Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rodri 16. 8. 2013 11:38

kozakm píše:Tak to vypadá, že výhoda bezzrcadlovek - rychlé ostření v LV režimu hlavním snímačem a tím pádem odstranění FF/BF – právě padla:

http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-70d/7


Dá se to ale brát i opačně, díky týhle technologii bezzrcátka získaly rychlý ostření v C-AF režimu. nejde o to, že to zatím nemají, jde o to, že je tahle možnost realita, přestože nás tu někteří jedinci vytrvale přesvědčovali, že to proste není možný. Canonu je třeba :tleskani .
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 16. 8. 2013 11:56

Je klidně možné, že si to u Canonu už spočítali - a pokud ne doteď, dojde jim to brzo: Pokud nový systém opravdu funguje dobře, zrcátko a AF senzory se stávají nadbytečným, drahým a hlučným balastem. No, uvidíme.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod reign 16. 8. 2013 12:06

Pety: jen si nejsem jistý, že DOBRÝ EVF je levnější, než OVF a hranol. Mně jako uživateli by se nejvíce líbil hybrid OVF/EVF :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 16. 8. 2013 12:27

Rodri: jj, i tak se dá. Jsem zvědav, jak to mají pořešeno patentově a jak se s tím poperou ostatní výrobci. Každopádně Canon po USM a IS zdá se opět zaválel :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 16. 8. 2013 12:27

Pety píše:Je klidně možné, že si to u Canonu už spočítali - a pokud ne doteď, dojde jim to brzo: Pokud nový systém opravdu funguje dobře, zrcátko a AF senzory se stávají nadbytečným, drahým a hlučným balastem. No, uvidíme.


Zatím je problém hledáček, dokud EVF nebude dávat obraz souvisle, těžko může OVF nahradit. Ale pokud to jde u videa, mělo by to jít i při fotografovaní.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 8. 2013 12:28

Zatím jsou tu ještě tři zásadní překážky:

1. Už u Nikonu 1 s podobným (byť ne tak dotaženým systémem jako 70D) se tvrdí, že detekce fáze na snímači funguje dobře jen na podstatně lepších hladinách osvětlení, než na kterých funguje detekce fáze na zvlášť AF senzorech. Pravděpodobně to bude platit i pro 70D. Ony totiž ty buňky na AF senzorech jsou podstatně větší a předřazené optické členy na ně soustředí více světla, než přirozený dopad světla na snímač.

2. EVF hledáček musí být i při 20 fps, 30 fps, 60 fps bezvýpadkově a bez zpoždění zobrazovat scénu srovnatelně kvalitně jako optický hledáček.
Pokud zrcadlovka zvládne 10 fps, pak nahrazovat ji touhle technologií má smysl pokud to přinese něco navíc, tedy třeba 20, 30, 60 fps.
No a během 20, 30 a 60 fps se musí jak kontinuálně přeostřovat, tak bezvýpadkově zobrazovat v EVF hledáčku!!!!!! Jinak je to jen hračka nebo videokamera, ale ne foťák nahrazující zrcadlovku.

3. Tohle všechno nesmí vycucnout akumulátor za půl hodiny.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kentus 16. 8. 2013 12:28

No jako pozor zase, brzděte trochu s tím nadšením. To, že ostří dobře při videu, neznamená, že bude ostřit dobře při kontinuálním snímání. A říct, že se právě stalo zrcátko a AF senzory nadbytečným, to může vážně jen fanatik.
kentus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 8. 2013 12:32

V tomto samozřejmě s kentusem plně souhlasím - viz moje 3 body výše.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavelDS 16. 8. 2013 12:33

Drobná perlička. Moje první fotka pod vodou s OMD - postup, strčím objektiv 5 cm pod hladinu a cvaknu. Kromě toho že vidím na fotce co tam je (odlesky slunce na hladině nedovolí), je to trochu zvláštní pocit strkat foťák do vody jen tak.
Přílohy
Mokrá voda.jpg
PavelDS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 16. 8. 2013 12:57

Fanatik? Zdá se, že úroveň diskuse tady dost poklesla. Děkuji a sbohem.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 8. 2013 13:00

Pety: Kentus napsal: "A říct, že se právě stalo zrcátko a AF senzory nadbytečným, to může vážně jen fanatik."
... a když čtu Tvůj příspěvek, tak na Tebe rozhodně tahle podmínka neplatí.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 16. 8. 2013 13:01

Pověsti vypadají docela zajímavě
- http://www.43rumors.com/ft5-first-high- ... st-report/
- http://www.m43.eu/ploty/olympus-fascynu ... i-testowe/

teď jen, co z toho bude pravda...
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 8. 2013 13:01

Rozumím tomu tak, že poslední baštou zůstává OVF. Na druhou stranu, ještě to potrvá.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 8. 2013 13:46

FotoABC píše:Už u Nikonu 1 s podobným (byť ne tak dotaženým systémem jako 70D) se tvrdí, že detekce fáze na snímači funguje dobře jen na podstatně lepších hladinách osvětlení, než na kterých funguje detekce fáze na zvlášť AF senzorech. Pravděpodobně to bude platit i pro 70D.
Neplatí: citlivosť je porovnateľná.
Citlivosť zaostrovania je publikovaná priamo Canonom a je verejne dostupná. Môžeš si skontrolovať.

FotoABC píše:Ony totiž ty buňky na AF senzorech jsou podstatně větší a předřazené optické členy na ně soustředí více světla, než přirozený dopad světla na snímač.
naopak, ide tam len tretina svetla ktorú prepúšťa polopriepustné zrkadlo
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 8. 2013 15:56

Ganec - omyl: jak známo, tak detekce fáze funguje na podkladě vyhodnocení světelných paprsků, které NEJSOU zaostřené v rovině snímače, ale před rovinou snímače nebo za ní. Tudíž když prochází snímačem, neprochází tím pixelem, jehož obraz nesou, ale pixelem o 1,2,3, ...50 ....100 pixelů vedle. Pak logicky čím delší je senzor, tím více světla z těchto rozostřených paprsků pochytá a tím spíš odliší kontrast za špatného světla a tím spíše ten slabý kontrast odliší třeba i od šumu.
Jenže do každého pixelu přichází jak informace o tom rozostřeném obrazu vedle, který chceme, tak samozřejmě případně i zaostřená informace o správném korespondujícím objektu (což zrovna nechceme) a také paprsky nesoucí rozostřenou informaci o jiném kontrastu, který také neměříme. A to všechno se sumuje.
A teď: před AF senzorem jsou speciální optické členy, které dokáží odseparovat ty paprsky, které chceme, od těch, které nechceme, a díky větším pixelům i z té 1/3 světla získají třeba 3x víc, když je pixel jen 9x větší, což je ještě málo.
Na snímači s detekcí fáze máme 2 problémy: každý pixel je moc malý, protože rozlišení snímače je velké a jedinou separací chtěných a nechtěných paprsků je to, že bereme VNĚJŠÍ paprsky a VNITŘNÍ blokujeme. To je sice dobré, ale oproti speciálním optickým členům docela dost málo.
Takže každý AF proužek je složen z mnohem více pixelů když je na snímači, než když je na AF senzoru, tudíž na snímači nasbírá větší šum nehledě na to, že má před sebou RGB filtr Bayerovy masky, což je taky dost slušná nevýhoda.
Kromě toho je tam jen nejprimitivnější separace paprsků odstíněním vnitřní poloviny, což je žalostně málo oproti tomu, co může být na AF senzorech.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků