Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 8. 2019 22:37

Imaging Resources bych nebral zas tak vážně.

Focení pohybu wildlife na 1,4 je spíš taková exhibice, o tom to fakt není. Ostatně ten výsledek by patrně nebyl až tak oslňující.

Nechat si nastavovat nějakou krabičkou parametry expozice na tekoucí vodu, to je fakt škoda komentovat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2019 05:52

Focení pohybu nebo sportu je do jisté míry exhibice, s tím souhlasím, ale ty fotky díky separaci pozadí vypadají jinak, tak jako fotky Martina Kozáka z jeho 200/1.8 vypadaly jinak, než fotky ze 70-200/2.8. Hodně to pomáhá, když je pozadí o ničem, to se mi hodí třeba při focení plážového volejbalu. Jinými slovy, v praxi to využiji, fotky vypadají dobře a proto už mám přes svoji skepsi k těžkým sklům 3 skla s f1.4.

S tou krabičkou je to více kontroverzní. Nefunguje to úplně dokonale, ale každý nový vydaný fw to zlepšuje. Není to pro profesionály, ti to umí nastavit nebo dosáhnout přímo na foťáku. Není to ani pro úplně lamy, protože ty nevědí. Je to pro takové pololamy, líné hledat něco v menu nebo něco nastavovat, on i ten manuální režim v Arsenalu přes tablet je pohodlnější, než to nastavovat v MENU. Je to pro fotografy, kteří fotí ze stativu a využívají tethering, ten tethering Arsenalu se mi líbí uživatelsky více, než řešení od Nikonu, to má ale lépe vyřešené napojeni na Nikon Image Space. Žádný oběd není zadarmo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 7. 8. 2019 06:59

pemar píše:ty fotky díky separaci pozadí vypadají jinak, tak jako fotky Martina Kozáka z jeho 200/1.8 vypadaly jinak
Dnes už ani moc nie .. vyzerajú skôr ako fotky každého začiatočníka, ktorý si kúpi svetelnú 50-ku
(alebo instagramistu, ktorý použije filter na rozmazanie pozadia)

Fotky Martina Kozáka vypadajú inak kvôli tomu, že on už tú "separaci pozadí" robí pomocou panningu.

Čo si pamätám jeho jedinú fotku z 200/1.8, tak na nej bolo zaujímavé to, že vďaka nízkej clone dosiahol krátky čas a tým zmrazil pohyb odskakujúcich skaliek od auta aj s vtedajším foťákom.
To by dnes vďaka možnosti vyššieho ISO zvládol aj so 70-200/2.8.

-- 7. 8. 2019 08:16 --

Davidof píše:K té umělé inteligenci, abychom jen nekecali, tak jednu její implementaci jsem si zkusil na tom motokrosu. A podle mě to funguje hodně dobře. Je to ale jen jeden z nástrojů.

Nehodí se to (nebo já jsem to neuměl využít) pro situace, kde je hodně jezdců vedle sebe. Tam je to zmatek a je lepší zvolit buď jeden bod, nebo nějakou skupinu bodů.

Ale na jednoho jezdce se to přilepilo až neuvěřitelně, během zlomku sekundy se to fixlo na helmu a té se to drželo. A ostřilo to na ní.

Takže pro mě to je už teď hodně použitelná technologie a myslím, že je to jeden ze směrů, kterým se bude AF rozvíjet (ať chceme, nebo ne).
Ono sa to hodí hlavne na to, že vďaka tomu, že inteligencia vyrieši ostrenie
=> sa potom fotograf môže sústrediť na kompozíciu a "výber najvhodnejšieho pozadia".

Fotky tak budú vyzerať lepšie, keď pozadie fotku dotvára, ako keď je s f/1.4 totálne rozmazané do nepoznania :idea:

Mimochodom ..k tej situácii, keď sa AI moc nehodí kvôli veľkému zmätku .. oplatí sa aj také zmätkové fotky fotievať? :kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 8. 2019 08:00

pemar píše:Focení pohybu nebo sportu je do jisté míry exhibice, s tím souhlasím, ale ty fotky díky separaci pozadí vypadají jinak, tak jako fotky Martina Kozáka z jeho 200/1.8 vypadaly jinak, než fotky ze 70-200/2.8. Hodně to pomáhá, když je pozadí o ničem, to se mi hodí třeba při focení plážového volejbalu. Jinými slovy, v praxi to využiji, fotky vypadají dobře a proto už mám přes svoji skepsi k těžkým sklům 3 skla s f1.4.

S tou krabičkou je to více kontroverzní. Nefunguje to úplně dokonale, ale každý nový vydaný fw to zlepšuje. Není to pro profesionály, ti to umí nastavit nebo dosáhnout přímo na foťáku. Není to ani pro úplně lamy, protože ty nevědí. Je to pro takové pololamy, líné hledat něco v menu nebo něco nastavovat, on i ten manuální režim v Arsenalu přes tablet je pohodlnější, než to nastavovat v MENU. Je to pro fotografy, kteří fotí ze stativu a využívají tethering, ten tethering Arsenalu se mi líbí uživatelsky více, než řešení od Nikonu, to má ale lépe vyřešené napojeni na Nikon Image Space. Žádný oběd není zadarmo.


Sport teda není wildlife, nebo jen ve velmi přeneseném významu.

Na plážový volejbal 105/1,4 na FF pro některé scény opravdu pomůže.

Je ale nutno si přiznat, že taková sestava má i své limity a spousta dobrých fotek s ní nevznikne (a třeba se 70-200/2,8 by vznikla).


A Martin Kozák se určitě nebrání malé hloubce ostrosti, ale nedělá z toho dogma.

Hodně moc mě pobavilo, ve světle místních diskusí (kde to vypadá, že jediná cesta, jak získat kvalitní sportovní foto, je fotit s 105/1,4 , 200/2 nebo 300/2,8), když jsem si přečetl, jakej teleobjektiv si zrovna Martin Kozák vzal podruhé na Dakar, kde byl fotit za peníze.

Asi to tu málo čte, jinak by věděl, že se žene do průseru.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 7. 8. 2019 08:08

A aky objektiv si berie MK na Dakar?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2019 08:34

Ono je to jinak, ono to není tak, že něco se nedá fotit 70-200/2.8, z téhle sestavy je spousta pěkných fotek, ale u trochu rušivějšiho pozadí světelnost fotce a separace pozadí opravdu pomůže, aspoň v mých očích. K myšlence fotit pohyb portrétním objektivem mne kdysi přivedl Radek71, když fotil jakýsi běh v Brně 85/1.2 a mně se to líbilo. Já jsem byl na začátku k tomu skeptický, přeci jen to ostření těhle objektivů je dělané na jiný typ práce, takže jsem si nejprve pečlivě vyzkoušel, že nevyhazuji peníze do kanálu. Ten objektiv 105/1.4 má ale jinou slabinu, má zpřevodování přes nylonové převody, což skončí dříve nebo později ožvýkáním, až se to stane, budu řešit, zda opravovat nebo prodat. Na druhou stranu, díky téhle konstrukci ostří ten objektiv neskutečně přesně. Rychlost mi stačí i na trackování i pingpongového míčku, takže to, že některé fotky jdou se 70-200mm a se 105/1.4 ne, vnímám zatím spíše jako teorii, v mé praxi zatím nepotvrzenou.

Mně je celkem šumák, čím fotí jiní lidé, ale sleduji, jaké výstupy lezou z různých sestav a pokud se mi něco líbí, tak o tom začnu uvažovat. Aktuálně mám ale wish list úplně prázdný.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod cport 7. 8. 2019 09:00

A to ja mam wish list neprazdny. Uvazuji nad rybim okem 10-17 a jsem vlastne rad, ze me tyhle dlouhe ultrasvetelne objektivy miji. Obcas s tim lidi strili fotky s jednolitym pozadim a to je pak jak fotka do obcanky. Radsi mam rozeznatelne pozadi, ktere je jakz takz zakomponovane s focenou osobou ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 8. 2019 09:18

landov píše:A aky objektiv si berie MK na Dakar?


Nějakej 75-300/4-5,6. A 300/2,8 nechal doma. Kdyby věděl, že mu to znehodnotí fotky, tak to neudělá, že ?


Upřímně řečeno, mě je taky jedno, že někdo fotí sport s 1,4 objektivem. Dokonce bych řekl, že mu to přeju.

Ale vždycky mě pobaví ten úzký zorný úhel a přesvědčení, že jedině D5 a F1,4, že tam vše končí a nic jiného nemá cenu. Přitom někdy stačí udělat krok stranou, nebo si dřepnout a fotka se zlepší o sto procent.

-- 7. 8. 2019 10:54 --

cport píše:A to ja mam wish list neprazdny. Uvazuji nad rybim okem 10-17 a jsem vlastne rad, ze me tyhle dlouhe ultrasvetelne objektivy miji. Obcas s tim lidi strili fotky s jednolitym pozadim a to je pak jak fotka do obcanky. Radsi mam rozeznatelne pozadi, ktere je jakz takz zakomponovane s focenou osobou ...


Tak na ty fotky z 10-17 bych se rád podíval.

Tyhle sportovní fotky, respektive ta jejich prezentace, by měly být pestré. Všimněte si, jak vypadají galerie lidí, jako je Martin Kozák, Martin Červený, Marián Chytka apod. Tam se střídá spoustu motivů, celek, detail, různé úhly pohledu apod.
Nikdy to nejsou sekvence ze stejného místa a JENOM fotky z pozadím rozmazaným díky světelnému objektivu.

Takové galerie je pak radost prohlížet.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 7. 8. 2019 11:46

No ten 10-17 prave jeste nemam :-) Tak treba nekdy ...

Jinak ale souhlasim ... udelat "report" tak, aby to nebylo jednotvarne, je vcelku kumst. Ja si zrejme zkusim pofotit takovy mistni Spartan Race za par dni, tak uvidim ( https://www.aktivitytour.cz/portfolio-item/hei-run/ )
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 8. 2019 12:25

My budeme v někdy v tom týdnu v Ostravě a tam by se mělo taky něco běžet. Budu tam mít manželku a poběží i dcera kamarádů, tak se na to taky těším.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 8. 2019 15:12

Kua, chvilu sa predaval za skutocnu cenu a nestihol som to :(

https://www.43rumors.com/stunning-deal- ... qus_thread
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 8. 2019 15:26

Dyť je to zastaralý podvodnický bazmek, ne ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 7. 8. 2019 15:52

Tohle nechápu, jak takhle vyspělá firma může udělat takový cenový kiks. Ledaže by to dělali schválně :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 7. 8. 2019 16:09

Fidko píše:Kua, chvilu sa predaval za skutocnu cenu a nestihol som to :(

https://www.43rumors.com/stunning-deal- ... qus_thread

Treba to sledovat a dat hned sem link potom :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 7. 8. 2019 16:30

Davidof píše:My budeme v někdy v tom týdnu v Ostravě a tam by se mělo taky něco běžet. Budu tam mít manželku a poběží i dcera kamarádů, tak se na to taky těším.


Jj, ten zavod v Ostrave se bezi ve stejny den. Jinak ten areal Starych Vitkovic stoji za to videt, tam se ti ale bude fakt hodis spis ten sirokac :)
cport
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků