Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 3. 2018 00:48

Jsou zajímavější činnosti, to s cport musím souhlasit.
https://www.youtube.com/watch?v=V4mI8tAgpCA
Kdo poznal zakladatele Helloween a GammaRay, ten je doma. Ten pán s bílým LP je Eike Freese, mimo podia s kytarou v ruce (kokrétní kousek na fotce ze studia) fenomenální mistr zvuku a je fakt 10 dní ve studiu je podstatně přínosnějších, než diskuze se soudruhem zvláštního ražení.
P1110762_EIKE FREESE GUITAR.jpg

P1110786_EIKE UND MARTIN.jpg
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 3. 2018 03:30

Dolgor píše:To je typickej kontrast.
Geek, který to v životě nedržel, jenom ví z pressreleasů a novinářských blogů psaných ITáky, kterým nešlo programování a tak se překvalifikovali na prodavače, že je to nejlepší.
vs.
pemar, což je teda taky geek, ale fotící;-)


Tak ja uprimne neviem co pemar skusa. Snazi sa bavit o ergonomii s clovek ktory pise clanky o tom preco sa fotak drzi lepsie bez gripu :D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 25. 3. 2018 08:48

Pemar fotici geek? Uf teda. Pemar je konzumni špekulant. Ganec je layer two geek - dokumentarista. Neklouze po povrchu, vi ze ta bedna ma spinany zdroj a vi veci v levelu 2 a radi je do dokumentace, ale pokud nekdo omylem do Tesly da krome povinne vybavy lana a lekarnicky da nahradni svicky, tak k tomu napise eleborat, jaky svicky a kde je dobre je vozit a jak casto je kontrolovat.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 3. 2018 09:38

Konzum prokazatelně k lidskému pocitu štěstí nepřispívá. Lepší fotoaparát nebo lyže mi v tomto ohledu nepřináší skoro nic, jediný efekt mají zážitky s tím spojené. Roli hraje ergonomie, jak ta věc takzvaně sedne a pak mne zpravidla fascinuje výkon. Když lyže snadno vykrajují oblouky na manšestru jihotyrolských sjezdovek, auto dělá z přerušované čáry plnou nebo foťák zaostří na vše, co se kolem hýbe.

Foceni je pro mne součástí aktivního odpočinku, zvednout se z gauče, někam zajít, něco prožít. Navíc mám rád vizuální vzpomínky, zachycení momentu. Foceni pro mne není vytáhnout telefon a něco cvaknout. Foceni je rituál a proces. Jako u aut nebo u lyží, vnímám to více smysly, baví mne i zvuky s tím spojené, bezhlučné auto, lyže nebo fotoaparát mne nebaví, musí tam být i ten zvuk.

Nebaví mne kupovat póvl, byť zabalený s marketingovou mašličkou, mám rád poctivou techniku. To už dnes hodně vzácné, takže většinou si jen udělám radost něčím, co tu poctivou techniku aspoň vzdáleně připomíná.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 3. 2018 10:07

Vám všem závidím ten luxus s hromadou času na takové "debaty". Běžte radši ven se provětrat. :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 25. 3. 2018 10:24

cport píše:Ja se nestacim divit:

1) vsem (a obzvlast dlouholetym uzivatelum), kteri Gancovi a Lunakovi na reseni nejakeho sporu jeste venuji vic nez tri zpravy,

2) Lunakovi a Gancovi, ze jim obdobna odezva vetsiny porad jeste neni podezrela.


Pravil ten, ktery ve fyzice kulha na obe nohy a na otazky neni schopny odpovedet, nebot mu to kognitivni disonance nedovoluje. Pobavils :)
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 3. 2018 10:32

Radek71 píše:Pemar fotici geek? Uf teda. Pemar je konzumni špekulant.
hehe, to sedí na jeho slová: "Skla, co mám, jsou předem kupovaná s ohledem na to, že FF bude logický další krok"
:-))

No tu už logika kríva na obe nohy:
- pemar, ak by FF mal byť ten ďalší krok
=> tak prečo si už dlhé roky stále na tom istom mieste? :--
- keďže robíš (zjavne zbytočný) kompromis už pri nákupe
=> tak aj tvoja aktuálna zostava je len kompromisná (nie optimálna)

A s týmto sa dá "pracovať ďalej" a zohľadniť aj správanie ostatných:
- tým, že nemáš optimálnu zostavu => nie si spokojný s tým čo máš (na rozdiel odo mňa)
- čo sa prejavuje závisťou snahou dokázať sebe a ostatným - ktorí spokojní sú (napríklad ja) - že to má zmysel
- no a táto snaha sa prejavuje buď zvýšenou intenzitou v produkovaní fotiek (viď landov), alebo v diskutovaní

cport: stačí ti to ako možné vysvetlenie, prečo majiteľov APS-C DSLR tak baví diskutovať so mnou? ;-)

No a či sa mi takáto odozva "väčšiny" nezdá podozrivá?
Práveže zdá .. preto sa tomu snažím "prísť na kobylku" .. a to sa dá len diskutovaním.
=> no a medzičasom som zistil, že sa vôbec nejedná o väčšinu spoločnosti :pozor
=> ale len o jedincov, ktorí sú nespokojných so svojimi foťákmi
:twisted:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 3. 2018 11:05

To je tak hlupy clovek, ze to snad nie je pravda. Mat FF skla na APS-C tele osobne povazujem za velku vyhodu pre mnozstvo fotografov. Vynimkou su len ti ktori naozaj vedia, ze dalsi krok smerom k vacsiemu snimacu nebude.

Ak by som dnes siel do SONY, bol by to FF pretoze APS-C co maju su pre mna uplne nevyhovujuce. Inak mi APS-C ale bohate staci, pretoze mam rad dlhe ohniska a tu ma APS-C drobnu vyhodu (400 vs 600mm su ohniska kde sa vaha uz trochu prejavi). Ak by som ale mal APS-C od CaNikonu, skor ci neskor by som si nejaky FF rozhodne kupil ako fotak na situacie kde by som sa radsej pohral s HO. Nemam pemarov rozpocet, urcite by to nebol novy fotak, ale take jazdene 6D alebo alebo d610 by tomuto ucelu vyhoveli s prstom v nose. Aky zmysel by malo kupovat si tie iste skla na kazdy fotak zvlast ?

Tie dalsie Gancove dedukcie, tie naozaj naznacuju uz len to, je ide alebo o debila, alebo ... vlastne nic ine uz nenaznacuju. Neviem, v poslednej dobe si naozaj nemyslim ani to, ze by bol Ganec zabavny tak ako kedysi. Kedysi to aspon znelo vierohodne, ale dnes ide vylozene o provokacie a je mi uprimne luto kazdeho, kto to nevidi :)
Naposledy upravil Fidko dne 25. 3. 2018 11:15, celkově upraveno 1
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 25. 3. 2018 11:09

V době, než se objevila D5/D500, byly v nabídce Nikonu jen staré plnoformátové modely. D500 má až na FF snímač všechno podle mých představ, D850 stojí za úvahu, ale má moc velké rozlišení a s tím gripem to Nikon docela dost cenově přehnal, to jsou všechno důvody, proč se neunáhlovat.

Mám také rád delší ohniska a D500 mne zatím nějak výrazněji neomezuje ani na vyšší ISO.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 3. 2018 11:18

Mna by D500 neobmedzoval naozaj v nicom. Ked som sa s tym fotakom hral prvy krat, skoro som sa rozplakal. Ten AF je rozpravkovy. Jedinu vyhradu mam k drzaniu, kedze ja osobne som skor na Canonacke gripy (kvoli gripu som dal kedysi prednost 60D pred podla mna daleko technicky vyspelejsej D7000), ale schopnost toho AF zaseknut sa na objekt bez toho aby som vobec nieco nastavoval, to bola krasa.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 3. 2018 11:53

pemar píše:Mám také rád delší ohniska a D500 mne zatím nějak výrazněji neomezuje ani na vyšší ISO.
To je logické, že preferuješ dlhé ohniská => keďže APS-C zrkadlovky na tie kratšie ohniská kašľú :-(
(buď neexistujú vôbec, alebo sú neergonomicky veľké, či drahé alebo málo svetelné)
=> čo sa prejavuje tým, že pre tých čo ich majú, je na tieto ohniská ergonomickejší :twisted: mobil alebo kompakt

Pripomínam:
Ganec píše:-- 19. 1. 2017 16:01 --

Mimochdom, pozreli ste si na wikipédii, čo sa píše o ergonómii: https://sk.wikipedia.org/wiki/Ergon%C3%B3mia

Zacitujem:
Išlo o spôsob, ako nájsť optimálny spôsob vykonávania danej úlohy. Napr.: Znížením hmotnosti pracovného nástroja je zamestnanec schopný urobiť daný úkon viac krát v pracovnom čase.


-- 25. 3. 2018 11:53 --

No a keď už som aj ja zabŕdol do ergonómie, tak sa pozriete na čo som práve narazil:

Od 7mej minúty tam vysvetľujú, prečo má E-PL9 práve taký tvar gripu aký má :-]

-- 25. 3. 2018 11:53 --

Grimjaur: aj ty môžeš (pre budúcnosť) takto vkladať videá do príspevkov aj ty
=> stačí URL adresu embednúť do [youtube] tagu a z "https" odstrániť písmeno "s"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 25. 3. 2018 13:35

Kratší ohniska nepreferuji proto, že se málo kdy dostanu tak blízko, aby záběr vypadal dobře. Micina si s tímhle ohniskem ví rady lépe, já mám dost problém to uchopit tak, aby z toho nelezla nuda.

Obrázek

Obrázek

Made by Micina
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 3. 2018 16:16

Ganec píše:Zacitujem:
Išlo o spôsob, ako nájsť optimálny spôsob vykonávania danej úlohy. Napr.: Znížením hmotnosti pracovného nástroja je zamestnanec schopný urobiť daný úkon viac krát v pracovnom čase.

Raz chlapci tusim v Rusku dostali paradny napad /kedze v Rusku je titan lacny ako u nas drevo/, ze krompace porobia z titanu namiesto z ocele /titan je cca o 40% lahsi pri rovnakych parametroch - beznych/. No, vsetko super, o skoro polovicu lahsi pracovny nastroj, akurat sa s tym dalo spravit *****. Tak sa pekne vratili spat k povodnym, "tazkym" krompacom.
Co myslis Ganče, preco ? :-)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 25. 3. 2018 16:19

:-D ten ti na to neodpovie, ani keby si nebol na ignore liste...
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 3. 2018 16:33

Hmm..

Tiez by ma zaujimalo, ako suvisi vaha fotaku s tym, ze cvakne fotku. Ale to nic .. ale este ma napadlo, kedze je jasne, ze mieri k tomu, ze bezzrkadlovky su prevazne lahsie, tak dam este jednu otazku

Olympus Em1 16mpix + M.Zuiko 300/f4 ma efektivne ohnisko 600mm
Nikon (nejaky slusny APSC ) 24mpix + Nikon 300/f4 ma efektivne ohnisko 450mm, po orezani fotky (aj priamo fotakom) vzrastie efektivne ohnisko pri 16mpix na 600mm.

Tato zostava Nikonu je ale asi o polkila lahsia a o dost lacnejsia. Cize aky dovod je pouzit Olympus v tomto pripade? Na slusne fotenie treba aj tak gimbal, takze stabil nie je argument. Ten je pre geekov.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků