Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FXE1 26. 8. 2019 15:54

No ja s tým nechcem robiť nič, fotím do RAWu, iba konštatujem, že fyzikálne ešte dlho EVF nemôže konkurovať OVF, otázne je či sa tak vôbec niekedy stane. Celé audio vizuálne snaženie a napredovanie (technicky) je o tom aby sa to priblížilo možnostiam našich zmyslov. Od rozlíšenia, cez farebný priestor, DR atď, šum....atď.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 8. 2019 16:03

Mám X-T2 skoro dva roky a fotky jsem v EVF prohlížel jednou. Ještě jednou zopakuji: jednou. Samotného mě překvapilo, že jsem to udělal, a pamatuju si tu chvíli do detailu. U starších modelů ani jednou, protože hledáčky byly svou kvalitou spíše informativního typu - ano, fotka je tam.

Ono možná taky jde o kvalitu zadního LCD.

-- 26. 8. 2019 17:08 --

Když je blbá, člověk raději kouká do EVF. Někde se na zadních LCD nehezky šetří. Pak se není co divit, že je prohlížení v EVF na piedestalu.
Naposledy upravil Dolgor dne 26. 8. 2019 16:10, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 26. 8. 2019 16:09

FXE1 píše:No ja s tým nechcem robiť nič, fotím do RAWu, iba konštatujem, že fyzikálne ešte dlho EVF nemôže konkurovať OVF.


No, teď ses trochu "uťal", pač ve zde diskutovým ohledu je to přesně naopak. OVF neumožňuje fotku zkontrolovat vůbec. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 8. 2019 16:19

Já se tady přiznám, že barvy v EVF (nebo LCD) kontroluju jenom ve smyslu jestli nemám nějakou hodně špatnou WB (a to jen v případě, že se pokouším ji nějak nastavovat při focení). Většinou jedu na Auto WB a maximálně si občas vyfotím šedou destičku, pokud mám pocit, že by se měly podmínky nějak měnit.
Ale většinou jedu bez ní.

Jinak taky nevím, ferine, co bych jako měl dělat s barvama při focení, kdybych zjistil, že jako nejsou dobré a taky nevím, proč se na tom všichni točí :-)

Co ale dělám, a asi bych se měl stydět podle téhle diskuse, je že podle EVF rámcově nastavuji kompenzaci expozice. Mám to nastaveno tak, že to funguje. To znamená, že jak to zkompenzuju v hledáčku, tak nějak přibližně to pak vypadá na fotce.

Určitě existují přesnější metody, ale při reportáži, streetu nebo při focení sportu mi to docela vyhovuje.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 26. 8. 2019 16:57

Taky to dělám podle Davidofa. Ale já fotím přes EVF kvůli očím. :-( Přes displej fotoaparátu jen, když musím fotoaparát držet mimo dosah hledáčku, a pak stejně nevidím, co fotím, kam ostřím... Jen mám občas problém, že za "přepáleného" dne mám pak v PC tmavší/světlejší fotky, které pak musím upravovat. S GX80 jsem měla sladěnou i pleťovku nebo zelený trávník na malé kopané osvícený Sluncem. U Sony nebo GX9 je to trochu horší, hlavně ta osvícená zelená. Ale hlavní je, aby mi seděla pleťovka. Docela mě teď překvapila A7S na Boskofestu večer, kdy mi ladily barvy už ve foťáku (hledáčku).
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 26. 8. 2019 17:32

FXE1, bohuzel, pochopil jsi to spatne. A nebo ja to spatne napsal :-)) . Chtel jsem napsat, ze podle hledacku poznam, jestli bude fotka barevne a expozicne OK pro pozdejsi upravy. Obraz v EVF samozrejme neni dokonaly, ale pro hrubou kontrolu je naprosto dostatecny a diky nemu vim, ze fotka nebude natolik ulitla, aby pri pozdejsim zpracovani byly nejaky problemy. Driv se mi stavalo, ze jsem v zapalu boje opomnel obcas prenastavit fotak a ze z fotek nic nebude jsem zjistil az pri kontrole na displeji. S tim uz dnes problem nemam. Je to pro me dulezity hlavne u expozice, u barev je to celkem jedno, cvakam do rawu.
Fotky v EVF prohlizim skoro porad, stejne tak pres hledacek fotak nastavuju. Vidim na blizko dost blbe, takze nez soustavne hledat bryle, tak cumim do hledacku. Uz jsem si zvykl, nevadi mi ti. Zato foceni v brylich nedavam, to je pro me silenej vopruz.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 26. 8. 2019 17:36

To mi chcete namluvit, že barvy v hledáčku, na monitoru a na vytištěné fotce máte totožné? A že odpovídají 100% realitě? Fakt?

To spíše uvěřím tomu, že nemáte a že vám to nevadí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 8. 2019 17:42

Je to marný, je to marný, je to marný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 26. 8. 2019 17:47

Proč dělat nějakou hrubou kontrolu, když mohu vidět, jak to je? Ano, je to marný.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 26. 8. 2019 18:06

Já fotky netisknu, protože na to nemám tiskárnu. Ale když je nechám vyvolat, tak barva sedí. Jak by taky ve formátu 15x10 nemohla sedět? 8-D Nezapomínej, že to co vidíme si mozek upraví po svém.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 26. 8. 2019 18:10

Tvrdím že nejrychlejší způsob jak ihned zkontrolovat jak vypadá moje fotka co jsem právě cvaknul je v hledáčku kdy můžu zkontrolovat okamžitě po cvaku s foťákem pořád na oku jak to mám cvakle, zoomnout si na ostrost a dál fotit aniž bych hnul s foťákem z xichtu - mám pořád namířeno na kompozici, stojí mi tam člověk.. A ani nepostrehne že na něj celou dobu nečumim ale bleskově jsem zkontroloval foto..

Displej jsem v terénu na koukání nepoužil nikdy (pač v něm vidím na 90% jen odlesk svého xichtu logicky - minimum detailů, barev, kontrastu a vlastně úplně všeho, fotku prakticky nevidím) displej pouze jako nluzovka pro focení nad hlavou apod..

Nejhorší je samozřejmě tablet, tam už o nějaké rychlé kontrole nemůže být řeč, dát foťák z xichtu i z ruk, hmatat někam do brašny a čumět tam na fotku a na přímém slunci tak to pardón Teda - větší zemanovinu jsem neslyšel :-D

-- 26. 8. 2019 19:20 --

A po focení když si chci prohlédnout fotky co nejrychleji než se dostanu k pc tak na displeji to projíždím a když mě nějaká fotka zaujme tak okamžitě k oku a přes hledáček se pokocham.. Nevím co maj ostatní ale už z nex6 jsem viděl v hledáčku o hodně víc než přes ten displej - už z principu jeho zatemnění okem - takže využití jeho obrazové kvality na 100% což na displeji bude podobné jen v úplné tmě..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 26. 8. 2019 18:37

rodri píše:FXE1, bohuzel, pochopil jsi to spatne. A nebo ja to spatne napsal :-)) . Chtel jsem napsat, ze podle hledacku poznam, jestli bude fotka barevne a expozicne OK pro pozdejsi upravy. Obraz v EVF samozrejme neni dokonaly, ale pro hrubou kontrolu je naprosto dostatecny a diky nemu vim, ze fotka nebude natolik ulitla, aby pri pozdejsim zpracovani byly nejaky problemy. Driv se mi stavalo, ze jsem v zapalu boje opomnel obcas prenastavit fotak a ze z fotek nic nebude jsem zjistil az pri kontrole na displeji. S tim uz dnes problem nemam. Je to pro me dulezity hlavne u expozice, u barev je to celkem jedno, cvakam do rawu.
Fotky v EVF prohlizim skoro porad, stejne tak pres hledacek fotak nastavuju. Vidim na blizko dost blbe, takze nez soustavne hledat bryle, tak cumim do hledacku. Uz jsem si zvykl, nevadi mi ti. Zato foceni v brylich nedavam, to je pro me silenej vopruz.


Okuliare sú argument, o tom žádná. Ak by mal niekto vyťahovať okuliare na blízko kvôlí pohľadu na LCD, je bezosporu pohľad do EVF s dioptrickou korekciou veľkým prínosom. Len to čo v to vidíme, je ešte ďaleko od toho, čo sa dá vidieť cez OVF. Teraz nemyslím práve situácie za nízkej hladiny osvetlenia, Ja mám len prístroje z EVF, ale jasne si mnohé nedostatky uvedomujem, vidím ich.

-- 26. 8. 2019 19:42 --

Ferin píše:
FXE1 píše:No ja s tým nechcem robiť nič, fotím do RAWu, iba konštatujem, že fyzikálne ešte dlho EVF nemôže konkurovať OVF.


No, teď ses trochu "uťal", pač ve zde diskutovým ohledu je to přesně naopak. OVF neumožňuje fotku zkontrolovat vůbec. ;-)


Vysvetlím, pohľad cez okno je neporovnateľný s pohľadom cez kameru a TV monitor :) A teda ktoré prístroje z OVF nemajú LCD na kontrolu exponovanej snímky ? :-)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 26. 8. 2019 20:02

Zkontrolovat tonalitu je prakticky nemožné, kvalita EVF a LCD neumožňuje barvy posoudit tak jako na EIZO monitoru (100%) nebo aspoň na tom iPadu (řekněme 90-95% ideálního stavu). A nějaké úpravy ve foťáku neumožní to, co třeba LightRoom nebo Polarr. Co vím, tak většina bezzcadlovek neumí nastavovat WB pipetou v RAWu, takže ani vyfocení 18% šedé tabulky by s barvami nepomohlo.

Takže při 100% rozlišení vidím na bezzcadlovce také sice detail, ale obraz na 10 palcovém displeji umožňuje mnohem lepší celkové posouzení a navíc mám možnost okamžitého postprocesingu a odeslání na sociální síť. Mezi vyfocením a odesláním na sociální sítě jsou pak řádově jen minuty. Tohle byla doposud výsada mobilů a tabletů, konektivita je věc, kterou foťáky měly umět už dávno.

Je blbost, abych upravoval fotky ještě během focení, to dělám v pauze nebo když akce končí, protože jinak hrozí, že přijdu o zajímavé záběry. Prohlížení fotek ve foťáku pomůže tak leda k tomu, abych se přesvědčil, že na záběru je Máňa a Eiffelovka a že mi nevlezl do záběru zrovna pes.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 8. 2019 20:45

Já myslím, že tu skoro všichni jasně napsali, co kontrolují v terénu na LCD, nebo v EVF.

Malá nápověda - "tonalita" to není. A asi nikdo nezkoumá, jestli obraz na LCD/EVF odpovídá realitě.

Pokud je tvým záměrem během pár minut poslat fotku na sociální síť, ještě z terénu, tak je tablet dobrá cesta.

Všichni ostatní tu mluví o focení do RAW a následném postprocesingu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Moli75 26. 8. 2019 20:57

Tak jsem se dlouho nezasmál, díky Pemare :)
Moli75
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků