Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2018 11:37

Já ho ještě nemám, ale jsem ve skupině Arsenal na Facebooku a ta má tři fáze:

1) Dlouhé čekání a nadávání, že ještě nepřišel
2) Nadšeni a fotografie krabice a přístroje
3) Deziluze z toho, že AI neumí proti fotografovi prakticky nic navíc a že taková D850 spoustu věci i bez toho, jen to nebýt líný nastavit v MENU

Ale je to přesto nejúspěšnější kickstarter.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2018 11:43

Jako ta Cimrmanova opera - fáze očekávání a fáze zklamání. Plus fáze zapomenutí v šuplíku ;-)

No, bez hraček by byl život nudný, tak co.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Argaro 19. 10. 2018 11:47

cport píše:Argaro: a fotografie samozrejme zustane remeslem. Kdo to umi, udela to i mobilem. Nejde prece jen o rozmazani pozadi.
Ruku v ruce s timto "pokrokem" jde ale i to, ze se objevi spousta bokehovek, ktera bude stat za prd. A urcite se najdou i takovi, co s timto mobilem klidne nafoti svatbu :)

Souhlas – fotografie bude stále řemeslo. Rozmazané pozadí pak byl jen příklad. Těch disciplín je samozřejmě více. Klíčový je ale princip – tj. to, že existuje technologie, která umožní dosáhnout určitých fotografických prvků i na zařízeních typu telefon. A umožní to dosáhnout lidem, kteří se fotkou neživí a ani ji nemají jako koníčka. A pokud půjde vývoj dopředu (výpočetní síla telefonů, AI) bude se rozšiřovat počet lidí, kterým ten výsledek z telefonu bude prostě stačit (už teď telefony téměř vygumovaly z trhu kompakty).

A fotit velkými fotoaparáty se bude samozřejmě dál – a proč? Protože vždy budou existovat lidé, které focení baví a fotit mobilem je nebaví. A pravděpodobně dosáhnou i lepší výsledků.

V 70. letech byl zřejmý rozdíl mezi šachovou hrou počítače a člověka. Dnes můžete mít na průměrném notebooku program, který rozdrtí velmistra. Přesto lidé stále hrají a objevují – prostě je to baví.
Argaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 19. 10. 2018 12:02

To je pekne, jak se to miji. Jak se mi to nedari vysvetlit. Ani kdyz napisu, ze jsem s tim uz fotil taky a nemam s tim problem, stejne jako s Jolandou. Stejne jako kdyz dela Sibik workshopy s mobilem. Jak ani priklad s sluzebni cestou do Mnichova nepomuze a i pres troji vysvetleni si nekdo mysli, ze mam problem s tim, ze tam nekdo dojede. Kolegove byli v roce 1998 Fabii (tri osoby) v Parizi. To musim rici, ze kdyz se dozvedeli, ze neleti, ale jedou, tak rekli “*****” a vubec se nestalo, ze nekdo z nich zacal vykladat, ze je to normalni. Kdyby zacal, tak je to voda na muj mlejn. Je mi jasny, ze je to zbytecny, stejne jako kdyz Ganec napise v slabe chvilce neco normalniho, proste se jede na prvni signalni, nikdo nema energii cist doopravdy.
Kolega ma nejakou dietu na zlucnik a vzdycky kdyz neco kupuje, nebo je na hotelu v restauraci, tak pomalu peclive vysvetluje co muze a nemuze kvuliva tomu zlucniku. A pingl si to poslechne a rika “muzu vam donest bezlepkovy Xy” nebo vegetarianskou misu YX, nebo nakyp z quinoi posypany sojovym kozim syrem”. Proste ma nauceny tri odpovedi a s tema vystaci a reaguje jenom na klicove slovo “dieta”. Tady je klicove slovo “nelibi, mobil”. Jediny na co me dostanete, je hustota. Uz to resim moc nahusto, protoze drzim tema, aby nekdo dal dite v parku na popadanym listi. Jako dilci uspech by mohl byt, ze uz sem nikdo dlouho nelinkuje nejake “povedene” fotky.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2018 13:08

Vzhledem k tomu, že tu všichni od začátku říkají, že ta technologie má hodně chyb a hodí se jen na display mobilu, tak se ti na dítě v parku asi každej vykašle.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 10. 2018 13:41

Davidof píše:Když pominu, že je to zatím přijatelné jen na obrazovce mobilu, rozhodně bych doporučil si ten režim vyzkoušet v reálu :-)
Môj mobil to (asi) nepodporuje, takže si to asi tak rýchlo nevyskúšam. Ale to nevadí. Pre mňa to nie je potrebné (*)
=> nateraz mi úplne stačí informácia, že ak by som to raz potreboval, tak že sa to dá aj z mobilu :idea:
Teda že v budúcnosti to zrejme bude "štandard", teda nemá význam fixovať sa na veľkosť snímača alebo svetelnosť skiel

(*) ako som tu už naznačil: viem aj o iných možnostiach, ktoré dokážu "nahradiť rozmazanie" ;-)

Všetky ukážky, čo tu boli ukázané - a kritizované (**) - boli citeľne lepšie ako moje prvé pokusy s rozmazaním pozadia pomocou layerov, obkresľovania obrysov a gaussovho rozostrenia (podľa youtube návodov).
Tadiaľ naozaj cesta neviedla :pozor
Ale sú aj iné cesty (*)

(**) Ešte k tej kritike: keď sa na tie zábery zahľadíme pozorne, tak je snáď každému jasné, že nie sú dokonalé.
Keby ale pemar ani Radek nevedeli, že sú z mobilu, tak by si tie artefakty asi ani len nevšimli .. lebo by ich nehľadali :-]
Ani ten "rozmazaný dred" by asi nepostrehli, dokiaľ by nemali vedľa seba fotky z rôznych foťákov.
=> proste: ak by nevedeli "čo majú hľadať" a "ako to má vyzerať" => tak by to asi ani nenašli

Je to podobné ako že FOE nevnímal roztrasenie, ktoré spôsobuje DSLR uzávierkou alebo zrkadlom! :oops:
Kým som sa pozeral na samotné zábery, tak som to spočiatku nevidel ani ja, "hoci som si myslel že viem, čo mám hľadať".
To roztrasenie som mu našiel až pri porovnaní s iným foťákom: "až keď som vedel, ako to má vyzerať" :tleskani
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 10. 2018 14:08

Ganec píše: Všetky ukážky, čo tu boli ukázané - a kritizované (**) - boli citeľne lepšie ako moje prvé pokusy s rozmazaním pozadia pomocou layerov, obkresľovania obrysov a gaussovho rozostrenia (podľa youtube návodov). Tadiaľ naozaj cesta neviedla :pozor


Vzhledem k tomu, jaký jsi dřevák, byla laťka nasazena dost nízko. To by překročil i jednonohej.

----------------

Google Pixel 3 XL s jednou čočkou, tedy čistě nějaká "AI"
https://2.img-dpreview.com/files/p/samp ... 477235.jpg

(i tu ubíhající ostrost tam vidím)
(a samozřejmě v galerii jsou i ukázky, které dopadly podstatně hůř)

Ale jako ukázka, čeho je hloupý sw ve své první iteraci schopen, mi to přijde jako velmi dobré.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 19. 10. 2018 14:09

G.. Nastuduj si PS a potom mi daj rychly manual.. Uz ma seru tie tutorialy co im vsetko hned ide a ja ked to skusim tak ani aplikovat to nechce.. Kua.
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 19. 10. 2018 15:04

MK mi to vzal z ust. Je vtipne, kdyz nekdo neco hodnoti pouze na zaklade vlastni (ne)schopnosti.
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2018 15:12

Google Pixel 3 XL s jednou čočkou, tedy čistě nějaká "AI" https://2.img-dpreview.com/files/p/samp ... 477235.jpg

(i tu ubíhající ostrost tam vidím)
(a samozřejmě v galerii jsou i ukázky, které dopadly podstatně hůř)

Ale jako ukázka, čeho je hloupý sw ve své první iteraci schopen, mi to přijde jako velmi dobré.

Jako příklad povedenější aplikace to beru, pokud si pamatuji, Pixel 2 využívá rozdělení pixelů pro vytvoření depth mapy a pak strojové učení pomáhá identifikovat objekt a vytvořit masku. Tím, že se nespoléhá na dvě odlišná čočky, jako je to iPhone X, je Pixel 2 schopen snímat snímky i z přední části fotoaparátu.

Pixel 2 jsem nikdy neměl, ale co jsem viděl u kolegů v Číně, tak Pixel 2 v portrétním módu docela výrazně přeostřuje popředí a současně agresivně rozostří pozadí, což vede k docela nepřirozené podobě obrazu. Ten iPhone mi připadal o něco přirozenější.

Z Pixelu 3 jsem zatím nic neviděl.

--------------------------------------

Nevím, jak jste na tom s matematikou, pokud by to někoho zajímalo, tak to popsal Neal Wadhwa, Rahul Garg, David E. Jacobs, Bryan E. Feldman, Nori Kazanawa, Robert Caroll, Yair Moshovitz-Attiaz, Jonathan T. Barron, Yael Pritch, a Marc Leroy docela zajímavě tady, jsou tam popsané i používané metody a principy:

https://arxiv.org/pdf/1806.04171.pdf
Naposledy upravil pemar dne 19. 10. 2018 15:49, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 10. 2018 15:22

DUDISKO: o chvíľku mám zápas .. ale možno cez víkend čosi poskúšam.
Zatiaľ sa skús pohrať s https://www.movavi.com/blur-image/ .. že čo na to povieš O:-)

Síce sa to tiež robí manuálne, ale podstatne pohodlnejšie. Určovanie čo zachovať a čo rozmazať vyzerá asi takto:
Obrázek

-- 19. 10. 2018 16:34 --

kozakm: napísal som "prvé pokusy" .. teda tie, ktoré som nikde neukazoval.
Ale výstup z toho "movavi photo phocus" som tu už priložil .. a nevšimli ste si :twisted:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2018 15:54

Jinak to “mně to stačí” neodsuzuji, sám jsem v tomhle binární, spoustu fotek zprasím ještě v náhledovém JPG na tabletu a k retušovaní na desktopu nedojde, protože mi to za to nestojí a jsem zrovna líný lempl. A jindy mám chuť si s tím pohrát. Každopádně ale vidím, jak jsem to odflákl. To je pro pořádek, že do dokonalosti mám hodně daleko.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 19. 10. 2018 17:29

Ganec: ved ta fotka obsahuje tolko problemov, ze sa ti kazdy vykasle na to, zistovat, co si este rucne zvlast doprasil. To ti este nedoslo ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 19. 10. 2018 17:47

Ganec píše:a prejde pár dní a zrazu sa zistí, že fotky zo súčasných mobilov - so snímačom až 12x menším - vyzerajú podobne

Svatá pravda. Samozřejmě jak pro koho. Ale s tímhle názorem uspěješ výrazně třeba na FB nebo ve společnosti fotografů zastávajících názory jako že RAW je dobrý tak leda pro korekci expozice u zrcadlovkářů, kteží nevidí dopředu, co fotí. Že postproces je vlastně velký švindl, protože správný je mít fotky takový, jak to v reálu vypadalo. Že potřebují nutně nejméně 50Mpx čip, protože v dnešní době to není žádný problém a více MPx znamená více detailů atd.

-- 19. 10. 2018 18:51 --

Davidof píše:Taky by mě zajímalo, když falešný bokeh je genocida, jak bys popsal skutečnou genocidu.

Nevím jak on, ale IMO jako bokeh, pěkně do ztracena.

Mmch jsem si vzpomněl na jednu paní ochranářku z jedné neziskovky, která kdesi v diskuzi utrousila něco ve stylu, že přeci po ni nikdo nemůže chtít, aby se podílela na této genocídě slepic.

-- 19. 10. 2018 19:02 --

kozakm píše:
Ganec píše: Všetky ukážky, čo tu boli ukázané - a kritizované (**) - boli citeľne lepšie ako moje prvé pokusy s rozmazaním pozadia pomocou layerov, obkresľovania obrysov a gaussovho rozostrenia (podľa youtube návodov). Tadiaľ naozaj cesta neviedla :pozor


Vzhledem k tomu, jaký jsi dřevák, byla laťka nasazena dost nízko. To by překročil i jednonohej.

----------------

Google Pixel 3 XL s jednou čočkou, tedy čistě nějaká "AI"
https://2.img-dpreview.com/files/p/samp ... 477235.jpg

(i tu ubíhající ostrost tam vidím)
(a samozřejmě v galerii jsou i ukázky, které dopadly podstatně hůř)

Ale jako ukázka, čeho je hloupý sw ve své první iteraci schopen, mi to přijde jako velmi dobré.

Problém, proč si zde nerozumíte je v přístupu k tématu myslím.
Neboli třeba s mobilem klidně lze nafotit fotku, která vyhraje několik světových ocenění..když budou hvězdy nakloněny a splněno pár nezbytných předpokladů. Ale to přeci ještě nesvědčí o tom, že mobily jsou už "tak daleko".
A právě takhle to tu podle mě někteří vnímají a jiní ne. V podstatě reálný názor k tomu má většina asi velmi blízký a debata zde je spíše o formulacích než o podstatě věci.
Mi to vyvracet nemusíte, já jsem přesvědčen, že vás tu chápu věechny.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 20. 10. 2018 07:12

No.. Som si spomenul na jeden citát z TVT..
"Dobre viete že som dosť chytrý. Nemyslíte, že keby som sa mýlil, vedel by som to.."
Sa to hodí na pár ľudí tu ;-)
Hlavná téma je vyčerpaná.. Teraz sú tu už len psychorozbory a porovnávanie si pindíkov.. Prípadne súťaž kto ďalej dosiká.. Občas info vývoja, ktorý ide jasným smerom /bezzrkadlo a veľký snímač + fičuriny/ a servírované postupne aby sa kupovalo po 2 rokoch /lebo upgrade je nutný/ a aby busines kvitol naprieč frontami/firmami/..
Podľa mojho názoru si každy kúpi to, čo mu vyhovuje a hlavne to,na čo má.. Potreby súdruhov naprieč krajinami sú individuálne a preto je veľa "správnych ciest".. Presviedčať niekoho o tej svojej sa stalo obsahom tohoto vlákna už dlhší čas..
Skôr by som povedal, že je to už iba odreágovanie sa prítomnýchch od bežných vecí.. Čo je vlastne dobre.. Taká psychohygiena.. ;-)
Toť moje poopičné ráno a šup zase do reálu.. Variť hihi ;-)
DUDISKO
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků