Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PavelDS 25. 7. 2013 10:10

Sleduji Fuji. Měl jsem krátce X100 a celkem spokojenost. Myslím že u Fuji to dělají dobře. Mapa objektivů je skoro jako bych si ji dělal já sám. Mám je v hledáčku pro případné příští...Ale zatím si vystačím s OMD.
PavelDS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 7. 2013 10:32

Ganec: Ne nestojí. s DSLR se dají kvalitní noční snímky dělat i na jednu expozici bez čekání na vytvoření dark frame a jeho odečtu.

A konkrétní model? V uvedeném rozpětí jsem našel G5tku... Kde je avizovaná výhoda velikosti? G5: 120 x 83 x 71, 396g; D3100 124 x 96 x 75, 455g

Navíc jestli si nepletu tak tu někdo kdo ho má tvrdí že neumí automatické korekce a seťák nemá profil v ACR. Tohle bych jako reálnou náhradu či rozšíření DSLR také neviděl, ale až někdy pojedu zas do Prahy, zkouknu ho v megapixelu, pokud ještě bude v prodeji

"Přes hledáček nefotím"

on na tom displej nebyl vůbec o moc lépe, choval se podobně jako hledáček.

Je zajímavé že ač by to měl být systém pro laiky, pro ty kterým je naobtíž robit korekce, upravovat nastavení, prostě systém vem a foť a o víc se nestarej, je nutné nastavit snad úplně vše a i věci které mě ač nejsem úplně technické střevo nenapadlo hledat.
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 7. 2013 11:06

Callgaro, zhoršenie kvality nočných snímkov si si navolil sám.
Či sa s novmi foťákmi netvoria hotpixely je otázne: tvoja D70 má ešte CCD chip ktorý sa správa inak ako CMOS a maximálny expozičný čas je CaNikon-ov je 30s (aspoň u modelov kde som to kontroloval).

Reign už uznal že Lightroom automaticky koriguje skreslenie a či to omylom natvrdo vypol sa už nikdy nikdy nedozvieme. Ale odradiť tázateľku sa mu tým podarilo...

Čo sa týka veľkosti G5:
- D3100 s batériou váži 505 g - neporovnávaj jabĺčka s hruškami
- rozdiel vo veľkosti zistíš hneď ako nasadíš seťák
- Panasonic v poslednej dobe zväčšuje telá: G3 vážila 336 g
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 7. 2013 11:24

Ok to uznávám, odšum a odšum při dlouhé expozici jsem si vypnul sám, neb raději šum než rozpatlané cosi :)

Při použití času B můžeš snímat třeba hoďku, buď držíš spoušť, nebo infra dálkáč co je tuším součástí balení (ale to bych kecal nevím jistě jestli to dávaj všude) nebo máš dálkovou spoušť s eretací za kilo z DX :)

Aktuálně od uživatele D7000 - při ISO 100 a třeba tříminutové expozici se nějaký hotpixel koná, ale zdaleka ne v takové míře. Odšum při dlouhých expozicích má rovněž vypnut.

Data o rozměrech a hmotnosti mám z megapixelu a nevím jak ty, ale 100g fakt nepoznám. Seťáky rovněž znám u obou, ten rozdíl je v reálném světě zanedbatelný
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 25. 7. 2013 11:27

Callgaro píše:Rozmatlávač NR a zdržovač NR long mám samozřejmě jako u DSLR vypnutý. Jak vidím byla to chyba, alespoň ten zdržovač by se měl zapnout. Na stařičké D70 však nic takového nebylo zapotřebí a pochybuji že o dost novější D3100 na tom bude v tomto směru hůře. Něco jsem se už dlouhých expozic nafotil, expozic které měli i více než 50sec ale pokud by se mi foťák choval takhle, zřejmě bych ho šel vrátit a oželel bych tu obrovkou 0,5-1 kg výhodu.

Otázka na uživatele CSC - to na všechny dlouhé expozice používáte NR long expo.?

Hledáček - nemělo to vyznít že největší zklamání je pro mě že nemám místo hledáčku noční vidění, které by mi záviděl i Tom Clancy, ale má největší stížnost jde na šum. Jeho intenzita v podstatě znemožňuje rozpoznat i ty věci které jsou i v tom nejhorším OVF vidět.

Je fajn že toto je problém starší techniky, nadruhou stranu co by jste mi doporučili do 15tis za set když budu trvat na hledáčku? EP-2 s 14-42 a VF2 se prodává u škody za něco kolem 13tis a víc muziky mi v tomto případě udělá základní DSLR se seťákem

-- 25. 7. 2013 07:39 --

Pavle OM-D je určitě fajn, ale jako stylovka je už za vysokou cenu vyrovnávající se pokročilé DSLR typu D7000, snažím se porovnávat spíše základní model, protože OM-D si v životě nekoupím, kdežto o penu by se dalo uvažovat.

Ja ten NR na dlouhe expozice pouzivam napric vsema znackama co mi prosly rukama, samozrejme nemusis, muzes si dark frame treba udelat sam a odecitat v editoru, nebo pouzit nejakou filtrovaci funkci editoru, faktem je, ze sice nevim jak Nikony, na te D3000 v praci jsem to jeste nezkousel, ale jak Oly, tak i Canony tohle delaji. Ja nijak pri foceni nechvatam, tak to rovnou pouziju a nemusim uz se s tim doma patlal :)

k odstavci "co byste mi doporucili" jsem ti chtel napsat, ze je to spis otazka pro Gance, ale vidim ze uz je vse jak ma byt a mas porazeno :), nicmene bych dopsal, ze mozna to, ze CSC nema zrcatko a je mensi, musi nutne vyvolavat dojem, ze musi byt take levnejsi. Neni tomu tak, proti low end zrcadlum maji dost funkci a dost nabusene menu, takze za malo penez dostanes i tam malo muziky :) To co psal Pavel o OMD, si myslim ze je dnesni dobra vybava na poli CSC. Ale samozrejme drazsi nez 15 tis. Snimac uz to ma lepsi nez starsi PENy, prakticky se s nim dostal do konkurenceschopnosti s APS-C (IMHO je od Sony, tak srdce Nikonakovo zaplesa :D ). Panasonic ma u soubeznych rad s Oly vzdy o ctvrt az pul EV vyssi sum na hiISO, jinak samozrejme (jak pise Ganec :) ) ma (Panac) vestaveny hledacek, jestli stejne velky jako Oly ver. 4 to nevim, mam pocit, ze u GH3 se nejak zmensoval, ale zas vypada Panac vic jak DSLR nez ty PENi a OMDi mydlokrabickove kabaty. :)

-- 25. 7. 2013 11:31 --

Ganec píše:Callgaro, zhoršenie kvality nočných snímkov si si navolil sám.
Či sa s novmi foťákmi netvoria hotpixely je otázne: tvoja D70 má ešte CCD chip ktorý sa správa inak ako CMOS a maximálny expozičný čas je CaNikon-ov je 30s (aspoň u modelov kde som to kontroloval).

Canikony, nebo i Sonytaxy maji samozrejme maximalni expozicni casy i v radu hodin nejen 30 sec. A rika se tomu BULB. ....To jen pro ty co se prijdou zeptat na sve prvni zrcadlo a nejsou veci znali jako zdejsi stalice :)

-- 25. 7. 2013 11:35 --

Callgaro píše:Data o rozměrech a hmotnosti mám z megapixelu a nevím jak ty, ale 100g fakt nepoznám. Seťáky rovněž znám u obou, ten rozdíl je v reálném světě zanedbatelný

no kdyz si v bufetu porucis sto geckovy rizek s vlasakem, tak dostanes na talir (tacek) takovou malou mrchu, tak trreba podle toho to lehce poznas :D
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 7. 2013 11:42

Tak to že je tento systém je mi samozřejmě známo, ale nejde se od ceny odprostit úplně. Situace je v podstatě taková, že pokud budu trvat na hledáčku, vyplatí se mi jít do klasické zrcadlovky, možná sony SLT nebo tedy nějaký panasonic co má rozměry stejně jako zrcadlovka. Jasně z toho plyne že zrcadlovky rozhodně nepatří do starého železa a podsouvání bezzrcátek obyčejným uživatelům s jejich běžným limitem 15tis není (zatím) úplně tak správnou volbou. Ta D3100 pořád odvede více muziky a její AF modul ostřil tam kde se oly nechytal.

A proč nepoužívám NR při dlouhých expozicích? Protože kdybych dělal tohle, tak bych se zbláznil...

http://www.callgaro.cz/images/dc.jpg

je to 60snímků ve třech řadách, zámek pak korigován lokálně podexponovanými fotkami

Jinak mám pocit že Nikon i u nových modelů se chová tak nějak poctivěji a méně spoléhá na softwarové utilitky jako olympus
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 25. 7. 2013 12:14

Callgaro: vyplati se Ti samozrejme zrcadlovka i kdyz budet trvat treba na vecech, o kterych mluvil FotoABC, tj. realny pohled do hledacku, nezamrzajici hledacek pri sekvencnim foceni, atd.
Jasne zrcadla do stareho zeleza rozhodne nepatri, aspon co se tyce drzeni jeste dlouho ne, male retro krabicky maji drzeni na prd. Ale jak se pise v nadpisu je dost mozne ze CSC budou stale asimilovat nizsi rady DSLR, protoze samotne mechanicke casti DSLR jsou uz limitujici, drahe a poruchove (ve srovnani s neexistujicim dilem samozrejme :) )

Co se tyce drzeni v ruce, tak me stejne vsechny male modely Canikonu prijdou divne, trochu lip nez C xxxD se mi drzi D3000, ale take nic moc. Pro mne je ta ergonomie posunuta az od C xxD a vys.

ad NR, ja taky samozrejme u nocnich panoramat nepouzivam, nastesti u Canonu pri expozic do 15-20 sec je tam jen par hotpixels, tak je to snesitelne, ale na jednotlivou fotku mne casove neubude, kdyz ten NR zapnu :)

To ze Oly vic sumi a hotpixluje je proste, ze je mensi a tak je k sumu vic nachylnejsi, tam bych jim SW utility nevycital. Ostatne cim vic se bude megapixelizace Nikonu priblizovat k oly bunkam, tim bude potreba zrejme take nejaky ten NR na hotpixels.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 7. 2013 12:48

Callgaro píše:Ta D3100 pořád odvede více muziky a její AF modul ostřil tam kde se oly nechytal.
Panasonicy dokážu ostriť pri rovnakom osvetlení ako najlepší FullFrame:
GH3 and G5 firmware update released:
“Low Light AF” is added that makes it possible to set focus on the subject in low-lit situations (-3EV).

Callgaro píše:ale nejde se od ceny odprostit úplně
Chvíľu sa doknca predávali za vyššiu priemernú cenu:
More DSLR vs Mirrorless graphs.
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 7. 2013 12:55

Míro, ohledně toho srovnání s Panasem a Olynem. Nedávno byl u mě Tom Hýka a tak jsem fotil stejnou scenu jak OMD, tak G3 na celou ISO řadu. Do 2500 to byl stejné, pak už G3 začala ztrácet, ale nic tragického. Když vemeš v potaz, že u OMD nemá cenu nějak řešit ISO (Myslím, že tohle Ti Tom potvrdí a vzhledem k tomu že má Nikona D700 tak je na nějaký standard zvyklej) tak je to oproti zrcadlové generaci olyku E3-30-5 dost posun směrem nahoru.

Jinak co vím, tak u G3 a GX1 je senzor třetí generace, zatímco u GH2-G5-G6 je starší. GH3 má zcela nový, ale to jsem ještě nezkoušel. U GH2 a G3 ten rozdíl vidím,, alen nejen senzor, také další věci dělají foták..
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 25. 7. 2013 13:08

Ganec: opět píšeš jen co se ti hodí, ale koho by to překvapilo? Jo a tato korekce se nedá vypnout. Proč nenapíšeš i druhou půlku, že prostě ten seťák prasí pespektivu? A nejde o to někoho odradit, jen upozornit na nevýhody, protože ty když něco doporučíš tak se negativům jaksi vyhneš a zdůrazníš výhodu, kterou člověk pocítí tak v 10% případů, ale nevíš o nevýhodě, která mu znepříjemni 30%. Typicky v porovnání dvoj setu G5 a D3100 je na straně G5 výklopný dotykový displej a rychlejší dlouhý zoom, snazší natáčení videa, na straně Nikonu podstatně lepší výstup a kvalitnější seťák. Co je pro většinu fotografických situaci důležitější chápou kupodivu všichni jinak než ty - neplyne ti z toho něco?

-- 25. 7. 2013 13:12 --

Grimjaur: to s těmi senzory je zajímavý, odkud čerpáš? Měl jsem zato, že G5 má novější, než G3, podle dxo by měl být i lepší? Je teda fakt že mapa snímačů Panasonicu je pro mně španělská vesnice.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 7. 2013 13:19

V podstatě se tedy dá říct, že pokud budu chtít zachovat možnosti DSLR mohu si koupit CSC který je tvarem a velikostí na tom stejně jako DSLR. Tomu říkám výhra :)

Ale beru že pro někoho můžou být jiné vlastnosti (video, ostření při LV, EVF hledáček atd.) důvodem proč zvolit toto řešení.

Ganec, nevím kolik bylo venku EV, ale expoziční hodnoty v podstatě říkají byla tma. Uznávám může být ještě větší tma, ale i tak byla tma tmoucí a AF se chytal na slabě osvícené větve jehličnanu který pohlcuje světlo. To považuji za super výkon na seťák a ten nejhorší AF modul který můžeš u nikona koupit.

Zajímalo by mě co je to -3EV při ostření. kolik je 0EV?
Naposledy upravil Callgaro dne 25. 7. 2013 13:19, celkově upraveno 1
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 25. 7. 2013 13:19

Z tiskové zprávy:
The newest Digital Single Lens Mirrorless camera offering from Panasonic, the LUMIX G5, features a newly integrated 16.05-megapixel Live MOS sensor and redesigned Venus Engine to render clear, crisp images in both photo and video recording.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 25. 7. 2013 13:51

Grimjaur píše:Míro, ohledně toho srovnání s Panasem a Olynem. Nedávno byl u mě Tom Hýka a tak jsem fotil stejnou scenu jak OMD, tak G3 na celou ISO řadu. Do 2500 to byl stejné, pak už G3 začala ztrácet, ale nic tragického. Když vemeš v potaz, že u OMD nemá cenu nějak řešit ISO (Myslím, že tohle Ti Tom potvrdí a vzhledem k tomu že má Nikona D700 tak je na nějaký standard zvyklej) tak je to oproti zrcadlové generaci olyku E3-30-5 dost posun směrem nahoru.

Jinak co vím, tak u G3 a GX1 je senzor třetí generace, zatímco u GH2-G5-G6 je starší. GH3 má zcela nový, ale to jsem ještě nezkoušel. U GH2 a G3 ten rozdíl vidím,, alen nejen senzor, také další věci dělají foták..

Souhlas Radime, ty snimace jsou uz fakt o necem jinem nez drivejsi 4/3, ja to srovnani bral spis po povypinani vsech odsumu a sledovani u hiISO tech peknych barevnych zrnicek, tak uz sice m4/3 dohaneji, ale prvenstvi ani od nich necekam, preci jen maji diky sve hustote pixelu horsi startovni pozici, ale snazi se kluci u panase i Olyka posledni dobou hodne :tleskani

Jinak s nejakym tim odsumem i tim z fotaku jsou ty fotky velmi pouzitelne i pri hodne velkych vyskach ISO.

-- 25. 7. 2013 13:56 --

Ganec píše:
Callgaro píše:Ta D3100 pořád odvede více muziky a její AF modul ostřil tam kde se oly nechytal.
Panasonicy dokážu ostriť pri rovnakom osvetlení ako najlepší FullFrame

neni to pravda, nasadil jsem na jeden m4/3 ND filtr s 10EV silou a nechytal se v AF, zatimco 1D3 mi ostril prakticky bez rozdilu rychlosti a to jsem se snazil ostrit u obou na co nejlepsi mista ve scene, ale ani tam to s m4/3 neslo.

-- 25. 7. 2013 14:07 --

Callgaro píše:V podstatě se tedy dá říct, že pokud budu chtít zachovat možnosti DSLR mohu si koupit CSC který je tvarem a velikostí na tom stejně jako DSLR. Tomu říkám výhra :)

Ale beru že pro někoho můžou být jiné vlastnosti (video, ostření při LV, EVF hledáček atd.) důvodem proč zvolit toto řešení.

Zajímalo by mě co je to -3EV při ostření. kolik je 0EV?

pro mne nejsou PENy taky zadna vyhra, hlavne kvuli te ergonomii a porad cekam na neco jako je GH3, ale od Olyka s moznosti kvalitne pracovat se staryma 4/3 sklama. Ale jak tu rikal Radim (Grimjaur) hodne lidi si tyhle male hracky poridi k velkym zrcadlovkam a tam tezi z toho, ze ne na vsechny tury musi s sebou tahat na momentky kde stale chteji technickou kvalitu cely batoh, ale staci na to ledvinka :). Ja rikam PENum ze jsou idealni na turisticke potreby, pro ty koho stve fotomobil a zaroven nechteji tahat DSLR.
Jinak co do kvality, ten Tomas o kterem Radim mluvi, byl pred lety u E3, ale pak presel kvuli technicke kvalite na dlouha leta k Nikonu, kde je doted, takze kdyz ocenuje OMD pro jeho technickou kvalitu, tak vi o cem mluvi.

0EV je plus minus to co jsi daval to panorama s nocnim mestem, je to ale pripad od pripadu, podle osvitu lamp a domu.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 25. 7. 2013 18:37

No tak pokud je to noční město bráno jako 0, tak v tom případě jsem zaostřil v -2EV samozřejmě bráno celoplošným měřením, takže to bohužel nevím přesně a jestli je pouze takhle obecná definice je mi jasné jak se k tomu asi staví marketing že :)

Já peny beru přesně takhle. Pokročilý kompakt vhodný na momentky a příležitostné tvoření kvalitních snímků. Oproti kompaktům vyšší třídy mi větší čip nabídne možnost pracovat i s HO.
Ale jsou tu tací kteří s urputností prosazují řešení CSC jako jediné správné. Obviňují výrobce DSLR za vymývání mozků obyčejným lidem a podsouvání DSLR jako pro ně nevhodný systém. A to mi vadí, obvzlášť když po vlastní zkušenosti vidím že to je ještě dál od pravdy než jsem myslel.
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavelDS 25. 7. 2013 19:00

To bych souhlasil : P2 "vhodný na momentky a příležitostné tvoření kvalitních snímků" . Když jsem měl krátce P2, prakticky jsem nesundal palačinku 17 mm a hodně jsem artfitroval. Nakonec ale nesplnil očekávání a šel z domu. Ale vývoj pokračuje a když jsem koupil OMD, šla z domu SLR a Zuika HG (a1SHG). Pro mé aktuální potřeby je OMD OK. Časem asi CSC ještě nějakým zlepšením projdou.
Naposledy upravil PavelDS dne 25. 7. 2013 19:04, celkově upraveno 1
PavelDS
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka