Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 5. 2019 09:42

DUDISKO píše: detajly.. Proste som tam toho viac nemal len vačšie rozlišenie a menej ostré.. Taká patlaninka. :-)..
Taký je ale skutočný prínos väčšieho rozlíšenia:
- neurobí z jednej vetvičky dve :pozor
- ale len objekty na scéne (a ich detaily) zväčší
=> ten istý detail je potom rozložený na viacerých pixeloch a teda na pixelovej úrovni sa jeho "ostrosť" zmenší


DUDISKO píše:A prirovnaval som to k zdrojonej fotke zväčšenej v zonery na podobne rozlíšenie, ktoré mi pripadalo v konečnom výsledku ešte trochu lepšie..
Je to možné: ak zväčšovacie algoritmy doostrujú hrany viac ako je skutočná realita -> tak sa ti naozaj tak môže zdať

Ale ako som už napísal vo vedľajšej diskusii:
- nestačí to porovnávať len medzi 2 zábermi medzi sebou
=> ale treba to ešte porovnať s čo najpresnejším originálom
(aby si mal istotu, ktorá verzia detailov je z tých 2 verzií tá pravdivejšia)

No a záber, ktorý viac odpovedá originálu je napríklad:
- pozrieť sa priamo na originálnu scénu - ale to sa doma u PC zvyčajne nedá
- alebo záber z väčšieho natívneho rozlíšenia - ten ale nemá každý, takže
- alebo zmenšený záber z väčšieho zoomu - čo už určite každý doma má a teda môže si to aj preveriť
=> preto som na to navrhol odpovedajúci test a výsledok zhrnul do článku, kde som priložil aj tieto výrezy zo záberov:

1) highres záber na 15mm (2M výrez z 80 mpix):
Obrázek

2) normálny záber na 30mm (2M výrez z 20 mpix, s vypnutým odšumovaním a doostrovaním):
Obrázek

3) highres záber na 30mm (2M výrez z 80 mpix zmenšeného na 20M):
Obrázek

4) záber na 15mm zo Zoneru, zväčšený z 20 na 80 megapixelov bohužiaľ nemám :-(
Zoner totižto nemám .. ani Lightroom .. ale kto ho má, si ho môže kľudne pregenerovať
=> potom môžme porovnať, čo z toho je reálnejšie ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 10:04

chvd píše:
Davidof píše: ... S normálními lidmi v normálním povídání mi to přijde nesmysl stále dokola obemílat, tak nějak to téma patří už myslím jen k jedné konkrétní existenci, jinak jsme si své pohledy myslím už dostatečně vysvětlili :)


Já furt zapomínám, sorry :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2019 11:55

Davidoff: Dá se to nafotit i s D7100, ale s D500 je to větší zábava a dají se dělat větší série, nám se to hodilo proto, že tenhle sport prakticky neznáme a fotili jsme to poprvé, hrozně blbě se pak odhaduje, kdy přijde něco zajímavého. Občas to platí i pro sporty, které známe, ani třeba u pingpongu nebo volejbalu neodhadnu, který moment (výměna) bude fotograficky atraktivní, proto někdy raději udělám delší sérii a pak si vyberu. Dá se to ale udělat i lovecky, číhat a trefit, to bych dělal s D7100, i tehdy, když mám předem vybraný moment, který chci zachytit (podání, smeč, ...).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod al.vlado 6. 5. 2019 12:11

Ten hi-res ... no ja ti nevim, Karle. :-D Mam to na K-1 Mk II a tiez sa da aj z ruky, ale zeby som to okrem vyskusania pouzival pravidelne ako besny sa neda povedat. :-D Waw efekt to teda naozaj nerobi, bohate staci dobre sklo, ktore nakrmi ten kvalitny 36 mpx sonacky snimac. ...... jediny waw efekt z hi-resu je, ked zbadam kolko MB maju tie subory v pocitaci. :-D :-D

PS: viem, ze Pentax ma iny typ hi-resu ako Oly. Nejde ani tak o viac detailov, ako o vernost farieb a menej sumu pri vysokom ISO.
al.vlado
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 12:13

pemar

Já vůbec nepochybuju o tom, že s D500 by se to fotilo komfortněji, je to dělo.

Udivilo mě, že tam byla taková převaha profi Canonů, asi je mkozak nějak sdružuje, a navíc díky diskusi tady (ale i na mu43) jsem nabyl dojmu, že jedině Nikon :-)

Přál bych si, abych to fotil "lovecky", přebírat ty serie mě moc nebaví. Ale fotil jsem to spíš krátkými seriemi a kdyby tam mkozak nechodil a nevyháněl nás a nenutil nás hledat nové úhly, tak bych patrně skončil s pěti sty kanoisty zepředu s cákancem přes obličej. Takhle jsem jich měl jenom dvěstě, a to je napoprvé úspěch ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 5. 2019 12:13

chvd píše:
Davidof píše:Už jsem ztratil trochu nit, jestli jde o to , jestli (1) Hi Ress prostě z principu nemůže fungovat, nebo jestli (2) teoreticky fungovat může, ale v real-lifu to nefunguje, nebo jestli (3)to vlastně funguje, ale nestojí to za to ;-)

Můj názor a to, co jsem odkoukal mi říká, že určitě to nějaký detail přidá, na druhu stranu to přodá i spoustu řekněme slepých detailů tedy buď získaných odpočtením/odhadem nebo jakýmsi zprůměrováním okolí.
Odpovedz na to, čo sa ťa Davidof pýtal!
Je to tvrdenie 1, 2 alebo 3? Alebo niečo úplne iné?

Lebo napísal si, že to funguje, ale .. {a tu už nerozumiem, lebo píšeš o niečom nepredstaviteľnom}

Čo si ty predstavuješ pod pojmom "slepé detaily"?
Tvrdíš, že ich je "spoustu", tak nám ich predveď!
(napríklad na tých mojej ukážkach, ktoré som tu priložil .. alebo prilož vlastné .. isto ich máš, keďže ich neustále riešiš)
Nech vieme o čom hovoríš, lebo inak ja, ani Davidof (a zrejme ani nikto iný) fakt netušíme, čo vlastne kritizuješ! :eh

chvd píše:Co mi na prezentaci hiresu přijde až sprosté jsou tvrzení v duchu, že výsledek je datově 4xvětší tudíž je to 4x lepší fotka/4xvíce detailů atd. S normálními lidmi v normálním povídání mi to přijde nesmysl stále dokola obemílat
Prosím ťa, zdrž sa kritiky tvrdení, ktoré nikto z nás nepovedal!
1) nikto okrem teba tu netvrdil, že by to malo mať "4xvíce detailů"
2) nikto tu nenapísal, že z toho vznikne "4x lepší fotka"
3) tobôž to ani nikto nemôže "stále dokola" omieľať
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 5. 2019 12:14

al.vlado:a su verne farby a menej sumu ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod al.vlado 6. 5. 2019 12:23

Ked tie fotky budes detailne pitvat, tak asi ano. Ale hovorilo sa tu o prinose pre "BEZNU" fotku. Tam ho ja osobne nevidim. Pre "bezneho" fotiča vidim len problemy so zbytocne velkymi subormi, ktore su v RAW-e aj tak uz dost velke z toho 36 mpx snimaca.
al.vlado
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 5. 2019 12:32

al.vlado píše:Ten hi-res ... no ja ti nevim, Karle. :-D Mam to na K-1 Mk II a tiez sa da aj z ruky, ale .. Waw efekt to teda naozaj nerobi
...
PS: viem, ze Pentax ma iny typ hi-resu ako Oly. Nejde ani tak o viac detailov, ako o vernost farieb a menej sumu pri vysokom ISO.
Pentax má len "pixel-shift", podobne ako Sony (nie "high-res").
Bez zvýšenia rozlíšenia sa o Waw efekte naozaj nedá hovoriť
=> na rozdiel od "high-res" čo dokáže vyprodukovať Panasonic S1R

Akurát nedávno som to porovnával vo vedľajšom vlákne:
Obrázek

Ten pixel shift by mal aspoň odstrániť moiré .. ale až tak dokonale to nefunguje, ako by mohlo :'(
(ako vidno na vzore čiar na líci, ktorý ide - podobne ako u D850 - iným smerom ako je realita, ktorú vidno na high-res)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 6. 5. 2019 12:41

al.vlado píše:Ten hi-res ... no ja ti nevim, Karle. :-D Mam to na K-1 Mk II a tiez sa da aj z ruky, ale zeby som to okrem vyskusania pouzival pravidelne ako besny sa neda povedat. :-D Waw efekt to teda naozaj nerobi, bohate staci dobre sklo, ktore nakrmi ten kvalitny 36 mpx sonacky snimac. ...... jediny waw efekt z hi-resu je, ked zbadam kolko MB maju tie subory v pocitaci. :-D :-D

PS: viem, ze Pentax ma iny typ hi-resu ako Oly. Nejde ani tak o viac detailov, ako o vernost farieb a menej sumu pri vysokom ISO.


U pentaxu to má vplyv aj na úroveň šumu pri silnom podexponovaní a následnom vyťahovaní, zhruba to je lepšie o 1EV. Tiež to ale nie je niečo čo by sa používalo bežne. Aj bez toho je ten snímač na úrovni.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 6. 5. 2019 12:42

Davidof píše:pemar

Já vůbec nepochybuju o tom, že s D500 by se to fotilo komfortněji, je to dělo.

Udivilo mě, že tam byla taková převaha profi Canonů, asi je mkozak nějak sdružuje, a navíc díky diskusi tady (ale i na mu43) jsem nabyl dojmu, že jedině Nikon :-)

Přál bych si, abych to fotil "lovecky", přebírat ty serie mě moc nebaví. Ale fotil jsem to spíš krátkými seriemi a kdyby tam mkozak nechodil a nevyháněl nás a nenutil nás hledat nové úhly, tak bych patrně skončil s pěti sty kanoisty zepředu s cákancem přes obličej. Takhle jsem jich měl jenom dvěstě, a to je napoprvé úspěch ;-)

Nejako si sa dal v mkozakovych stopach !? ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 5. 2019 12:44

Ganec: Vzdy je to pixelshift. HiRes je len nieco, vznikajuce z pixelshiftu. Ty, taky velky hltac odbornych termitov by si to mohol chapat :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod al.vlado 6. 5. 2019 12:48

Aj ja som sa nepresne vyjadril. Je to pixel shift, teda posun snimaca po pixeloch. A ako je to vyuzite a co z toho vznika je rozdiel u Olympusu, Panasonicu a Pentaxu.
al.vlado
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 5. 2019 12:51

Ganec by mohol dat analyzu, preco mali zrkadlovky /teda Pentax/ pixelshift roky pred Olympusom :) .. zhruba v case, ked Ganec tvrdil, ze nic nove neprinasaju :D .. a onehda len mlcal a tvaril sa , ze som na ignore liste, takze nemusi odpovedat na take otazky :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2019 12:56

landov píše:
Davidof píše:pemar

Já vůbec nepochybuju o tom, že s D500 by se to fotilo komfortněji, je to dělo.

Udivilo mě, že tam byla taková převaha profi Canonů, asi je mkozak nějak sdružuje, a navíc díky diskusi tady (ale i na mu43) jsem nabyl dojmu, že jedině Nikon :-)

Přál bych si, abych to fotil "lovecky", přebírat ty serie mě moc nebaví. Ale fotil jsem to spíš krátkými seriemi a kdyby tam mkozak nechodil a nevyháněl nás a nenutil nás hledat nové úhly, tak bych patrně skončil s pěti sty kanoisty zepředu s cákancem přes obličej. Takhle jsem jich měl jenom dvěstě, a to je napoprvé úspěch ;-)

Nejako si sa dal v mkozakovych stopach !? ;-)


Jo, klopýtám tři kilometry za ním :-)


Ale i když nemůže každý být neuchopitelný originální fachman, tak nezaškodí ho poslouchat a zkoušet vidět věci jinak.
I když to hned nejde. A potom taky moc ne ;-)

-- 6. 5. 2019 13:20 --

Není to ovšem zadarmo, až takto jsem to ze zoufalství zkoušel

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků