Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 24. 4. 2019 21:24

Aniž bych se chtěl zastávat Gance, tak konstatuji, že v souvislosti s D6 běží aktuálně na Nikon fórech diskuse, zda ohlášených 24 Mpx není málo, zda by D6 neměla mít aspoň 36 nebo lépe 47 (cosi jako D850 s výkonem D5). Nevím co je to za lidi, ale podobný požadavek jsem neslyšel ani od MK, ani od mého kolegy, který si zvířata a krajiny z Afriky tiskne jako výzdobu do haly.

Za sebe musím říci, že jsem 46 Mpx chtěl kvůli výřezům, ale marně vzpomínám, kdy jsem to skutečně potřeboval. Určitě to nevynahradí to delší čekání, než se mi nečtou všechny ty velké RAWy, proto dost často fotím do RAWu o velikosti 24 Mpx, což je mimochodem funkce, který se Nikonu na D850 povedla dotáhnout do velmi použitelné podoby.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 24. 4. 2019 21:56

Tiež som toho názoru, že 24 mpx je akurát dosť pre 90% fotografov. No a následná práca s rawmi v sw je dosť podstatná vec. Momentálne na novej mašine mi LR s 24mpx ide ako blesk so 46mpx by som si rad vyskúšal a porovnal (ak mi zasles nejakú sériu testovacích raw, tak to rad otestujem) ;-)
BTW, počet mpx bol takisto u mňa deal-breaker (okrem ceny) kúpy z7.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 24. 4. 2019 23:47

Mě se zase na něčem jako je Z7 líbí, že to lze plnohodnotně použít i třeba s aps-c objektivy a pořád mít velký obraz v hledáčku a ve výsledku rozlišení cca. 19Mpx.
Nebo si například chci koupit Nikon 200-500mm. Teď mám Nikon D800 a říkal jsem si, že by nebylo od věci si k tomuto objektivu a k D800 dokoupit ještě Nikon D7200 a tím mít ekv. ohnisko 750mm s rozlišením 24Mpx.
S tělem jako je Z7 je zbytečné mít dva foťáky, přepnutím na aps-c mám pořád stejně dobrý obraz v hledáčku, ekv. ohnisko 750mm a pořád dobré rozlišení 19Mpx.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 25. 4. 2019 04:02

Tohle je potenciální výhoda bezzcadlovek, možnost zvětšit si obraz v hledáčku, protože a D850 máte v hledáčku pořád FF obraz, takže u výřezu vidíte hůře detaily, na D500 je oproti D850 ve výřezu vidíte lépe. V praxi je to relevantní tak napůl, trochu nepohodli tam je, ale nikdy mi to prakticky ve focení nevadilo. Na druhou stranu, ta možnost vidět rozšířené okolí v hledáčku oproti cropu mi přijde z hlediska kompozice zajímavá, dá se to oříznout i jinak, než jen jako DX crop. Z tohoto pohledu bych si dovedl představit, mít jen D850, kdybych D500 předtím neměl, tak bych možná neměl potřebu po koupi D850 kupovat ještě D500 a mohl bych teoreticky ušetřit, nicméně každopádně bych musel dokoupit grip a všechny ty serepetičky kolem, které byly hodně předražené.

Nevýhoda současných bezzcadlovek podle mne je, že AF-C stále není na levelu D500, ani po těch FW aktualizacích, které opět rozdíl zmenšili, člověk si musí zvykat na jiná těla s jinou ergonomií, jiným MENU a funkcemi, často musí dokoupit i nějaké další objektivy, ta symbióza D850 a D500 mi skvěle vyhovuje, rozdíl je minimální, jen u D850 s gripem mám o kousek lepší pocit (“profi”) pocit a prakticky neomezenou výdrž (mnohonásobné vyšší) na baterie, limit je jen karta (i třeba 128 GB se mi vždy zatím zaplnila dříve, než se vybíjí baterie).

Já jsem se rozhodl teleobjektivy velikosti 200-500mm zatím nekupovat, kdybych musel mít 500mm, šel bych spíše cestou PF verze, ale kdybych už chtěl koupit 200-500/5.6 nebo dokonce 500/4, tak by mimo tomu mnohem lépe pasovalo tělo D500 nebo D850 (o D5 nemluvě) a podle mého názoru by to i lépe fungovalo. Někdy jiný to ale může mít jinak.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 25. 4. 2019 04:02

Petrsek píše:Áno, vyhráli jsme! Ani chvd už se neozývá, nejspíš nabízí chvd zas někde jinde :-D

Zas ti jebe m r d k o?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 25. 4. 2019 06:46

Nezabudnite, že vysoké rozlíšenie chce nezanedbateľná skupina ľudí, čo s*rú na kompozíciu v teréne a režú následne do mäsa až v pc. A ak zmeníš kompo napríklad z horizontálu na vertikál, tak tam odrežeš 20 mpx len to tak fikne.
Takže tam niekde by som videl požiadavky na super moc moc moc megapixely. Pretože inak som tlačil 50x70 zo 16 mpx (samozrejme nie ja, ale profi firma aj s profi prípravou) a výsledok bol v pohode, pozerateľný.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 25. 4. 2019 06:53

Tohle je fakt, Nikon chystá 60 Mpx a jsou lidé, co tomu tleskají. U mne zatím převažuje rozčarování z dlouhého přenosu do desktopu nebo do Apple ekosystému, hardware poddimenzovaný nemám, takže vlastní úpravy jsou v pohodě, pakárna je dostat to z fotoaparátu ven. Ale není to drama, většina z vás by řekla, že jsem hnidopich nebo že produkuji moc odpadu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 4. 2019 07:24

Asi je po vysokém rozlišení mezi uživateli dost velká poptávka.

Stačí se podívat na rozdíl cen Z6 a Z7 nebo S1 a S1R. Ty foťáky jsou jinak skoro stejný, jen senzor je jiný a myslím, že ten cenový rozdíl je dán z velké části i tím, že lidé to vyšší rozlišení prostě chtějí.
Tak jim ho výrobci řádně nacení, i když rozdíl v ceně hardware je podstatně menší.

Ale ten rozpor je tu od začátku digitální fotografie. Vzpomeňte si, kolikrát už se říkalo, že xyz Mpx už stačí a nic víc nemá význam. Ale ty závody o vyšší rozlišení jedou pořád dál
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 25. 4. 2019 07:37

Ja mám hlavne problém podobný ako Pemar (len nie s jeho cash flow), a to v požiadavkách na externý hardware. V zásade idem PC kým nekľakne alebo nezačne citeľne spomaľovať alebo haprovať. Vtedy mením, resp. "vylepšujem". Kúpou niečoho s rozlíšením cez 40 mpx predpokladám, že by bolo treba hneď meniť aj "hlavný" stolový PC, dva notebooky atď., pričom 24 mpx ma aktuálne nijako neobmedzuje.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 4. 2019 07:39

Tak pokud budou výrobci dávat dvě varianty, tak to snad ještě půjde ukočírovat.
Měnit počítač, to je jako se stěhovat
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 4. 2019 07:42

Ja kvoli novemu Mavicu aj tak budem musiet riesit nove PC, takze verim, ze komfort pri praci so 40Mpix fotakmi by bol aspon tkay ako pri sucasnom PC s 20Mpix. Inak realne na mFT vacsie rozlisenie nepotrebujem, ale pri FF by som ho ocenil pretoze pocitam s tym, ze nic vacsie nez 100-400 sa mi nebude chciet vlacit. Rozlisenie by v mojom pripade fakt len kompenzovalo nedostatocne dlhe odhnisko.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 25. 4. 2019 07:46

Tak ja myslim, ze na MPix tlaci hlavne mobily. Lepsi fotaky se pak musi nejak odlisit. Bohuzel to pak prinasi daleko vyssi naroky na hardware fotaku (rychlost vycitani dat ze senzoru a dopocitavani X blbosti jako rozpoznavani oka slepice :) ...).
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 4. 2019 07:48

bob222 píše:Nezabudnite, že vysoké rozlíšenie chce nezanedbateľná skupina ľudí, čo s*rú na kompozíciu v teréne a režú následne do mäsa až v pc.
Myslíš tých, ktorí používajú AF-C v spojení so stredovým bodom? :twisted:
(keďže ich ostatné body sú menej citlivé + ich AF-S je nepoužiteľný kvôli pomalým sklám a príliš nízkej HO)

bob222 píše: ak zmeníš kompo napríklad z horizontálu na vertikál, tak tam odrežeš 20 mpx len to tak fikne.
prepočítal som si to:
- pri pomere strán 3:2 sa takto zahadzuje 56%
- pri pomere strán 4:6 je to už len 44%
:kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 4. 2019 07:52

cport

Tak pozor ! Oko slepice je minimálně stejně zajímavé, jako rybí oko ;-))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 4. 2019 07:56

Rozlisenie medzi 20-30Mpx je idealne pre reporterov - rychlejsie a lahsie sa to spracovava pocas akcii, co je velmi podstatne. Navyse ak je finalny vystup (po upravach a oreze) okolo 12Mpx, tak to asi vacsine ludi staci (napr. v FIVB sme mali poziadavku na minimalnu sirku fotky 4000pix, pre Getty to bolo 3800pix)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků