:
"Nepriatelia mojich nepriateľov sú mojimi priateľmi."
:hmm:

Mimochodom, spory a hádky tu boli odjakživa .. a stále budú .. si myslím :eh

Keď som sa nejaký ten týždeň-dva odmlčal, tak sa tunajšie "najväčšie čísla" pustili do seba navzájom
=> teda je možno lepšie, že ich "terčom" som teraz už len ja .. ďalším tak majú pokoj .. a mne to neublíži.

Tak ma napadlo .. o čom sa vlastne pred bezzrkadlovkami hádalo? :hm
.. žeby "Canon vs Nikon"? (to si už ani len neviem predstaviť, o čom také hádky vôbec boli...)
Odkedy tu diskutujem, boli najväčšie spory už len ohľadom HO. To už našťastie máme za sebou. :tleskani

-- 29. 4. 2019 21:43 --

Davidof píše:vnímám, že zarputile bojuješ za systém, který mám rád, ale je to všechno hodně v duchu snad už posledního citátu, resp. jeho parafráze:

“ Bojuješ proti nenávisti k systému (M43), která by bez tvé trpělivé práce a neustálých příspěvků vůbec neexistovala”.
Takéto niečo tu našťastie vypisujú len dvaja z ignore listu a ostatní to necitujú .. takže tomu moc veriť netreba ^^
(vlastne .. nemyslím si ani, že nejaká nenávisť k m43 vôbec existuje)

Ale nech by na tom aj čosi bolo pravdy: nie je na škodu, že m43 má aj nejakú "opozícu".

Taká tá "pemarovská nedôverčivosť" má totižto aj svoje svetlé stránky:
=> pomáha odhaliť problémy, na ktoré by sa inak asi neprišlo
=> no a keďže sa "jeho obavy" ukazujú ako neopodstatnené, tak to systému len pomáha

Samotné DSLR takúto opozíciu totižto nemali (keďže im spočiatku kvalitatívne nemalo čo konkurovať)
=> asi preto sa verejne nevedelo o mnohých problémoch zrkadloviek, kým sa neobjavili bezzrkadlovky
(každý si potom tými problémami musel prejsť sám .. čo mnohých poznačilo zvýšenou nedôverou .. na rozdiel odo mňa)

Nikto vtedy nemal žiadnu principiálnu výhodu .. ktorú by bolo možné využiť na argumentáciu .. tak sa o tom nepísalo:
- keďže všetky fungovali na podobných princípoch, tak mali aj spoločné problémy a trpeli nimi všetky značky
- keďže tie problémy nemali principiálne riešenie, tak sa "ututlali": buď sa ignorovali, akceptovali, alebo bagatelizovali
- keďže sa niektoré ich problémy prelínali (napríklad roztrasenie zrkadlom a stabilizácia), tak sa na ne prišlo až nedávno
...

Podľa mňa je dobre, že DSLR a MILC sú principiálne až také rozdielne. Aspoň je o čom normálne diskutovať...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 4. 2019 22:07

No, asi je tu několik verzí diskuse :-)

Co k tomu dodat - bohužel mě napadá jen další citát, ale za daných okolností ... tedy - “Já seděl na větvi, když on hovořil.”
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 30. 4. 2019 00:11

bob222 píše:
chvd píše:Cože, budeme fotit vejce? Svoje nebo navzájem?

Vejce, to tu onehdá bolo zadanie od puntíka. Inak to bolo klasické cvičenie u profesora Šmoka.

Tak ono to fotilo povícero lidí, třeba pan Sudek. Jen v dnešní době mi tak nějak přijde, že se tím ohánějí lidé, co chtějí vypadat dejme tomu zajímavě.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 4. 2019 05:01

Nic proti. Mně jen odjakživa vadilo, když se uměním zaštiťují lidé, kteří sami evidentně nezvládají základy řemesla.

Podobně úlohy dostává Micina na umělecké škole, jenže jak jste si asi všimli, ona dokáže cokoli namalovat, vymodelovat nebo nafotit, protože kromě základu řemesla má i něco jiného, talent.

A pak je tu subjektivní faktor, když se bavíme o Sudkovi, tak ačkoli jeho tvorbu umělecky uznávám, zrovna fotky vajec se mi spíše nelíbí, než líbí, třeba ta ukázka mi připadá sice netradiční, ale přesto do velké míry nudná, bez pozitivního náboje a tak může dopadnout jakýkoliv pokus o focení vejce od nerenomovaného fotografa, protože se bavíme ne o řemesle, ale o umění, tam se dá vždy něco subjektivně zkritizovat, proto považuji podobné výzvy za trapárnu.
Přílohy
ED691CB8-BA52-457D-B34F-2C9A23FB8C55.jpeg
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 4. 2019 05:42

Davidof píše:No, asi je tu několik verzí diskuse :-)

Co k tomu dodat - bohužel mě napadá jen další citát, ale za daných okolností ... tedy - “Já seděl na větvi, když on hovořil.”

V každom prípade odporúčam Forrestovi minimálne tie state o blbosti od českého velikána:

https://cs.wikiquote.org/wiki/Jan_Werich
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 4. 2019 06:12

Myslíš tým takéto niečo?
"Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, si jen ti nejchytřejší hrají na hloupé."
:-]

Ja tebe zase odporúčam zamyslieť sa nad citátami o nepriateľoch: https://sk.wikiquote.org/wiki/Nepriate%C4%BE
Napríklad:
"Človek nemá nepriateľov. Iba jeho úspech ich má." (Napoleon Bonaparte)
:potichu
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 4. 2019 06:37

No, o Tebe asi toto:
"Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat", lebo ináč zaplaví svet, zvykne dodať Jiři Grygar, tak že občas zabojujeme :) Lebo zaprasiť to tu dokážeš statočne...
Úspechom si myslel ten prepadák Gancovky ? Či už aj Teba omrzelo každý večer vystupovať pred prázdnym hľadiskom...:)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 30. 4. 2019 09:43

Ganec píše:Myslíš tým takéto niečo?
"Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, si jen ti nejchytřejší hrají na hloupé."
:-]

Ja tebe zase odporúčam zamyslieť sa nad citátami o nepriateľoch: https://sk.wikiquote.org/wiki/Nepriate%C4%BE
Napríklad:
"Človek nemá nepriateľov. Iba jeho úspech ich má." (Napoleon Bonaparte)
:potichu

Chlape, vůbec se s těmi amatéry, co do tebe stále ryjí, nezahazuj. Vždyť s takovými si my profíci přeci nemusíme lámat hlavu, neboť naše je království nebeské.
Naposledy upravil chvd dne 30. 4. 2019 12:53, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 4. 2019 09:50

FXE1 píše: o Tebe asi toto:
"Nad lidskou blbostí se taky nedá zvítězit. Ale nikdy se nesmí přestat proti ní bojovat", lebo ináč zaplaví svet, zvykne dodať Jiři Grygar
Ja viem, že nesmiem prestať .. veď preto vás riešim 8-P

Touto Werichovovu radou sa riadim:
"Nebojujte jen proto, abyste vyhrál. Bojujte především proto, abyste se nedal."
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků